Odladění čínských soustruhů řady 180x300

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Tlatoani
Příspěvky: 75
Registrován: 8. 8. 2020, 8:42

5. 10. 2020, 8:34

Stránky http://www.soustruh.borec.cz/dorazpoj.htm bezvadný, díky za inspiraci.

Bohužel mám stejný názor na postupné rozevírání paken matice posuvu, spojení je v záběru, rozevíralo by se to skoro vždy ve stejném místě, čínani často používají "hřebíkovou ocel" v místech kde by to chtělo pevnější materiál.

Přeci jen doba postupuje dopředu a spousta požadavků se snáze řeší elektronikou než mechanikou (příkladem je rychlost otáčení vřetene nebo reverzace otáčení, dřív reverzace pomocí ozubených koleček krerý s chutí odcházely a ted elektronicky).
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

5. 10. 2020, 8:43

tlatoani > k tvému dotazu - jasně, že elektronika je "šikovnější" na lecjaká kouzla
nicméně, elektronicky (tedy rychle) vypínat / přepínat směr na čínské desce co je montovaná do frézek a soustruhů těchto velikostí ... tam bych si na delší životnost té desky nevsadil.
Pokud to tak nějak chceš používat, změň motor na 3f a pořiď k němu slušný frekvenční měnič. Ten už v základu umí měnit směr elektronicky a umí účinně i brzdit.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

5. 10. 2020, 9:49

chb píše: 5. 10. 2020, 8:43 tlatoani > k tvému dotazu - jasně, že elektronika je "šikovnější" na lecjaká kouzla
nicméně, elektronicky (tedy rychle) vypínat / přepínat směr na čínské desce co je montovaná do frézek a soustruhů těchto velikostí ... tam bych si na delší životnost té desky nevsadil.
Pokud to tak nějak chceš používat, změň motor na 3f a pořiď k němu slušný frekvenční měnič. Ten už v základu umí měnit směr elektronicky a umí účinně i brzdit.
No tak především tlatoani dosud neprozradil, co že to má vlastně źa soustruh, takže v tomto případě mu těžko někdo poradí.
Pokud opravdu má klon Sieg 3 pak náhrada za 3F motor, je docela problematická, protože do původního místa se běžný 3F motor nevejde.
Životnost desky elektroniky je samozřejmě daná tím jak je udělaná, a jestli je k ní dostupná dokumentace aby se dala opravit v případě poruchy, popřípadě doplnit dle jeho požadavků.
Změna otáčení je u DC motorů také jednoduchá a brždění do odporu při nouzovém zastavení popřípadě při vypnutí napájení je u těch strojů co jsem měl v ruce dokonce součást řídící elektroniky.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
pavlík
Příspěvky: 896
Registrován: 16. 12. 2018, 10:00
Bydliště: Praha 5

5. 10. 2020, 10:59

Ono to vypínání mikrospínačem vypadá lákavě, horší to bude se zastavením pohonu soustruhu s nožem v záběru. To se obecně zakazuje, přiznám se, že úplně nevím, co se tím s nožem děje, možná, že to může odnést VBD...
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

5. 10. 2020, 11:11

pavlík píše: 5. 10. 2020, 10:59 Ono to vypínání mikrospínačem vypadá lákavě, horší to bude se zastavením pohonu soustruhu s nožem v záběru. To se obecně zakazuje, přiznám se, že úplně nevím, co se tím s nožem děje, možná, že to může odnést VBD...
snad všichni předpokládají/vědí, že se bavíme o zastavování při řezání závitů
= jede se na malé otáčky + je na konci závitu napřed udělaný zápich a tedy se zastavuje mimo záběr
+ jde vždy o nouzové řešení u malých soustruhů, které jinou možnost neumí jednoduše realizovat

(u sebe to řeším "ručním" vyklopením nože ze záběru, reverzací motoru (měnič + ovládání na suportu), při zpětném pohybu nastavím další třísku, reverzuji a vrátím nůž do polohy řezu ... atd. dokola)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

5. 10. 2020, 11:38

Tenhle postup lze aplikovat na tom Sieg 3 clone - zastavit není problém a ručně reverzovat taky.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
pavlík
Příspěvky: 896
Registrován: 16. 12. 2018, 10:00
Bydliště: Praha 5

