SIEG C4

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
cagiva
Příspěvky: 38
Registrován: 25. 5. 2009, 10:09

2. 1. 2013, 9:30

Dnes som trocha sustruzil. Material 11373 (uz mi bol doporuceny material 11109). Priemer 15, spona 0,6 na hrubo a 0.1 na cisto a po zmerani este nejake stotinky na konecny priemer. Otacky 900, nastroj TK platky. Islo to v pohode. Robil som maly cap s dierou v osi. Hadzavost kazdej obrobenej casti sa drzala v jednej stotine. No ked som jazdil pozdlzne suportom tak na obrobenej dlzke 1cm som nameral odchylku 2 stotiny. A to iste na aj na druhom priemeri - cim to moze byt? sustruzil som na sucho, az na inom diely ma napadlo kvapnut olej(mam len motorovy) ale hned to bolo lepsie - proste sustruzilo sa lepsie s olejom. Co pouzivate ako alternativu reznej kvapaliny/rezneho oleja?

Este takato vec ma trapi - obrobeny priemer mi hadze 1 stotinu. Ked obrobok otocim a upnem do sklucovadla za ten obrobeny priemer tak to hadze 5 stotin. To mi tak hadze univerzala? Alebo aj obrobok sa da vycentrovat medzi celustami? Ako? Nech som robil co som robil tak 5 stoviek stale alebo aj viac :oops: Ale mozno len neviem ako to upnut a docentrovat?
Sieg C4 (Bernardo 450 Profi)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

2. 1. 2013, 10:05

sežen si kontrolní trn do vřetena a měř na tom pak je vše jasné, posuzovat něco na obrobeném 1cm dost dobře nelze.. klidně to může bejt šikmo uloženej vřeteník
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

3. 1. 2013, 12:29

Znovu bych ti zopakoval ,že sis koupil čínský soustruh, nikoli švýcarský SCHAUBLIN a jestli to potřebuješ přesnější, tak s tím musíš na brusku ! potom taky ta univerzála má nějakou třídu přesnosti upnutí která je nejspíš horší než se ti povedlo a přesnější to může být v kleštinách upnuté, nebo v měkých čelistech. -Tvé dosažené výsledky jsou odpovídající stroji, na kterém to děláš.
Per aspera ad astra
cagiva
Příspěvky: 38
Registrován: 25. 5. 2009, 10:09

3. 1. 2013, 1:14

Viem ze je to cinske struhatko... a preto to sem pisem aby som zistil ci je to ok alebo nie. S tym ako robi som celkom spokojny ale ta univerzala ma stve. Hadzavost obrobku 0.05 mi pride dost. Musim to premerat niecim co je rovne a potom sa uvidi co dalej, mozno sa da doklepnut alebo nieco s tym spravit, zatial to nechcem rozoberat. Budem sem dalej davat svoje poznatky, mozno to dakomu pomoze pri vybere. Co sa tyka motora tak vcera som sustavne robil asi 3 hodiny a motor bol vlazny, teplota vzduchu v miestnosti 10 stupnov.

Dalsia vec co je zla je maly pozdlzny suport - robi vlny na obrobku tak s nim moc netocim, na to sa pozrem az ked bude teplejsie.

Zatial spokojnost aj napriek tym mucham, myslim ze do dielnicky je to super doplnok.
Sieg C4 (Bernardo 450 Profi)
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

3. 1. 2013, 2:07

tady v tom dokumentu máš jasně napsané tolerance u třídy sklíčidel TOS že to není totéž co ta čínokorea kterou máš je jasné
http://www.tossvitavy.com/pdf/presnosti.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
přeměříš kužel ve vřeteni. přírubu na sklíčidlo a buš vědět na čem jsi. Doklepávat univerzálku pro běžnou práci nebývá nutné. musíš taky přemýšlet co s čím má být sousé a podle toho dělat třeba na jedno upnutí.
Per aspera ad astra
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

3. 1. 2013, 4:50

cagiva píše:Viem ze je to cinske struhatko... a preto to sem pisem aby som zistil ci je to ok alebo nie. S tym ako robi som celkom spokojny ale ta univerzala ma stve. Hadzavost obrobku 0.05 mi pride dost. ..........
No mně to teda na čínskou univerzálu připadá naopak PIPI teda ppokud je to údaj v mm ;-)
Prostuduj materiály k univerzálám a přijdeš na to, že tohle je přesnost těch lepších !
Pokud chceš přesnost větší pak musíš dělat v kleštinách !!!!!
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Petr Bratřík
Příspěvky: 150
Registrován: 30. 1. 2010, 8:18

