Konečně přádná mašina

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

26. 2. 2017, 3:49

Během týdne ho snad dostanu na místo a poreferuju co a jak.
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

9. 3. 2017, 9:43

Přiznám se, že to byla docela hoňka, ale mašina je na stole. :-) Začal jsem Kondorem v Radotíně a za cca 800,- pořídil veškerý materiál. Na chaloupce, kde mám COčko jsem vše svařil, přebrousil a natřel. Horní deska není kuchyňská pracovní, ale 60mm tlustá průmyslová pracovní. No a pak to začalo. První těžká parta byla opravdu těžká. Když jsem se zmínil o 300 kilové mašině, tak se pán usmál a říká být to 300 tun, tak ano, ale s těma kilama si zavolejte stěhováky. Tak jsem zavolal stěhováky, za zvednutí mašiny o 80 cm chtěli 1900,- korun (doprava z Bratislavy až do baráku 2700,-) :-(. To ne, vytáhnul jsem tedy z garáže žirafku a nakonec po půl hodině soustruh zaparkoval na stole. Zatím provizorně, musím dotáhnout elektriku, přidělat měnič, zapoměl jsem přesvorkovat motor na 230V, utřít všude ty vrstvy vazelíny a pak dodělat všechny nedodělky, co tam jsou. A že jich je. No a až to bude, soustruh přitáhnu ke stolu, hodím do váhy, uklidím žirafu a hurá do práce.
1obr.jpg
2obr.jpg
3obr.jpg
4obr.jpg
5obr.jpg
Mlynek
Příspěvky: 136
Registrován: 8. 3. 2017, 9:14

9. 3. 2017, 10:51

Pěkná "malá" mrška. Ani to nevypadá, že je to tak těžké. :D Těším se na další zkušenosti.
Není diskuze jako diskuse
fofo
Příspěvky: 187
Registrován: 4. 2. 2015, 3:21

9. 3. 2017, 12:39

No vzhladom k tomu ze je to cinan, tak tych "nedodelkov" tam bude neurekom. Este ta caka GO aby si mohol zacat sustruzit. Uz si ho aspon zapol, ze ci vobec ide a vsetko funguje?
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

9. 3. 2017, 1:23

Je to věcí každého jak si to udělá, ale to uvázání stroje při zvedání žirafou nebylo myslím zrovna moc šťastné. Ten úvazek přes tažnou tyč a přes vodící šroub Ti klidně mohl způsobit prohnutí obou částí. Celá mašina, jak píšeš má cca 300kg, takže síly působící na tyč a šroub asi nebyly moc velké, ale přesto já bych takto pro zvednání nevázal. Taky bych se vyhnul i jakýmkoliv tlakům na vřeteno - myslím tím úvazek procházející čelistmi unuverzálky.
5obr.jpg
Možná to přeháním, ale ze zkušenosti z dřívějška kdy jsme ve fabrice měli soustruh SM16, který byl po neodborně provedené přepravě použitelný jen tak na nějaké věci s přesností +- autobus a to jen z toho důvodu, že když ho stěhovali z jednoho našeho pobočného závodu, kde na měm dělali docela přesné věci, k nám do fabriky tak si chlapi z dopravy při nakládce pomohli tím, že ho uvázali na jedné straně za lože a na druhé straně za vřeteno, přestože stroj má pro přepravu určené otvory, kterými se prostrčí tyče a za ně se to teprve zvedá. Přišlo se na to tak, že když při vykládce u nás to chtěli udělat stejným způsobem jako při nakládce a byli upozorněni, že takhle tedy ne, z jejich strany zazněla odpověď "A proč? My jsme to takhle nakládali". No je to už asi tak 40 roků, kdoví kde ta mašinka skončila.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

10. 3. 2017, 3:29

Dnes odpoledne první spuštění na první pokus. :-) To, že nemám v dílně 380 voltů (3x400) je trochu handicap, ale dá se bez toho žít. Nejdříve jsem začal dodělávat takové drobné nedodělky, ale bylo jich překvapivě málo. Poměrně rychle jsem se dostal až k nožovému suportu, který v jednom místě drhne. Protože se mi do toho už moc nechtělo, tak jsem se dal do elektriky. Provrtat zeď, natáhnout do lišty kabel, dát jistič to šlo poměrně rychle. První drobnůstka byl motor, neb číňan nějak nepředpokládá přepojení do trojúhelníka. Nakonec uděláno. Pak jsem rozebral rozvaděč, abych vyhodil spínač krytu univerzálky. A ejhle, zapoměl jsem, že tady bude potřeba nějaké ovladací napětí. Samozřejmě tam bylo trafo 400/24V , já ale potřebuju 220/24V. Nakonec jsem jedno našel, sice je to stíněný toroid, ale krásně se tam vejde a byla tam i díra na přišroubování. Musím říci, že mě ty kluci čínský docela dostali. Naprosto perfektně provedený, všechny dráty popsaný, všude průchodky, všechno prozeměný, prostě jsem valil oči. A když už jsem to měl rozebrané, tak jsem přidělal frekvenčák, kmitočet mám nastavený 40 - 60 Hz, na spodku jsem přidal o 7 proc. napětí, do rozvaděče vyvrtal díru na potenciometr a síťový vypínač. Celej původní kabel vč. vypínače jsem nechal, ale je odpojenej, novým kabelem (2,5mm2) jdu přes nový vypínač rovnou do měniče, na kterém ovládám pouze otáčky.
Tady prosím radu odborníků Měnič má základní nastavení vnitřního řídícího oscilátoru 4kHz, ale má možnost jít až do 16 kHz, ale je prý tam dobré dát filtr proti rušení. Mě ty čtyři kila docela vadí a raději bych šel vejš. Stačí tam jako odrušovač dvě tlumivky a pár kondíků??
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

