Jaký soustruh pro prototypovou výrobu?

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

16. 4. 2014, 7:58

bohužel se malý klasický soustruh asi v Evropě s vyjímkou toho Schaublina už nevyrábí
ty plastové a hliníkové prototypy v setinách mm zvládne v pohodě i ta čína
doporučuju si vybrat něco, co má dig. odměřování, nesrovnatelně to zvýší komfort i přesnost, do jisté míry to eliminuje vůle (neodstraní je to, ale přestanou vadit)
nebo koupit nějakou lepší čínu (s 3f motorem nebo měničem a 3f motorem) (50 000,- ???) a nechat si na něj to odměřování ( slušné, s optickými pravítky, např. od EssaPraha.cz (+- 20000) namontovat
ty úplně maličké stolní mašinky jsou asi opravdu jen na hraní
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
sisi
Příspěvky: 346
Registrován: 11. 10. 2013, 7:49

16. 4. 2014, 8:05

Co takhle zkusit se poptat tady:
http://www.skolatos.celakovice.cz" onclick="window.open(this.href);return false; tam snad podle jejich stránek ještě dělají MN8O který by určitě stačil. Nevím jak dnes a jaké máte s tímto učilištěm zkušenosti, ale za zeptání se nic nedá. :D
Krása pomíjí, blbost je věčná
Uživatelský avatar
PAKO.ll
Příspěvky: 1448
Registrován: 10. 2. 2012, 3:24
Bydliště: ŠKVOREC
Kontaktovat uživatele:

16. 4. 2014, 9:23

nevyrábí nic,komunikace nula.
https://www.facebook.com/pages/Volman-% ... =bookmarks" onclick="window.open(this.href);return false;
Volman MN80, Volman M6 ,Volman NOF a další litinové smetí...
hanessh4
Příspěvky: 6
Registrován: 15. 4. 2014, 8:15

16. 4. 2014, 10:44

Ok, když bych teda uvažoval o nějakém tom číňanovi - máte někdo zkušenost s nějakým konkrétním modelem (ať už osobní či zde z fóra)?? Nebo existují nějaká doporučení podle čeho vybírat? Jako výrobce, výkon, typ motoru, 1 nebo 3 fázový motor, atd atd?
Těch mašin je strašná spousta a zatím si nedovedu představit podle čeho vybírat, co hlídat za parametry popř. Čemu se vyhnout obloukem - abyste si udělali představu: je to jakoby vyše babička chtěla koupit soustruh a vy ji měli poradit jak vybrat (je to jako se vším, ani blbou televizi nejde koupit tak, že se vejde na prodejnu a ukáže prstem). Vyznám se v 3d tiskárnách a obecně v elektronice, v obráběcích strojích ale vůbec...
Díky za jakoukoliv radu.
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

16. 4. 2014, 10:49

co to vzit z druhe strany?
vzit svuj predpokladany vyrobek, u nekoho s cinou se stavit a zkusit ho vyrobit?
at mas predstavu co to obnasi....
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

16. 4. 2014, 11:24

já jsem spokojený s touto čínou

http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=107&t=12985
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

16. 4. 2014, 8:23

hanessh4 píše:Ok, když bych teda uvažoval o nějakém tom číňanovi - máte někdo zkušenost s nějakým konkrétním modelem (ať už osobní či zde z fóra)?? Nebo existují nějaká doporučení podle čeho vybírat? Jako výrobce, výkon, typ motoru, 1 nebo 3 fázový motor, atd atd?
Těch mašin je strašná spousta a zatím si nedovedu představit podle čeho vybírat, co hlídat za parametry popř. Čemu se vyhnout obloukem - abyste si udělali představu: je to jakoby vyše babička chtěla koupit soustruh a vy ji měli poradit jak vybrat (je to jako se vším, ani blbou televizi nejde koupit tak, že se vejde na prodejnu a ukáže prstem). Vyznám se v 3d tiskárnách a obecně v elektronice, v obráběcích strojích ale vůbec...
Díky za jakoukoliv radu.

