Soustruh sm 16

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
poyraz
Příspěvky: 40
Registrován: 23. 6. 2020, 11:41

29. 10. 2020, 11:02

Zdá se, že zdrojem problému je spojkový mechanismus. Když je zcela zatlačeno (nízká rychlost), není problém. Když je zatažené (vysoká rychlost), je to divné. Musím vyšetřovat více.


Může mi někdo se sm 16 poslat nějaké fotografie tohoto pedálového mechanismu?


Upravit: našel jsem to v příručce, mělo by to nějak pomoci.
sm.jpg
TOS S28 Žebrák / DECKEL FP 1 / KLOPP 375
poyraz
Příspěvky: 40
Registrován: 23. 6. 2020, 11:41

31. 10. 2020, 9:47

Dobrá zpráva. Vysoká i nízká rychlost fungují správně. Převodovka je stále ve opravdu dobré kondici. Demontoval jsem čerpadlo chladicí kapaliny a nádobu.
IMG_20201031_210112.jpg
IMG_20201031_210032.jpg


Začal jsem si myslet, že předchozí majitel byl prase. Pravděpodobně tam byla špína 50 let.

Čerpadlo funguje perfektně, ale nádoba vyžaduje určité upevnění. Další věcí je olejové čerpadlo pro vřeteno. Poté to můžu dát znovu dohromady.
TOS S28 Žebrák / DECKEL FP 1 / KLOPP 375
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

1. 11. 2020, 1:43

poyraz píše: 31. 10. 2020, 9:47 ... Začal jsem si myslet, že předchozí majitel byl prase. Pravděpodobně tam byla špína 50 let.
Že byl předchozí majitel prase samosebou nemohu vyloučit, ale ...

Po měsíci práce mám na dně nádrže klidně centimetr "bláta" a pokud použiješ mizernou chladicí kapalinu // obsahuje malé množství emulgátorů // tak se ti na hladině začnou dělat amarouny za pár dní. Tu nádrž je nutné prostě pravidelně čistit.
poyraz
Příspěvky: 40
Registrován: 23. 6. 2020, 11:41

1. 11. 2020, 5:43

Milan199 píše: 1. 11. 2020, 1:43
poyraz píše: 31. 10. 2020, 9:47 ... Začal jsem si myslet, že předchozí majitel byl prase. Pravděpodobně tam byla špína 50 let.
Že byl předchozí majitel prase samosebou nemohu vyloučit, ale ...

Po měsíci práce mám na dně nádrže klidně centimetr "bláta" a pokud použiješ mizernou chladicí kapalinu // obsahuje malé množství emulgátorů // tak se ti na hladině začnou dělat amarouny za pár dní. Tu nádrž je nutné prostě pravidelně čistit.
Chladicí kapalina je ošklivá pravda, ale byly tam cigarety, kousky dřeva, zlomené pero a další neznámé věci. A síto pro kontejner mělo obrovské rezavé otvory. Celý stroj byl nechutný.
TOS S28 Žebrák / DECKEL FP 1 / KLOPP 375
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

1. 11. 2020, 8:29

Tak to je bezesporu nechutný. Jeden vajgl v chladicí kapalině dokáže zasmradit 50l nádrž. Alespoň já jako nekuřák to cítím.

Když jsem v jedné firmě upozorňoval, že ukačka házejí vajgly do stroje, že se to nesmí, tak na to vedení dlabalo. Pak se jim ucpávaly filtry. Protože je nebavilo je měnit, taj je vyhodili.
Pak už to šlo rychle : ucpaný rotační přívod chladicí kapaliny / 12k / se urval, debilní obsluha dlabala na to, že z vřetene teče kapalina. Vřeteno se zadřelo, navíc ty sračky už protekly do vinutí ... Myslím že pod 500k to nebylo.
poyraz
Příspěvky: 40
Registrován: 23. 6. 2020, 11:41

5. 11. 2020, 10:17

Objednal jsem si filtr na níže uvedeném odkazu pro olejové čerpadlo, podle rozměrů, které mi poskytli, kdyby to bylo. Jakmile ji nainstaluji, dám vám aktualizaci. Pokud by to potřeboval i někdo jiný.

https://www.haspot.cz/produkt/olejovy-filtr-plst/
TOS S28 Žebrák / DECKEL FP 1 / KLOPP 375
mstreicher
Příspěvky: 585
Registrován: 30. 9. 2017, 10:08
Bydliště: Zichovec
Kontaktovat uživatele:

18. 11. 2020, 10:48

pratele, tak aktualni status k projektu konik. Nektere veci zabrali trochu vic casu, nez bylo planovano, ale stale se pokracuje. Hodne se resi material. Jestli to bude skutnecne odlitek, spalek nebo svarenec, jak to nekdo delal na traktorovem foru (a udelal to tedy moc hezky).

