MN80 přebroušení lože

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
pavel4
Příspěvky: 3
Registrován: 20. 12. 2016, 4:06

20. 12. 2016, 5:08

Jsem začátečník. Nechal jsem zgenerálkovat starý soustruh MN80, ale bouhužel je třeba přebrousit lože suportu. Pořebiju někoho kdo by byl schopen toto udělat. Byl asi často používaný. Momentálně jsou vymezeny vůle suportu tak aby vše běhalo dobře ve střední části(je-li nasazeno sklíčidlo). Pokud ale vyndám sklíčidlo a nasadím kleštinu nejsem téměř schopen dojet suportem ke kleštině. Když se však povolí suport tak ve střední část jsou vůle. (ale zase dojedu až ke kleštině). Snad jsem to vysvětlil jasně. Bohužel pán-starý machr- co mi před lety dával soustruh dohromady mi už neporadí...Díky za reakce
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22396
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 12. 2016, 6:14

takze to zgeneralkovat nebylo az tak zgeneralkovat kdyz neudelali loze
tudiz i suport a konik a vretenik a vse dopasovat

je ti jasne co vsechno obnasi s prebrousenim spojene snizeni loze?
bude to neco stat
hadam ze tak 20 000 alespon
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
pavel4
Příspěvky: 3
Registrován: 20. 12. 2016, 4:06

20. 12. 2016, 7:05

Ano souhlas. Byl celý rozebraný. Všechno vyčištěný a dopasovaný, seřízený. X let ležel v jedné garáži atd. Sehnal mi zbylé dily atd....Dohoda byla taková že až budu něco umět a potřebovat udělat to lože tak se udělá. Ta cena byla super. Respektive pár stovek za vyklizení té garáže. S cenou za broušení nemám žádný problém. Jsem truhlář/modelář takže na drobnosti mi to zatím bohatě stačilo. Prostě to chci dát teď dohtomady. To je celý.
pepobubu
Příspěvky: 26
Registrován: 21. 9. 2015, 7:13

17. 2. 2017, 1:34

Zdravim, tak presne tento problem mam aj ja s mojim mazlickom. Zatial som sa k tomu nedostal, ale kamarat mi poradil aby som na nejaky rovny hranol, napr. radeko nalepil samolepiaci smirgel o velkosti zrna cca 40 az 60 mikronov a jemne dobrusit miesta kde sme si pred tym zmerali hodinkami najvatsie nerovnosti. Ja mam MN-ko zakonzervovane v nevykurovanej garazi takze momentalne cakam pokial sa trosku oteply a idem na to.😯😤
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5200
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

17. 2. 2017, 2:10

pepobubu píše:Zdravim, tak presne tento problem mam aj ja s mojim mazlickom. Zatial som sa k tomu nedostal, ale kamarat mi poradil aby som na nejaky rovny hranol, napr. radeko nalepil samolepiaci smirgel o velkosti zrna cca 40 az 60 mikronov a jemne dobrusit miesta kde sme si pred tym zmerali hodinkami najvatsie nerovnosti. Ja mam MN-ko zakonzervovane v nevykurovanej garazi takze momentalne cakam pokial sa trosku oteply a idem na to.😯😤
Hmm tak si myslím, ž eby se tu mělo něco o broušení lože napsat obecně - rady a porady nějakýho kámoše nemusí být to pravé ořechové.
1. je potřeba to lože POŘÁDNĚ a SPRÁVNĚ změřit !!! - Z toho je pak možné vyvodit zda to má například smysl
2. Důsledek přebroušení lože má za následek změnu geometrie soustruhu - tím pádem je potřeba vše znovu dopasovat, včetně například v jiném vlákně zmíněném vodících šroubů atp. Zejmíénoa toho by si měl být žadatel o srovnání lože a zejména hobík vědom.

