Starý soustruh J.Volman

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
edyss1
Příspěvky: 62
Registrován: 18. 8. 2014, 8:04

25. 1. 2015, 7:54

Po delší době jsem se pustil do podélného odměřování posuvu. Digitální jsem nechtěl, tak jsem použil parádní nápad v tomto odkazu :
http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=107 ... lit=nonius" onclick="window.open(this.href);return false;
díky autorovi za něj.
Hřeben má modul 2,5 a pastorek 10 zubů, jedno otočení pastorku je 78,5398...mm. Jedno otočení kličky je 14.916...mm, protože jsou tam vložená ještě dvě ozubené kola. Dle odkazu mi pak vychází převody 11:14, 22:28, 33:42, 44:56 atd. na 100mm dráhy s nepřesností 0,04mm. Zvolil jsem 22:14 s převodem do „rychla”, tudíž jedno otočení noniusem dokola je 50mm s nepřesností 0,02mmn na 50mm a dělením po 0,2mm. Modul je 1 a obě ozubené kola jsem koupil v obchodě Řetězy Olomouc za 72Kč celkem.
Snažil jsem se o co nejmenší zásah do stroje.Vytáhl pastorek osoustružil kousek jeho konce, k tomu osoustružil ozubené kolo 22z., složil, nalisoval kolo na pastorek, našrouboval šroub a pojistil Loctite 243. Dále to ozubené kolo 14z. je také nalisované a zalepené do protikusu, navíc ještě pojištěné šroubem M3 (asi zbytečně). Pak těleso tam jsem si udělal i dva mazací kanálky na pastorek a na hřídelku. Gumu jsem použil šířky 3mm. No a vzhledem k tomu, že jsem nemohl upnout velký průměr (nemám obrácené čelisti), tak jsem na nonius použil víčko ze sklenice od kávy :D . Akorát si vytisknu nonius v měřítku 1:1 a přilepím – samozřejmě jen dočasně. Dále musím udělat kousek prodloužení na hřídel na kličku, abych si neodřel ruky o nonius a tím je to hotové. Další akce bude předělání pákového koníka na normální. On se vysouvá pouze 20mm a vrtat s ním je běs. Chtěl jsem si koupit teď na aukru (byl přímo na Volmana -pinola se vysunula na 50mm), ale vyšplhal se i s poštovným na 5 tis.Kč, tak si raději předělám toho svého.
Přílohy
4A.jpg
3A.jpg
2A.jpg
1A.jpg
edyss1
Příspěvky: 62
Registrován: 18. 8. 2014, 8:04

8. 2. 2015, 7:25

Tak pákový koník mám už předělaný. Celkově se mi pinola vysune na max.71mm oproti původních 20mm. Je to úplně jiné vrtání. Koupil jsem si tyč s trapézovým levým závitem 18x4mm -1m (kratší nebyla) včetně matice celkem i s poštovným za 600Kč. S levým závitem je to dražší. V pinole jsem si vyfrézoval delší drážku a opatřil maticí. Jeden konec trapézáku jsem osoustružil, opatřil kuličkou z ložiska a zajistil, aby se mi to při „vyhazování nástrojů” neomačkalo. Střed tyče jsem nalisoval s přesahem a potom osoustružil, ani jsem to nekolíkoval. Pouzdro v kterém se to otáčí jsem jen upravil. Druhý konec tyče jsem osoustružil na průměr 14mm a obrážel drážku na soustruhu. Sice tam zůstaly stopy po závitu, ale v kovošrotu jsem jiné ruční kolo než s pr.14mm a drážkou pro pero nenašel. Krátké pero jsem nesehnal, tak jsem si musel koupit klínkovou ocel, která se prodává po 1m (stála 27Kč). Chybí mi ještě dodělat nonius, ty budu dělat až všechny naráz až seženu nožový suport. Zatím jsem si tam připravil gumu jako u podélného odměřování. Tam si jednou rukou držím ruční kolo (vymezím vůli) a druhou pootočím noniusem (žádné šroubování nebo utahování). No a pak ještě dodělat dvě maznice.
Přílohy
44444.jpg
33333.jpg
22222.jpg
11111.jpg
edyss1
Příspěvky: 62
Registrován: 18. 8. 2014, 8:04