No tak já teda nevím, ale když jsem si přečetl ten tvůj první dotaz, tak tam píšeš zcela konkrétní dotazy na které ti tady kluci myslím si docela erudovaně odpověděli cituji: výroba nástrojů pro lékařství, Mělo by jít o kategorii malých (stolních) soustruhů. Požadavek je kladen na přesnost (nízkou házivost), Hledáme kvalitní (relativně) produkt, žádné čínské šmejdy :)
Proto ti všichni odpovídali jak odpovídali :wink:
Máš napsat rovnou kolik do toho chceš nasypat a bude to diskuze na pět minut, další věc je, když už teda chceš jakoukoli radu, že to co dáš za soustruh je prd proti tomu co k němu budeš potřebovat abys na tom mohl „prototypově“ vyrábět, nebo vůbec cokoli vyrábět a využít veškeré možnosti jakéhokoli hrotového soustruhu. O tom, že když něco vyrobíš, tak to taky potřebuješ přesně změřit ani nemá cenu psát :)
Takže, že to bude čína už víme a rozpočet? :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
hanessh4
Příspěvky: 6
Registrován: 15. 4. 2014, 8:15

17. 4. 2014, 7:52

Ano máš pravdu ale:
- původně jsem nevěděl, že je pouze jedna "kvalitní" firma, která vyrábí soustruhy a zbytek je čína - a dávat 750 000,- kč za holý soustruh + příslušenství je pro občasné využití nesmysl.
- není čína jako čína - nehledám čínské nekvalitní produkty (vyloženě hračky k ničemu), které se prodávají za 10 tis., ale něco co sice nebude schaublin, ale za zmíněných podmínek bude stačit.
- rozpočet okolo 100 tis. (to neznamená, že to nemůže být výše zmíněný stroj za 50 tis..)
- sháním samozřejmě soustruh komplet včetně příslušenství, netuším co vše se tam musí přikoupit, by se na tom dalo pracovat
- měření po výrobě bych neřešil když výrobky stačí aby byly na desetinu
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

17. 4. 2014, 10:42

hanessh4 píše:Ano máš pravdu ale:
- původně jsem nevěděl, že je pouze jedna "kvalitní" firma, která vyrábí soustruhy a zbytek je čína - a dávat 750 000,- kč za holý soustruh + příslušenství je pro občasné využití nesmysl.
......rozumím a chápu to
hanessh4 píše:A
- není čína jako čína - nehledám čínské nekvalitní produkty (vyloženě hračky k ničemu), které se prodávají za 10 tis., ale něco co sice nebude schaublin, ale za zmíněných podmínek bude stačit.
.....tohle ti ale bohužel nikdo komplexně nepopíše, protože pochybuji, že je někdo tak zběhlý, že měl, případně vyzkoušel všechny ty řady číňanů co se tady v eshopech prodávají, spíše ti napíše něco jako chb. "mám to a jsem s tím spokojen" takže z tohoto si taky bohužel nevybereš......
hanessh4 píše: - rozpočet okolo 100 tis. (to neznamená, že to nemůže být výše zmíněný stroj za 50 tis..)
- sháním samozřejmě soustruh komplet včetně příslušenství
...tomu rozumím, bohužel to je většinou jen zbožné přání, takto to totiž nefunguje, na soustruhu budeš mít v závislosti na ceně většinou jen jednu základní hlavu, možná lícní desku, nějaké ty klíče na údržbu, možná sadu SK nožů, obyč pevný hrot do koníka a vřetene a to jsem skoro u konce.
Definice soustruhu s kompletním příslušenstvím neexistuje a ani se neprodává, ten zbytek v závislosti na tom co budeš s tím dělat budeš postupně přikupovat, takže u soustruhu za 50k se hravě na těch 100 dostaneš a nebude to trvat věř mi vůbec dlouho :wink:

Já jsem reálně osahával to co dováží proma a to mě neoslovilo ani v jedné řadě, pak knuth na veletrhu před čtyřmi lety, a zpracované to nebylo věru špatně, pak klasika čínu ve třístovkovém provedení o tom se diskutuje skoro všude, a pak tohle má kámoš v garáži a je to velmi solidně provedené i když čína, tak se to tváří hodně německy http://shop.boukal.cz/kovoobrabeci-stro ... 0-g-400-v/" onclick="window.open(this.href);return false;, za sto tyček to je s bezkartáčovým motorem. snad jen ten boukal má napsaný špatně kužel v koníku :) je tam origo Mk2
Co mi na tom vadí za tu vatu je absence příčného strojního posuvu.
hanessh4 píše: - měření po výrobě bych neřešil když výrobky stačí aby byly na desetinu
......k tomu se radši nevyjadřuju :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
p.mus
Příspěvky: 170
Registrován: 15. 1. 2007, 6:54
Bydliště: vysočina

17. 4. 2014, 10:57

Taky jsem kdysi hledal a měl jsem vyhlídnutý toto
http://www.stroje-atol.cz/e-shop/katego ... -aed1000n/" onclick="window.open(this.href);return false;
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

