Rumun SN281

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
lolek
Příspěvky: 40
Registrován: 25. 2. 2013, 7:05

5. 3. 2015, 9:06

Ahoj chlapi, máte někdo doma rumunskej soustruh Sn281? Potřeboval bych od někoho udělat fotku jedné věci + nějakou radu chystám se ho koupit díky moc.
Přílohy
172624_p.jpg
172624_p.jpg (22.88 KiB) Zobrazeno 12766 x
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7201
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

5. 3. 2015, 9:14

mám
Co potřebuješ?
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
lolek
Příspěvky: 40
Registrován: 25. 2. 2013, 7:05

6. 3. 2015, 5:41

Jestli by jsi mohl udělat foto ze zadu převodovky měly by tam byt nějaké táhla k ovládání spojky. A asi nejvic by mne zajímalo co je za sklíčidlem pod tím kulatým valcovým deklem? Jedná se o nějakou elektromagnetickou spojku? Díky moc
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7201
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

6. 3. 2015, 6:09

lolek píše:Jestli by jsi mohl udělat foto ze zadu převodovky měly by tam byt nějaké táhla k ovládání spojky. A asi nejvic by mne zajímalo co je za sklíčidlem pod tím kulatým valcovým deklem? Jedná se o nějakou elektromagnetickou spojku? Díky moc
pod tím deklem je elektromagnetická brzda, alespoň myslím, rozebraný jsem to neměl
mě ta mašina zastavuje velmi rychle, téměř okamžitě
táhla vzadu jsou, myslím že ovládají spínače pro tu brzdu
v klidové poloze páky pro rozběh (spojky) je vřeteno natvrdo zabrzděné (po zapnutí stroje), pro případné ruční pootočení se musí brzda odblokovat nožním tlačítkem a přitom slyšitelně cvakne
ty táhla jsou silně čochty čvachty, byly s tím nějaké potíže, on si to ale průběžně udržuje můj soustružník
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
lolek
Příspěvky: 40
Registrován: 25. 2. 2013, 7:05

24. 3. 2015, 6:11

Díky moc, uvidím jestli ho koupim když tak bych tě asi pak ještě otravoval s nějakou radou.
jvalik
Příspěvky: 28
Registrován: 21. 4. 2016, 6:58
Bydliště: Brno

18. 8. 2016, 10:32

Ahoj,

uvažuju teď o koupi tohoto soustruhu, tak jsem se chtěl zeptat zde přítomných majitelů jaké s ním mají zkušenosti a na co si dát pozor. Co jsem zatím koumal:
- lože na 321ce je kalené, je to i případ 281ky?
- pod ložem jsou na některých modelech tři tyče, na některých čtyři; ten na který se v sobotu jedu podívat má tyče jen tři a nepodařilo se mi zjistit k čemu ta čtvrtá je - ví to prosím někdo?
- všiml jsem si, že se tu nikdy nemluví o cenách, ale já se úplně neorientuju - myslíte že padesát klacků za tento soustruh v rozumném stavu jen s jedním sklíčidlem je adekvátní cena? Našel jsem nějaké staré inzeráty na víc i na míň.
- podle fotek na internetu jsem našel více variant tohoto soustruhu, kromě zmíněných tyčí se liší i umístěním vypínače - máte někdo prosím přehled?

Jinak mi soustruh totiž parametricky naprosto vyhovuje - malý zastavěný prostor, přestěhovatelný obyčejnou dodávkou, točný průměr 320/450 mm a motor s civilním příkonem. Už jsem tu četl že se to někomu zdá málo tuhé, že to má opačně noniusy, ale řekněme že v tomto takového strašáka nevidím.

Jakékoliv info co vás napadne uvítám.

Díky moc

Honza
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

18. 8. 2016, 10:48

V brzdě bych problém neviděl, to se dá vždy seřídit/opravit.
50k už je poměrně povíc za tentno soustruh bez příslušenství. Pokud bych ho osobně za ty peníze bral, musel by být v opravdu pěkném stavu. Zkusil bych z majitele alespoň případně vyškemrat nějaká měřidla/nástroje, protože když chce člověk alespoň trochu solidně dělat, je v tom minimálně za dalších 10-20k jen v těch nástrojích,měřidlech a příslušenství (čtyřpakna, lícní deska, lunety, kleštiny...).
U půlmetrové točné dýlky bych si dal pozor na to, že ještě o část té dýlky mohu přijít, použiji-li například v koníku nějaký větší vrták. Potom už moc místa na nějaké větší obrobky nezbývá a koník pak taky překáží a ní s ním kam odjet. Nevím přesně, k čemu má soustruh v budoucnu sloužit, nicméně je potřeba brát toto v potaz.
Tuhosti se při použití na doma vůbec neboj, bude se na tom dát obstojně dělat.
Co se noniusu na příčném suportu týče, tak to je to nejmenší. Buď ti udělá Tumlík nový a nebo si koupíš DRO. :)
Hlavně to chce změřit, jak jsou na tom lože, jestli vřeteno nemá zemědělskou vůli, jestli jdou zařadit všechny rychlosti vřetena a nortonky, jestli fungují posuvy apod.
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
jvalik
Příspěvky: 28
Registrován: 21. 4. 2016, 6:58
Bydliště: Brno

