Nezávislé hodnocení soustruhu Bernardo 550 WQ

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2573
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

25. 12. 2015, 2:10

atlan píše:tak nahrajem tu trabulku co poslal cinan, Lepsie to nebude. Robit sa na tom da :)

Obrázek
Jenom poznamka k rucnimu protokolu:
Vzhledem k tomu, ze vsechny ty rucne psane hodnoty maji prilis podobny vzhled, bych spis rekl, za to tam ten "cinan"psal jedno za druhym - a to doslova.
Moje zkusenost: pokud tutez hodnotu pisu behem par sekund porad za sebou, je to skoro stejne.
Pokud tutez hodnotu pisu s prestavkami dlounymi cca desitky sekund (např: odlozit pero, zmerit, vzit pero, napsat), pak to nikdy neni tak vyrazne stejne.
A ze mam hodně vypsanou ruku :-).

Takze by to pro mne melo mizivou vypovidaci hodnotu ...

Tim ale nijak nezpochybnuji celou diskusi - jenom tu tabulku :-).
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

25. 12. 2015, 2:19

Tabulku som dal koli hodnotam v lavo, o tych v pravo sa radssej nebavme dobre. Myslel som ze to je kazdemu jasne.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 12. 2015, 3:52

btw videl jsi nejakou podobnou tabulku od vylozene evropskeho soustruhu?
ty pozadovane hodnoty budou +- stejne paklize se nebude jednat o nejaky super presny special
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

25. 12. 2015, 5:38

Ono je tu je evidentne ťažko vyhovieť niektorým jednotlivcom... Ak niekto napíše, že ten čínsky sústruh je dobrý, sprdnete ho, že je to šunka a že čo čakal. Ak náhodou napíše, že je naprd, dostane zdrb že to už všetci vedia tak čo s tým prudí. Uznajte, že tomuto typu konverzácie trochu chýba úroveň... Nikto nepochválil, že kareldc dosť napísal aj o obrobkoch a materiáloch, ktoré obrábal a s akými výsledkami. To nieje na zahodenie, ak sa niekto rozhoduje pre kúpu.
Apropo, nie že by som veril tej tabuľke. Ale je zaujímavé, že niektoré namerané hodnoty prekračujú tie maximálne :D (napr. 3a,7b)
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

28. 12. 2015, 10:34

http://postimg.org/image/fmlizu19f/" onclick="window.open(this.href);return false;

Tak neviem tu vyzeraju cisla tiez rovnako :P

Obrázek
rogi
Příspěvky: 238
Registrován: 23. 5. 2010, 7:47
Bydliště: SK, pri TRNAVE

28. 12. 2015, 1:39

lenže tie namerané hodnoty od toho SU-32 budú realnejšie aj keď sú písané rovnakými číslicami, ja by som to videl že bol vyplnovaní formulár a z toho prepísané do toho protokolu, inak by bol celý protokol dochytaný ušpinení :wink:
YOndra
Příspěvky: 24
Registrován: 1. 5. 2021, 7:26

2. 5. 2021, 9:24

Ahoj. Zdravim mistni komunitu. Zkusim ozivit tohle vlakno s prosbou o rady. Jsem "soustruznik" samouk, mam to na hobby. Zacal jsem na malym kocourovi Asist 550W. Predevcirem jsem od Boukala koupil tenhle soustruh (550WQ). Podle mistnich postrehu jsem ho cely rozebral a vycistil od tech sracek co tam cinan nechal, vyplachnul prevodovky a vse zase slozil a namazal.
A ted prvni dotaz. Jak nejlepe nastavit podelnej suport kolmo k univerzalce? Kdyz jsem pouzil stupnici, delalo mi to mirne kuzel. Tak jsem vzal uhelnik, vyndal z univerzaly celisti a srovnal podle nej nozove sane. Bylo to lepsi ale porad jsem mel na cca 6cm delky obrobku rozdil 0,09mm na prumeru. Zkusil jsem zmensit vysunuti noze z hlavy na co nejmin a jeste jsem pritahl vymezovaci sroubky nozoveho suportu. Pak uz to bylo v cajku. Co z toho mohlo mit vliv? Ta delka noze a jeho pruznost? Mel jsem tam 10mm nuz, 12mm este musim koupit. Jinak jsem zatim spokojenej. Z toho malinkyho cinana je to obrovsky skok :D Ted jeste musim zapojit frekvencni menic a otackomer.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

2. 5. 2021, 10:53

jasně, hlavně v dotazu neuváděj žádné detaily - je to zbytečné, skoro každý zde má křišťálovou kouli a zbytek si domyslí.