3. 1. 2013, 7:17

Taky mi připadá, že 0,05mm házivost univerzálky není vůbec špatná.
Rozdíl průměrů na obrobku - neodtlačoval jsi obrobek třeba nožem ( i podle toho, jak píšeš o těch vlnovkách na obrobku po malém suportu)? Zkus to ještě jednou ne plátkem ale radekem a nabrus ho ale napřed pěkně do špičky - bez radiusu. Projeď třeba 4x stejnou míru a změř ...
cagiva
Příspěvky: 38
Registrován: 25. 5. 2009, 10:09

3. 1. 2013, 7:43

No mně to teda na čínskou univerzálu připadá naopak PIPI teda ppokud je to údaj v mm
Ano je to v mm. Hocico co upnem hadze 0.05 mm. Takze sa mam zmierit s tym ze to je vlastne dobre. :roll:
Dnes som vyrabal mosadzne puzdierka a super roboticka. Vonkajsi priemer 9mm, dlzka 21mm. Hadzavost obrobeneho povrchu max 0.01 mm. Upichovanie islo tak lahko ako keby tam ani nic nebolo. Nadhera. Avsak upichnut ocel nemam odvahu, zatial som neskusal a vyhybam sa radsej tomu.

EDIT:
neodtlačoval jsi obrobek třeba nožem ( i podle toho, jak píšeš o těch vlnovkách na obrobku po malém suportu)
Ked tocim len malym pozdlznym posuvom tak to robi vlny na obrobku. Ked idem velkym suportom tak je to ok.
To ze ten maly suport divne kolise alebo ako to nazvat vidim aj okom ako na klznych plochach vytlaca a v tahuje spat olej ked to riadne namazem. Ako keby bola trapezova skrutka do obluka a otacanim ho raz odtlaci a raz pritiahne.
Sieg C4 (Bernardo 450 Profi)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

3. 1. 2013, 8:23

došteloval jsi rybiny?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
kimik
Příspěvky: 22
Registrován: 22. 9. 2012, 5:32

3. 1. 2013, 8:33

Ako keby bola trapezova skrutka do obluka a otacanim ho raz odtlaci a raz pritiahne.

Mě tohle dělalo u soustruhu Rotwerk. Už jsem z toho byl na nervy. Pak jsem přišel na to, že vedení šroubu je mimo osu vůči matici. Když byl suport vytočený, tak to bylo celkem dobré, ale čím víc jsem ho dotahoval, tím se zmenšovala vzdálenost mezi maticí a vedením a bylo vidět, jak se celý suport v rybinách pohybuje nahoru a dolů.
Vedení šroubu drží 2 šroubky. Stačilo zvětšit díry o 0,5 mm ve vedení, nechat šrouby povolené, suport dotočit na doraz a šrouby dotáhnout.
Třeba ti to pomůže.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

3. 1. 2013, 9:33

kimik píše:Ako keby bola trapezova skrutka do obluka a otacanim ho raz odtlaci a raz pritiahne.

Mě tohle dělalo u soustruhu Rotwerk. Už jsem z toho byl na nervy. Pak jsem přišel na to, že vedení šroubu je mimo osu vůči matici. Když byl suport vytočený, tak to bylo celkem dobré, ale čím víc jsem ho dotahoval, tím se zmenšovala vzdálenost mezi maticí a vedením a bylo vidět, jak se celý suport v rybinách pohybuje nahoru a dolů.
Vedení šroubu drží 2 šroubky. Stačilo zvětšit díry o 0,5 mm ve vedení, nechat šrouby povolené, suport dotočit na doraz a šrouby dotáhnout.
Třeba ti to pomůže.
Hmm pokud se Ti pohybuje support v rybinách je no to docela jednoduchý fígl vypodložit klín přesně s minimální vůlí - já to udělal pomocí fosforbronzových plechů - a tím zásadně zamezíš pohyby mimo směr rybin tuhost - odpor pak nastavíš stavěcími šrouby imbusy.
I v případě chvění a následém uvolnění stavěcích šroubů pak nedojde k nežádoucímu pohybu supportu.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
kimik
Příspěvky: 22
Registrován: 22. 9. 2012, 5:32