2. 3. 2015, 7:55

Konečně se mi podařilo sehnat nožový suport. Je z Aukra a je v parádním stavu i výškově mi tam pasuje. Lze s ním celkem „vyjet“ na 122mm a nožem ze závitu na 7,5mm. Akorát si ho později upravím na klasickou nožovku 100x100mm na kterou jsem si zvykl. No a samozřejmě ještě to budu muset nějak napasovat na příčný suport.
Přílohy
3A.jpg
2A.jpg
1A.jpg
edyss1
Příspěvky: 62
Registrován: 18. 8. 2014, 8:04

5. 3. 2015, 7:43

Dnes jsem si koupil dvourychlostní motor přes Bazoš od pána bydlícího 25km od domu za 1300Kč i s funkčním přepínačem (výkon 1,1/1,7KW a 710/1430ot/min) a řemenicí na 13mm klíňák. Ten pak přesoustružím na 17mm. Jinak je funkční a tichý, zkoušeli jsme ho u něj, tak snad bude ok. Na tom mým původním motoru jsou ložiska kaput, tak jsem se rozhodl, že seženu rovnou o něco silnější motor.
Nemá náhodou někdo udělané jednoduché kopírovací zařízení na nějaký podobný starý soustruh? Potřeboval bych kopie různých ruček z nerezu, ocelí atd. je toho více a chtěl bych, aby to vypadalo pěkně.
Přílohy
20A.jpg
10A.jpg
edyss1
Příspěvky: 62
Registrován: 18. 8. 2014, 8:04

21. 3. 2015, 7:47

Měl bych takový dotaz a to nezkoušel náhodou někdo doma srovnávat litinové lože broušením?
Zajímala by mě přesnost respektive nepřesnost před a po a hlavně jak vypadá povrch. Dávám sem pár odkazů…ne všechny nápady jsou ideální.
Nechávat to někde brousit nemá pro mě smysl, cena je dosti vysoká a na to moje soustružení…jenže trochu přesnosti by neuškodilo. Velká kuželovitost při soustružení blízko sklíčidla tento soustruh degraduje a to mě mrzí. A abych „ťukal“ do kličky suportu, tím to nějak vyrovnával při přesnějším soustružení, mě moc nebaví. Tak jsem si říkal, že bych do toho letos šel a riskl to. Použil bych pouze vodící plochy koníka, které bych trochu zaškrabal a srovnal anebo bych to nechal tak, momentálně je „křivost“ 0.04mm. Naštěstí vodící plocha pro koník je dostatečně dlouhá na to, abych to obrousil po celé délce najednou. Samozřejmě nepřesnost z koníka přenesu na ostatní vodící plochy - s tím počítám.
Jinak u sklíčidla mám 0.46mm prohlubeň na té krátké šikmině lože a na ostatních dvou plochách po zhruba 0.17mm. Upřímně by mi stačilo pro tento soustruh, kdybych se dostal broušením na celkovou „křivost“ pod nebo rovno 0.05mm, což jak jsem četl na zahraničních webech by mohlo být reálné.
Původně jsem chtěl nechat jen přebrousit všechny pravítka, ale to nemá momentálně nějak smysl, protože ten suport u toho sklíčidla na tom loži doslova „tancuje“. Myslím si a snad se nepletu, že pokud neudělám nějakou hrubou chybu, tak by to mělo být podstatně lepší, akorát nevím, jak bude vypadat povrch. Abych to pak nemusel celé zaškrabávat. Na broušení bych použil miskovitý nebo hrncovitý kotouč, suport ze soustruhu atd. a spodní část koníku s příslušenstvím bych posouval šroubem na jehož konci by byl motorek, aby posun koníku byl plynulý. Samozřejmě to nebude takové, jako kdybych si to nechal někde udělat, to mi je jasné. Ale pokud by se to povedlo, je to za pár korun.


http://www.cnc-club.ru/forum/viewtopic. ... 5D0%25BA20" onclick="window.open(this.href);return false;
http://altukhov.com.ua/prisposoblenie-d ... ki-stanin/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://forum.zerspanungsbude.net/viewto ... &start=160" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/watch?v=ioc4d3i4Sl0" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/watch?v=oZCjsT2c9qQ" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/watch?v=YPK0w8Rjuo0" onclick="window.open(this.href);return false;
edyss1
Příspěvky: 62
Registrován: 18. 8. 2014, 8:04

29. 5. 2015, 9:56

Stejný Volman na prodej - http://aukro.cz/soustruh-i5401075403.html" onclick="window.open(this.href);return false;
edyss1
Příspěvky: 62
Registrován: 18. 8. 2014, 8:04

