Nezávislé hodnocení soustruhu Bernardo 550 WQ

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
kareldc
Příspěvky: 25
Registrován: 16. 5. 2015, 3:11
Bydliště: Děčín

22. 12. 2015, 3:35

Oslovil mě člen tohoto fóra se soukromým dotazem, zda bych si soustruh po svých zkušenostech znovu koupil. Popíšu tedy letmo mé zkušenosti, neboť si myslím, že by mohly ušetřit hromadu času a nervů také dalším, kteří něco podobného chtějí pořídit:

Mám-li po delším čase odpovědět na dotaz, zda bych soustruh koupil znovu, přičemž už znám jeho neduhy, dopověděl bych zcela jednoznačně - nekoupil. Sám prodejce mě při koupi mírně naznačil, že tento soustruh je jaksi pro kutily a významně se pousmál. Nedbaje jeho nabídky, trval jsem na svém a soustruh koupil. Nedělám na něm sériovku, mám ho jen na příp. výrobu ND pro stroje v naší firmě a na občasnou výrobu čehokoli menšího (motorky, fotoredukce atp.). Je však nutné k tomu připsat pár řádků:

- Nejsem vyučený obráběč, ani se tím neživím. Z toho plyne naprosto odlišný (alespoň zpočátku) pohled na stroj.

- Stroj používám k obrábění průměrů do cca 100 mm, ale v drtivé většině spíš menších. Materiál většinou hliník, mosaz a silon, v malých průměrech (cca do 40mm) pak ocel a nerez. Obrábím velmi krátké délky na jednostranné upnutí. Nikdy jsem nepotřeboval lunetu. Jednou jsem zkusil obrábět povrch tyče 40mm dlouhé asi 600 mm, opřené o otočný hrot v koníku a zjistil jsem, že podélný posuv není zcela souběžný s osou vřetena. Jedna z příčin však mohla být menší pevnost celé soustavy.

- Z mého hlediska je "výhodný" náhon řemenem. V případě kousnutí (a dobrého upnutí!) to většinou nezničil obrobek, ale jen proklouzla řemenice. V mnoha případech se nezničila ani destička. Mám verzi s motorem 400V.

- Po vyčištění a dobrém upnutí závitových hodinek řeže závity velmi přesně a to i s jemným stoupáním naa rel. velkém průměru. Např. při řezání M72x0.75 (foto-závit) je výsledek nejen funkční, ale i naprosto dokonalý z hlediska povrchu. To ale souvisí i s materiálem, otáčkami, řezným olejem, počtem průchodů atd. Nicméně - jde to.

- Po zakoupení je však nutné téměř celý stroj rozebrat (i neuživatelsky), vyčistit, znovu promazat a konzervovat, něco případně doopravit, proškrábnout, narovnat, přibrousit atd. Zkrátka - soustruh vyráběl Bambus. Např. závit na vodící tyči příčného suportu byl otřesně zasraný nějakým šmírem (vazelínou se to nedalo nazvat), který mě mezi prsty připomněl brusnou pastu s vyjetým olejem. Asi se při výrobě hodně šetřilo. Závitová tyč měla mírné stopy povrchové rzi. Zřejmě špatná konzervace pro transport přes moře (slaný vlhký vzduch), nebo soustruh čekal dlouho v nějakém přímořském skladu atp. Některé díly jsou zhotoveny otřesně. Na první pohled je zřejmé, že jsou vyráběné ručně, díly nejsou přesné, okem jsou vidět stopy po pilníku (např. kostka vodící tyče), ale i mnoho dalších uvnitř. Kvalita materiálů jednotlivých dílů je též nabíledni. To jsem při koupi opravdu nečekal. Ale nechtělo se mi soustruh vracet, a taky proto, že jsem trochu ješita, pustil jsem se do postupných úprav a oprav.

- Také bylo třeba umístit na správné místo téměř všechny vymezovací podložky (špičky imbusů neseděly v otvorech), vyčistit převodovou skříňku posuvu od nánosu "brusné pasty" stejné, jako na vodící tyči př. suportu. O narezavělých náhr. ozub. kolech, přibalených v plechové krabičce ani nemluvě.

- Po dobrém upevnění k ocelovému stolu, přišroubovanému do betonové podlahy, je konstrukční pevnost soustruhu (dle mého názoru) dostačující, pro popsané účely. Při silné třísce nad 0.5mm se občas stane, že se soustava mírně rozkmitá a je to cítit na těle soustruhu. Velké soustruhy se ani nehnou i když obrobek trochu kmitá, je to však dáno jejich celkovou velikostí a váhou. Max. třísku, kterou jsem udělal na plné nerezové 60mm tyči, byla necelý milimetr, při otáčkách asi 500/min.

