Odladění čínských soustruhů řady 180x300

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Fifík
Příspěvky: 693
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

17. 1. 2016, 8:06

Tatka33 píše:Jova, Tatka: no, já mám tedy pocit, že když budu měřit cokoliv, co bude sjeté zčela přímo na soustruhu, tak nemůžu naměřit nic, nebo se pletu? Když sjedu plochu, tak i když bude osa vřetene o kilometr mimo, vždycky vyrobím rovinu - ta vychází z přímosti vodící plochy příčného suportu.)
Jak píše QNX: No právě tady se asi pleteš. Pokud sjedeš čelo obrobku špatně osazeným (nekolmým na osu vřetene) příčným suportem, tak dráha nože = polovina průměru obrobku - tak sice ta půlka bude "rovná", ale ta ta "druhá polovina" - za osou vřetene bude zrcadlově obrácená k ose vřetene (obrobku). Pokud přejedeš hodinkami vodorovně celý průměr obrobku - "kolmo" na podélnou osu vřetene, zjistíš, že jsi vyrobil "střechu" nebo vnitřní kužel. Bude to vypuklé nebo vyduté.[/quote]

Jo souhlasím. Nakreslil jsme si to na papír a už to vidím. :oops:
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

17. 1. 2016, 8:30

SDC11215.JPG
Pokud hobík potřebuje soustruh jednou " za uherský rok", tak by mu mohlo stačit původní čínské zpracování. Pokud má ale trochu strojařského cítění, tak se s tím nemůže smířit a začne opravovat a pak potřebuje měřit, aby to bylo zlepšení. Já mám i malou frézku (X 2) a ta má stejný vřeteník. Protože se kužel používá na upínání nástrojů, tak tam to číňan udělal naprosto přesně. Měřící trn mám a protože jsem předělával sloup u té frézky, tak jsem jej využil. U soustruhu si už číňan nedal tolik záležet a chtělo by to přebrousit. U soustruhu jsem dělal některé díly suportu nové a tak jsem se musel nějak popasovat s kolmostí. (foceno dnes, jen datumovka se tvrdošíjně vrací na začátek) :(
darc
Příspěvky: 296
Registrován: 25. 12. 2014, 9:24
Bydliště: Malinovo

17. 1. 2016, 8:47

Tak nakoniec som si dal nocnu v garazi...

Vretenik som dal dole a skontroloval dosadacie plochy a sedelo to cinsky standartne asi na ploche 1x10mm na kazdom rohu. dobrusil som teda plochy aby to sedelo aspon na 3/4 plochy..
Bohuzial som tento krok podcenil.. asi by som mal zacat poriadne citat navody od starych harcovnikov :)

Usadil som teda vretenik a dal sa do merania.
podarilo sa mi ho usadit lepsie.. aj ked hadzavost tam nejaka je.. musim doskladat sustruh a nieco vyskusat vyrobit.. (30mm od priruby je to 0,02mm a na konci cca 200mm od priruby to bolo 0,06mm
Uvazoval som nad upravou ako urobil Tatka, vyliatie loze polymerbetonom.. kedze pri tychto meraniach clovek zisti ze to je naozaj veeelmi pruzne..

Nechapem ako sa mi poradrilo namerat take sialene hodnoty pri prvom usadeni vreteniku.. zacinam sa priklanat nejake spine ktoru som si nevsimol pri prvom usadeni..
aj ked trn som skusal v niekolkyvh polohach..
Nuz so iba amater.. ucim sa.. :-)
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

17. 1. 2016, 8:49

SDC11212.JPG
Minulou zimu jsem se věnoval zaškrabávání vodících ploch u frézky a letošní zimu jsem se rozhodl otestovat to při výrobě soustruhu. Z minulých dob jse měl torzo soustruhu a z toho byl použitelný pouze vřeteník a velmi slabé lože. Mě šlo o frézařské práce a tak jsem se rozhodl "vytvořit" suport a tady jsme zase u měření kolmosti. Zjistil jsem, že i s takovým hobby vybavením se dá udělat možná i lepší výrobek, než prezentuje číňan. Původně jsem to chtěl "věnovat" do šrotiště, ale po zjištění, že to dělá docela slušný povrch, objednal jsem u Tumlíka pořádné noniusy a "stroj" nechám na malé krátké kousky.
Baterfly
Příspěvky: 23
Registrován: 24. 6. 2007, 5:53
Bydliště: Praha - Řepy

