Seřízení soustruhu C8

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4879
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

4. 6. 2017, 6:54

Lze jen tezko pochopit proc bulharsky soudruzi nepouzili bezny standard pouzivany na vsem. Tu vlozku s redukci na MK3 nastesti mam a diky bohu za to. C8 je kapitola sama pro sebe.
Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 109
Registrován: 9. 11. 2009, 10:49
Bydliště: Brno

4. 6. 2017, 5:51

Já si myslím, že to vzniklo tak, že se snažili udělat co největší průměr pro průchod vřetenem, a při tom zůstat u nějakého rozumně levného průměru hlavních ložisek.
Hádám, že cena takových ložisek stoupá s průměrem dost strmě.
Ale je to jen moje spekulace.
fenix
Příspěvky: 21
Registrován: 30. 1. 2018, 10:11

14. 3. 2018, 12:03

ahojte !
Chcem sa opátať, je možné používať pri tomto type suportu s kužeľovou spojkou nastaviteľný doraz (napr k hrubovačkám, nech nemusím toľko sledovať nónius), nechcem aby som náhodou pochrúmal zuby alebo niečo poškodil.

Otázka 2: púzdra v kt je vedená trapézová skrutka atyč so zárezom zvyčajne majú nejaké guferá? ... Neviem či tie moje sú prasknut, ale ak robím na stroji pár hod tak mi začína z toho priestoru vytekať olej. Ak robím len chvíľkovo (povedzme 30min-hodinu) tak sa to neobjaví a ani keď zapnem znovu stroj (predpokladám že olej znovu stečie)
Dík
flahajz
Příspěvky: 11
Registrován: 1. 5. 2019, 8:08

1. 5. 2019, 8:20

Chtěl bych se zeptat jak je to s možností nastavení souososti vřeteníku s ložem. Na přední části vřeteníku je vidět vedle šroubu ještě i kolík, z druhé strany už ale není nic. Chci se zeptat jestli by ten vřeteník šel mírně vytočit vzhledem k loži, dělá mi to kužel 4 stovky na 100 mm. Díky za odpovědi.
chb
Příspěvky: 3801
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

1. 5. 2019, 9:54

tu samou chybu umí udělat i chybně usazený stroj = zkroucené lože. Zkontroluj napřed to, než začneš hýbat s geometrií vřeteníku.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

1. 5. 2019, 10:57

Zober si nejakú väčšiu guľatinu, aspoň 100mm a vyskúšaj to na nej. Pri takom priemere už vydraté/skrútené lože nespravia skoro žiadny rozdiel, takže chyba môže byť iba vo vyosenom vretenníku. A upni to letmo bez koníka
Tos C45-2000
flahajz
Příspěvky: 11
Registrován: 1. 5. 2019, 8:08

2. 5. 2019, 2:55

Právě že jsem to zkoušel na průměru 50 mm, upnuto letmo, soustružil jsem délku těch 100 mm a vznikala chyba 0,03-0,04 mm, tzn. že by to mělo být právě na tom vřeteníku, jen nevím jak je uložen. A to zkroucení lože se projevuje u těch větších soustruhů ale lože C8C je připevněno ještě na svařované konstrukci, posadil jsem to stavěcími šrouby na plechy, ale strojní vodováho jsem to neměřil pouze klasickou. Myslíte že by se to zkroutilo i na tomto soustruhu?
chb
Příspěvky: 3801
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

2. 5. 2019, 3:37

u tohoto strojní vodováhu asi ničím nenahradíš,
ale upni broušenou tyč, na suport hodinky a změř o kolik to letí. Pak to uvolni od svařované konstrukce a změř znova - případně vypodlož s úmyslem "zkroutit" a zase změř. Uvidíš, jak tuhé to je a napoví ti to, kde může být problém. Na "rozhození" geometrie vřeteníku nespěchej.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
flahajz
Příspěvky: 11
Registrován: 1. 5. 2019, 8:08

2. 5. 2019, 6:22

Ok dík za radu
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

2. 5. 2019, 6:33

Tiež nemám strojnú vodováhu, tak som si spravil 1m dlhú olovnicu, ktorú som položil na suport a prešiel som s ním od vretenníka až ku koníku a meral som odchylku. S touto metódou dosiahneš podobnú presnosť ako so strojnou vodováhou, akurát je to trochu viac roboty.


