Soustruh sm 16

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
dess
Příspěvky: 10
Registrován: 5. 8. 2021, 1:47

29. 10. 2021, 2:24

to se omlouvam jsem zil v iluzi ze tam jsou kluzna loziska
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5181
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

29. 10. 2021, 2:44

dess píše: 29. 10. 2021, 2:24 to se omlouvam jsem zil v iluzi ze tam jsou kluzna loziska
V klidu, mozna stará původní sm16 čili bez A i bez B je někdy měla
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

29. 10. 2021, 4:11

Charon píše: 29. 10. 2021, 2:44 V klidu, mozna stará původní sm16 čili bez A i bez B je někdy měla
Ani ta je neměla.
Image_00141.JPG
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Michal Vaňkát
Příspěvky: 3
Registrován: 19. 10. 2021, 9:22

1. 11. 2021, 1:22

ahoj Davide, přijímám tvoji omluvu.
soustruh respektive řemen vypověděl službu po 6 letech
zkoušel jsem na Slovensku respektive v Galantě čtyři podniky i soukromníky firmu jpsk@sk, stap.sk pana Bicka nemá , odkázal na dalšího pána Kontára ten mi vzkázal,že to je zial beznadejna vec, ostatní firmy z SK bohuzial, takže sousedi nepomohli,.
V ČR firmy,W.h Muller minimální odběr 3 rukávce, termín dodání 22týdnů přesto nedodá,
m-moos,pikron,ak servis(tam byl pán ochotný a aspoň mě odkázal na tento web) nedodají a tak bych mohl pokračovat.
poptával jsem taky kolegu z tohoto fóra ze strany 15 http: uživatele drekka, ale pán neodpověděl (děkuji uživateli packa za typ:), ale jak psal bylo to z roku 2019 leden
Nabídka na 15 kusů s dodáním půl roku za 30tisíc je boží, ale co se zbytkem,dám ti za pravduDavide, zbytek může steřet a čekat, že se ozve dalších 11 zájemců asi není dobrá volba
dohledal jsem ještě alternativu Contitech Synchroflex V912/7., ale to musím prověřit, zdali to je cesta správným směrem a potom nezbyde než soustruh rozebrat a vyměnit řemenice s řemenem.
Nebo jestli jsi lepší hledač na netu, tak mi pošli tel na konkrétní osobu,která nabízí, děkuji.
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