- Obrovskou nevýhodou, kterou jsem při výběru velice podcenil, je nemožnost operativní změny otáček, případně operativní změny rychlosti podélného posuvu při závitování. Vnější ovl. páky (kolečka) umožňují měnit jen smysl posuvu a dvě rychlosti, resp. jednu a poloviční. Změna otáček představuje odšroubovat boční kryt, povolit přítlačnou kladku, hodit řemen na jiné řemenice, utáhnout přítl. kladku, připevnit kryt soukolí. Dnes už hlídám, aby k soustruhu nikdo nešel a kryt nenasazuju. Mám tam jen clonu proti příp. stříkání vazelíny z převod. kol. Časem chci řešit regulaci otáček elektronicky, což je ovšem další investice.

- Ozub, kola příšerně hlučí, takže když nepotřebuju autoposuv (např. u malých dílů), celé soukolí raději mechanicky odpojím uvnitř.

To jsou poznatky, na které jsem si dnes vzpomněl. Když bych se s příspěvkem chtěl zabývat trochu víc, zřejmě bych napsal hromadu dalších nedostatků. A přestože jsem soustruh koupil za velmi dobrou cenu, a přestože už s nástrahami čínské kvality počítám, nikdy bych už tak nevýhodný nákup neudělal. Nezkoumal jsem, kolik bych musel dnes zaplatit za soustruh o třídu lepší, ale vím zcela přesně, kolik jsem zaplatil za to, abych soustruh alespoň trochu doladil tak, že se na něm dá smysluplně pracovat. A zaplatil jsem nejen přímo penězi, ale i časem, stráveným na různých tech. fórech, benzinem, telefonáty, nervy a otravování kamarádů soustružníků k výrobě a výměně dílů které byly v útrobách stroje. Je možné, že jsou na foru lidé, kteří koupili čínský kousek a jsou spokojeni, proto mne prosím nebijte, píšu jen své vlastní zkušenosti.

Prima den, Karel.
Bernardo Profi 550 WQ 400V (ekviv. OPTIMUM D240 a hromada dalších)
manuál: http://www.bigstreet.cz/soustruh/quantum.pdf
kinedryl
Příspěvky: 229
Registrován: 19. 8. 2013, 10:29

22. 12. 2015, 5:03

Nic nove sme sa nedozvedeli :))) Toto kazdy vie. Len tak na okraj - nam na udrzbu nedavno neznama mudra hlava z vedenia kupila akusi Promu 550. Samozrejme bez konzultacie atd. Chlapi si to obzreli, zasmiali sa, a tym to skoncilo. Za pol roka ma nabehanych 0-la minut, nik s tym nechce mat nic spolocne. Kazdy sa boji, zeby sa to rozpadlo pri prvom pokuse nieco vytocit. Nieco taketo do vyroby je nonsens.
kareldc
Příspěvky: 25
Registrován: 16. 5. 2015, 3:11
Bydliště: Děčín

22. 12. 2015, 5:17

to kinedryl: Neví to každý. To asi jen ty víš všechno. Psal jsem to na soukromý dotaz jednoho člena c-n-c a kdyby to každý věděl, nebyla by tu hromada podobných dotazů :wink:
Bernardo Profi 550 WQ 400V (ekviv. OPTIMUM D240 a hromada dalších)
manuál: http://www.bigstreet.cz/soustruh/quantum.pdf
kinedryl
Příspěvky: 229
Registrován: 19. 8. 2013, 10:29

22. 12. 2015, 5:45

heh, kdeze. je to tu opakovane tisickrat :)
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

22. 12. 2015, 7:26

Tak mam maly sustruh ala proma 300 na tom som zacinal, a mam aj jieco podobne 550 ale na 220v s regulaciuo otacok neviem si predstavit pracu bez toho jedine co mi chyba je zmena prebodoveho pomeru pakov ako ma ten mali sustruh. Lebk prehadzovat remen je fakt otrava ale nejake radenie tam nahodim. Ten maly sustruh bu som aj predal ale hloda ma myslienka maleho cnc sustruhu.
Natej 550 aj ked ma 125hlavu nebude nikto robit tak ako na poriadnom sustruhu sv18. Proste stolovy sustruh.
Inak nemal si vychyleneho konika? Ze ti to nebezalo rovnobezne.
swwetlo
Příspěvky: 1
Registrován: 18. 10. 2015, 3:07

