GO Soustruhu TOS SU 32

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

3. 1. 2016, 11:06

Tak jsem se rozhodl pro kompletní GO mého soustruhu SU-32, což bude zahrnovat:
Nový barevný kabát
Kompletní výměna všech ložisek, jelikož hlučnost byla neúnosná
Zaškrábání všech funkčních ploch a obnovení geometrické přesnosti, jelikož lože je projeté cca o 0.25mm a koník je také ušoupaný
Přetěsnění - soustruh byl jak olejnička
dovybavení soustruhu o příčné a podélné narážky - povedlo se mi je totiž sehnat
Nová elektroinstalace
znovuzapojení a zprovoznění brždění vřetene pomocí otáčivého relé ALNIKO
Instalace kuželového pravítka
no a samozdřejmně řádnému znovuusazení a podbetonování stroje
přebroušení kužele ve vřetenu MK5 a to samozdřejmně i s upínací přírubou
Přebroušení kuželu v koníku
Doinstalování kleštinového upínánání

fotky budou postupně dle postupu prací na rajčeti.

http://honzahorka.rajce.idnes.cz/Soustruh_SU32_-_GO/" onclick="window.open(this.href);return false;

jěště řeším nějaký přípravek pro měření souososti jednotlivých částí lože až budu škrábat. Má někdo nějaký nápad či tip?
Ohledně škrábání uvítám také jakoukoliv radu.
Borin
Příspěvky: 665
Registrován: 4. 6. 2011, 7:40
Bydliště: Poblíž Hradce Králové
Kontaktovat uživatele:

3. 1. 2016, 11:34

Tak ty jsi dobrej masochista... :lol: Já to takhle rozhodit, tak už to nikdy nedám do kupy...stačila mi frézka, hoblík a V20a :lol:
Soustruh SV18R, Magdeburg (Poreba TR45), Frézka FH24, Vrtačka V20A, V10, Šeping noname...
doncarlos
Příspěvky: 760
Registrován: 9. 1. 2008, 9:49

3. 1. 2016, 11:36

Zaškrábání všech funkčních ploch a obnovení geometrické přesnosti, jelikož lože je projeté cca o 0.25mm a koník je také ušoupaný
Zdravím, nechci tě podceňovat, ale nevím jestli máš dostatečnou představu do čeho jdeš, nechal bych to přerovnat na mašině.
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

3. 1. 2016, 2:06

doncarlos píše:
Zaškrábání všech funkčních ploch a obnovení geometrické přesnosti, jelikož lože je projeté cca o 0.25mm a koník je také ušoupaný
Zdravím, nechci tě podceňovat, ale nevím jestli máš dostatečnou představu do čeho jdeš, nechal bych to přerovnat na mašině.
Souhlas s doncarlosem. Já třeba mám vyzkoušeno, že hrubováním vezmu plochu cca o 0.002 na jeden přeškrab. Prostě cca pětkrát do setiny.
fofo
Příspěvky: 187
Registrován: 4. 2. 2015, 3:21

3. 1. 2016, 3:06

Lozu nechat prebrusit, aj so suportom, pokial je nutne tak priecny suport prefrezovat a samozrejme nanovo zaskrabat. Inac po financnej aj casovej stranke je to velmi narocna zalezitost, tak si to dobre premysli, pretoze na kompletnu GO pocitaj rozpocet, tak 5000eur s tym, ze vacsinu veci si budes robit sam. Ak si to nedokazes spravit sam, tak si prirataj este minimalne dalsich 2000eur. Vela zdaru :wink:
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

3. 1. 2016, 3:51

oba kužely+dos. plochu ... doporučuju přebrousit přímo na soustruhu

*jinak mít to já takhle celé rozhozené + obnovenou geometrii, tak bych zachoval jen převodovku pro pohon vřetena, zbytek bych vyhodil a nahradil 2 kuličkovými přede-pnutými šrouby + pohony os a měl bych z toho krásný tuhý CNC soustruh - výsledek by byl tichý stroj, s mnohem větší užitnou hodnotou
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

3. 1. 2016, 4:26

ano kužel i dosedací plocha bude broušená přímo na soustruhu pomocí supportové brusky. Tuším, že jsem to i někde tady na foru zahlédl.