5. 10. 2020, 12:26

chb: Jasně, psal jsem že řezání závitů a nouzové vypnutí zabraňující možnosti omylem najet do hlavy. To nouzové vypnutí je pak na úrovni vypnutí nouzovým tlačítkem "central stop", kde se také vypne s nožem v záběru.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

7. 10. 2020, 11:16

pavlík píše: 5. 10. 2020, 12:26 chb: Jasně, psal jsem že řezání závitů a nouzové vypnutí zabraňující možnosti omylem najet do hlavy. To nouzové vypnutí je pak na úrovni vypnutí nouzovým tlačítkem "central stop", kde se také vypne s nožem v záběru.
Nouzové vypnutí pomocí mikrospínače je realizovatelné snadno.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
pavlík
Příspěvky: 896
Registrován: 16. 12. 2018, 10:00
Bydliště: Praha 5

7. 10. 2020, 11:29

Jasně, už na tom pracuji, po stránce mechanické i elektrické to opravdu není problém, jen stále nevím, jak a proč je kritické vypnutí pohonu s nožem v záběru. Už se mi to pochopitelně párkrát stalo, když jsem se nějak zamyslel a uvědomil jsem si pozdě že jsem u hlavy a tak jsem bouchl na tlačítko central stop, nůž se zastavil v materiálu a nic se nestalo ani noži ani obrobku. Je to prasárna, to jo, ale prý to i něčemu vadí...
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

7. 10. 2020, 12:39

Zdenek Valter píše: 7. 10. 2020, 11:16
pavlík píše: 5. 10. 2020, 12:26 chb: Jasně, psal jsem že řezání závitů a nouzové vypnutí zabraňující možnosti omylem najet do hlavy. To nouzové vypnutí je pak na úrovni vypnutí nouzovým tlačítkem "central stop", kde se také vypne s nožem v záběru.
Nouzové vypnutí pomocí mikrospínače je realizovatelné snadno.
ano a ne, jediný mikrospínač na toto znamená, si to propojit na úrovni 230V a to se prostě nedělá. Proto jsem mluvil jako o snadném řešení pomocí FM, který na toto vše má oddělené obvody a tedy k němu stačí už jen pár mikrospínačů. (ne že by to i zde nešlo řešit sadou relátek, dalším zdrojem třeba 24V atd ... to už je ale další malý rozvaděč)(PS 5V napájení ovládání, z důvodu rizika rušení, není nejvhodnější na tahání okolo stroje)

nože mají své řezné podmínky - a jejich hrubé nedodržení ostří neprospívá. Navíc je zde velké riziko že pružnost všeho dohromady zapříčiní, že po nouzovém vypnutí motoru při noži v záběru to vše trochu couvne zpět ... a je po noži.

Mikrospínač jako nouzový vypínač bude muset být dost "před sklíčidlem" aby zvládl setrvačnost při vyšších otáčkách - a to by mi vadilo když je občas u malých věcí potřeba opatrně dojet až ke sklíčidlu.

Než mačkat STOP je snad lepší vypnout posuv ?

Pokud potřebuji až ke sklíčidlu (nebo na pevnou kotu), nastavím si tam mechanický doraz - v rozumné vzdálenosti vypnu posuv a dojedu "na doraz" ručně

(je zajímavé že na tom videu se mu to zastaví skoro okamžitě po vypnutí - to tedy můj soustruh ač jej brzdí měnič má daleko delší doběh - to pak ovlivní jaké řešení zvolit jako optimální)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
pavlík
Příspěvky: 896
Registrován: 16. 12. 2018, 10:00
Bydliště: Praha 5

7. 10. 2020, 1:45

Tak já zatím nemám motivaci řešení pohonu předělávat, pokud by mi odešel motor, tak bych pochopitelně použil jiné řešení s FM, ale zatím mi soustruh funguje a pohon vyhovuje. Zařadit vypínání do obvodu 230 V mi nedělá problém, nevím, proč by se to prostě nedělalo...
Vhodně dimenzovaný mikrospínač ( https://www.tme.eu/cz/details/mkv11d12/ ... mk-v11d12/ ) prostě odblokuje relátko samodržného síťového vypínače pohonu (0/I) a je to, bude to to samé, jako stisknutí tlačítka 0 vypínače. Jistě by nebyl problém dát do obvodu relátko a k mikrospínači táhnout malé napětí, ale zase je to jen kontakt navíc, který toho mnoho nepřidá...