Neviem či máš od toho sústruhu manuál, ja som k tomu svojmu našiel výkres vretenníka, kde boli nakreslené aj nastavovacie šróby. Asi to budeš mať podobné, 2 šróbky oproti sebe na ľavej strane vretenníka a na pravej strane bude vretenník zaistený proti posunutiu do strany nejakým kolíkom. Povolíš všetky šróby ktorými je vretenník prichytený a nastavovacími šróbkami ho môžeš pootočiť do polohy akú chceš. Mne sa to podarilo nastaviť na presnosť okolo 0,01mm na dĺžke 250mm.
Tos C45-2000
chb
Příspěvky: 3801
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

2. 5. 2019, 8:53

Je to dobrý nápad a jako základní kontrola/nastavení to při troše pečlivosti použít půjde. Má to navíc výhodu oproti vodováze, že není třeba mít lože (měřenou plochu) vodorovné.
Asi bych zkusil místo jeho modré samolepky dát proti ostrému hrotu zrcátko s ryskou.

(nemyslím, že by metrovou olovnicí šlo totéž jako vodováhou která má rozlišení na metr třeba 2 setiny)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

2. 5. 2019, 9:17

Samozrejme presnosť 0,02mm/m nedosiahneš, ale to ani nepotrebuješ. Ja som si dal dva hroty proti sebe a sledoval som to okom, takže presnosť mohla byť pri najlepšom tak 0,5mm/m. Lože mali v mieste merania šírku asi 50cm, takže na tej šírke to mohlo spraviť odchýlku okolo 0,3mm. Pri priemere 10mm by prepad noža o 0,3mm spravil na priemere rozdiel asi stotinu milimetra, pri väčších priemeroch by to už bolo úplne zanedbateľné.

Nedokážem si predstaviť lože skrútené tak, aby to spravilo rozdiel 0,04mm na priemere 50mm. To by sa musel nôž prepadnúť o 1,4mm pod os vretena.
Tos C45-2000
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

2. 5. 2019, 9:26

turnigy píše: 2. 5. 2019, 9:17
Nedokážem si predstaviť lože skrútené tak, aby to spravilo rozdiel 0,04mm na priemere 50mm. To by sa musel nôž prepadnúť o 1,4mm pod os vretena.
Tak si seber tužku a papír, nakresli si to lože včetně suportů, pak si v duchu promítni, co to udělá, když se to nakroutí.
Anebo v moderní době si to nasimuluj na počítadle. Ono totiž ten nůž necestuje jenom nahoru a dolů, ale taky do stran, co?
chb
Příspěvky: 3801
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

2. 5. 2019, 9:44

turnigy píše: 2. 5. 2019, 9:17 Nedokážem si predstaviť lože skrútené tak, aby to spravilo rozdiel 0,04mm na priemere 50mm. To by sa musel nôž prepadnúť o 1,4mm pod os vretena.
aha, ty stále uvažuješ prohnuté/vyběhané lože - proto jsem nechápal radu to zkoušet na kulatině 100 mm. To ale nezměříš (myšleno jednoduše) ani tou vodováhou - to ukážou hodinky na horní straně broušené kulatiny. Toto ale ani neopravíš vyosením vřeteníku.

My ale mluvíme o zkrouceném loži do vrtule - a to u malých (možná že u většiny) jde docílit snadněji, než lože "ohnout" do U.
Pokud jej zkroutím o 2 setiny na šířce lože - tak minimálně o ty dvě setiny uhne i nůž do strany (dle poměru šířky lože proti výšce nože). Lože malých (čínských) soustruhů lehce zkroutím už jen bočním tlakem na koník - a nebo přitažením na křivý podstavec.
Pravda je, že je možné nechat to lože do vrtule (jak si jej podstavec zkroutí) a dorovnat to vyosením vřetene. Nemyslím si, že by to ale byl vhodný postup.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
flahajz
Příspěvky: 11
Registrován: 1. 5. 2019, 8:08

3. 5. 2019, 6:49

Jako o tom že by to bylo prohnuté do U ani neuvažuju..má to točnou délku jen 750 mm, spíš by to mohlo být do vrtule ..to zkusím proměřit a když to ani tím nebude tak se chci ještě zeptat pana turnigy na jakém soustruhu jste to posouval ten vřeteník? Já mám C8C na pravé straně vřeteníku jsou dva šrouby a 1 kolík, na levé za lyrou je vřeteník chycen dvěma šrouby ze spodu přes desku k loži a zhruba uprostřed vřeteníku je vidět hlava imbusu zakrouceného z boku do lože tak mě napadlo jestli se tímto šroubem neposouvá vřeteníkem? Z druhé strany jsem se ještě nedíval jestli i tam je ten imbus - mám to blízko stěny, takže když to budu štelovat tak budu muset posunou celý soustruh od stěny.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“