3. 11. 2021, 9:48

Michal Vaňkát píše: 1. 11. 2021, 1:22 ahoj Davide, přijímám tvoji omluvu.
soustruh respektive řemen vypověděl službu po 6 letech
zkoušel jsem na Slovensku respektive v Galantě čtyři podniky i soukromníky firmu jpsk@sk, stap.sk pana Bicka nemá , odkázal na dalšího pána Kontára ten mi vzkázal,že to je zial beznadejna vec, ostatní firmy z SK bohuzial, takže sousedi nepomohli,.
V ČR firmy,W.h Muller minimální odběr 3 rukávce, termín dodání 22týdnů přesto nedodá,
m-moos,pikron,ak servis(tam byl pán ochotný a aspoň mě odkázal na tento web) nedodají a tak bych mohl pokračovat.
poptával jsem taky kolegu z tohoto fóra ze strany 15 http: uživatele drekka, ale pán neodpověděl (děkuji uživateli packa za typ:), ale jak psal bylo to z roku 2019 leden
Nabídka na 15 kusů s dodáním půl roku za 30tisíc je boží, ale co se zbytkem,dám ti za pravduDavide, zbytek může steřet a čekat, že se ozve dalších 11 zájemců asi není dobrá volba
dohledal jsem ještě alternativu Contitech Synchroflex V912/7., ale to musím prověřit, zdali to je cesta správným směrem a potom nezbyde než soustruh rozebrat a vyměnit řemenice s řemenem.
Nebo jestli jsi lepší hledač na netu, tak mi pošli tel na konkrétní osobu,která nabízí, děkuji.
Ahoj!
Tak ti k tomu tedy napíšu něco rad:od konce-ten synchroflex, co tu píšeš ,tu mám a JE správnej-pokud ho někdo dokáže sehnat,tak ho ber.
Ale nedělej si naděje,není už ani ten.. Původně se ty řemeny dělaly dokonce u nás (to mě docela překvapilo,páč je to palcový modul zubu),ale kdeže loňské sněhy jsou.
Jedinej,kdo ho dokázal sehnat,byl WH..ale bylo to asi půl roku po tom výše zmíněném,řemen už stál skoro o pětikilo víc( já vím,cena je teď to poslední,co rozhoduje o pořízení),slibovali dva,nakonec z toho byl jen jeden. Mám ho tady do rezervy, oměření,porovnání není problém,ale nedám.
Už ani bačové na Slovensku s tímhle typem nechtějí mít nic společného,kdysi jsem tam poptával stíráky na suport,které byly také přemyšlené,udělali je z plastu,který časem sám popraská( na mém soustruhu nikdo nedělal,přesto se rozsypaly). A nic..Nikdo nic nemá,nezná,neví..
Ty firmy,co píšeš jsem také oslovoval převážně osobně s tím vzorovým kusem v ruce a dokonce ani v Reku nedokázali poradit a podle vzoru vymyslet alternativu. Prostě jedině zkusit vietve,tam to asi problém nebude,klidně celej rukáv.Rozřeže ho kde kdo,šířka je 16mm.
Každej patník,co jsem kdy viděl, ten řemen měl popraskanej,někdy už z něj lezly dráty,jindy chyběly zuby a v tom nejlepším případě tam řemen chyběl úplně(I na mém nepoužitém byl už při koupi rozpraskaný)..Já jsem za deset let nezakopl nikde o staré zásoby,nakonec jsem koupil ten výše zmíněnej-tím chci jen napsat,že kdo ten soustruh má,řemen potřebuje,nebo v brzku potřebovat bude.Otázka ale je,kolik lidí ho bude ochotno zaplatit-předpokládám,že se deseti -patnácti kusů do roka nezbavíš(takže projde záruka) a osobně bych si vzhledem k trvanlivosti polyuretanu netroufl kupovat řemen za takovou cenu bez záruky..Takže obavu,že budeš poslední majitel celého zbytku docela považuju za reálnou.
Bohužel si myslím,že nezbyde nic jiného,než změřit osy a přepočítat na něco normálního. Kola kdyžtak můžeme zkusit odvalit,jestli budu mít čím ..
Problém je ,že do míst,kde v tom patníku bydlí ten řemen, kloudně ani nevidíš a tak nezbyde,než to všechno rozkopat na menší kusy..
cijoml
Příspěvky: 13
Registrován: 3. 10. 2019, 7:35

5. 11. 2021, 7:14

Dobry den panove,

rad bych vymenil sajbu na SM16A za sajbu na SM16. Nez ji budu prevrtavat tak to chci zkusit jestli se nekdo nenajde
mstreicher
Příspěvky: 585
Registrován: 30. 9. 2017, 10:08
Bydliště: Zichovec
Kontaktovat uživatele:

16. 12. 2021, 12:06

Orel pristal.
Jeste mne ceka hromada prace, ale i tak je to radost.
20211216_124657.jpg
Krabice pod tim je plna nahradnich dilu z dalsiho stroje (stejny typ), takze mam radost na druhou.
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

16. 12. 2021, 10:05

Gratulace!To je podle mne ten nejlepší model ze všech čtyř :wink: šestnáctek..
Ale závidím spíš to místo,soustruh má leckdo (já)-jen takový hezký bydlení nemá..
mstreicher
Příspěvky: 585
Registrován: 30. 9. 2017, 10:08
Bydliště: Zichovec
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2021, 8:29

Dik davide. Uz se s tou dilnou (i kdyz je to je 24 m2) babru druhym rokem. Holt vetsinu si delam sam nebo kamaradi pomuzou. Ale snad se to v pristim roce konecne povede dokoncit.

