south bend 9 c

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
xstreetfighter
Příspěvky: 18
Registrován: 23. 2. 2013, 5:35

15. 1. 2018, 7:41

Ahoj všem, chci se jen pochlubit novým kouskem, který se mi dostal pod ruku. Jedná se o south bend typ 9 c. Celkem zachovalý s bohatým příslušenstvím. Chybí jen hnací řemeny, ty se pokusím sehnat zde v čr. Byl přivezen z USA před pár lety. Jedná se o rok výroby 1936. Jeho originální šedá barva byla přetřena na zelenou. Bohužel takovým stylem, že jsou zamrdané šrouby, styčné plochy zatvrdlé, ucpané mazací kanálky atd. S mou povahou s tím musím něco udělat. Pustil jsem se zatím aspoň do rozborky koníku s tím, že tomu dám trošku fazonu a začal jsem odškrabávat všechny vrstvy. Peklo. Vezmu všechno od podlahy a nechám to otryskovat. Při rozborce se aspoň uvidí, co všehno bude potřeba dát do kupy. Pak se uvidí, jestli tomu dát origo lak nebo to nechat v surovém stavu.
Přílohy
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
Ondroskok
Příspěvky: 10
Registrován: 4. 9. 2017, 7:19

18. 1. 2018, 8:06

Asi tuším od koho jste koupil... :wink: Odpovídala by tomu barva i styl "sprasení". Zeptám se, Český Těšín? :)
xstreetfighter
Příspěvky: 18
Registrován: 23. 2. 2013, 5:35

18. 1. 2018, 8:31

:mrgreen: pán byl ale v pohodě. Původně sem na tom chtěl jen udělat pár věcí, ale nakonec to zgeneralkuju at jsem si jistej že je to v pořádku po technické stránce. Pak uvidím, co to zvládne soustružit a podle toho navážou další akce. Máte nějakou osobni zkušenost?
Ondroskok
Příspěvky: 10
Registrován: 4. 9. 2017, 7:19

18. 1. 2018, 8:55

No v době kdy jsem u něj byl já tak tam měl asi 8 kusů různých soustruhů, tyto southbendy 2, pak nějaký Myford, AEG... Já jsem si tehdy odvezl Bomey, pán byl velmi v pohodě, a tvářil se jako velký odborník a sběratel, bohužel právě až po detailní prohlídce doma v dílně, jsem zjistil, že byl úplně mimo a na strojích místo funkčnosti řešil pouze estetiku a to tak, že všechno akorát zaprasil barvou, funkční plochy, maznice, atd. tak jsem se u té práce doma tak trochu na něj nasral :D Jinak v součtu jsem koupil skvěle, soustruh kompletní a v zachovalém stavu za přijatelnou cenu.
http://forum.strojirenstvi.cz/download/ ... &mode=view
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

18. 1. 2018, 11:08

Hezky nabarvenej veránek, a co dál?
www.mosaznevyrobky.cz
xstreetfighter
Příspěvky: 18
Registrován: 23. 2. 2013, 5:35

19. 1. 2018, 5:31

Tak teď jste mi promluvil z duše. Beru to úplně stejně. Stroj v kompletním stavu s příslušenstvím za rozumný peníze. Cena mi nepřišla na české poměry nijak přemrštěná. Co do estetiky pěkný, ale už to mám celý rozebraný a dám to do pucu + originální barvu. Jinak popis na majitele sedí :D .zbyl mu tam ještě jeden tenhle south bend a atlas.
drekk
Příspěvky: 359
Registrován: 13. 3. 2012, 2:06

19. 1. 2018, 8:02

co jsi za nej zhruba dal??
Tos SM16B, Tos FN20, Tos FA2, Hodinařske soustruhy
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

19. 1. 2018, 8:15

Chlapi a prozradíte ceny? Asi to bere podle "Šaty dělaj člověka". Pěkný vzhled prostě prodává. Jen je mu potřeba říci, co se barví a co ne, aby s tím příště nebylo tolik práce navíc. :D Strojky jsou to kvalitní a pokud jsou v pěkném stavu, udělají majiteli velkou radost.

PS: Drekk mě předběhnul! :D
xstreetfighter
Příspěvky: 18
Registrován: 23. 2. 2013, 5:35

19. 1. 2018, 11:08

Zhruba 35 františků
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

19. 1. 2018, 11:29

Tak to zrovna levné nebylo....
xstreetfighter
Příspěvky: 18
Registrován: 23. 2. 2013, 5:35

19. 1. 2018, 11:40

Tak mi pošlete prosím odkaz na inzerát na srovnatelný soustruh v podobné výbavě z čr. Já vám potom dám klidně zapravdu. Levné je relativní.
drekk
Příspěvky: 359
Registrován: 13. 3. 2012, 2:06

