Kart E2N par nejasností

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
mr.freezer
Příspěvky: 30
Registrován: 14. 12. 2015, 5:14

14. 12. 2015, 7:52

Nazdar vospolok, zakupil som si z madarska E2N 750 v celkom dobrom stave za necelych 1000 euro. Je to moj prvy sustruh a dokonca vobec prvy sustruh, na ktorom som robil. Chcel by som Vas poprosit, ci nemate nejake napady, ako dorobit nonius aj na velke kolo pozdlzneho posunu, aspon na 1mm presne. Dalej otazka ako vytiahnut nadrz na chladiacu emulziu? Naco sluzi vypinac na konci lozi vpravo? Ako zistit presnost sustuhu, teda na kolko su vysuchane loze?? stiahnut obrobok na celu dlzku posunu a pomerat? Kolko je povolena nepresnost? Ak by ste niekto chceli diely na tento, alebo ine madarske sustruhy, tak otec kazdy tyzden chodi sluzobne po madarsku, tak kludne piste a dako sa dohodneme na dovoze.
Zbýňa
Příspěvky: 1920
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

15. 12. 2015, 5:01

Ahoj, podélný nonius bych taky užil a mám ho ve výhledu projektů, ale může se stát, že to vyřešim odměřováním. Nádrž vytáhneš hodně špatně a jestli v ní máš navíc emulzi tak jí nejspíš vyleješ. Musí se celá nádrž zvednout, její zadek pak zase jakoby spustit dolů a předek vytáhnout. Jde to celý hodně blbě, protože je nádrž těžká a taky tomu hrozně překáží hadice výtlaku. Do budoucna jsem uříznul zadní madlo nádrže, který je tam stejně k ničemu a deska s čerpadlem je chycená jenom předníma šroubama, lze pak čerpadlo odšroubovat před vyndavanim nádrže. Vypínač je spojenej s pákou vypínání pohonu u suportu (zapnutí, vypnutí, opačný běh) prostě reverzační vypínač. Těch měření je víc, ale úplnej základ je kontrolní trn do vřetene a přejet hodinkama na suportu ve svislé a vodorovné rovině a změřit hodinkama rotační běh. Trn podepřený koněm i letmo. Podle toho co naměříš pak budeš měřit dál nebo se určí náprava. Povolené odchylky si klidně vem z nějakého českého soustruhu, ale zkusim, ti něco u sebe vyhrabat. Co máš za přesný označení typu? A taky pár fotek alespoň vřeteníku. Řeknu ti pak co máš na vřeteni za ložiska a další věci.
mr.freezer
Příspěvky: 30
Registrován: 14. 12. 2015, 5:14

15. 12. 2015, 5:18

Dakujem pekne... nadrz musim vytiahnut a vycistit. Mam uz ten novsi typ s loziskami. Vcera sa mi podarilo vymedzit volu na priecnom posune a na lozach. Mam este volu v sneku priecneho posunu. Da sa to nejak dotiahnut?
Zbýňa
Příspěvky: 1920
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

15. 12. 2015, 10:51

Já mám ten starší typ a tam matice příčnýho posuvu neni štelovatelná, takže vyrobit (koupit) novou a nejlépe i šroub. Jestli na tom novějším typu neni náhodou štelovací nevim, ale tipuju, že neni.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

15. 12. 2015, 11:12

mr.freezer píše:........ Chcel by som Vas poprosit, ci nemate nejake napady, ako dorobit nonius aj na velke kolo pozdlzneho posunu, aspon na 1mm presne.
Koukal jsem do manuálu a je tam kinematické schéma suportu s koly, hřebenem a pastorkem, ten suport se šoupne na jednu otáčku o 26,93mm, pokud ti to stačí na 1mm tak to vyhovuje ne? Změnit se to dá změnou převodového poměru oz. kola ručního kola vs. náhonového kola pastorku na 25,12mm, ale to je o něco horší výsledek, nebo změnou modulu těch dvou kol, je otázkou jestli by se to vyplatilo si s tím takto hrát :roll:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
mr.freezer
Příspěvky: 30
Registrován: 14. 12. 2015, 5:14

15. 12. 2015, 2:36

Super... dakujem velmu pekne za info... skusim nieco vymysliet... a co s tym priecnym posuvom?
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

15. 12. 2015, 3:56

Rovnoběžnost pohybu suportu s kontrolním trnem upnutým v dutině do 0,02 mm/300 mm, pohybu suportu s kontrolním trnem v hrotech do 0,02 mm/600 mm.
Já mám na kole pro podélný posuv dodělané měření z kusu svinovacího metru. Je přilepený epoxidem na bubínek s obvodem odpovídajícím pohybu suportu na 1 otáčku kola. Dělení tedy je po 1/10 mm. Dost lidí tím asi pohrdne, ale slouží mi to dobře a na výrobu není potřeba žádné zařízení mimo soustruh.
SO 545
Příspěvky: 729
Registrován: 6. 1. 2013, 6:30

15. 12. 2015, 4:28

mr.freezer píše:Super... dakujem velmu pekne za info... skusim nieco vymysliet... a co s tym priecnym posuvom?
Je tam pevna matica. Zalisovana v suporte a poistena kolikom. /aspon tak si to pamatam/
Aku mas volu ?

http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=107 ... &start=105

Tu je nieco malo o E2N ktoru som su prikupil ja pred 3rokmi.