Dotaz k soustruhu: paka ovladani strojnich posuvu na suportove skrini jde obcas tezko zaradit (hlavne doprava a dolu). Evidentne to nezapada do zubu. Je nejakej zpusob jak by to slo nastavit? V dokumentaci je popsana jen funkce toho mechanismu. A pak je neco obecneho o nastaveni vypnuti pri pretizeni 2 srouby zboku. Dik
mstreicher
Příspěvky: 585
Registrován: 30. 9. 2017, 10:08
Bydliště: Zichovec
Kontaktovat uživatele:

3. 1. 2022, 12:33

chlapi, menil ste nekdo olejovy filtr? Jaky je postup prosim?
Premyslim, jestli se da vubec dostat k nadrzi bez toho, aby se musela vyndat prevodovka.
Do dokumentace jsem se samozrejme dival a tam to neni.
Zda se, ze nekdo provadel "udrzbu" tak, ze prepad oleje nahradil gumovou hadici s kusem molitanu. Tak to chci udelat poradne. Jakym klicem by slo povolit vicko na filtru?
Prikladam foto, jako to vypada. Otvor zrovna tak na nejakou XS ruku.
20220110_085157.jpg
Predem dik za rady
mstreicher
Příspěvky: 585
Registrován: 30. 9. 2017, 10:08
Bydliště: Zichovec
Kontaktovat uživatele:

18. 1. 2022, 9:35

Tak jsem to vykoumal. Postup je:
1. povolit holendr mezi trubickou k a filtrovym pouzdrem
2. pomalu povolit cele filtrove pouzdro pres matici na vicku
3. povolit olejove cerpadlo a nasledne vytahnout ven zezadu. Saci trubicky jsou v olejove vane nasazene pres 2 podelne otvory na viku vany. Ja jsem tam mel nalepeny kus molitanu, ktery mel branit sponam v pruniku do vany. To musim vymyslet jinak, protoze ten molitan byl uz v rozkladu.
4. pristup k olejove vane je v podstate volny a muzu cistit.
mstreicher
Příspěvky: 585
Registrován: 30. 9. 2017, 10:08
Bydliště: Zichovec
Kontaktovat uživatele:

27. 1. 2022, 7:37

Zkusil jsem filtr, na ktery odkazoval poyraz v tomto vlakne a sedi tam. Kdo tedy musi filtr menit, tak existuje alternativa k puvodnimu. Pochopitelne se musi vymenit i tesneni u vicka filtroveho pouzdra.
K olejove vane jsem se dostal dirou na cerpadlo. Co jsem v ni nasel radsi nebudu komentovat, ale sedimenty mozna z druhohor. Zacina mne ovsem mrzet jina vec a to, ze jsem dal masinu na kontrolu a opravu nejvetsich vad. Bylo mi receno, ze vsude jsou nove olejove naplne. Tak tady to rozhodne nebylo. Mam ted obavu, co se tedy vubec za ty penize skutecne udelalo ve srovani s tim, co mi bylo receno.
Jinak jsem vytahal komplet vsechny stare kabely a pripravuju ji na "oziveni". Uz si to zaslouzi.
mstreicher
Příspěvky: 585
Registrován: 30. 9. 2017, 10:08
Bydliště: Zichovec
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2022, 2:21

A pokracujeme. Netusite, jak vytahnkut trubicku mazani na fotce? Zespodu jsem sundal komplet privod z cerpadla.
Nevidim zadne sroubeni, jen je to zasunute do skrine. Druhy konec je nejak zasunuty do diry/rozvadece v skrini vreteniku nad pouzdrem vretene a odtud tece olej prez olejoznak do dalsi trubicky, ktera "sprchuje" vreteno. Ta je v poradku. Ovsem privod je na 2 veci, jak je videt z obrazku. Je to jen nejaka hlinikova trubicka. Predem dik za rady. Zkousel jsem to jemne vytahnout a pohyb je fak nepatrny a nechci to nejak urvat.
20220110_085055.jpg
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1525
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

6. 2. 2022, 3:19

Vzhledem k tomu, že tahle hliníková trubička je již po smrti, tak bych se nebál pitvat a normálně bych ji rozpůlil. :lol:
mstreicher
Příspěvky: 585
Registrován: 30. 9. 2017, 10:08
Bydliště: Zichovec
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2022, 3:46

jenicek píše: 6. 2. 2022, 3:19 Vzhledem k tomu, že tahle hliníková trubička je již po smrti, tak bych se nebál pitvat a normálně bych ji rozpůlil. :lol:
To me taky napadlo. Jen jsem si pak uvedomil, ze to tam budu muset nejak i nacpat :) tak ze to zkusim nejak "elegantne"
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“