jako první pohledej zde nebo na webu jak usadit/seřídit soustruh. U takto malého soustruhu napřed zkontroluj lože zda není do vrtule - nejlépe strojní vodováhou. Až potom cokoliv jiného rovnej či kontroluj. Lože těchto soustruhů moc tuhé není, blbým usazením či přitáhnutím na křivý stůl jde do vrtule snadno.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

2. 5. 2021, 11:48

YOndra píše: 2. 5. 2021, 9:24 Ahoj. Zdravim mistni komunitu. Zkusim ozivit tohle vlakno s prosbou o rady. Jsem "soustruznik" samouk, mam to na hobby. Zacal jsem na malym kocourovi Asist 550W. Predevcirem jsem od Boukala koupil tenhle soustruh (550WQ). Podle mistnich postrehu jsem ho cely rozebral a vycistil od tech sracek co tam cinan nechal, vyplachnul prevodovky a vse zase slozil a namazal.
A ted prvni dotaz. Jak nejlepe nastavit podelnej suport kolmo k univerzalce? Kdyz jsem pouzil stupnici, delalo mi to mirne kuzel. Tak jsem vzal uhelnik, vyndal z univerzaly celisti a srovnal podle nej nozove sane. Bylo to lepsi ale porad jsem mel na cca 6cm delky obrobku rozdil 0,09mm na prumeru. Zkusil jsem zmensit vysunuti noze z hlavy na co nejmin a jeste jsem pritahl vymezovaci sroubky nozoveho suportu. Pak uz to bylo v cajku. Co z toho mohlo mit vliv? Ta delka noze a jeho pruznost? Mel jsem tam 10mm nuz, 12mm este musim koupit.
Nevím hochu jaký má vliv kolmost suportu na soustružený kužel?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
YOndra
Příspěvky: 24
Registrován: 1. 5. 2021, 7:26

2. 5. 2021, 12:46

No koukam ze jste tu velice privetivi. Dekuji za rady
...prece kdyz mam nozove sanet v uhlu k univerzalce tak delam kuzel
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

2. 5. 2021, 1:37

ano, je to otočné a jedna z funkcí je právě soustružení kuželu
stupnice jak vidíš je ryze orientační a i ten kužel se pak přesně měří/nastavuje jinak
ale v žádném případě ta stupnice není k tomu nastavit přesnou nulu aby to v krátkém podélném posuvu soustružilo přesný válec.
Přesný válec se dělá dlouhým podélným posuvem a aby to šlo a sedělo ... viz předchozí odpověď.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

2. 5. 2021, 3:12

YOndra píše: 2. 5. 2021, 12:46 No koukam ze jste tu velice privetivi. Dekuji za rady
...prece kdyz mam nozove sanet v uhlu k univerzalce tak delam kuzel
Promiň, ale podle mých zkušeností jsou saně část, která jezdí po loži, a tu pokud bys jí měl pod jakýmkoliv úhlem, pak za předpokladu souosého vřetene s ložem kužel neuděláš - posouváš saně po loži.

Jestli tím ovšem myslíš malý podélný suport na kterém je nožový držák pak tam je potřeba aby geometrie saní byla v pravých úhlech a rovnoběžná s osou.
Už proto, abys mohl použít tu stupnici jeho natočení vůči ose.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
YOndra
Příspěvky: 24
Registrován: 1. 5. 2021, 7:26

2. 5. 2021, 5:14

Zkusim to jeste jednou. Kolmost nozoveho, maleho podelneho posuvu jsem nastavil takto:
sous1.jpg
testovaci kulatinu jsem ojel na nejaky prumer, otacky 420, strojni posuv, rychlost posuvu 0,13mm/ot
sous2.jpg
No a po zmereni
sous3.jpg
sous4.jpg
Je me nastaveni kolmosti uhelnikem vuci celu sklicidla dostatecne? Jak to pripadne udelat lepe? Soustruh zatim neni ke stolu prisroubovan.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2573
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

2. 5. 2021, 5:22

Jako hobikovi mi neni napriklad jasne, jak/zda je zarucena soubeznost/rovnobeznost vnejsi hrany suportu, podle ktere to nastavujes s hranami/stenami te rybiny/rybin, ve ktere beha ten podelny suport, kterym pravdepodobne delas ten merici valec?
Neni to taky pricina - jejich nerovnobeznost? Nebo je zarucena pod 0.01 na delce toho valce/kuzele?
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
YOndra
Příspěvky: 24
Registrován: 1. 5. 2021, 7:26

2. 5. 2021, 5:36

No to taky nevim. Je jina moznost jak to zmerit nez presnou tyci a hodinkama? Nevim kam jsem zahrabal merici protokol od toho soustruhu. Tahle vec by tam asi mela byt, co?
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“