plátkové nože pro SV18

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3593
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

1. 9. 2014, 10:02

testone píše:ještě zajímavá zkušenost destička se dá přebrousit
Tak tohle dělám taky :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

1. 9. 2014, 10:14

testone píše:já s ním taky dělám nejvíc, to je přesně to co jsem myslel, jen jsem se do této chvíle domníval, že kosočtvercová destička s úhlem 80 st. se označuje CC.. :D
myslel jsem, že označení začínající na S patří čtvercovým destičkám S jako Square-čtverec ...... ach jo ale podle obrázku jsme se shodli :D
Von je v tom trochu zmatek, to první písmeno u nože znamená typ upínání (S=šroub skrz plátek) a kód je jiný než u plátků :shock: , teprve druhé písmeno nože je shodné s prvním písmenem plátku (C=80 stupňů) :)
Aleš Procháska
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

1. 9. 2014, 10:17

tumlik píše:Pokud má osumnáctku s klasickou čtyřstrannou nožovou hlavou, která není snížená, prostě standard :wink: , tak tam dá max. 25x25 :)
Aha, tak já myslel, že 32 mm je u SV18 standard, to se omlouvám. Každopádně pokud mě netlačí cena, tak bych dal do stroje (pro základní obrábění) největší nůž co se vejde.
Aleš Procháska
vruboun
Příspěvky: 368
Registrován: 25. 3. 2010, 7:11

2. 9. 2014, 7:41

Jen bych k výměnným plátkům dodal, že by se snimi měla brát minimálně špona tak velká jako mají rádius. Tudíž s plátkem s R0.8 by to bylo 1.6mm sebrat s průměru materiálu. Na soustružení na čisto brát plátky s R0.4 nebo R0.2, nevím zda se dělají i otřejší, my jsme pužívali tyto do oceli. Na hlínu jsou i ostřejší. Plátek s hranou 6mm a radiusem 0.4 je hrubovací, ale větší rozměr plátku s R0.4 je už pro práci na čisto.
koumes9
Příspěvky: 88
Registrován: 19. 2. 2015, 5:57

24. 5. 2016, 12:38

Pánové, proč se vlastně dělají různé tloušťky plátků? Například plátky DNMG150604 a DNMG150404. Oboje jsou od jednoho výrobce, jsou stejný velikosti, oboje mají stejnej rádius, stejnej utvařeč i materiál, ale tloušťka je o 2 mm rozdílná. Jakej to může mít vliv na soustružení? Proč se to takto vyrábí?
TOS S32
T.Andrlik
Příspěvky: 314
Registrován: 24. 10. 2014, 3:50

24. 5. 2016, 2:05

Tipuji ze treba nizkej platek je lepší na vnitrni soustruzeni a vysi na vnejsi, jelikoz bude mit vetsi plochu lůžka.
Ja zase nevím, zda když mám držák na vyší plátky a dám do něj nízkou desticku tak se mi opira tak, ze ostatni brity jsou na dosedaci plose. Nevím, zda to vadí. Na britech zadne poskozeni ale videt není.
Uživatelský avatar
Wurm7
Příspěvky: 178
Registrován: 7. 7. 2018, 1:24
Bydliště: Čelákovice
Kontaktovat uživatele:

30. 9. 2018, 12:34

Podle čeho se řídit při výběru nožů na inzerát? Mě určitě budou stačit, tak bych si pár pořídil v inzerci. Jak jsou odstupňované, myslím cenově? Hodně se objevují například takovéto inzeráty, kdy jsou nabízeny nějaké stoleté zásoby, očividně skutečně nepoužité nože. Je to dobrá cena?

https://www.sbazar.cz/bazar.turnov/deta ... nicke-noze

Koukal jsem, že třeba ty s letovaným plátkem jsou levné (některé inzeráty je nabízejí za cenu na kila), pak záleží asi na rozměru nože, že a taky je rozdíl, jestli je to uběrák, upichovák, vnitřní nebo závitový. Cenově dražší jsou kované nebo RADECO. Pomohla by pro orientaci taková jednoduchá tabulka :D

Najde se někdo, kdo pro méně znalé praxe sepíše orientační přehled? Typ/rozměr/cena od-do
Bylo by to super myslím i pro ostatní. Nebo informace, kde pořídit nože? (Nemyslím někoho, kdo jede CNC na dvě směny :lol: )
Nebojím se dělat rukama a používat hlavu.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

