Nezávislé hodnocení soustruhu Bernardo 550 WQ

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

3. 5. 2021, 6:56

Ešte si ani nenapísal, ako si sústružil, keď si meral tú kužeľovitosť. Aký bol priemer obrobku, vyloženie, špona, posuv? Pretože podľa tvojich doterajších príspevkov je pravdepodobné, že kužeľovitosť vznikla chybou sústružníka a nie stroja. Hlavne keď píšeš, že u skľučovadla je priemer menší - to vyzerá na príliš vyložený obrobok, ktorý bol odtlačený reznou silou.
Tos C45-2000
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

3. 5. 2021, 7:41

sice ještě nemáme stroj správně usazený/srovnaný na stole, ale už jsou nakoupeny měřící trny (sice jiný než je potřeba) a máme to rozebrané ... a že by se už začalo zaškrabávat ? :-)

moc doporučuji - najdi v okolí soustružníka a jdi se k němu podívat a popovídat si o soustruhu a soustružení
pokud to chceš ladit/rovnat - nastuduj (nebo si od někoho nech vysvětlit) co a jak se měří
a stále měj na paměti, že to máš pár dní doma a záruka padá, pokud se v tom budeš moc vrtat.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

3. 5. 2021, 8:47

YOndra píše: 3. 5. 2021, 1:06 Tak konikem to nebylo, porad to jede krivo. Sundal jsem ted vretenik a cistim stycne plochy. Zitra prijde brousena tyc. Vrtulovitost loze nemam zatim cim zmerit.
A co jsi s tím koníkem prováděl? Zkoušel jsi ho vůbec posunout pomocí těch šroubů bokem, aby se to zlepšilo?
YOndra
Příspěvky: 24
Registrován: 1. 5. 2021, 7:26

4. 5. 2021, 5:52

S konikem jsem nedelal zatim nic. Na radu Lukas_2 jsem zkusil bez konika vzit malou sponu a rozdil v prumeru konec/zacatek je tam porad.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7205
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

4. 5. 2021, 6:19

YOndra píše: 4. 5. 2021, 5:52 S konikem jsem nedelal zatim nic. Na radu Lukas_2 jsem zkusil bez konika vzit malou sponu a rozdil v prumeru konec/zacatek je tam porad.
když vezmeš kus obyčejný hlazenky (11373,S235, na tohle hodně blbej materiál) pr. 10, dáš ho letmo do univerzálky vysunutej 100mm, vezmeš plátkovej nůž s destičkou na hrubování s radiusem třeba 0,8mm a výš (Byl vůbec v ose??), tak ti to udělá kužel něklik desetin/100 mm i na kvalitní mašině za mega
tím nechci zpochybňovat možnost, že ta mašina je krám, může být
jen chci upozornit, že takhle popsané (a dle předchozích dotazů asi i provedené, bez urážky či výsměchu) měření je úplně k ničemu
pro začátek
upni si do univerzálky kousek kulatiny pr. třeba 10 aby koukala tak 10 mm
natoč si nožový suport a udělej na ní kužel 60°
tím ti vznikne hrot, zaručeně běžící s osou vřetene (dokud ho nevyndáš z paken!!!)
mezi tenhle hrot a hrot v koníku si dej jeden z těch měřících trnů co máš
na suport si dej hodinky ve stabilním držáku, jedny vodorovně a jedny svisle, tak aby jejich osa protínala osu toho trnu
zkontroluj na jednom a druhém konci jestli ten trn z nějakého důvodu nehází když s ním otočíš
pak když přejedeš suportem podél toho trnu, naměříš odchylku polohy hrotu koně od špičky hrotu v univerzálce (ne od osy vřeteníku!!!)
podle toho seřídíš koně
atd
atd
najdi si někde měřící protokol od nějakého soustruhu, bývá to přiloženo k návodu, i tady na foru je jich několik
tam podle obrázků pochopíš co a jak měřit
mělo by to být i v papírech k tomu tvému
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