Tiez som ju servisoval. Okrem repasu suportu ktory som zveril madarom som si vymenil loziska , zrovnal vretenik a paradne vycistil.
Sice bol cisty ale predsa.

Vsetko funguje ako ma na domace brnkanie okolo veteranov , moto a domu parada.
milan.a
Příspěvky: 47
Registrován: 14. 12. 2015, 10:46

16. 12. 2015, 9:35

Ahojky,
mám také soustruh od KARTu EMU200. Právě se na něm snažím v rámci mých možností o repas. V převodovce na posuv suportů jsou takové řadící vidličky - 2 ks, každá jiná. Dalo by se sehnat ? Tyto díly jsou odlitky, pro mne v podstatě neopravitelné.
Vzal bych i celou převodovku, je to taková malá hračka. Má tak cca 3 kg. Tu starou jsem dal sice do funkčního stavu, ale....prostě jsou tam již vůle a neřadí tak, aby kolečka byla pěkně v ose. No být nová, jistě by to člověka potěšilo u srdíčka, prostě ten pocit jistoty.
Pokud by to šlo, moc by mi to potěšilo. Mohou poslat i výkres, mám to staženo zde od Tumlíka.
Zatím
Milan A.
mr.freezer
Příspěvky: 30
Registrován: 14. 12. 2015, 5:14

20. 12. 2015, 9:18

Tak na priecnom mam volu tak 0,5mm... a uz som si aj vsimol, ze ked odidem na priecnom posuve uplne dozadu, tak na srobe vidno, ze na jednom mieste ma zavit vybehany. Znamy mi este dneska kritizoval volu na koliesku na pozdlzny posuv. Ja som to dako neriesil, lebo som ho pouzival len na hruby posuv, nakolko tam nie je nonius. Ako sa da eliminovat tato vola?? na obvode kolieska mi to spravi cca 1cm
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

20. 12. 2015, 9:57

Povolená vůle na kole (je uváděna pro kola s dělícím kroužkem) je 4/100 otáčky, ale snad ji nemá cenu řešit, na starších strojích prostě je a ničemu to nevadí. Jediná pořádná oprava je vyměnit opotřebené díly, nouzová podložení hřebenu nebo výroba koleček s větším průměrem, ale tím se řeší nefunkčnost, vůle tam prostě vždycky bude a člověk si zvykne.
mr.freezer
Příspěvky: 30
Registrován: 14. 12. 2015, 5:14

20. 12. 2015, 3:01

Dakujem velmi pekne za odpoved... a co sa tyka toho priecneho posunu, staci urobit novy srob, alebo aj matku?? z akeho materialu je matka?? a este som si dnes vsimol, ze je dost problem zaradit pohon zavitoveho pohonu. na obyc. posun to zapne lahko, ale na zavitovy to musim viac krat skusat aby to tam zapadlo.

Existuje nejaka samo-domo zmes na chladiacu emulziu, alebo je na to potrebny original olej?

a este otazocka.. ako rozoznam E2N s klznymi puzdrami a riadnymi loziskami? myslim si dobre, ze toto Obrázek su riadne loziska a toto Obrázek je s tymi puzdrami klznymi??
Zbýňa
Příspěvky: 1920
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

20. 12. 2015, 6:29

Ty ložiska rozeznáváš správně. Ta lakovaná krytka značí přední kluzný ložisko a vnitřní kužel metrický 40. Tak návody na směsi ve starý literatuře jsou , ale kup normální emulzní olej a hoď do nádrže chuchvalec oholenejch měděnejch drátů (lanek). Vyrob novej šroub i matici. Matice je z bronzu. Závitová matice se spíná při běhu soustruhu ( i závitovýho šroubu), tak , že jí sepneš a když hned nezapadne, tak lehce přidržíš než si matka najde závit a sepne se úplně. Při klidu šroubu musíš trochu zahrkat podélným posuvem.
mr.freezer
Příspěvky: 30
Registrován: 14. 12. 2015, 5:14

21. 12. 2015, 1:05

Nemyslim zapnutie/zovretie tej matky. Ja mam na mysli paku na nortonke.
Zbýňa
Příspěvky: 1920
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

21. 12. 2015, 7:16

mr.freezer píše:Nemyslim zapnutie/zovretie tej matky. Ja mam na mysli paku na nortonke.
Tak ta se řadí vždy za klidu a je potřeba trochu zahrkat šroubem, aby to tam zapadlo.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“