30. 9. 2018, 12:45

No nevím - SV18 je sice mimo můj obzor (velká mašina kterou sám neunesu ;-) ),
ale myslím si, že dneska je nesmysl používat staré plátkové nože, když je dneska spousta nožu s výměnnými plátky.
Jejich použití má ale i svá úskalí - vyžadují výrazně vyšší řeznu rychlost.
Osobně pak ješte použím Radeco které si vybrousím pro nějakou specialitu, nebo si ho nechám říznout na drátořezu.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
r4cv
Příspěvky: 2694
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

30. 9. 2018, 1:18

aj tento typ nožov používam. Nákupná cena bola asi 1-2eurá za ks. po 200kč by som ich nebral, to sa približuje cene, za ktorú sa dajú kúpiť v predajni.

sú fajn na rôzne "špinavé" roboty: hrdzavá trubka, zvary a pod.
Uživatelský avatar
Mylan
Příspěvky: 462
Registrován: 7. 8. 2016, 3:04
Bydliště: SNV

30. 9. 2018, 5:49

Najprv si zmeraj výšku od nožovej hlavy po os vretena /hrot koníka/ a potom zháňaj nože. Ja mám na SV18R 22,7mm. Z noža 25*25 bi si musel frézovať. A ešte k výberu, ak nevieš brúsiť a nemáš aspoň dve dvojkotúčové brúsky tak jednoznačne VBD.
SV18R,FA3AH,V23a,Plazma Berlan40,MIG ETP208,2H125,brúska z F1,Bomar160.120
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

30. 9. 2018, 8:24

Mam v tych platkoch celkom nejasno
kazdy mi tvrdi nieco ine - chladit nechladit / chladit len liehom len olejom ...
Jeden pan co davno repasoval sv18tky ( pri Sali ) mi povedal ze platkove noze nepatria na 18tku vobec koli nizkym otackam to si ale nemyslim

Pride mi ale vyhodnejsie kupit drziak na platky a cca 10 platkov dajme tomu ze to je 100 euro v podstate mam ale "40 kusov" nozov kedze jeden platok mozem 4x otocit
Noze s letovanym tvrdokovom stoja bazosovo kus tak 2.5 az 3 eura to sa vyrovnava alebo je to trocha drahsie ako drziak s platkami

Tie platky su typizovane ? Ci co vyrobca to iny tvar? Teda by sa mohlo stat ze kupim drziak do ktoreho uz nezohnam platky.
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

30. 9. 2018, 8:30

co se tyka tech otacek
to je dost jasne predepsane vyrobcem a vetsinou i na krabicce
pan mel z velike casti pravdu, spousta platku je vyrobenych tak aby optimalne fungovala v rychlostech ktere na 18tce nebudes schopny na malych prumerech dosahnout
takze potom budes muset podle toho volit platky ktere jsou do nizsich rychlosti nebo to pouzivat v neoptimalnich podminkach

chlazeni prodluzuje zivotnost, nicmene pri rucni praci si casto drcnes nebo udelas jinou botu ktera zkracuje zivotnost okamzite :twisted: takze platky klido bez chlazeni, je to pak citsi prace

platky se daji koupit nove v cenach 3-4 eura, chce to dobreho prodejce co te nebude stahovat z kuze

vetsina novych soustruznickych platku je dle ISO
starsi noze jsou problem
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
r4cv
Příspěvky: 2694
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

30. 9. 2018, 8:47

Nove noze pri predpisanych otackach/rychlostiach robia slusny gejzir spon. Bez dobreho krytovania je to na klasike nepouzitelne, alebo plati to co pisal robokop. Pouzivat v neoptimalnych podmienkach.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

30. 9. 2018, 8:49

ano drobi sponu a to je zadouci u cnc
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

30. 9. 2018, 9:06

dakujem za vecne pripomienky :)
pred tym nez sa zacnem znova vypytkavat skusim si nieco o tych nozoch nastudovat je ich celkom dost typov kukam ze este sa davaju aj pod platky podlozky : https://www.kovonastroje.cz/sk/Nastroje ... /Stranove/
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“