SIEG C4

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

5. 1. 2013, 8:35

Místo odfrézovaného spodku nožovky mám o ty 2 mm rozšířenou (sníženou) tu upínací drážku, takže se tam krásně vejdou 12mm nože. Je to odfrézované kolem dokola, ale dnes bych už to udělal jen na dvou opačných stranách a dvě nechal na ty desítky nože (takhle to musím pro ně vyrovnávat tlustými podložkami).
K těm toolpostům: Ten první nejde na C-4 dát rovnou, musí se pro něj udělat nový kolík, "pivot", podle otvoru. Ten druhý toolpost jsem v ruce neměl.
Mini soustruh SC-4
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

5. 1. 2013, 9:13

cagiva píše:Dakujem za obrazky aj za rady. Skusal som to vytocit uplne v pravo a cim dalej sa to blizi ku koncu tym to ide tazsie. Ale tazsie to ide iba v hornej polovici otacky klucky. A cim viac idem malym suportom v pravo tym viac sa to prejavuje a par otacok pred koncom to ide ozaj z tuha. Zatial to necham tak, v garazi je zima nechcem to rozrabat aby som mohol sustruzit. Ked sa otepli tak porobim co treba. Dnes som robil kovove puzdra s mosadznou vlozkou a parada. I ked jedno som posral :lol: ale konecne nemusim nikoho otravovat.

Pomaly sa zacinam pozerat po nejakych dalsich nozoch a trapi ma nozova hlava - vlezu do nej iba noze 10x10 a mensie. Chcel by som tam dostat aspon 12x12 predsa len bude o nieco tuhsia zostava stroj-nastroj-obrobok. Myslim ze vasie tam nema zmysel davat alebo ma?

Mam 2 moznosti:

1. Odfrezovat zo spodku hlavy 2mm co sa mi moc nechce. Skor druhu hlavu, kde ju zohnat? Ked ju dam vyrobit nebude povrchovo kalena. Neviem ci originalna je alebo nie je kalena. A hlavne nebude nozova hlava oslabena ked jej budu chybat od spodu 2mm?

2. Rychloupinaci toolpost - je to dost tuhe? nie je to horsie ako originalna hlava co sa tyka tuhosti? Ktore prevedenie je lepsie?
1... http://www.uni-max.sk/rychloupinacia-na ... lava-51/d/" onclick="window.open(this.href);return false;
2... http://www.uni-max.sk/rychloupinacia-na ... cq6230a/d/" onclick="window.open(this.href);return false;
3... http://www.uni-max.sk/rychloupinacia-na ... lava-41/d/" onclick="window.open(this.href);return false;

pri tom druhom nepisu aky velky noz to zobere. O oboch toolpostoch som tu uz cital na fore, ten prvy niekto uz aj ma, ale chcel by som vedet ktory je lepsi a preco.
Mám tu první (max nůž 12x12) a musím říci, že dnes bych si koupil úplně jinou a to odtud:
http://www.arceurotrade.co.uk/Catalogue ... Tool-Posts" onclick="window.open(this.href);return false;
U Uimaxu totiž nevedou samotné držáky k těmhle upínačum, což tady nehrozí ;-)

Ten druhý je možná nějaký standard na který náhradní držáky seženeš zvlášť. (Pro ten první jsem si je nechal udělat).
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
cagiva
Příspěvky: 38
Registrován: 25. 5. 2009, 10:09

27. 1. 2013, 8:20

Tak po case a podla potreby co som zatial na sustruhu robil, myslim ze si kludne vystacim aj s obycajnou nozovou hlavou. Vymena noza netrva az tak dlho, ked mam kazdy noz zvlast v krabicke spolu s podlozkami ktore potrebuje. Chcem sa spytat ci je povodna hlava kalena - chcem si dat vyrobit druhu hlavu pre noze 12x12 tak ma napadlo ci sa v nej casom nevymackaju zavity? Alebo kde zohnat dalsiu originalnu hlavu? a tu ofrezovat.

Vcera som pozeral na ten maly pozdlzny posuv. Ked som dal na spicku noza hodinky z vrchu a rukami pomykal suportikom tak lietal hore dole 0.04mm. Zatial som viac podotahoval skrutky, ide trocha tahzsie ale po celej drahe rovnako a odchylka pri mykani rukami sa zmensila do 0.01. Prejavilo sa to pozitivne i pri sustruzeni. Vsimol som si jednu vec ale. Co som popisoval v predchadzajucich prispevkoch olejove vlnky pri pohybe maleho suportu tak to vznika len v tedy ked je zatiahnuta nozova hlava. Je mozne ze je tam malo materialu a zatiahnutie hlavy skruti suport?