Něco z úskalí přebroušení lože je i zde: http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=107&t=23338" onclick="window.open(this.href);return false;
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
pepobubu
Příspěvky: 26
Registrován: 21. 9. 2015, 7:13

19. 2. 2017, 12:40

Ahojte, tesim sa , ze odpovedal niekto kto sa rozumie problematike a nepise spravy, ktore sa zacinaju slovami.... Podla mna... alebo Ja si myslim ... a pod.
Ale podme k meritu veci :D
Ja som s tym brusenim mal na mysli jemne preliznut nie vrchnu cast loze, ale tu z predu siroku cca 10 mm. Je to ta cast ktora je v styku s nastavovacim klinom pozdlzneho suportu. Takze podla mna..... /a uz pisem ako... :lol: / nehrozi rozhodenie suosovosti a veci podobnych popisanych na linku zmienenom zdenkom.Maximalne sa viac dotiahne nastavovacia skrutka na klin a je to :wink: :wink: :wink:
Ale aj tak dik za ohlas.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

19. 2. 2017, 1:32

pepobubu píše:Ahojte, tesim sa , ze odpovedal niekto kto sa rozumie problematike a nepise spravy, ktore sa zacinaju slovami.... Podla mna... alebo Ja si myslim ... a pod.
Ale podme k meritu veci :D
Ja som s tym brusenim mal na mysli jemne preliznut nie vrchnu cast loze, ale tu z predu siroku cca 10 mm. Je to ta cast ktora je v styku s nastavovacim klinom pozdlzneho suportu. Takze podla mna..... /a uz pisem ako... :lol: / nehrozi rozhodenie suosovosti a veci podobnych popisanych na linku zmienenom zdenkom.Maximalne sa viac dotiahne nastavovacia skrutka na klin a je to :wink: :wink: :wink:
Ale aj tak dik za ohlas.
To sice udělat můžeš, ale protože u MN-80 je vůle suportu vymezovaná na tom předním hranolu vedení (zepředu lišta, zazadu suport vůči zadní hraně vedení v první drážce), tak jakmile opravíš přední hranu podle tý zadní, tak to bude jezdit do banánu.
A když opravíš pouze přední plochu, tak zadní, protože je samozřejmě vyjetá taky bude furt dělat to, že vůle suportu u vřeteníku a na konci bude nula, uprostřed trága :shock:
To lože je nutné upnout a pečlivě vyrovnat, pak opravit OBĚ plochy - tak aby byly skutečně přímé a opravdu přesně rovnoběžné - tj. skutečně na jedno upnutí.
Takže jedině ohoblovat a doškrabat a nebo velmi opatrně obrousit na magnetce nebo brusce na lože. Šlo by to i ofrézovat na frézce na lože, ale pravděpodobnost, že k ní někdo bude mít přístup je podle mě skoro nula.
Mj. na GH710 to vleze, pokud je v slušném stavu, tak to jde udržet do nějakých 0.015 - 0.02, což pro výchozí stav pro doškrabání je celkem vyhovující.
pepobubu
Příspěvky: 26
Registrován: 21. 9. 2015, 7:13

19. 2. 2017, 6:17

milan584 píše:
pepobubu píše:Ahojte, tesim sa , ze odpovedal niekto kto sa rozumie problematike a nepise spravy, ktore sa zacinaju slovami.... Podla mna... alebo Ja si myslim ... a pod.
Ale podme k meritu veci :D
Ja som s tym brusenim mal na mysli jemne preliznut nie vrchnu cast loze, ale tu z predu siroku cca 10 mm. Je to ta cast ktora je v styku s nastavovacim klinom pozdlzneho suportu. Takze podla mna..... /a uz pisem ako... :lol: / nehrozi rozhodenie suosovosti a veci podobnych popisanych na linku zmienenom zdenkom.Maximalne sa viac dotiahne nastavovacia skrutka na klin a je to :wink: :wink: :wink:
Ale aj tak dik za ohlas.
To sice udělat můžeš, ale protože u MN-80 je vůle suportu vymezovaná na tom předním hranolu vedení (zepředu lišta, zazadu suport vůči zadní hraně vedení v první drážce), tak jakmile opravíš přední hranu podle tý zadní, tak to bude jezdit do banánu.
A když opravíš pouze přední plochu, tak zadní, protože je samozřejmě vyjetá taky bude furt dělat to, že vůle suportu u vřeteníku a na konci bude nula, uprostřed trága :shock:
To lože je nutné upnout a pečlivě vyrovnat, pak opravit OBĚ plochy - tak aby byly skutečně přímé a opravdu přesně rovnoběžné - tj. skutečně na jedno upnutí.
Takže jedině ohoblovat a doškrabat a nebo velmi opatrně obrousit na magnetce nebo brusce na lože. Šlo by to i ofrézovat na frézce na lože, ale pravděpodobnost, že k ní někdo bude mít přístup je podle mě skoro nula.
Mj. na GH710 to vleze, pokud je v slušném stavu, tak to jde udržet do nějakých 0.015 - 0.02, což pro výchozí stav pro doškrabání je celkem vyhovující.