22. 7. 2015, 8:55

Pomalu se pouštím do úpravy pohonu, zatím jsem na začátku. Nejprve jsem chtěl jen vyměnit plochý řemen za klínový, ale bohužel jsem si silně zvykl na to přehazování řemene bez vypnutí motoru Tak jsem si nakonec sehnal převodovku včetně spojky a setrvačníku ze Škody Favorit. Je to za pár korun a sehnatelné všude. Ze setrvačníku jsem sundal ozubený věnec a osoustružil, abych snížil hmotnost (setrvačnost). Převodovku jsem vykuchal a použil hlavní hřídel, jedno ozubené kolo a věci kolem spojky. Hlavní hřídel a ozubené kolo jsem osoustružil (před tím zuby obrousil flexou ať soustruh netrpí). Tím jsem zatím skončil. Dále mě napadlo, že by to chtělo brzdu, tak jsem sehnal staré rezavé kolo z Jawy 50. Ložiska jsem vyměnil za nové krytované, buben lehce osoustružil a vyrobil dva čepy. Jeden stahuje dvě ložiska jako na Jawě a ten druhý je tam nalisovaný (na čele má vybrání a váleček v bubnu je zkrácený) kde ten dřík leze do hlavní hřídele z důvodu vystředění (do původní díry, co tam již byla). No a když to dělám celé nové, tak na to osoustružené kolo a hřídel napasuji protikus, u kterého tři čepy budou zapadat do brzdového bubnu a po obvodu bude drážka pro klínový řemen. Tato drážka bude později sloužit ke strojnímu obrážení. Po povolení plochého řemene a zavěšení někam na bok, se odpojí pohon na vřeteno a po nasazení klínového řemene se přepojí pomocí jiného hřídele pohon na ozubená kola posuvu. Potom při strojním posuvu při obrážení se bude pouze přepínat L a P chod motoru. Domky na ložiska mám zatím jen nahrubované, profil jsem koupil U65…jsem sám zvědavý, jak to pak bude vše fungovat.
Přílohy
2.jpg
1.jpg
edyss1
Příspěvky: 62
Registrován: 18. 8. 2014, 8:04

25. 8. 2015, 8:41

Dneska jsem si říkal, že zkusím udělat velkou řemenici. Zajel jsem do kovošrotu a našel výpalek z plechu pr.300mm tl. 20mm a zbytek nějaké tyčoviny. Nic lepšího tam nebylo. Doma jsem do výpalku udělal otvor, do toho nalisoval opracovanou tyčovinu a zavařil z obou stran. Po malém trápení jsem tu drážku pro 17mm klínový řemen udělal. Vnější pr. mám 295mm a nůž jsem si vybrousil tzv.“do boku“, protože s normálním rovným jsem se nedostal k řemenici.Původně jsem si myslel, že to Volman nezvládne, ale překvapil.
Přílohy
řemenice.JPG
Zbýňa
Příspěvky: 1920
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

26. 8. 2015, 4:48

edyss1 píše:Dneska jsem si říkal, že zkusím udělat velkou řemenici. Zajel jsem do kovošrotu a našel výpalek z plechu pr.300mm tl. 20mm a zbytek nějaké tyčoviny. Nic lepšího tam nebylo. Doma jsem do výpalku udělal otvor, do toho nalisoval opracovanou tyčovinu a zavařil z obou stran. Po malém trápení jsem tu drážku pro 17mm klínový řemen udělal. Vnější pr. mám 295mm a nůž jsem si vybrousil tzv.“do boku“, protože s normálním rovným jsem se nedostal k řemenici.Původně jsem si myslel, že to Volman nezvládne, ale překvapil.
Vždyť pořád říkám, že se tyhle mašiny podceňujou. Řemenici máš parádní. Když jsem ještě míval Kameníčka (to samý jako tvůj Volman), tak jsem se taky kolikrát až divil co zmáknul
edyss1
Příspěvky: 62
Registrován: 18. 8. 2014, 8:04