17. 4. 2014, 12:24

udělej si tabulku a piš si požadavky a pak u jednotlivých typů vyhovuje, nevyhovuje
točný pr.
díra ve vřeteni
délka ( nepodcenit, desítka vrták v koníku + hlavička atd. je hravě 200 mm délky!!!)
strojní posuv podélný ano/ne
str. posuv příčný ano/ne
3f motor nebo 3f + měnič kmitočtu (pak stačí podle typu měniče i běžná 1f síť), to je nutné, ty s komutátorovým motorem a pulsní regulací jsou fakt jen hračka
oddělená tyč pro pohon suportu a posuvový šroub - výrazně doporučeno!!!
co nejvíc rychlostí posuvů v převodovce bez nutnosti výměny kol
důkladně prohlídnout jednotlivé typy u prodejce, kvalifikovaně posoudit úroveň zpracování, když sáhneš někam do dutiny odlitku a vytáhneš hrst písku, asi to nebude úplně ono :D
vzít si hodinky, zahýbat suporty, zjistit vůli, solidní prodejce to umožní
přejet suporty přes celou délku, musí jít všude stejně "smoothly" bez zvětšování/zmenšování vůle a zadrhávání, to je velmi důležité !!!!
hlučnost chodu vřetene i se zapnutými posuvy
uložení vřetene - lze zjistit z rozpadu v návodu, uložení jen v jednom lož. 600x, 620x vepředu a jednom vzadu je nevyhovující, min. vepředu dvě kosoúhlá, prodejce by to měl vědět
hmotnost - obecně asi čím víc tím líp, u dvou jinak stejných typů by hmotnost určitě rozhodla, když nic jiného, svědčí to o tom že výrobce se nesnaží šetřit za každou cenu
prodejce který tole umožní/bude vědět, musí být zákonitě o polovinu a možná víc dražší než někdo na e-bayi
asi mě někdo doplní
pak sem dej vědět jak to dopadlo
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

17. 4. 2014, 1:03

a nebo zatím nic nekupuj ...
až budeš mít první výrobek či požadavek, najdi třeba ze zdejších nadšenců někoho, kdo ti to vyrobí a nechá tě dívat, tím přijdeš na to, co takový strojek umí, co k tomu potřebuješ a co je či není důležité.
pak budeš moudřejší ve výběru.
Profi soustružník by se zde takto neptal a "nesoustružník" stejně neví o čem většina rad je.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
vvitty
Příspěvky: 610
Registrován: 1. 12. 2008, 12:09

17. 4. 2014, 2:42

A taky zapomen na to ze se daji cinske stroje porovnavat jinak nez konkretni kus nazivo proti jinemu konkretnimu kusu. Papir totiz snese ledacos.

Nastroje a pripravky me uz staly 50% navic k cene meho Schaublina a zdaleka nemam vse co bych potreboval (a to jsem porizoval slusne prislusenstvim vybaveny kus).
Uživatelský avatar
PAKO.ll
Příspěvky: 1448
Registrován: 10. 2. 2012, 3:24
Bydliště: ŠKVOREC
Kontaktovat uživatele:

17. 4. 2014, 4:06

já bych ti odpověděl nejraději . Dohodni se z někým kdo ti seřídí MN80 a s ním bych nějakou s příslušenstvím i jel koupit.

Změří jí ,zkontroluje .Koupíš jí , odveze ji k sobě seřídí ,vyčistí naučí tě kde to mazat,jak a čím .Co to umí jak se co mění. Zaplatíš mu za tu službu. A ve výsledku na tom dle mne budeš nejlépe. Má to sice vřeteno v bronzu a né v ložiskách uložené. Což někomu nevyhovuje. Nemá příčnej strojní posuv. S plnou palbou natrefíš od 30 do 60t . A za to co ho koupíš ,ho dokážeš z5 prodat kdyby ti to nevyhovovalo. Což se u číny nedá říct...vyvezeš to z krámu,cena dolu ,řízneš první šponu,zase cena dolu.
Na MN80 i na většinu číny seženeš ND. i když na MN80 není co se Posr... kdo maže ten jede.

Problém je že jsi stále nekonkrétní co chceš dělat. On nějakej pidihobík byť na malou výrobu nic moc. Není nad to držet v ruce pořádné kličky když už s nima máš motat sem a tam.
https://www.facebook.com/pages/Volman-% ... =bookmarks" onclick="window.open(this.href);return false;
Volman MN80, Volman M6 ,Volman NOF a další litinové smetí...
hanessh4
Příspěvky: 6
Registrován: 15. 4. 2014, 8:15

17. 4. 2014, 6:37

ok, díky všem za velmi věcné a konstruktivní rady. Vidím, že to není ani zdaleka tak jednoduché jako v případě jiných strojů. Ještě se rozmyslím co dál...
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“