boxford B

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

12. 12. 2017, 12:11

rehy1 píše:Díky všem za varování o Arvě.
S tím starým sklíčidlem máš asi pravdu, jen nevím jaké koupit nové. To TOS 125 Superior, nebo je to už zbytečné drahé? A jakou vlastně můžu dát velikost - 200mm ? Je na to nějaké pravidlo, nebo prostě co se vejde? (velikost ničím nenahradíš :D )
Pravidlo je jednoduché - použít mozek (sorry, ale nedalo mi to) - vřeteno má nějakou velikost, takže je na mašině možné točit nějaké dílce - Boxford je malá a spíš lehká mašina, takže 125 je asi tak maximum, abys netrápil vřeteno - viz originál sklíčidlo.
Za trabantem taky nelze tahat návěs od kamionu.
Mj. pokud by se Ti 125 zdálo málo, tak si tam upni kus 12050 o průměru 125, délka tak akorát mezi hroty, opři koníkem, dej třísku co to dá (moc to nebude) :mrgreen: a hned uvidíš, jestli potřebuješ větší balvan :shock: na upínání - nepotřebuješ - protože je tuhost stejně daná mašinou - ložem, vřetenem a suportem.
Pokud bys potřeboval upínat něco těsně nad lože (a krátkého), tak se přece použije lícní deska.
Jo a mj. na Boxforda i pasují příruby z Southbenda - závit je stejný. Boxford (Denford) je totiž takový pajc Southbenda.
Otázce "nebo je to už zbytečné drahé" nerozumím - přece sám snad víš, co na tom snad chceš dělat ne? Tak si kup přesnost co potřebuješ a kolik jsi ochoten zaplatit (už to sem píšu asi po xté - sklíčidlo se kupuje podle toho, CO chci dělat).
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

12. 12. 2017, 11:41

Superior asi nevyužiješ, koupil bych běžnou třídu. Průchozí díra v univerzálce by neměla být menší než vrtání vřetena, to by byla pro univerzální použití škoda. Moc velká univerzálka je taky na závadu,když se podíváš třeba na kovonástrojích na výkres univerzálky, tak tam najdeš rozměry při vysunutých paknách (na paknách jsou značky kam se smějí maximálně vytočit, aby to bylo ještě bezpečné) a tenhle rozměr by se ti měl vejít nad lože a suport. Když tam dáš třeba dvoustovku a ona ti bude brnkat paknama o lože, tak to není ono.
rehy1
Příspěvky: 188
Registrován: 18. 12. 2014, 2:18

12. 12. 2017, 8:32

to Milan: Raději se zeptám než začnu nějak blbnout. A díky za ten závit samozřejmě si jej ještě přemněřím. Na tu velikost sklíčidla jsem se ptal zámněrně sem tam na fotkách boxfordů vidím veliké sklíčidla a tak mě to zajímalo. Ať nekoupím něco, co mi pak bude ničit stroj.
Ten dotaz na sklíčidlo asi jsem blbě formuloval. Na debaty jsem se tady koukal, ale nějak končily co kdo kde tvrdí o kvalitě a že TOS bylo kdysi lepší ..... ROHM drahý atd.
Spíš mi šlo to jestli přesnost 1 je opravdu pouze bruska a na soustruh se tak nehodí (škoda peněz, pokud nejsem fachman s 20letou paxí), nebo 2 běžná soustružnická přesnost (nevím co to je) a mi bude na opravdu stačit ... . Prodejci napíšou cokoliv, aby prodali a nechat si poradit od zkušených je lepší.
Teď tam mám lícní desku asi origo a je 155mm a podle katalogu by se mi vešlo sklíčidlo 160 i s vytočenými čelistmi na maximum. Ale ta 125 bude asi to pravé ořechové.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