Vcera som mu dal zabrat 6 hodin v kuse, motor vlazny teplota v miestnosti 10-11 stupnov. Myslim ze motor ten sustruh zvlada lavou zadnou. Tocil som 30 a 40 mm priemery.
Sieg C4 (Bernardo 450 Profi)
cagiva
Příspěvky: 38
Registrován: 25. 5. 2009, 10:09

31. 1. 2013, 5:05

tak uz mam za sebou aj prvu nehodu. Stacal som trubku priemer 32, hrubka steny 2mm. Obrabal som moc daleko od sklucovadla. Uz som to mal takmer hotove ked sa to kuslo, a medzi celustami pomackalo. Elektronika ma zrejme nejaku ochranu lebo sa to hned same vyplo a na display vypisalo ERROR. Premeral som vsetko co ma napadlo a nezistil som ziadne skody okrem pokazeneho obrobku nastastie. Holt ucim sa na vlastnych chybach. :roll:
Sieg C4 (Bernardo 450 Profi)
cagiva
Příspěvky: 38
Registrován: 25. 5. 2009, 10:09

10. 2. 2013, 7:31

Po vymedzeni voli na posuvoch a s dobre nabrusenym upichovakom z radeka sa da krasne upichnut automatovka 11109 priemeru 24mm. Otacky 100, strojovy posuv, mazat olejom a spona si len tak ticho "susti" :)

Ako mate pripevnene alebo usadene sustruhy k stolu? Vsimol som si ze ked ho posuniem viac dozadu tak sa zmeni tazisko celeho stola alebo co a pri urcitych otackach sa rozvibruje trase mi cely sustruh, ked ho posuniem blizsie k sebe tak to nerobi. Hold ten stolik je asi dost pruzny. Rozmyslam dat sustruh na gumu? Alebo na stol dat gumu na to ocelovu alebo drevenu platnu a o tu prisrobovat sustruh? Ako to mate riesene?
Sieg C4 (Bernardo 450 Profi)
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

10. 2. 2013, 9:52

Každý rotační stroj je zdrojem vibrací. Ty se nedají zrušit, dají se pouze eliminovat. U velkých soustruhů je zachycuje mohutné litinové lože. U Tvého soustruhu je toto lože značně odlehčené a tím se víc projevují zmíněné vibrace. Já mám soustruh ještě poloviční a problém vibrací byl ještě větší. Lože nezvětšíš a tak zůstává další možnost pohltit vibrace konstrukcí stolu. Nejlepší v amatérských podmínkách je konstrukce stolu z dřevěných hranolů o rozměru min. 10 x 10 cm. Ten se mě nechtělo vyrábět znovu a tak jsem rozšířil základnu soustruhu na dvojnásobek hranolem 40x4O mm.( v Tvém případě by to mohla být pásovina aspoň o tloušťce 10mm). Na dřevotřísku stolu jsem dal antivibrační podložku původně určenou pod pračky a na tu novou desku. To jsem sešrouboval vratovými šrouby ale nestahoval jsem silou,jen zlehka. Nohy stolu jsem opatřil stavitelnýma gumovýma nohama. U BOW se dají koupit antivibrační, ale je to docela drahé. Soustruh ke stolu nešroubuj. Pokud by se Ti posouval tak se dá laťkama zamesit posuvu. Na vřeteník si můžeš dát nádobku s vodou a budš vidět "vibrace" přímo na hladině. Čím víc se Ti podaří pohltit vibrace, tím lepší budeš mít povrh. Vždy je to ale kompromis. :D
cagiva
Příspěvky: 38
Registrován: 25. 5. 2009, 10:09

10. 2. 2013, 4:26

S tou pasovinou to ako presne myslis? Teraz mam vrchnu dosku stola z drevotriesky 16mm hrubej, ked na nu dam gumu a na nu dalsiu drevotriesku 25mm a na to sustruh. Sustruh mi zatial neutekal. Alebo mam moznost aj MDF tusim az 28mm hrubky, ktore z nich lepsie tlmi vibracie drevotrieska ci MDF? alebo dat aj priamo pod loze gumu? a co korok? ............vela otazok, len nahlas rozmyslam :) Nechcem ist na to matodou pokus/omyl lebo sustruh je dost tazky a sam ho nezdvihnem.
Sieg C4 (Bernardo 450 Profi)
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

10. 2. 2013, 5:40

Tvůj soustruh stojí poměrně malou plochou na stole. To je potřeba zvětšit. Ideální by bylo třeba 300x300x10mm pod každou nohou. Záleží na tom co jsi schopen sehnat. Stačila by i 2x pásovina 100x300x10 a to přišroubovat k soustruhu. Antivibrační podložky jsou v rozměrech 600x600 a jsou k dostání třeba v OBI a pod. Jako pracovní deska je nejlepší deska lepená a určená přímo na pracovní stoly, ale ta cena...Tvoje deska je slabá. Pokud použiješ desky MDF, tak těch 28mm.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“