3. 1. 2013, 10:23

U mě byl problém v tom, že vedení šroubu nebylo s osou matice, byl tam rozdíl skoro 0,8 mm. Na plně vyšroubovaném šroubu to nebylo tak markantní, ale pokud jsem se suportem odjížděl od sklíčidla, zmenšovala se vzdálenost mezi maticí a vedením a šroub se čím dál víc vlastně příčil a šel velmi ztuha. Přišli na to už Číňani asi přímo ve výrobě a vyřešili to tak, že šrouby na vedení nechali povolené. Suport šel sice lehce, ale vedení se při každé otáčce pohybovalo nahoru a dolů. Bylo to vidět na rybinách, olejové vlnky, přesně jako to popisuje kolega.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

4. 1. 2013, 7:53

kimik píše:U mě byl problém v tom, že vedení šroubu nebylo s osou matice, byl tam rozdíl skoro 0,8 mm. Na plně vyšroubovaném šroubu to nebylo tak markantní, ale pokud jsem se suportem odjížděl od sklíčidla, zmenšovala se vzdálenost mezi maticí a vedením a šroub se čím dál víc vlastně příčil a šel velmi ztuha. Přišli na to už Číňani asi přímo ve výrobě a vyřešili to tak, že šrouby na vedení nechali povolené. Suport šel sice lehce, ale vedení se při každé otáčce pohybovalo nahoru a dolů. Bylo to vidět na rybinách, olejové vlnky, přesně jako to popisuje kolega.
Jo to mu rozumím, pokud bys vypodložil pak by se šroub opravdu příčil. Otázka je jaj je to u tohoto konkrétního typu, zda je to stejné s klony C3 které zmiňujeme.
C3 má matici na třech šroubech a tím by také šlo tu nesouosost šroubu s vedením kompenzovat.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
rogi
Příspěvky: 238
Registrován: 23. 5. 2010, 7:47
Bydliště: SK, pri TRNAVE

4. 1. 2013, 3:19

cagiva- pozri sem, dal som tam foto , inak už to tu bolo spomenuté, takto som musel vypodložiť ja pero, lebo sa krížilo http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=82&t=5961" onclick="window.open(this.href);return false;
cagiva
Příspěvky: 38
Registrován: 25. 5. 2009, 10:09

5. 1. 2013, 7:41

Dakujem za obrazky aj za rady. Skusal som to vytocit uplne v pravo a cim dalej sa to blizi ku koncu tym to ide tazsie. Ale tazsie to ide iba v hornej polovici otacky klucky. A cim viac idem malym suportom v pravo tym viac sa to prejavuje a par otacok pred koncom to ide ozaj z tuha. Zatial to necham tak, v garazi je zima nechcem to rozrabat aby som mohol sustruzit. Ked sa otepli tak porobim co treba. Dnes som robil kovove puzdra s mosadznou vlozkou a parada. I ked jedno som posral :lol: ale konecne nemusim nikoho otravovat.

Pomaly sa zacinam pozerat po nejakych dalsich nozoch a trapi ma nozova hlava - vlezu do nej iba noze 10x10 a mensie. Chcel by som tam dostat aspon 12x12 predsa len bude o nieco tuhsia zostava stroj-nastroj-obrobok. Myslim ze vasie tam nema zmysel davat alebo ma?

Mam 2 moznosti:

1. Odfrezovat zo spodku hlavy 2mm co sa mi moc nechce. Skor druhu hlavu, kde ju zohnat? Ked ju dam vyrobit nebude povrchovo kalena. Neviem ci originalna je alebo nie je kalena. A hlavne nebude nozova hlava oslabena ked jej budu chybat od spodu 2mm?

2. Rychloupinaci toolpost - je to dost tuhe? nie je to horsie ako originalna hlava co sa tyka tuhosti? Ktore prevedenie je lepsie?
1... http://www.uni-max.sk/rychloupinacia-na ... lava-51/d/" onclick="window.open(this.href);return false;
2... http://www.uni-max.sk/rychloupinacia-na ... cq6230a/d/" onclick="window.open(this.href);return false;
3... http://www.uni-max.sk/rychloupinacia-na ... lava-41/d/" onclick="window.open(this.href);return false;

pri tom druhom nepisu aky velky noz to zobere. O oboch toolpostoch som tu uz cital na fore, ten prvy niekto uz aj ma, ale chcel by som vedet ktory je lepsi a preco.

Mazlik
Obrázek
Naposledy upravil(a) cagiva dne 5. 1. 2013, 8:56, celkem upraveno 1 x.
Sieg C4 (Bernardo 450 Profi)
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“