12. 12. 2017, 9:38

rehy1 píše:to Milan: Raději se zeptám než začnu nějak blbnout. A díky za ten závit samozřejmě si jej ještě přemněřím. Na tu velikost sklíčidla jsem se ptal zámněrně sem tam na fotkách boxfordů vidím veliké sklíčidla a tak mě to zajímalo. Ať nekoupím něco, co mi pak bude ničit stroj.
Ten dotaz na sklíčidlo asi jsem blbě formuloval. Na debaty jsem se tady koukal, ale nějak končily co kdo kde tvrdí o kvalitě a že TOS bylo kdysi lepší ..... ROHM drahý atd.
Spíš mi šlo to jestli přesnost 1 je opravdu pouze bruska a na soustruh se tak nehodí (škoda peněz, pokud nejsem fachman s 20letou paxí), nebo 2 běžná soustružnická přesnost (nevím co to je) a mi bude na opravdu stačit ... . Prodejci napíšou cokoliv, aby prodali a nechat si poradit od zkušených je lepší.
Teď tam mám lícní desku asi origo a je 155mm a podle katalogu by se mi vešlo sklíčidlo 160 i s vytočenými čelistmi na maximum. Ale ta 125 bude asi to pravé ořechové.
MN 80 má tuším předek vřetene s M39x4, 102 s F38 má M67,6x3 , 102 s W25 má M47,6x3, porovnej si to s tím vřetýnkem, co tam máš ty. U MN80 je rozumné maximum 100, na 102 se používaly (používají) 110 a 125, 160 je docela velká i na 125, a ta mj. váží nějakých 1,5 tuny - opět si to porovnej s tím Boxfordíkem.
Co se týče "kvality" svitav, tak situace je podle mě celkem jasná :roll: - poslední sklíčidla (ty neviditelně :evil: popsaný, bezštítkový a při rozbalení smrdící jako z číny) jsou podle mě o kategorií hůř udělané než ty předchozí. To je pro mě neakceptovatelné, nebudu podporovat přebalovače čínských předmětů, takže já přejdu nejspíš k Bisonovi - malá sklíčidla neznám, ale větší jsou kvalitou provedení dobrý. Pro mě to je nepříjemný, protože čelisti jsou mírně jiný, ale co se dá dělat, že. Samozřejmě, pokud chceš lepší, lze sklíčidlo koupit od kohokoli jiného, lepšího, je to pouze otázka peněz.
Z hlediska té přesnosti - co napíšu - opět, 99% hobbistů to naxxxx, ale takový je život. V první řadě, jedno sklíčidlo, žádný sklíčidlo. Pokud chceš na jakékoli kusové mašině produktivně dělat (a za smysluplnou sumu) tak potřebuješ sklíčidla cca 3, minimálně dvě. Jedno kde je házení úplně jedno, akorát musí mít slušné čelisti, aby silově upínalo naprosto bezproblémově - v tom děláš všechno, co je třeba raubovat a kde je ti házení zcela jedno (typicky litina, černý tyče, první operace). Jestli šmajdá 0,3 mm je totiž stejně jedno. Druhý slušný, v tom děláš ten nesilový a "lepší" zbytek. Cokoli co má skutečně slušně běžet, tak stejně musíš dělat v měkkých paknách nebo v kleštině a pro ty měkký, musí být sklíčidlo fakt mechanicky perfektní, aby opakovatelnost byla co nejlepší - to je to první, nejpřesnější, skoro nový, v němž budeš dělat i v přesné výrobě odhadem tak 5-20% prací. Naopak do toho slušnýho sklíčidla nepatří cokoli, co není bezpodmínečně nutné - aby se zbytečně neničilo. No a časem, až se vymačká, tak se prostě přeřadí o skupinu níž a jako to perfektní se zase koupí nový.
Takže pro mě je naprosto nepochopitelné, proč tu furt něco doklepáváte, když to pak stejně na jiným průměru bude zase jiný, při každým utažení zase jiný. Asi má někdo spoustu času, cesta je cíl.
Takže si (píšu znova :roll: ) kup si sklíčidlo co bude pro to, co chceš dělat vyhovující. V tom ti nikdo rozumně neporadí, protože nikdo netuší, jestli chceš dělat kolíky k hrábím, nebo přesnou nástrojařinu, nejsou jasný materiály, rozměry dílců, požadovaná přesnost, nic.
rehy1
Příspěvky: 188
Registrován: 18. 12. 2014, 2:18