V mezicase ale zkousim dat dokupy dalsi dily, ktere by se mohli hodit.
1. pinolu mam a bude nakonec mk3 (Milane, moc dik).
2. pinola ma prumer 40mm a budu potrebovat trapezovou prirubovou matici (konstrukce bude patricne upravena s ohledem na vetsi vrtani). Je tam 6 zavitu m5. Puvodni trapezovy sroub je 14x3. Ovsem nemuzu k tomu najit vhodnou matici, ktera by sedela na rozmer pinoly. Nebo se alespon zda, ze to neni bezne vyrabeny standard. Matice, ktera by sedela na prumer pinoly je na 12x3. Omrknul jsem CZ weby a tohle jsem tam nenasel. Mozna by tam mohlo jit i 16x4, kdyz to bude vetsi pinola.
3. samotny sroub se da poridit. Ale pochopitelne bude chtit upravu s ohledenm na vyuziti jen casti zavitu, ulozeni do axialniho loziska a pripravu na kolecko. Axialni lozisko si myslim, ze bude ten nejmensi problem.
4. kolecko - neco jsem videl na Aliku. Videl jsem ale i to, ze si nekdo odriznul kus trubky, navaril pricku, vytocil klicku a bylo. Jaky material byste na kolecko doporucili?
5. sroub pricneho prestaveni. Je tam standardne 6mm obema smery. Premyslim, jak to udelat jednoduseji. Proste jiny zpusob pricneho prestaveni.
6. Excentr na aretaci celeho koniku. Co byste doporucili? Existuje nejaky polotovar, ktery by to mohl nahradit? Abych nevymyslel neco, co uz existuje.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

18. 11. 2020, 11:53

bacha
šroub by měl mít levý závit
aby se pinola vysunovala když točíš doprava při pohledu zezadu , je to tak logický
takovej hezkej šroub co by šel na tohle použít býval na šoupětech pro rozvody páry (vody??)
válívá se to po šrotech
něco takovéhleho
https://lh3.googleusercontent.com/proxy ... XZQS5SCvp4
nebo
https://www.jurik.cz/images/virtuemart/ ... 00x200.gif
kdysi jsme z toho dělávali svěráky na stojanovou rozbrusku
byl v tom trapéz 20x4L, celková délka asi 200mm
na těch ventilech bývá i hezký kolo
to kolo by mělo mít co nejvyšší setrvačný moment, aby se točilo samo setrvačností když potřebuješ koníka zasunout
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
mstreicher
Příspěvky: 585
Registrován: 30. 9. 2017, 10:08
Bydliště: Zichovec
Kontaktovat uživatele:

18. 11. 2020, 1:21

Dik za pripominku. Asi bych se divil, kdyby tam byl nakonec pravej :) Ale vazne, to je dobry postreh. Ani v dokumentaci jsem k tomu nic nenasel.
Sroub bude trochu vetsi vyzva. V nejhorsim to bude kompromis z toho, co se podari sehnat.
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

18. 11. 2020, 2:10

mstreicher píše: 18. 11. 2020, 10:48 4. kolecko - neco jsem videl na Aliku. Videl jsem ale i to, ze si nekdo odriznul kus trubky, navaril pricku, vytocil klicku a bylo. Jaky material byste na kolecko doporucili?
Pokud to má mít nějakou "štábní kulturu" tak na nějaký kus trubky s kličkou zapomeň. Poohlédl bych se třeba tady: https://www.elesa-ganter.cz/cs/cze/Ovla ... 0100108101 A zaměřil bych se na litinu.
Naposledy upravil(a) salus dne 18. 11. 2020, 4:11, celkem upraveno 1 x.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1525
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

18. 11. 2020, 2:26

Asi bych moh postrádat kolo s kličkou co mám doma. Velikostně je asi jako mám na SM16A, možná o fous větší. Díru to má myslím na hřídel na pero/drážku. Kdyžtak se zkus připomenout o vejkendu.
Tvarově vypadá asi takhle, jen je nastříkaný nějakou barvou co se loupe
Obrázek
mstreicher
Příspěvky: 585
Registrován: 30. 9. 2017, 10:08
Bydliště: Zichovec
Kontaktovat uživatele:

18. 11. 2020, 2:48

Dik chlapi.
jenicek: rozhodne se pripomenu.
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

18. 11. 2020, 3:11

Kdyby všechno selhalo, možná si vybereš tady: https://www.aliexpress.com/af/Lathe-Han ... 1118071745
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

18. 11. 2020, 4:51

mstreicher píše: 18. 11. 2020, 10:48 pratele, tak aktualni status k projektu konik. Nektere veci zabrali trochu vic casu, nez bylo planovano, ale stale se pokracuje. Hodne se resi material. Jestli to bude skutnecne odlitek, spalek nebo svarenec, jak to nekdo delal na traktorovem foru (a udelal to tedy moc hezky).