10. 3. 2017, 5:17

lubbez píše:Měnič má základní nastavení vnitřního řídícího oscilátoru 4kHz, ale má možnost jít až do 16 kHz, ale je prý tam dobré dát filtr proti rušení. Mě ty čtyři kila docela vadí a raději bych šel vejš. Stačí tam jako odrušovač dvě tlumivky a pár kondíků??
Asi jo. Samozřejmě jde o to, jaké tlumivky a kondenzátory použiješ, že.
Nemá ten Tvůj měnič možnost připojit DC reactor (tj. tlumivku do DC meziobvodu)?

U těch vyšších spínacích frekvencí se zvyšují komutační ztráty, tak bude měnič asi trochu víc topit. Tak si aspoň ze začátku pohlídej teplotu.
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2689
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

10. 3. 2017, 6:33

lubbez píše:Dnes odpoledne první spuštění na první pokus. :-) To, že nemám v dílně 380 voltů (3x400) je trochu handicap, ale dá se bez toho žít. Nejdříve jsem začal dodělávat takové drobné nedodělky, ale bylo jich překvapivě málo. Poměrně rychle jsem se dostal až k nožovému suportu, který v jednom místě drhne. Protože se mi do toho už moc nechtělo, tak jsem se dal do elektriky. Provrtat zeď, natáhnout do lišty kabel, dát jistič to šlo poměrně rychle. První drobnůstka byl motor, neb číňan nějak nepředpokládá přepojení do trojúhelníka. Nakonec uděláno. Pak jsem rozebral rozvaděč, abych vyhodil spínač krytu univerzálky. A ejhle, zapoměl jsem, že tady bude potřeba nějaké ovladací napětí. Samozřejmě tam bylo trafo 400/24V , já ale potřebuju 220/24V. Nakonec jsem jedno našel, sice je to stíněný toroid, ale krásně se tam vejde a byla tam i díra na přišroubování. Musím říci, že mě ty kluci čínský docela dostali. Naprosto perfektně provedený, všechny dráty popsaný, všude průchodky, všechno prozeměný, prostě jsem valil oči. A když už jsem to měl rozebrané, tak jsem přidělal frekvenčák, kmitočet mám nastavený 40 - 60 Hz, na spodku jsem přidal o 7 proc. napětí, do rozvaděče vyvrtal díru na potenciometr a síťový vypínač. Celej původní kabel vč. vypínače jsem nechal, ale je odpojenej, novým kabelem (2,5mm2) jdu přes nový vypínač rovnou do měniče, na kterém ovládám pouze otáčky.
Tady prosím radu odborníků Měnič má základní nastavení vnitřního řídícího oscilátoru 4kHz, ale má možnost jít až do 16 kHz, ale je prý tam dobré dát filtr proti rušení. Mě ty čtyři kila docela vadí a raději bych šel vejš. Stačí tam jako odrušovač dvě tlumivky a pár kondíků??
Koukám, že jsi od toho čtvrtka, co jsem tam byl, udělal dost práce :D
Hele, mám pár tlumivek z výbojkových světel, schoval jsem je jen proto, že mi je bylo líto vyhodit, když jsem vnitřky předělával na elektroniku, tak kdybys je chtěl vyzkoušet před ten měnič.... :) Do dobrých rukou za odvoz, jako klavír :D
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

10. 3. 2017, 6:56

Tlumivky, které fungovaly jako předřadník, musí mít indukčnost tak velkou, aby při 50 Hz omezily proud na hodnotu vhodnou pro zářivku. Takže přes ně toho asi moc nenasoustruží.

Mohly by fungovat jako tlumivka v DC meziobvodu, tam by vysoká indukčnost tak nevadila. Ale tam nevyhoví zase proudově, jsou dělané na velmi nízké proudy pro zářivku, ne na chlapské proudy pro pořádnou mašinu.
r4cv
Příspěvky: 2693
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

10. 3. 2017, 7:14

filtr proti rušení.
Ak sa jedná o vstupný filter na 230V tak je možné použiť filter z mikrovlnky, prípadne z práčky. Obidva sú zadarmo na zbernom dvore, prúdovo vyhovujúce.
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

10. 3. 2017, 10:45

Mam odrušovací blok z Delláckého serveru. Píšou mu 25 A proud a byl za nim taky pulzní zdroj.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

25. 3. 2017, 7:27

Ako uz to lupe sponu?
Uživatelský avatar
petrgr
Příspěvky: 152
Registrován: 12. 2. 2011, 9:26

25. 3. 2017, 3:18

Od pana Dudáše mám SS550 a nemůžu říci jediné špatné slovo. Předělával jsem písty do auta na tomto soustruhu a přesnost naprosto v pohodě.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

25. 3. 2017, 3:27

To nehovor lebo budu zavidiet a vraviet ze to nieje nozne.
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

25. 3. 2017, 6:14

Tak první špona za námi. Za mě dobré. Dílenské zpracování mi přijde docela v pohodě, celkově funkčnost výborná. Trochu chudé základní příslušenství, ale za ty prachy? Kdyby se mě někdo zeptal, jestli u pana Dudáše koupím znovu, řeknu ano.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“