18. 8. 2016, 11:49

Pardon, aby to nebylo nečitelné pro ostatní - já prve psal obavy z brzdy a pak jsem k ní něco dohledal, tak jsem otázku z mého příspěvku smazal. A Jimmy napsal akorát v tom mezičase :-)

Ta lože si právě nejsem jist jak změřit. Mam dvě věci, který bych chtěl zkusit:
- přidělat stojánek na suport a hodinkama v co největší vzdálenosti měřit povrch lože; udělat dvakrát v různých dvou vzdálenostech a v obou směrech a ověřit si, že se to ani v jednom případě nehne. Dvojí vzdáleností bych vyloučil opakování vady lože v pravidelném intervalu.
- utočit železnou kulatinu a oměřit průměr na více místech

Za komentář o krátkosti lože děkuju, to budu muset ještě promyslet. V zásadě jsem ale omezen prostorem a proto se zeptám - je práce s velkými vrtáky v nějakých případech nezbytná anebo se to dá obejít tak, že vyvrtám jen díru nezbytně velkou tak, aby mi tam vlezl nůž a díru tedy pak vysoustružím? Nejde o produkční práci, takže by mi tohle nepohodlí tolik nevadilo, ale zase bych nerad dospěl k tomu, že na tom něco prostě za žádnou cenu nepůjde udělat.

Ještě k použití - jen nějaké hřídele do dřevoobráběcích strojů, případně frézovací suport, sem tam nějaký disk na čelní brusku anebo válec pro pásovku a podobné věci. Ještě snad závity na trubkách apod. Žádné obrovské kusy na tom točit nezamýšlím.

Jinak s osazením DRO tak nějak počítám, k přesnosti mám sklon a tady bych tím vyřešil i jiné problémy.

Díky

Honza
jvalik
Příspěvky: 28
Registrován: 21. 4. 2016, 6:58
Bydliště: Brno

19. 8. 2016, 10:37

Aha, tak to si myslím že víc jak 20 cm hlubokej vývrt asi budu málokdy potřebovat. Tak pak je všechno v pořádku. Co už v pořádku není je to, že se chlapík včera picnul se švagrem a prodal to jemu. No nic. Každopádně vám oběma děkuju za názor a holt počkám na další kousek. Jeden mám sice za rohem, ale má v zadnim plechu od špon vymlácenou díru jak pěst, tak ten asi raděj ne :-)

Honza
Peter98
Příspěvky: 7
Registrován: 14. 8. 2016, 6:59

13. 1. 2017, 5:01

Ahoj, chtěl bych se zeptat majitelů toho soustruhu ale i celkově obecně, myslíte že u toho soustruhu Sn 281 mám házivost vřetena 0,01mm na kuželu kam se upíná příruba pro sklíčidlo. Je to hodně? Díky za odpovědi
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

13. 1. 2017, 6:56

Hádzavosť alebo vôla? Ak hádzavosť, tak si myslím stačí pretočiť prírubu a upínať ju vždy rovnako. Potom by to nemalo hádzať.

Nevidím však dôvod, prečo by to hádzalo. Ten sústruh nemá takú silu, aby nejako ublížil vretenu.
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

14. 1. 2017, 5:26

r4cv píše:Hádzavosť alebo vôla? Ak hádzavosť, tak si myslím stačí pretočiť prírubu a upínať ju vždy rovnako. Potom by to nemalo hádzať.
Nevidím však dôvod, prečo by to hádzalo. Ten sústruh nemá takú silu, aby nejako ublížil vretenu.
Peter98 píše, že mu to hází na upínacím kuželu na vřeteni.

Pro ilustraci přikládám měřící protokol soustruhu, kde jsou uvedeny naměřené a přípustné hodnoty. Myslím, že 0,01mm je v normě.
Měřící protokol001.pdf
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4879
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

14. 1. 2017, 10:16

Docela bych ho chtel, pokud nekoho omrzi, poskytnu mu novy domov :-) Mam i origo dokumentaci, ale na Tumlikovi tohle urcite je. Prodavat ji nechci, jednou si me nejaky kousek najde.
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

14. 1. 2017, 12:18

U tumlíka je to odo mňa. Je to skladané z dvoch nekompletných dokumentov, tak ťa prosím o kontrolu a chýbajúce, prípadne nezreteľné časti naskenuj a ja to vylepším.

Vopred vďaka. Braňo
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

23. 10. 2017, 12:20

Ahoj, nemá prosím někdo osobní zkušenost s vyjmutím hřídele co jsou na ní rozběhové spojky z vřeteníku? Myslel jsem si, že jí vysunu do strany, ale překáží mi tam zuby od kolečka ze spodní hřídele (kterou, jak se zdá nevyndám dokuď nevyndám tu horní hřídel se spojkama :?
SN 281 spojky.jpg
Už je to hotové, kdyby to nějaký soudruh dělal, tak se hřídel vyndavá vrchem převodovky, musí se vyndat řazení, a hřídel se vytočí nahoru.
SN 281 bez spojek.jpg
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“