15. 12. 2017, 4:04

Co přesně ještě budu dělat nevím, ale spíš blbiny a hrát si. Jestli to bude později sloužit jako k přivýdělku se pozná. A velký stroj máme na chalupě TOS C 45 a to je obluda, sklíčidlo asi 450mm.
S těmí více sklíčidly je asi pravda netrápít na hrubování dobrou hlavu. Zařídím se podle toho. Zatím vybírám co si koupit nenašel jsem podnikovou prodejnu TOS s těmi čínskými hlavami se značkou TOS z netu jsi mě nepotěšil.
Jelikož jsem na střední vyrobil dělo a prostřelil vrata na dílně tak jsem dělal už jen na frezce. A jako jediný ostatní max s pilníkem :lol: . Tak se učím na soustruhu odnova a je o už víc jak 20let
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

15. 12. 2017, 5:08

protože mám soustruhy v +- této velikosti celkem čtyři, tak myslím můžu poradit, co napsal milan je samozřejmě pravda, staré vyčubané kurvy se zbav, a postupně dokup 80 100 a 125 mm, to je opravdu tak max co bych tam dával, a nemusíš mít strach, právě u takového toho hraní budeš dřív nebo pozdějc potřebovat všechny tři velikosti :wink: a to se bavím o třípaknách, ať nežeru tak jednu 4paknu 125, ale samozřejmě ideál by byly zase ty cca tři velikosti co jsem psal prve, to už jsou 4 kusy + nějaké ty pakny navíc a pokud nebudeš kupovat nějakou exotiku nahoru nebo dolů, ale nějaký běžnější standard, tak jseš o +-dvacku lehčí :) tak to prostě je
na těchto velikostech mám nejčastěji nasazené 100mm sklíčidlo, pokud potřebuju něco většího dám 125 a nebo jdu prostě na větší soustruh :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
rehy1
Příspěvky: 188
Registrován: 18. 12. 2014, 2:18

16. 12. 2017, 8:31

Asi mám hloupý dotaz, ale proč potřebuji menší hlavy? Chápu to proč mám mít jednu na hrubou a jednu pro přesnou práci. To mi bylo vysvětleno. Vám je to jasné .... mi ne.
A můžete mi doporučit, kde koupit hlavu? Do začátku TOS-ku, ostatní zde popisované jsou na učení zbytečně drahé.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

16. 12. 2017, 10:26

rehy1 píše:Asi mám hloupý dotaz, ale proč potřebuji menší hlavy? Chápu to proč mám mít jednu na hrubou a jednu pro přesnou práci. To mi bylo vysvětleno. Vám je to jasné .... mi ne.
A můžete mi doporučit, kde koupit hlavu? Do začátku TOS-ku, ostatní zde popisované jsou na učení zbytečně drahé.
Asi mám hloubý dotaz - a proč potřebuješ velkou hlavu? :mrgreen:
Jinak malou univerzálku potřebuješ jednak kvůli ekonomice (viz co stojí čelisti do malý a do velký univerzálky), kvůli přístupnosti, kvůli citu a kvůli setrvačným hmotám a nevývaze na vřetenu.
Jinak odpověď, pokud potřebuješ sklíčidlo průměr 200 :) je cca toto - prodej toho Boxforda a kup si SV18RA nebo jinou mašinu v cca této velikosti.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

16. 12. 2017, 10:30

tumlik píše:protože mám soustruhy v +- této velikosti celkem čtyři, tak myslím můžu poradit, co napsal milan je samozřejmě pravda, staré vyčubané kurvy se zbav, a postupně dokup 80 100 a 125 mm, to je opravdu tak max co bych tam dával, a nemusíš mít strach, právě u takového toho hraní budeš dřív nebo pozdějc potřebovat všechny tři velikosti :wink: a to se bavím o třípaknách, ať nežeru tak jednu 4paknu 125, ale samozřejmě ideál by byly zase ty cca tři velikosti co jsem psal prve, to už jsou 4 kusy + nějaké ty pakny navíc a pokud nebudeš kupovat nějakou exotiku nahoru nebo dolů, ale nějaký běžnější standard, tak jseš o +-dvacku lehčí :) tak to prostě je
na těchto velikostech mám nejčastěji nasazené 100mm sklíčidlo, pokud potřebuju něco většího dám 125 a nebo jdu prostě na větší soustruh :wink:
Přesně - jinak u 80 je největší problém v tom, že u 80 jsou měkký pakny v kuse (takže zoufale drahé), kdežto u větších sklíčidel už jsou skládané, takže ekonomika je pak cca 5x (minimálně) lepší - navíc si můžu udělat pakny sám a z čeho potřebuju - ikdyž u 80 se to taky dá obejít (ta absence dělených čelistí).
rehy1
Příspěvky: 188
Registrován: 18. 12. 2014, 2:18