22. 12. 2015, 9:44

Moc děkuji kareldc za vyčerpávající odpověď. Vážím si těchto informací které byly napsány na základě osobní zkušenosti a které mi pomohou s rozhodnutím zdali koupit a nebo nekoupit tento soustruh. To JÁ jsem vznesl tento dotaz, který jsem mu psal do SZ. Teď trochu odbočím, ale reakce od kinedryl přesně vystihuje důvod, proč občas raději píšu SZ nežli se "vzdělávat" v diskuzích. Někdo se možná s informacemi typu "čína je k ničemu" nebo "to přece ví každý" spokojí, ale já takovéto příspěvky (omlouvám se za ten výraz) považuji za bahno s nulovou přidanou hodnotou :) Ještě jednou děkuji kareldc za konkrétní informace a zkušenosti...
kareldc
Příspěvky: 25
Registrován: 16. 5. 2015, 3:11
Bydliště: Děčín

23. 12. 2015, 3:08

swwetlo: vůbec není zač, snad to aspoň trochu pomohlo, ať už se rozhodneš jakkoli :)
atlan: dobrá a důležitá připomínka, ale přesné srovnání hrotu koníka na střed sklíčidla bylo první, co jsem udělal.

Vzpomínám, že rozdíl průměru začátku a konce kulatiny po stažení byl asi 12 setinek, což je podle mne docela hodně i přesto, že šlo o cca půl metru délky. Dost mě to překvapilo. Nicméně neřešil jsem to, protože takovou délku nepotřebuju obrábět. Tenkrát jsem pouze zkoušel stahovat povrch a proto jsem na to přišel. Přesně soustružit delší obrobky na tomto soustruhu tedy opravdu nelze. Už samotné vřeteno má házivost cca 2 setiny (myslím že výrobce v prospektu udával méně). Netvrdím že rozdíl průměrů byl způsobený pouze soustruhem samotným. Celková výsledná přesnost velmi závisí také na upevnění soustruhu k pevné podložce (stojanu, ponku atd) tak, aby se opravdu ani nehnul, což bývá většinou problém č.1. Rozkmitání soustavy, byť jen minimální, má obrovský vliv na kvalitu povrchu obrobku. A stejně důležité je také pamatovat na absolutně rovný povrch podložky (stolu), rovnovážné usazení a stejnoměrné dosednutí všech úchytných bodů k podložce. Stačí malá nepřesnost pod jednou z patek a vše se projeví jako vyosení opačného konce lože (podélná osma). A to se mi zpočátku zřejmě povedlo díky lehké konstrukci stroje. Dnes po vychytání všech much a mušek, mám celkem ucházející soustruh na kterém se menší a krátké obrobky dají zpracovat velmi přesně. Ale být znovu na začátku, už bych do toho nešel.
Bernardo Profi 550 WQ 400V (ekviv. OPTIMUM D240 a hromada dalších)
manuál: http://www.bigstreet.cz/soustruh/quantum.pdf
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22394
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

23. 12. 2015, 8:14

Nevim zda je to hodnoceni rralne
Hazivost vretena dve setiny
Vzdyt je to soustruh a univerzalni sklicidlo
Zadna bruska na kulato

Me prijde z tohoto duvodu takove hodnoceni zcestne
Soustruh je ve strojirenstvi urceny primarne na hrube operace
Na presno jsou brusky kulatky
To ze na tom jde udelat presna dira pod lozisko nebo hridel je takovy bonus nicmene stejne nikdy nebude patricny povrch jako z brusu takze jsou ty plochy stejne o dost horsi nez z brusky
Napr po prvnim nalisovani loziska se strhnou vrcholy a podruhe uz to neni s mirnym presahem ale s 0 nebo volne

Bezne na daleko horsim cinanovi delavam a je to zcela dostacujici na to na co to je urcene
Kvalitu brusky od nej neocekavam takze nejsem zklamany

neblaznete s tema pozadavkama, ocekavat od univerzalky upnuti do stovky je cire blaznovstvi v kszdem prumeru muze upnout jinak proto se to doklepava kdyz o to jde atd...