V mezicase ale zkousim dat dokupy dalsi dily, ktere by se mohli hodit.
1. pinolu mam a bude nakonec mk3 (Milane, moc dik).
2. pinola ma prumer 40mm a budu potrebovat trapezovou prirubovou matici (konstrukce bude patricne upravena s ohledem na vetsi vrtani). Je tam 6 zavitu m5. Puvodni trapezovy sroub je 14x3. Ovsem nemuzu k tomu najit vhodnou matici, ktera by sedela na rozmer pinoly. Nebo se alespon zda, ze to neni bezne vyrabeny standard. Matice, ktera by sedela na prumer pinoly je na 12x3. Omrknul jsem CZ weby a tohle jsem tam nenasel. Mozna by tam mohlo jit i 16x4, kdyz to bude vetsi pinola.
3. samotny sroub se da poridit. Ale pochopitelne bude chtit upravu s ohledenm na vyuziti jen casti zavitu, ulozeni do axialniho loziska a pripravu na kolecko. Axialni lozisko si myslim, ze bude ten nejmensi problem.
4. kolecko - neco jsem videl na Aliku. Videl jsem ale i to, ze si nekdo odriznul kus trubky, navaril pricku, vytocil klicku a bylo. Jaky material byste na kolecko doporucili?
5. sroub pricneho prestaveni. Je tam standardne 6mm obema smery. Premyslim, jak to udelat jednoduseji. Proste jiny zpusob pricneho prestaveni.
6. Excentr na aretaci celeho koniku. Co byste doporucili? Existuje nejaky polotovar, ktery by to mohl nahradit? Abych nevymyslel neco, co uz existuje.
Kluku,vymejšlíš kraviny. Ukrutný. Postav si koníka před sebe a soustřeď se na model ,ať je z čeho odlévat. Osobně jsem zastáncem názoru,že jednodušší je kopírovat už jednou vymyšlené než vymýšlet novou konstrukci a brodit se ve sr... kolem toho se vyskytujících. Tedy: vzorového koně rozeber,a skresli. Všechny díly,všechny rozměry. Pak to hoď na papír,nebo do počítadla a začni přepočítávat kóty,které se musí změnit kvůli větší pinole.To je důležité,ať se pohneme dál. Šroub se samozřejmě vyrobí,není až takový problém,jak se může na první tři pohledy zdát,stejně tak i matice. Časově to nevyjde o nic hůř,než upravovat šroub od kanálu,co za měsíc pravidelných návštěv najdeš ve šrotu. To samo kolečko-buďto použiješ hotové(mrknu,možná tu taky něco mám)-anebo podle vzorového připravíš model.. zase otázka chvíle..Ad základna a mechanismus bočního posuvu koně.Nevymejšlej,ale kopíruj.Je to potreba robiť presne,bo na tej základni závisí přesnost celého koně,bude to muset být nabroušené na sebe. Noniusy asi nejlépe zadat u Mistra Tumlíka zde. Zase,je to jednodušší,než tam motat metr,nebo škrábat šroubovákem v děličce. Navíc tyhle profesionální výrobky rozhodně nezkazí profesionální vzhled celé repliky.Excentr-proč zase vymýšlíš,jak to obejít.. Na tom původním koni to přece fungovalo,tak proč se snažit to ojebat? Tolik práce to nedá.
Je třeba si uvědomit,že máš přesný jemnomechanický (celkem dost ceněný) soustruh ,ale bez koníka- což je reálně minimálně mínus třetina ceny celého stroje,takže je třeba s tímhle pohledem k výrobě přistupovat.Pochopitelně,když se najde víc lidí,kteří na to budou mít ten samý pohled,bude cena jinde,než při jednokusové výrobě--model poslouží třeba pro deset kusů,materiál budeš muset zaplatit celý,ale mašiny pro jednotlivé operace nastavíš jen jednou,a v tom je úspora!Kdo má soustruh a nemá koně, rád(anebo nerad) vyndá peníze,protože mu stejně nic jiného nezbyde. Osobně jsem ještě nikdy nabídku na SM16 koně neviděl,zato poptávka je vidět min. jednou za rok. To znamená,že lidi za to teoreticky chtějí i zaplatit-stejně jim nic jiného nezbyde,když jim toho jejich sežral zub času.Já,pokud bych byl v téhle situaci a někdo mi hotového koně nabídl,rád bych zaplatil (ale za kvalitu,ne za slátaninu náhražek a recyclátů),protože vím co znamená jeden kus vyrábět-a že krom toho odlévání bych fšechno zmáknul ve svých spojených závodech HEJRUP..
Naposledy upravil(a) david.1 dne 18. 11. 2020, 11:10, celkem upraveno 2 x.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

18. 11. 2020, 5:07

david.1 píše: 18. 11. 2020, 4:51 Kluku,vymejšlíš kraviny. .......
jasně
já kdybych dneska byl postavenej před úkol získat koně k soustruhu se zkušenostma, znalostma a technologickejma možnostma který dneska mám, tak bych taky nelez po šrotech a nehledal bych starej ventil
udělal bych to přesně jak navrhuje david.1
se vší parádou počínaje dokumentací
ale ne každej tohle může a umí
buď nemá možnosti nebo chuť a peníze
ale schvaluju, že to je správná cesta
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“