23. 3. 2020, 8:53

Ahoj.
Nějak mě začal stroj zlobit, motor jako by jel na 1 fázi. Proběhla demontáž a přeměření a motor ok, jen ta kabeláž katastrofa.
Ale po namontování zase motor bez síly (0,5kw). Asi mám přidřené ložiska nebo fakt nevim. Vřeteník je po 2min točení na prázdno horký ale ruka se dá udržet. Zkontroloval jsem vazelínu a natlačil novou. Na chvíli jel zase nádherně ,ale jen chvili.
Máte nějaký nápad?
Milan199
Příspěvky: 2928
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

24. 3. 2020, 12:47

fidel47 píše: 12. 12. 2017, 11:41 Superior asi nevyužiješ, koupil bych běžnou třídu.
Dovolil bych si nesouhlasit. Rozdíl ceny mezi 125 superior a normal je asi 600CZK. /koukal jsem na BOS Teplice/. Myslím, že čím méně toho dotyčný umí, tím je důležitější aby měl alespoň slušné vybavení. Pak není schopen posoudit zda nedělá něco blbě, nebo je to prostě už limit upínače. To se týká i měřidel a nástrojů.
rehy1
Příspěvky: 188
Registrován: 18. 12. 2014, 2:18

24. 3. 2020, 7:11

Ahoj. Snažím se si kupovat kvalitnější vybavení. Nakonec se to vyplatí.
Tak vytáhl jsem ložiska a je tam od Timken 19138 a 2788. A jake mi doporučujete?
Asi dám hloupý dotaz. Původní vnější pouzdro ložiska musím taky vyměnit? Kdybych ho nechal asi bylo špatně.
A je nějaký postup, nebo mám shánět stahovák?
rehy1
Příspěvky: 188
Registrován: 18. 12. 2014, 2:18

24. 3. 2020, 9:30

Ještě je možnost, že jsem měl ložiska plná vazelíny? Nešly ani moc otáčet na prázdno, mám udělat pokus je vymýt v benzínu a zkusit dát zpět? Asi to bude i moje vina že jsem hodně mazal. Hlavně nevím jak moc se kuželová ložiska mohou mazat. Mám možnost tam dát grafitovou vazelínu z homokinetických kloubů. Co vy na to?
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

24. 3. 2020, 9:42

Tá vazelína je skôr vhodná na vysoké zaťaženie pri nízkych otáčkach. Ale fungovať to určite bude aj s ňou. Ak na ložiskových dráhach nevidno mechanické poškodenie, tak ich vyčisti a poskladaj s novým mazivom a správnym predpätím. Nedoťahoval si ich náhodou? To by skôr vysvetľovalo to prehrievanie
Tos C45-2000
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7205
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

24. 3. 2020, 9:49

obecně by maziva v ložisku měla být tak třetina volného objemu mezi dráhami a kuličkami
nedávno jsme na jedné mašině vyměňovali vřetenová B7011 (díra tuším 65mm), tam přišlo přesně podle doporučení výrobce 1,5cm3 tuku
(necelou tu nejmenší injekční stříkačku pro představu)
když je tam toho tuku víc než je zdrávo, tak se to hřeje
....
v homokinetických kloubech není grafitová vazelína ale molyka (sirník molybdenu)
to je tuk pro velmi nízké rychlosti pohybu a extrémní zatížení
do běžných valivých ložisek je obojí totálně nevhodné
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“