20. 9. 2015, 12:59

Díky za pochvalu. Ještě budu muset dodělat 10mm drážku pro pero. Jinak přerušil jsem úpravu pohonu a pustil se do úpravy nožového suportu, co mám už koupený. Držák na dva nože co tam byl odlitý jsem odbrousil a celé to lehce s min. úběrem přesoustružil. Středový šroub je přesoustružený pevnostní. Zkusil jsem sehnat nožovku 100x100mm přes inzerát, ale to se mi nepodařilo, tak jsem se pustil do výroby. Na začátku říkám, že jakost materiálu není ta správná a nemá to zarážku (nemám to ani na té kostce s nožovkou, co tam doposud byla), ale lze to udělat na soustruhu. Materiál je pásovina 100x100x20mm, 100x100x30mm (větší tl. jsem volil z důvodu závitu M10 ať se brzo nestrhne), čtv. 45x45mm. Cena celkem za koupený materiál včetně nařezání na jednu nožovku vyšel na 115Kč bez šroubů, já jsem vyráběl dvě. Celé jsem to postupně svařil ve svěráku 1/2V-svarem. Snažil jsem se to chladit po každé „housence“, aby se to nezkroutilo a bylo to OK.Boky jsem srovnal vrtací tyčí z kovošrotu, vnitřek nožovky pro nože jsem jen obrousil a začistil. Až někdy seženu frézu, tak to jemně líznu. Do upínacích šroubů se mi investovat nechtělo, tak jsou tam pevnostní a spodky šroubů jsem trochu odsadil. Někdy si pak dodělám tzv. „faju“ na utahování nožovky, ať to nemusím utahovat klíčem.
Přílohy
3.jpg
2.jpg
1.jpg
edyss1
Příspěvky: 62
Registrován: 18. 8. 2014, 8:04

25. 2. 2017, 7:39

Minulý týden jsem si přes inzerát od pána dovezl nové čelisti do sklíčidla pr. 250, omlácený naklápěcí stůl na frézku FN22 (všechny čtyři rohy byly ulomené…) a dva budoucí frézovací suporty (bez šroubů a matic) vše za celkem 1500Kč. Ten stůl pán neprodával, chtěl ho odvést do kovošrotu, že je zničený. Jelikož na frézku nemám žádné místo a frézování budu využívat jen zřídka, tak jsem si ho vzal s tím, že si ho upravím na soustruh.
Doma jsem ho ořezal flexou na délku 540mm (abych odstranil ulomené části) a přizpůsobil na soustruh včetně otvorů pro přichycení. Tak jak to je na fotce je pohyb příčného suportu max.200mm. Ale pokud celý stůl přichytím do jiných stávajících otvorů na suportu, povolím dva šrouby držící matici posuvového šroubu, odšroubuji kličku a přírubičku s noniusem (5 minut práce), pak přidám jiný trapézový šroub s maticí a nějaký nonius (toto ještě nemám dodělané) na místo, kde je trapézová tyč na fotce, potom pohyb příčného suportu bych mohl mít až 400mm. Ten vrch suportu není originál Volman, ale je z něčeho jiného (to už jsem tak koupil) a má dva klíny proti sobě, tak bych toho chtěl využít. Jinak to budu mít na frézování větších ploch, úhlování dílce apod. Celkovou tuhost to má dobrou. Zkoušel jsem TK frézou pr. 80mm s úběrem od 0,2mm do 1,2mm, mat.11523 a šlo to pěkně. Ale je to soustruh, takže musím opatrně. Nakonec jsem se pustil i do těch frézovacích suportů. Ze soustruhu jsem vyndal můstek, orovnal spodek a tím jsem zatím skončil.
Přílohy
4.jpg
3.jpg
2.jpg
1.jpg
Zbýňa
Příspěvky: 1920
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

26. 2. 2017, 6:46

Pěkná práce. Umíš si poradit a mašina plně využitá jak má bejt. :wink:
edyss1
Příspěvky: 62
Registrován: 18. 8. 2014, 8:04

26. 2. 2017, 7:59

Díky moc. Dnes jsem to položil na rovnou desku a zkoušel, jestli tam půjde spárovka 0,05mm (menší nemám) a ani u jednoho nešla, takže jsem spokojený.
Uživatelský avatar
Pawelson
Příspěvky: 276
Registrován: 29. 4. 2009, 9:10
Kontaktovat uživatele:

12. 5. 2019, 5:09

Jak se má ten šikovný pán co umí všechno a rychle vymyslet a udělat?
Adrián Kubičko
Příspěvky: 1
Registrován: 27. 6. 2019, 8:44

27. 6. 2019, 8:56

Dobrý deň nevie niekto čo to je za sustruh. Ďakujem za každú odpoveď. Ide asi o volman.
Přílohy
IMG_20190527_053848.jpg
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“