Soustruh EW pozná někdo typ?

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
rico_5
Příspěvky: 14
Registrován: 5. 1. 2015, 10:00

5. 1. 2015, 11:32

Zdravím, Nezná někdo tento soustruh nebo alespoň výrobce skrývajícího se za iniciály EW. Soustruh je zdá se české výroby. Průměr nad ložem zhruba 500, nad suportem 300. Točná délka cca 1500. Fotky jsou při špatném světle. Zatím je jen velmi hrubě očištěný a lehce vyzkoušený. Zdá se že všechno funguje.
Přílohy
2015-01-04-111.jpg
2015-01-04-115.jpg
2015-01-04-117.jpg
2015-01-04-113.jpg
2015-01-04-120.jpg
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

5. 1. 2015, 11:37

Že by Emil Waverka?
www.mosaznevyrobky.cz
rico_5
Příspěvky: 14
Registrován: 5. 1. 2015, 10:00

5. 1. 2015, 11:57

Zdá se že by to mohlo být. Akorát chyba v čtení loga není to EW ale FW. Tak ještě typ a nejlíp sehnat manuál, nebo alespoň tabulku na posuvy a závity. To by mi ke štěstí stačilo.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

5. 1. 2015, 12:40

no on byl totiž Wawerka František..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
PAKO.ll
Příspěvky: 1448
Registrován: 10. 2. 2012, 3:24
Bydliště: ŠKVOREC
Kontaktovat uživatele:

5. 1. 2015, 1:21

je dost podobnej WS200 a ten se již vyráběl během protektorátu , tohle bude starší třeba předchůdce a určitě první písmena budou zase WS (předpokládám Wawerka Soustruh)
https://www.facebook.com/pages/Volman-% ... =bookmarks" onclick="window.open(this.href);return false;
Volman MN80, Volman M6 ,Volman NOF a další litinové smetí...
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

5. 1. 2015, 3:28

Oni byli dva bratři, jeden byl František a ten druhej, to si už nepamatuju.
www.mosaznevyrobky.cz
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

5. 1. 2015, 4:31

no to je jedno tak hluboce mé znalosti nesahají.. já znám jen Fr
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

5. 1. 2015, 7:59

Tak jsem to našel, byli dva, ale otec a syn a oba Františkové.
www.mosaznevyrobky.cz
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

5. 1. 2015, 8:18

a ještě taky byly jeho předchůdci bratranci Václav a František Veverkové- ty už ruchali o 100let dřív :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

5. 1. 2015, 9:01

To samozřejmě vím, neznali W a byli oba upáleni na Kozím Hrádku. Jejich popel byl vhozen do nedaleké řeky Lužnice. :D
www.mosaznevyrobky.cz
rico_5
Příspěvky: 14
Registrován: 5. 1. 2015, 10:00

2. 4. 2015, 10:19

Tak se zdá že ke správnému typu se nedostanu. Mohl by mi tedy někdo poradit s olejem v převodovce? Převody jsou v olejové lázni nebo mazané rozstřikem. Vřeteno je mazané olejem který stéká z horního víka do žlábku a dírkama zatéká do ložisek. Ložiska vřetena jsou kluzná. Maximální otáčky vřetene jsou asi 500. Dále jsou ve stejném oleji také spojky a brzda. Nortonka je bokem a suchá.

Ještě otázka na zkušenější. Při soustružení menších průměru nejsem schopen dosáhnou řezných rychlostí pro nože s SK břity. Jak to řešit? Používat HSS, nebo používat i při nižších rychlostech SK? Díky
Baťa1
Příspěvky: 141
Registrován: 15. 9. 2010, 12:22

2. 4. 2015, 12:25

rico_5 píše:Tak se zdá že ke správnému typu se nedostanu. Mohl by mi tedy někdo poradit s olejem v převodovce? Převody jsou v olejové lázni nebo mazané rozstřikem. Vřeteno je mazané olejem který stéká z horního víka do žlábku a dírkama zatéká do ložisek. Ložiska vřetena jsou kluzná. Maximální otáčky vřetene jsou asi 500. Dále jsou ve stejném oleji také spojky a brzda. Nortonka je bokem a suchá.