Jak jsem psal, bude to hlavně jako bezpečnostní prvek proti najetí do hlavy a doběh se tak dá vykompenzovat tím, že se spínač dá do vhodné polohy počítající s doběhem, který je u mě pár otáček, což na strojním posuvu udělá málo. Já mám stejně ale trvale pohybový šroub strojního posuvu mimo záběr, takže mě doběh netrápí, strojní posuv prakticky nepoužívám, protože dělám spíše hodně malé věci a jedu ručně, na šroub strojního posuvu mám dáno ovládací kolečko s kličkou a posuv dělám ručně, má to i nonius, takže se s tím dá dělat dost přesně.
No a potom ten vypínací doraz bude na závitování, kde se na konci vjede do zápichu, takže zastavení stroje nevadí...

Pár úprav:
IMG_0696.JPG
IMG_0698.JPG
IMG_0701.JPG
IMG_0700.JPG
IMG_0697.JPG
IMG_0705.JPG
IMG_0706.JPG
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

7. 10. 2020, 9:35

Pánové - koukám tohle vlákno je pěkně zmatené a asi i zmatlané.
Pavlík uveřejnil fotku svého Optima, ale většina příspěvků se týká soustruhů menší velikosti Sieg C3 clone
- v našich končinách nejčastěji Proma 300, Asist 550W, Noel 077 a CQ9318.
To jen na vysvětlení mé reakce.
Ještě pro Sváťu úplně dole:
http://www.soustruh.borec.cz/upr.soustruhu.htm
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Tlatoani
Příspěvky: 75
Registrován: 8. 8. 2020, 8:42

7. 10. 2020, 10:41

@ pavlík: ano, samodržný hlavní vypínač je jedna cesta, jak jsem to měřil tak relátko bere v sepnutém stavu 23mA, znaméná to ale véct na mikrospínač 230V. U toho vidím problém ne v mikrospínači, ale v izolaci drátů a tím jejich tloušce.

Alternativou zatim neprobádanou je využít přepínač směru otáčení, ten má tři polohy. Středová poloha = 0 směr otáčení - kontakty rozpojené, otáčení jedním směrem sepne společný drát na vodič, otáčení druhým směrem sepne společná drát na druhý vodič. Informace jde do desky řízení a předpokládám, že napětí bude v hodnotě TTL, neboli 5V stejnosměrných. Jak budu mít čas, tak to proměřím. Při použití tohoto způsobu by se muselo vyřešit:
1) zda vadí elektronice když by se soustruh vypínal přepnutím do středové polohy?
2) zda by vadilo elektronice nechtěné zkratování na hmotu soustruhu, tedy na nulák?
3) jaké je na vodičích k přepínači napětí?
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

7. 10. 2020, 11:19

Zdenek Valter píše: 7. 10. 2020, 9:35 ...Pavlík uveřejnil fotku svého Optima, ale většina příspěvků se týká soustruhů menší velikosti Sieg C3 clone
- v našich končinách nejčastěji Proma 300, Asist 550W, Noel 077 a CQ9318....
Vlákno se jmenuje "....čínských soustruhů řady 180x300" a Pavlík má Opti D180x300 Vario. Co Ti na tom nesedí?
Uživatelský avatar
pavlík
Příspěvky: 896
Registrován: 16. 12. 2018, 10:00
Bydliště: Praha 5

8. 10. 2020, 9:24

Ano, myslím, že nejsem ve špatném vláknu a že neplevelím...

Tlatoani píše: "ano, samodržný hlavní vypínač je jedna cesta, jak jsem to měřil tak relátko bere v sepnutém stavu 23mA, znaméná to ale véct na mikrospínač 230V. U toho vidím problém ne v mikrospínači, ale v izolaci drátů a tím jejich tloušce."

Použité díly jsou tyto, kryt je plast, mikrospínač OK a přívod je síťový kablík, bohatě dostačujícího průřezu vodičů, vedený v ocelové nerezové chráničce (oboje dostatečně měkké a dobře ohebné), chránička bude pochopitelně pospojena s kostrou, takže pokud by náhodou došlo k prodření, vyrazí to jištění, takže bezpečné řešení... Si myslím :roll:
IMG_0708.JPG
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“