Toto vsetko co pises je pravda a ja sTebou suhlasim, lenze..... a tu je kamen urazu. Velky problem zohnat co i len jednu masinku na popisovany postup. :) takze nejako to dosolicham co najpresnejsie potazmo doskrabem v ramci moznosti a ...... uvidime. Ale aj tak dik, za prispevok :wink:
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

19. 2. 2017, 7:48

Vím o takovém stroji, ale co je to platné, když stojí pod plachtou na trámech? :(
Sběratel strojů :-)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7211
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

19. 2. 2017, 7:50

kusem šmirglpapíru na pravítku uděláš možná hladkou, ale určitě ne rovnou plochu v geometrickém smyslu
tímhle stylem naděláš víc škody než užitku
vys... se na to
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Rambo007
Příspěvky: 189
Registrován: 9. 6. 2013, 7:56

19. 2. 2017, 8:01

testone píše:kusem šmirglpapíru na pravítku uděláš možná hladkou, ale určitě ne rovnou plochu v geometrickém smyslu
tímhle stylem naděláš víc škody než užitku
vys... se na to
Ne že bych tomu rozuměl, a chraň Bůh to uměl. Tento názor, mi ale přijde ze všech nejmoudřejší :-)
reta
Příspěvky: 657
Registrován: 22. 7. 2014, 1:50
Bydliště: Pardubice

19. 2. 2017, 9:05

Zdar, je vůbec někdo schopen a ochoten takovou generálku na MN80 byť za úplatu udělat?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22396
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

19. 2. 2017, 9:09

ano
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

19. 2. 2017, 9:45

Teraz by ma zaujimalo co je magicke na ten mn oproti cinanovi. Pokial nedostanetw piatkoveho cinana tak je na tom lepsie ako MN80 na ktorej sa neda robit lebo treba ist brusit loze.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

20. 2. 2017, 5:25

pepobubu píše:Zdravim, tak presne tento problem mam aj ja s mojim mazlickom. Zatial som sa k tomu nedostal, ale kamarat mi poradil aby som na nejaky rovny hranol, napr. radeko nalepil samolepiaci smirgel o velkosti zrna cca 40 az 60 mikronov a jemne dobrusit miesta kde sme si pred tym zmerali hodinkami najvatsie nerovnosti. Ja mam MN-ko zakonzervovane v nevykurovanej garazi takze momentalne cakam pokial sa trosku oteply a idem na to.😯😤
Jakmile to lože začneš mudlat :shock: tím šmirglem, tak jediný efekt bude to, že agonie mašiny se zkrátí. Hlavně totiž z toho šmirglu padá brusivo - to se naseká do té litiny a velmi rychle "sežere" protikus. Druhý problém je v tom, že ikdyž to nalepíš na něco rovného, tak to rovné v žádném případě nebude a tudíž tu geometrií ještě doprasíš. To je lepší pak s tím nic nedělat.
V první řadě (jak už tu napsali jiní) je nutné změřit o kolik a jak to je vyjeté - v nouzi nejvyšší třeba alespoň talířkovým mikrometrem. Pak podle toho, co se naměří má smysl rozhodovat co je rozumné s tím dělat dál - nějak mi je hlava nebere, co je na tom nejasné. Opravovat geometrií mašiny, aniž bych tušil jaká je je cca stejný napad, jako kdyby někdo chtěl po lékaři rozhodnout, jestli má pacient pouze průjem, zlomenou nohu a nebo vypíchlý oko, aniž by ho mohl vůbec vidět :roll:
Ještě jedna poznámka - tohle vyběhnutí lože u MN-80 je celkem typické - klasická ukázka když uživatel nemaže, nečistí lože od špon, stírátka má v xxxxxx a nebo se na mašině obsluha střídá - dělá každý kdo má otvor, ideální ještě je, když ti živočichové mají k mašině nulový vztah - metoda "su kovozemědělec jen si tu něco ohlodám a hned zase půjdu" :roll:
Důvod, proč to píšu je triviální - pokud se mašina takhle trápí, tak obvykle se lože vyjede nejvíc tam kde je největší bordel a kde se k tomu nejhůř může - tzn. uvnitř té drážky - takže opravovat přední plochu podle vnitřní je zásadně špatně.
A ještě jedna poznámka - radeco rozhodně nelze považovat za kus něčeho rovného - obvykle je křivé až běda - stovky žádná míra :shock: - si ho někdy zkus tisícinovýma hodinkama změřit oproti desce
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“