S28 Žebrák vs. SN320

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

1. 2. 2015, 10:16

Ahoj,

chtěl bych se zeptat, je z hlediska konstrukce nějaký rozdíl mezi S28 Žebrákem a rumunským SN320? Vím, že ten Rumun má větší točnej, takže samozřejmě jinej koník. Spíš mi jde ale o to, jestli jsou rozdíly třeba uvnitř převodový skříně, jiná kola, suport atd. Zrovna u suportu mi rosí podél posuvový tyče olej a potřeboval bych na to nový gufero. Pokud bych chtěl třeba nová ložiska, jestli je to vše stejné s Žebrákem.
A jak to vůbec bylo s těmito modely? To to Rumuni vyráběli v nějaké TOS licenci? A nebo to je prostě jen obšlehnutá mašina?
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
Horalll
Příspěvky: 115
Registrován: 25. 3. 2011, 10:48
Bydliště: Domažlice

7. 2. 2015, 1:33

Licence tož dežo vokopíruj ty plány a trochujc to upravíme a možné se to i povede=standartní postkomunistická kooperace:-)
Sn320 je podle mě lepší, už kvůli tomu kraválu 28čky a normální prismě na 320, až na tu přírubu. Pasovat tam asi nic nebude, ikdyž na první pohled by se zdálo, že jsou i kola ve skříni stejná, nezbejvá než to rozebrat, ale s unikem oleje si nelam hlavu, z 28 to neteče jen když tam nic není:-)
Nedávno jsem ho trochu šteloval kamarádovi a i na spojku se může líp, ale běží úplně potichu, už kvůli 1400ot na motoru, ale málo příslušenství, proto každej chce 28, uff ještě že už je pryč, už nehluchnu....
Chos(Chodský soustr. home made(už není, teď Martin km200)a Soustr. V.Suchý, Čtyřkoly Praha(něco jako Volman)
Tos FN32, 676P, V32B-edit na V20A
edit z Martin KM 200 na špagetu Grazioli Dania 200
edit z CDC30 na Bussmann 50tun, šeping Gack atd.
lukin1156
Příspěvky: 579
Registrován: 7. 11. 2012, 8:42

7. 2. 2015, 8:10

Mám 320 a jsem spokojen :D
jenom malý poznatek kterého jsem si všiml.. když řežu závit nožem a řežu ho na redukci tj 1:8 tak přejedu odjedu a můžu zřadit na normal 1:1 ..pak znovu přeřadit na 1:8 a nůž je opět v té samé poloze...no prostě že při vracení na žčátek nějakéh dlouhého závitu to je celkem užitečné...nevím jak je to u S28 :D
SN320,SUI 32 CNC,Maho 700 CNC, Mikron UME 600, Boley BKN 100C, Brother TC 201
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

7. 2. 2015, 9:35

To jsem rád, že je tu někdo, kdo ho taky má. :D
Chci se zeptat, funguje vám ten olejoznak za vřetenem? Olej jsem do stroje dával novej (20 litrů), všechno maže jak má, olej se dostává i nahoru do těch vaniček pod víkem vřeteníku a i na tu hrazdičku mezi nima. Když vypnu motor, tak vidím, že i zmizí hladina až po takový ty nátrubky, který vedou z těch vaniček k ložiskám vřetene. Nicméně olejoznak skoro suchej, jen maličkej náznak mastný cestičky od oleje. Tak se chci zeptat, jestli to třeba nemůže bejt zacpaný nebo tak něco. Když jinak vše funguje jak má a ani vřeteno přidřený není (na neutrál po roztočení rukou se mockrát otočí).
Dál by mě zajímalo, jak shodit univerzálu. Musí se hákovým klíčem sundat nejdřív taková ta černá převlečná matka? Jaký je na vřeteni závit? Je to stejný jako u S28? Sháním nesamostředící čtyřpaknu, tak abych věděl, co sehnat za přírubu.
Jinak jsem sháněl alespoň pevnou lunetu a nikde nic na netu není. Jediná byla u vydřiducha Svobody, kterej za ní chtěl asi osm papírů. :D Takže si ji nejspíše budu muset vyrobit.
Je to můj první soustruh, ale můžu říct, že jsem s ním nad míru spokojený. Je to robustní konstrukce, dá se převíst na paleťáku a velikost tak akorát. Měl jsem štěstí na pěknej kousek. Lak sice už nic moc, ale lože v perfektním stavu a převodová kola uvnitř, jakoby ještě ani nebyla zaběhnuta. Všude ostré hranky jak po brusu, nic není odrbané. Jediné, co mě trochu zlobí je spojka na pravý chod. Po delší době běhu stroje se mi stává, že se vřeteno při určitém nastavení otáček otáčí i když mám spojku vyplou (v prostřední poloze). Zkusil jsem tedy hned povolit jistící šroubek a takovou tou matkou tu spojku trochu povolit, nicméně bez zdárného výsledku. Měl jsem to po delším laborování povoleno již tolik, že bylo znatelné, že se vřeteno po spuštění dlouho rozjíždí a stejnak se pak při určitých otáčkách začlo v nulové poloze spojkové páky samo točit. Takže jsem spojku nastavil alespoň na optimální mez rozjezdu a zkusil ještě přitáhnout brzdu. Je to sice o něco lepší, ale občas mi to stále udělá. Zkoušel jsem desítky nastavení. S tou matkou na spojce hýbal po milimetrech, půl dne ruce v oleji a stejně jsem stále vlastně na začátku. :D Nevíte, co by to mohlo být?
Jinak kdyby byl zájem, tak mám na tento soustruh návod v Angličtině, od jednoho zdejšího člena (díky mu), tak kdybyste někdo měl zájem... :-)
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