18. 1. 2016, 12:57

Ahoj, abych se nemusel trápit s přesným uchycením tyče ve sklíčidle tak jsem si navrhl takovýto bazmek. Zatím není lože zaškrabaný, tak bude nějakou chvíli trvat než to vyzkouším jestli to funguje. Víc fotek tady https://www.zonerama.com/Baterfly/Photo ... 2/42059060" onclick="window.open(this.href);return false; . Jarda.
P1270586.JPG
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

18. 1. 2016, 3:33

nějak jsem nepochopil, k čemu ti to bude.
měřící trn musí napřed být vystředěn na hraně vřetena, pak po něm jedu a nesmí se mi měnit výška a vzdálenost od suportu a na konci nesmí házet.

přípravek asi osadíš broušenou tyčí, jinak není co měřit - ale jak změříš/kam dáš hodinky, že ti nehází na hraně vřetena

nevím zda máš díru ve řetenu - ale dal bych dlouhou tyč do sklíčidla a v něm a i na opačném konci vřetena ji zaklínoval, podložil či jinak vyrovnal do středu - pak to co čouhá by mělo běžet

PS - jinak hezký kus materiálu a práce :-)
nevím zda máš upravené konce imbusů - bez toho to bude utrpení nastavovat a i tak, stoupání je na ladění stovek dost hrubé - ale s tím musí hobíci nějak žít.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Tatka33
Příspěvky: 72
Registrován: 22. 5. 2013, 7:26
Bydliště: Brno

18. 1. 2016, 6:25

Kruciš....nechci zlobit, ale tento přípravek musel stát tak půlku ceny toho nejobyčejnějšího trnu.... jen se opravdu obávám, že s ním nepůjde moc naměřit, i když bych se rád mýlil.
chb: pokud je "hozený" morse kužel ve vřeteni + něco na ložiscích (pominu odchylku vzniklou hmotností trnu), tak "přesný" trn u toho vřetene nevystředíš a natož na jeho konci. Naměříš odlišné hodnoty v různých polohách vřetene (pootáčené vřeteno s trnem). Proto se dělají čtyři měření pro vodorovnou a svislou rovinu (vřeteno s trnem pootáčené po cca. 90st.) a počítá se pak jejich aritmetický průměr - fakt to funguje.....
Baterfly
Příspěvky: 23
Registrován: 24. 6. 2007, 5:53
Bydliště: Praha - Řepy

18. 1. 2016, 7:10

Ten bazmek stal zatím ve vypalcich 49 Kč a něco málo šrouby a krapet práce. Kontrolní trn je už pro mě velká investice na jedno použití. Jen základ pro zaškrabaní je docela ranec. Původně měla být tyč chycená na koncích vřetene, ale zatím mám jen krátkou. To co tam je, je jen cosi, aby tam bylo něco pro ukázku. Moje univerzála má sice podbroušený čelisti, ale moc a vevnitř je tyč volnější a taky je těsný osazení a nejde zatím doklepat. Tak jsem vymyslel toto. Šrouby ještě zapiluji a pak se uvidí jak to půjde.
Ps: Dneska jsem nakoupil u kontejneru A3tiskarnu tak třeba zítra objevím delší tyč.😃
Ps: Jen pro pořádek jsem opravil cenu za výpalky podle faktury.
Naposledy upravil(a) Baterfly dne 20. 1. 2016, 9:32, celkem upraveno 2 x.
1asv
Příspěvky: 458
Registrován: 2. 1. 2011, 9:33
Bydliště: Kdyně
Kontaktovat uživatele:

18. 1. 2016, 8:43

Je mi líto, ale nedá mi to a snad se nikdo neurazí. :D
https://www.youtube.com/watch?v=b5EAEDi0LOU" onclick="window.open(this.href);return false;
Tatka33
Příspěvky: 72
Registrován: 22. 5. 2013, 7:26
Bydliště: Brno