19. 1. 2018, 12:35

tak 35000 nejni malo
jinak soustruh je to krasnej
ted bude zalezet co tam bulo vse za prislusenstvi to tu nepises
podobny soustruh premyslim premyslim
problem je ze je tam zavitova tyc kdyby tam nebyla tak reknu koukat na ebay sezenes Lorcha nebo Boley pocitam 400-800 euro
soustruhy se zavitovou tyci
Mn80 samotny soustruh sezenes obcas bez vybaveni od 20-30 000
problem je ze ten soustruh je v cechach totalne predrazeny
polaci neco menciho se zavitovou tyci delali
tam by to mohlo byt kolem 20000 pocitam v Polosku.
v kazdym pripade vzdy je to o stesti a o prodejci protoze obcas se domluvis a po chvilce je vse jinak kdyz je to za dobrou cenu

ja ted o podobnem soustruhu premyslim je menci ma zavitovou tyc je tam sada zavitovych kol dve sklicidla neuplna sada klestin je za 25 000 a me to prijde hrozne moc.
Tos SM16B, Tos FN20, Tos FA2, Hodinařske soustruhy
Ondroskok
Příspěvky: 10
Registrován: 4. 9. 2017, 7:19

19. 1. 2018, 1:16

Chlapi, takhle zveřejňovat cenu mě připadá malinko unfér, jak k prodejci tak ke kupujícímu. Každy by si měl vyjednat cenu adekvátní jeho schopnostem, ale budiž. Já jsem tam jel původně pro Myford inzerovaný za 25t a odvezl jsem nakonec Bomey neboť se mi prostě líbil víc, měl větší točnou "kapacitu" taky výkon a bohatší vybavení (třípakna + vnitřní, vnejší čelisti, čtyřpakna, lícní deska, unášecí deska, kompletní převodovka na závity metrika i whitworth). Je jasné že přes inzerovanou cenu jsem moc nechtěl jít, ale na konec jsme se domluvili na 30t. Ono po bitvě je každý generál, ale v reálu pokud za ty prachy máš dovézt domů něco alespoň trochu slušného, zjistíš, že už toho moc není. Jako za mě dobrý, se soustruhem jsem maximálně spokojen a svou domácí práci odvádí skvěle. A taky jednou utracenými penězi už netřeba se zabývat, "však tě to z gruntu nevyhnalo" :D
xstreetfighter
Příspěvky: 18
Registrován: 23. 2. 2013, 5:35

19. 1. 2018, 5:28

No já proti zveřejnění ceny nic nemám, protože si nemyslím že je špatná nebo že bych někoho ošidil. Proti bývalému majiteli taky nemohu říct křivého slova, tedy až na to, co všechno byl schopen zatřít zelenou barvou...(viz foto). Taky jsem si tam jel pro jiný soustruh, ale nakonec jsme se domluvili na tomto. Výbava je třípakna + vnitřní, vnější čelisti, čtyřpakna, lícní deska, unášecí deska, kompletní převodovka na závity, sada kleštin + nějaký drbky jako úchylkoměr, hroty, sklíčidlo na vrtání, atd. Na soustruhy se dívám 2- 3 roky. Co se prodává v ČR je už jen paběrkování, buď je to samodomo za pár korun kde přesnost je neurčitá nebo je vše "dohodou" od překupníků. Sem tam se objeví něco zajímavého co je samozřejmě na druhém konci republiky a cesta by stála 3000. Všechny slušné MN jsou ještě i klidně o 10-20 tisíc dražší. A abych čekal 100 let, že budu mít štěstí a dědeček od vedle má na prodej za 5000 super kousek, na kterém za celý život natočil 5 hodin a pak to zakonzervoval? Tak na to čekat nechci a takové štěstí já nemívám... o koupi číny, cenově by odpovídal s příslušenstvím asi ten holzman 400, sem uvažoval jen chvíli, protože tomu tak nějak nevěřím, že to vydrží a stejně to všichni samo domo musí dotunit... Soustruh zrekonstruuju, to mě na tom opravdu baví a určitě odvede svou práci.
Přílohy
20180119_160535.jpg
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

19. 1. 2018, 6:26

Cena to není špatná, ale levná také ne. Když se člověk podívá, co za ty peníze sežene - se štěstím skoro dospělý starší soustruh, ale zase mnohem složitější, asi vychozenější, doprava je dražší atd.... Jinak za ty peníze nová Proma SPA-500P a spol. Do MN80 bych já osobně nešel, je opravdu hodně malý (ale modelářům vyhovuje) a strašně na můj vkus drahý/předražený. Když má člověk životní štěstí, koupí hodně levně, ale to je tak jednou za život. A to čekání....Jak píšeš, lepší je našetřit určitý obnos a pak v klidu vybrat mezi dostupnými kousky za obvyklou cenu. Je zajímavé, že malé soustruhy jsou někdy cenově ještě výše než velké výrobní potvory vážící 10x tolik...
Jak jste na pána narazili? Takové soustruhy jsem v inzerci neviděl.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“