8. 2. 2015, 7:31

Zkus zde: http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... &view=next" onclick="window.open(this.href);return false; kontaktovat uživatele "Fandik" má taky SN320, píše že má i manuál a možná Ti dokáže odpovědět i na Tvé další dotazy.
Já mám tedy S28 a taky se někdy stane, že se vřeteno začne pootáčet i v neutrálu, ale stane se to vždycky jen když je olej ještě studený, po nějaké chvilce provozu už to pak nedělá. Podle mě to je ale o správném seřízení brzdy a spojky, nebo pak by mohly být lamely brzdy už natolik sjeté, že by už nešly stáhnout.
Mazání vřetene: zkus podívat, jestli nemáš ucpané filtry (sítka), která jsou přístupná po sundání horního víka vřeteníku.v olejoznaku za vřetenem ale uvidíš pouze kapající nabo tenkým pramínkem tekoucí olej, protože vřeteno není mazáno tlakově, ale jen přepadově a olej do olejoznaku je z pravé dutiny nad ložiskem vřetene veden jen tenkou trubičkou, tu zkus taky protáhnout, třeba drátem z COčka.
Přílohy
Sítka.jpg
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
lukin1156
Příspěvky: 579
Registrován: 7. 11. 2012, 8:42

8. 2. 2015, 8:29

A ta univerzála...přírubu na to na 95% neseženež :D jinak jo... povolíš hákovým klíčem převlečnou matici a ž se ti jakoby přibrzdí vřeteno tím jak bude na něm natlačená..no a pak hranolek kladívko a bouchnout po přírubě ze strany od vřeteníku a měla by povolit.. je tam kužel s klínkem takže to protočit ani nezkoušej ... žádný závit tam neni :D jo a se spojkou mám na 320cítce taky problém :D stačí vyřadit a už se netočí :D
SN320,SUI 32 CNC,Maho 700 CNC, Mikron UME 600, Boley BKN 100C, Brother TC 201
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

8. 2. 2015, 8:51

Ad. mazání - na SN tam vůbec žádný sítka nejsou, jenom trubičky, z kterých to jde rovnou na ta ložiska. Nicméně zkusím drát a trochu tlakovýho vzduchu.

Ad. univerzála - máš pravdu, viz. foto. Zkusím to ve volný chvíli rozebrat. Pokud bude s přírubou problém, pokusím se vyrobit. Jinak při nejhorším dám čtyřpaknu do třípakny. :D

Ad. spojka - vyřadit stačí, mě to ale jakožto perfekcionistu neuvěřitelně vytáčí. :D Se spojkou už víc neudělám, takže si spíš zkusím ještě pohrát znovu a lépe s brzdou.

Ještě se zeptám, mašina by měla mít vypínání strojního posuvu při nárazu na pevnou překážku. Síla se nastavuje takovým kolečkem na suportu. Doraz na podélnej si na to asi zvládnu vyrobit, nicméně na příčnej suport úplně nevím, jak by měl vypadat. Nemáte ho na své mašině?
Přílohy
Snímek obrazovky 2015-02-08 v 21.44.45.png
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
antakcz
Příspěvky: 49
Registrován: 26. 4. 2012, 7:55