12. 2. 2016, 8:07

Po delší době jsem musel utočit něco z oceli (dobře obrobitelná 11 109). Zdá se, že popisované úpravy měly aspoň trochu kýžený efekt. Sice to ještě není úplně ono, ale uspokojivé - pr. 12 mm, l = 60 mm.
Obrázek
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

19. 2. 2016, 2:16

613ziza píše:
Baterfly píše: Trošku jsem škrabal... Tak nevím jestli je to v pořádku..
Nic ve zlém, ale dej pozor, aby z těch saní zbylo něco víc, než jenom piliny! :mrgreen:
Mně se zdá, že kluzné plochy suportů na mém Asistu nejsou ten hlavní problém. Průser je tohle
Obrázek
Trochu s odstupem, ale dnes jsem narazil na zajímavý obrázek, tedy řešení, které by mohlo naklápění klínků v čínském poměru šířka > výška eliminovat.
1.jpg
Samozřejmě nejlepší řešení je skutečný vtlačovaný klín, ten by se příčit neměl, protože nemá kam. Né každý si ale troufne upustit od bočních vymezovacích šroubů a frézovat klín a rybinu na přesný úhel.
Obrázek
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
Tatka33
Příspěvky: 72
Registrován: 22. 5. 2013, 7:26
Bydliště: Brno

20. 2. 2016, 5:13

Fronticador: Jo jo ten klínek s osazením (prostřední foto) bude fungovat podstatně lépe.
Jen jsem si vzpomněl, že se někdo při zaškrabávání křížového suportu ptal na drážky u rybin, s tím, že u Promy, CQ, apod. na ně není moc místa. Vyráběl jsem pomocný suport ze "zbytků" křížového suportu od Promy a to místo se tam dá najít....
Obrázek
Tatka33
Příspěvky: 72
Registrován: 22. 5. 2013, 7:26
Bydliště: Brno

8. 8. 2016, 4:08

Tatka33 píše:
fmodel píše:
Tatka33 píše: Jo s těmi vrypy se také peru... Plochu karbidového plátku jsme brousili na diamantu. Pro břit jsme používali kotouč (jestli se nepletu) světle šedý, měkký o zrnitosti 600. Ta bruska měla velkou ceduli "pouze na škrabky" - kdo se opovážil na ní brousit cokoliv jiného, byl okamžitě napaden místním osazenstvem :D
Tento kotouč marně sháním už asi šest let - kde se ptám tam si mi smějí. Pokud by někdo věděl, kde se takový kotouč vyskytuje (150x30x20(16)) - byl bych povděčen.
no a co třeba gumovka ten leští perfektně koukní tady
http://www.e-brusivo.cz/15088-ploche-elasticke" onclick="window.open(this.href);return false;
nebo trochu dražší
http://www.prodejbrusiva.cz/kotouce-ela ... pager_cont" onclick="window.open(this.href);return false;
Dík za tip
Zvažoval jsem http://www.prodejbrusiva.cz/kotouc-t1-1 ... 0-c400be32" onclick="window.open(this.href);return false; měl by snést okolo 20m/s obvodovou rychlost
Byl to trošku masakr, ale pro nabroušení břitu škrabky z karbidového plátku nakonec (po dvou zavržených kotoučích s gumovým pojivem) zvítězil kotouč - Tyrolit - zelený karbid křemíku - 49C 240J 9V 150x20x20 mm. Rozměry nehrají roli, ale zrnitost - 240 a tvrdost - J kotouče.... Břit škrabky je už skoro vybroušený podle mých představ - lepší fotku asi nedám :(
Obrázek
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

8. 8. 2016, 9:50

Tatka33 píše: Břit škrabky je už skoro vybroušený podle mých představ - lepší fotku asi nedám :(
Obrázek
Máš tam moc velký negativní úhel čela. Zkus tam nabrousit tak okolo 6 až 8°.
Tatka33
Příspěvky: 72
Registrován: 22. 5. 2013, 7:26
Bydliště: Brno

9. 8. 2016, 5:46

Jo jo je to tak je tam asi 13 stupňů - mělo by být tak do 10 stupňů pro jemné škrabání.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“