4. 5. 2021, 7:55

Pouze pár postřehů. V letech po převratu jsem měl postupně 3 čínské soustruhy (stolní) a dnes, tedy posledních 6-7 let mám Mn80 + o něco větší opět stolní čínu. Nejsem soustružník a tak jsem se učil vše za pochodu. Čínské mašiny jsou většinou subtilnější, ale poslední dvě mají kalené lože (u těch předchozích nevím), protože ty stroje dělali sezónní dělníci, je kvalita velmi rozdílná. Zásadní rozdíl mezi Mn80 a čínou je v provedení detailu a je vidět, že tady se pracovalo i hlavou. (moje Mn80 má letos 60té narozeniny) Technický design klasickejch čínskejch mašin je identickej jako Mn80. Pohon se změnil vetšinou SS motor s elektronikou, jinak klasickej 3f asynchro.
Žádnej ze soustruhů jsem po koupi nijak neseřizoval a neupravoval, pouze očistil od přepravní vazelíny proti vlhkosti. Tady jsem použil osvědčené čištění na řetěz motorky a následně i mazivo na řetěz. Kromě úplně první Promy, kterou jsem měl pouze na hraní, jsem na všech mašinách pracoval pro výrobu a troufnu si říct, že kvalita práce se odvíjela převážně od spojení ruka - hlava. :D Čínské mašiny jsou trochu poruchovější, ale hlavně asi z důvodu nekvalifikovaných montážníků. To že ozubená kola dělají kravál je bohužel pravda a i u Mn80 to bylo vcelku nepříjemné, ale nedá se to udělat jinak. Myslím tím v cenové hladině do cca 60 tisíc korun. Lze samozřejmě ozubená kola strčit do převodovky s olejem, nebo použít elektroniku. Cenovka bude o dost jiná. :cry:
Abych nezapoměl, žádný ze soustruhů nemám zakotvený v podlaze a pouze SS330 mám na kovovém stole z 40mm jeklů a žádná velká vodováha. Tenhle macík váží cca 370 kilo a běžně na něm dělám plastové válce s průměrem max 305mm a délkou 250mm.
Protože už máme to třetí tisíciletí (ale hlavně potřebuji na práci asi šestery různě silné brýle), mám na všech mašinách DRO (teď uvažuji i o vrtačce) a to posunulo kvalitu práce na úplně jiný level.

Původní recenze byla vcelku přínosná, ale jak tam psal hned druhý diskutující věci vcelku známé. Základní problém je, že není nic jiného. Všechny nabízené soustruhy po celé Evropě jsou z číny a nebo mají cenovku auta vyšší střední třídy. Koupit si starou produkční mašinu je fajn, ale!!!! Velikost?? Váha a s tím spojená doprava a samozřejmě údržba, opravy a samozřejmě výchozí stav.
Chtěl jsem si koupit produkční malou mašinu. SM16 - jel jsem až na slovensko a pak zase nasranej domů. Bohaté příslušenství byly nepoužité komponenty původní výbavy, ještě v papíru, orezlé a asi 10 nožů. Suport měl 0,3mm lochnu cenovka 3000E a ještě chtěl litr za naložení. Pak druhá Myslím SM16B, opravdu voňavka, na loži viditelné zaškrabávání, žádné vůle a příslušenství dvě plechové skříňky. Cena 165 tisíc, dva dny mi trvalo než jsem to rozdejchal a to už byla pryč.
YOndra
Příspěvky: 24
Registrován: 1. 5. 2021, 7:26

4. 5. 2021, 7:57

testone, diky moc za radu. Provedu jak pises
YOndra
Příspěvky: 24
Registrován: 1. 5. 2021, 7:26

6. 5. 2021, 6:00

Vysoustruzil jsem kuzel a konika se mi povedlo podle tyce srovnat, byl to porod ale je to tam. Nicmene kdyz upnu tu presnou tyc do sklicidla tak na jeji delce je ve vodorovne ose rozdil 0,1mm. A na dalsi experimenty a mereni uz nebyl cas. Pokracovani zitra
sous7.jpg
sous8.jpg
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5223
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

6. 5. 2021, 6:21

A kdyz rukou otacis univerzou šmajdá nebo ne podle hodinek?
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
YOndra
Příspěvky: 24
Registrován: 1. 5. 2021, 7:26

6. 5. 2021, 6:28

jen v ramci 0,01-0,02mm...vypada to na zkrouceny loze :?:
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

6. 5. 2021, 7:57

YOndra píše: 6. 5. 2021, 6:28 ...vypada to na zkrouceny loze :?:
Nebo osu vřetena nerovnoběžnou s "osou lože" = vychýlený vřeteník.
Majojo
Příspěvky: 101
Registrován: 1. 2. 2021, 6:54

6. 5. 2021, 8:31

YOndra píše: 6. 5. 2021, 6:00 Vysoustruzil jsem kuzel a konika se mi povedlo podle tyce srovnat, byl to porod ale je to tam. Nicmene kdyz upnu tu presnou tyc do sklicidla tak na jeji delce je ve vodorovne ose rozdil 0,1mm. A na dalsi experimenty a mereni uz nebyl cas. Pokracovani zitra
Hlavne to odmeraj na troch miestach to znamená odmeriaš
na prvom mieste potom otočíš vretenom o 120 stupňov zas odmeriaš atď.
Naposledy upravil(a) Majojo dne 6. 5. 2021, 9:48, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5223
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

6. 5. 2021, 8:49

No a až srovnáš lože nebo vřeteník, tak si toho koníka zopákneš :lol:
Ale trénink dělá mistra ne :mrgreen:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
YOndra
Příspěvky: 24
Registrován: 1. 5. 2021, 7:26

7. 5. 2021, 5:36

Charon píše: 6. 5. 2021, 8:49 No a až srovnáš lože nebo vřeteník, tak si toho koníka zopákneš :lol:
Ale trénink dělá mistra ne :mrgreen:
Jo to je mi jasny :D Jeste premyslim jak tomu koňu pomoct. I kdyz je utazenej hlavnim sroubem, stelovaci srouby utazene a klepne se do nej zboku tak je veskere vystredeni v hajzlu.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

7. 5. 2021, 9:18

Nějaká inspirace: https://youtu.be/H0MwCyWeP7I
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“