9. 2. 2015, 8:48

Ahoj jsem taky " hrdým" majitelem tohoto rumunského stroje :D . S tím mazáním máme stejný problém. Mě ten olej v tom olejoznaku taky jen pomalu protéká, ale kamarád co má 28ku tak tomu se naplní celý olejoznak?????? K té spojce, jak už tady někdo psal tak mě se unáší jen když je zima a soustruh je studenej, ale po cca 5 min. práce je to ok. Napadá mě jen řidší olej, což by možná vyřešilo oba problémy, ale já už bych z něj měl jen průtojovej ohřívač oleje :D :D :D :D.
Na svou obranu musím říct že utěsnování se mi docela daří ale je to rumun co k tomu dodat :(
Přeji ti mnoho štěstí s přiváděním tohoto stroje k dokonalosti :D já už se o to pokouším cca 3 roky.
Nová univerzálka, zástěna na špony, odměřování :D :D :D super věc!
Jen se pořád nemůžu dokopat k tomu rozházet příčný posuv a udělat novou matku, má vůli cca 1/4 otáčky a to už je asi moc.
Přílohy
DSC_0332.jpg
Naposledy upravil(a) antakcz dne 9. 2. 2015, 9:07, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

9. 2. 2015, 8:58

Taky mě napadlo, že to může být způsobeno olejem. Náplň po týdnu měnit ale nebudu, to je jasné. :D Nicméně dost možná by pomohlo jen dolít trochu petroleje.
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
antakcz
Příspěvky: 49
Registrován: 26. 4. 2012, 7:55

9. 2. 2015, 9:34

S tím petrolejem nevím nevím.
Já se držím hesla kdo maže ten jede. A mažem ne? A kolik o tom se nikde nic neříká :D :D :D, to byl fór
Běží už tři roky a vůle, hlučnost pořád stejná tak ten olej ložiskům asi stačí, tak už to neřeším.
Ono by to asi taky bylo jiný, kdyby běžel 16 hodin ve fabrice a ne dvakrát týdně doma v dílně.
Mě osobně by zajímalo jak to maže dalším šťastlivcům vlastnící tento soustruh.
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

9. 2. 2015, 9:47

Tak ony se dřív tím petrolejem ty oleje běžně ředily. Holt nebyl takový výběr, tak si člověk musel pomoci jinak. :-)
Na odměřování se taky časem určitě chystám.
Jinak tu novou univerzálu jsi dával na starou přírubu nebo jsi někde sehnal novou?
A to už je ta matka tak vymletá, že jí nepomůže ani víc dotáhnout? Taky jsem měl vůli na kličce, nicméně to šlo ještě vymezit na nepatrnou vůli.
Co bych ještě na soustruh rád, tak určitě normální lidskej příčnej nonius od Tumlíka a ne tohle odečítání z poloměru. To je na bednu. :D

Já jsem teprve na začátku dlouhé cesty. :twisted:
Přílohy
IMG_0517.JPG
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

9. 2. 2015, 10:18

Jimmy píše:Taky mě napadlo, že to může být způsobeno olejem. Náplň po týdnu měnit ale nebudu, to je jasné. :D Nicméně dost možná by pomohlo jen dolít trochu petroleje.
Jaký olej jsi tam dával?
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

9. 2. 2015, 10:28

Známý mi poradil Paramo OL-J22. Někdo radí i OL-J10, ale ten mi právě přišel jako nauvěřitelná voda. Tudíž jsem dal tento hustší s tím, že se kdyžtak doředí tím petrolejem.
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

9. 2. 2015, 10:41

Nevím jaký olej je dle manuálu doporučen u SN320, u S28 je v manuálu psáno že pro mazání se používá olej o viskozitě 1,5 stupně E při 50 st.celsia. Protože tento údaj mě celkem nic neříká, obrátil jsem se přímo na výrobce PARAMO a tam mi sdělili že ekvivalentní náhradou je olej PARAMO OL-J10.

Zde je jeho popis:
PARAMO OL-J10 je určen pro nejrůznější průmyslové aplikace, zejména pro dlouhodobé náplně mazacích soustav strojů a strojních zařízení, pracujících v krytých (temperovaných) prostorech pří maximálních provozních teplotách oleje do 60 °C. Používá se rovněž jako pracovní médium hydrostatických soustav s nižšími a středními požadavky na termooxidační stabilitu a mazací vlastnosti pracovního média. Typická aplikace tohoto oleje je u rychloběžných vřeten strojů v textilním průmyslu a vysokootáčkových vřeten obráběcích strojů.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

9. 2. 2015, 11:31

Ono to s těmi oleji nebude určitě tak kritické. Co jsem si však neuvědomil, tak je také důležité vzít v potaz, že soustruh mám momentálně v místnosti, která je sice zateplená, ale netopí se tam. Určitě bude potom úplně jiná provozní viskozita toho oleje, až bude jaro/léto/podzim a v místnosti bude okolo 20 stupňů namísto nynějších 4. Takže spíš možná počkám do jara a pak bych případně říznul náplň tím petrolejem.
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“