Teť k tomu proč vlastně to dělám jak to dělám. Je to pouze mé hobby a hlavní důvod je že se zároveň člověk opět něco naučí, rád si věci dělám sám a hlavně nikterak na to nepospíchám a je mi jedno zda budu škrábat půl roku. Dělám pouze podle nálady a rozhodně se tím neživým. Přebroušení lože je sice krásná věc a ohromně by mi to ulehčilo práci to nepochybně, ale je to na mne dost drahá záležitost a také se mi nechce to stěhovat. Dostat to z dílny není jen tak.
Příčný support mám již přefrézovaný a srovnaný. Ten byl také dost projetej.
O kuličkových šroubech jsem přemýšlel a stále to ještě zvažuji.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

11. 11. 2018, 6:32

protože měl kámoš stále problém s původním čerpadlem mazání tak jsem navrhl jiné řešení použít čerpadlo z frézek řady FAxx
čerpadlo jsem mu věnoval a montáž si udělal sám dle instrukcí a maká to parádně
třeba to bude někoho inspirovat
Obrázek
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
jasan
Příspěvky: 1
Registrován: 24. 4. 2019, 8:41

24. 4. 2019, 9:14

Ahoj Honzo ,měl bych prosbu.Zřejmě se sype ložisko na řemenici která je hnaná elektromotorem.Rád bych znal postup jak na této hřídeli vyměnit ložiska.Bohužel se mi nepovedlo nikde najít manuál na postup oprav,pokud existuje,tak se obracím o pomoc na Tebe neb máš skvělá doporučení a jak jsem koukal SU 32 jsi rozebral do šroubku.Tudíž jsi ten nejpovolanější.Děkuji za případnou pomoc,dám vědět jak to dopadlo.
vlkzhor
Příspěvky: 106
Registrován: 30. 5. 2013, 9:01

24. 5. 2019, 7:58

tak 2 roky stál v práci pod igelitovou halou, ta se pod sněhem prothla a stroje tam tak stojí. Koukal jsem, jak rezne, až jsem si řekl před týdnem, že bych ho za nějakou nízkou cenu koupil, ať mám na čem dělat kovotlačitelské futra. Ve středu mi šéf řekl, že si ho můžu odvézt, že šrotu jsem tam navozil dost, takže po částech co jde sundat, tak odvážím, zbytek ještěrem hodím na doku a odvezu, aby si to někdo nerozmyslel. Rez je jen lehká povrchovka, co mě nejvíc trápí, je chybějící vypínání podélného posuvu. Nevím, jestli to tak vyrobili bez toho, nebo to při nějaké opravě vyndali. V dílně máme su 32/500, z té bych si to mohl oměřit a snad dodělat. Kdyby náhodou někdo měl ty střeva, tak koupím.

fotky:
https://postimg.cc/gallery/1apuqr6ei/
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

25. 5. 2019, 6:02

Ty dorazy byly na objednávku. Na mém třeba nejsou ani podélný ani příčný. Jenom záslepky. Nicméně protože se tady posuvy vypínaj elektricky, tak je nejjednodušší realizovat vypínání nějakým koncákem nebo snímačem do tý T drá žky posuvů. Originál je to taky podobně řešený, jenom trošku mechanicky složitě.
vlkzhor
Příspěvky: 106
Registrován: 30. 5. 2013, 9:01

25. 5. 2019, 6:47

Aha, mě to trochu napadlo, ře si to kovohryz objednal buď holé, nebo vystrojené, protože ta záslepka je jak z výroby, na ní základovka a pak stejná barva jako stroj a i ten vnitřek je jak nový.
Jak jsem koukal na ten na dílně, tak mi to přišlo tak složitě řešené ty spínače a kladky. Tak to holt vyřeším s kamarádem elektrikosem koncákem na doraz a bude vymalováno.
Máte tip na digi odměřování, jaké se na to hodí, ať si urychlím v budoucnu práci?
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2263
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

25. 5. 2019, 6:50

Máš lícní desku?
vlkzhor
Příspěvky: 106
Registrován: 30. 5. 2013, 9:01

25. 5. 2019, 7:08

Nemám, leda bych přizpůsobil tu z SV-18 co máme. Ale za 7 let jsem jí ani na 18 nepoužil. Na 18 tam mám zadní otočný nožový držák, ten bych na 32 využil víc jak desku.
josef109
Příspěvky: 597
Registrován: 21. 5. 2017, 5:15
Bydliště: Praha

25. 5. 2019, 9:18

S těmi dorazy jsem na tom podobně. Taky tam nejsou. Zatím se to u nás řeší kusem železa přisvorkovaným k loži. Je to dost nepěkný, a chystám se to řešit. Kdyžtak dej vědět jak to dopadlo :-) Dík :-)
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“