Zkouseli jste nekdy delat na 40 roky stary masine co byla denne v provozu
Tam je univerzalka tak jeta ze to do ni kolikrat nejde ani upnout aby to drzelo, drazky paken vyjety takze se vyvracej atd...
A stale jsou machri co na tom delaj napresno

Ono je to i o tom umet ty nectnosti kompenzovat pri praci s takovym strojem a to je o praxi soustruznika
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

23. 12. 2015, 9:17

dnes je ale jednodušší naučit se soustružit a získávat tu "praxi" než shánět nějakého ochotného soustružníka co to umí.. :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22394
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

23. 12. 2015, 9:22

to je fakt nicmene odsoudit takhle masinu bez potrebne praxe....

to uz tu rovnou muzem psat veci jako ze mn80 je na prd protoze na tom nejdou stocit kotouce na auto
no nejdou, je to stroj na jinou praci
je hloupost ocekavat ze by meli jit

stejne jako cekat 2 stovky na univerzalnim sklicidle
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
kareldc
Příspěvky: 25
Registrován: 16. 5. 2015, 3:11
Bydliště: Děčín

23. 12. 2015, 2:43

robokop: Bože, to je neštěstí... Nemáš pravdu. Po všech vychytávkách dělám na soustruhu daleko přesnější věci, než pro jakou třídu je určen. To jsem ale už naznačil. To že ty nemůžeš očekávat na sklíčidle dvě stovky znamená, že by se hodnocení na takové soustruhy nemělo psát? Nebo by se tyhle věci měly popisovat až u soustruhů nad 200 tis? Nebo raději nad 300? Jeden se ptá - druhej odpovídá. Je na tom něco blbě? Např. házivost sklíčidla jsem popisoval ze zcela prozaických důvodů - výrobce totiž udává házivost 0,009 mm. A jestli to je v praxi použitelné či ne, je mi úplně jedno. Na to se nikdo neptal. A protože dotaz zněl: "Koupil by sis ho znovu (a/n) a proč?", popsal jsem důvody a pár věcí z praxe.

Na každým fóru se najde pár techniků SUPERMANŮ, který toho znaj trochu víc než ostatní a za každou cenu musej dávat najevo, jak jsou příspěvky druhejch lidí zbytečný, podřadný a neodborný a to i v případě, že se to tématu vůbec netýká. Oni už si vždycky njdou skulinku v textu. Leštěj si tak svoje ego. Byli by celí nesví, kdyby nechali nějaké téma bez povšimnutí ;)

Popisoval jsem jen skutečnost. Nikde v příspěvku se nepouštím do diskuze, zda je něco reálně použitelné či ne. A nikdo to ani neočekával. Všiml sis toho? Ale nakonec - je to docela legrajda s některejma lidma. Pěkný Vánoce (úplně) všem :D
Bernardo Profi 550 WQ 400V (ekviv. OPTIMUM D240 a hromada dalších)
manuál: http://www.bigstreet.cz/soustruh/quantum.pdf
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

23. 12. 2015, 3:57

Tech 0,009 se udává jako házivost čela vřetene a házivost sklíčidla je úplně něco jiného.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22394
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

23. 12. 2015, 6:59

sam musis vedet ze ta hodnota jako hazivost vretene je holej nesmysl
to ze jsi stroj dodelal te slechti a jiste jsi tim neco ziskal
nicmene kdyz si koupis soustruh za 200 000 stejne to bude soustruh a ne bruska
takze bavit se o setinach nebo cekat ty napsane mikrony je zcestne

to tvoje hodnoceni pri prijde zavadejici a zbytecne hanlive
si nekdo kdo jeste nesoustruzil muze pak myslet ze soustruh je urceny na prace ktere jsou spis pro brusku a jeste to nazvat jako nezavisle hodnoceni
proto jsem reagoval

btw pred tak dvema lety tu nekdo resil hazivost vretene 0.2mm
posleze to poslal na reklamaci
pak se to vratilo ponicene prepravni firmou
pak z nej vypadlo ze se upsal ze to bylo 0.02
coz je uplne normalni hodnota i u soustruhu za ctvrt mega

takze ono to pak opravdu muze vest k nedorozumenim a skodam u ctenaru
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

24. 12. 2015, 3:25

tak nahrajem tu trabulku co poslal cinan, Lepsie to nebude. Robit sa na tom da :)

Obrázek
rogi
Příspěvky: 238
Registrován: 23. 5. 2010, 7:47
Bydliště: SK, pri TRNAVE

25. 12. 2015, 7:04

mám tiež čínana, to čo potrebujem urobiť tak na nom urobím,len to chce častejšie merat a mat dobre nabrusene nože :!: treba rozlišovať hobby a profesionalne stroje, od toho sa odvíja aj cena. Netreba verit všetkému čo je na papieri, aj automobilky uvádzaju skvele spotreby, ale tie idú dosiahnut len za určitích podmienok :wink:
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“