Ještě otázka na zkušenější. Při soustružení menších průměru nejsem schopen dosáhnou řezných rychlostí pro nože s SK břity. Jak to řešit? Používat HSS, nebo používat i při nižších rychlostech SK? Díky
to přece vidíš okem co to chce né? na karbidové břit se při nízké rychlosti udělá takové nárůstek že ti vydrolí ostří takže je několik možností, taková jednoduchá pomůcka při použití nože s karbidem musí vznikat modrá špóna ale né zase šedá nebo až rozžhavená to už je moc -jako myslím při obrábění oceli, karbid chce rychlost, při použití hss naopak nesmí dostat žádné zabarvení, u radeka maximálně světle hnědou, samozřejmě mám na mysli nepřerušované řez a tak, neberu v potaz hrubování svárů, do hloubky prorezavělého materiálu a podobného bordelu, dá se to řešit buď tím radekem stejně je levnější a nebo na karbidové nože si koupit "lepší" materiál a vysrat se na tu hlazenku 11 373
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7205
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

2. 4. 2015, 12:30

rico_5 píše:Tak se zdá že ke správnému typu se nedostanu. Mohl by mi tedy někdo poradit s olejem v převodovce? Převody jsou v olejové lázni nebo mazané rozstřikem. Vřeteno je mazané olejem který stéká z horního víka do žlábku a dírkama zatéká do ložisek. Ložiska vřetena jsou kluzná. Maximální otáčky vřetene jsou asi 500. Dále jsou ve stejném oleji také spojky a brzda. Nortonka je bokem a suchá.

Ještě otázka na zkušenější. Při soustružení menších průměru nejsem schopen dosáhnou řezných rychlostí pro nože s SK břity. Jak to řešit? Používat HSS, nebo používat i při nižších rychlostech SK? Díky
olej - hlavně aby tam byl vůbec nějakej, asi spíš řidší, nějakej OL-J32, mrkni na PARAMO.CZ
SK x HSS použij to co se ti zrovna bude hodit a bude se ti líbit jak to dělá
nic víc v tom není
až budeš honit nějakou produktivitu tak to můžeš řešit, to ale na téhle mašině stejně nedohoníš......
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

2. 4. 2015, 10:38

Ten OL-J32 by určitě šel. Dnes by asi doporučili řidší, ale pak to všude teče a při těch otáčkách by to mělo snést cokoli pod 68. To s těmi malými rychlostmi pro SK je už hodně vousatá zásada platící bez výhrad tak do 50. let, dnes je karbidů velké množství a používají se i na lisování, nakonec i vidiák do zdi nemůže být zas tak křehký. Pokud bude stejně nabroušený nůž z SK a HSS není důvod proč by měl vznikat nárůstek jen na jednom. Používal jsem SK nože i na obrážečce (jiné tam zrovna nebyly) a také to šlo. Když se dotáčí čelo, také u středu rychlost není a asi nikdo nůž nemění. Mám nože z HSS rád pro snažší broušení, možnost zastavení v řezu apod., ale jsou dnes 5x dražší než s letovaným SK plátkem. Klidně bych nože s SK vyzkoušel a nebál se,že nedosáhnu rychlostí z tabulek, ty udávají spíše horní mezní rychlost kvůli produktivitě. Jen to chce kladný úhel čela.
rico_5
Příspěvky: 14
Registrován: 5. 1. 2015, 10:00

3. 4. 2015, 9:00

Tak díky, dám tam ten OL-J32.

K mazání ještě jedna otázka. Na pohon posuvů ve na suportu šnekovej převod. Jeho kolečko se dole namáčí ve vaničce s olejem. Na toto také ten OL-J32, nebo tam by mělo být něco hustějšího?

Jinak s tím HSSxSK. Mám většinu nožů s SK, požívám je i při nižších rychlostech, jen jsem chtěl vědět jestli na to neexistuje nějakej fígl. Třeba že to chce brát menší třísku nebo dát tam menší posuv. O produktivitu mi nejde, mám to jen na domácí hraní.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“