Šmajdající třípaknovka

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
celeron
Příspěvky: 209
Registrován: 27. 2. 2013, 3:49

24. 5. 2018, 11:14

Mám šmajdací problém u třípaknový univerzálky na Proma soustruhu, produkce nějakej čínskej rejžák. To šmajdání se chová podivně. Vřeteno nehází a hroty v něm taky ne. Konzultoval jsem to s místním nástrojařem a taky kroutil hlavou.
Nejvíc šmajdá (8-9 stovek) s normálníma paknama na malých průměrech do asi 1/3 roztažení, pak už podstatně míň, maximálně 2 stovky. Je mi divný proč, na malých průměrech přeci pakny zabírají více zuby než na velkým průměru. Pokud dám obrácený pakny, v celým rozsahu jdou ve stovce. Normální pakny vyměnit za jiný nejde, mají atyp stoupání. Co by to mohlo být? Dá se s tím něco udělat? Vykašlat se na rejžáka a rovnou koupit novou TOS-ku? To by ale znamenalo vložkovat přírubu, rejžák má menší průměr osazení než TOS.
Prosím o shovívavost nad elektrikářem co ho soustružení neživí, jen baví. :)
Díky
Jirka
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 5. 2018, 12:05

Než vymyslíš něco lepšího, tak bych si hodinkama změřil a označil, která pakna je nejvíc venku.
Pak bych při upínání malých průměru mezi tuhle paknu a obrobek strkal planžetu.
Je to hotové okamžitě a zdarma (plech z plechovky od piva bude mít akorát tu správnou tloušťku).
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

25. 5. 2018, 1:11

Sklíčidlo obecně nepatří mezi přesný upínací systém, takže než začneš "blbnout" a hledat duchy .... podívej se např. sem: http://www.tossvitavy.com/pdf/presnosti.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
šikmooký sklíčidlo bude asi tak nějak plus mínus obdoba kvality "standart" ..... možná horší.
darc
Příspěvky: 296
Registrován: 25. 12. 2014, 9:24
Bydliště: Malinovo

25. 5. 2018, 4:27

Mal som podobny problem na Prome na 80mm skucovadle, vyriesil som to kupou noveho a som spokojny..

Ak mozem odporucit, tak ja som kupil toto, nemusis nic prerabat, je to samozrejme cina, ale vo velmi slusnej kvalite. Pouzivam ho skoro 3 roky.
https://www.paulimot.de/rund-ums-drehen ... h-aufnahme" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

25. 5. 2018, 7:13

celeron píše:Mám šmajdací problém u třípaknový univerzálky na Proma soustruhu, produkce nějakej čínskej rejžák. To šmajdání se chová podivně. Vřeteno nehází a hroty v něm taky ne. Konzultoval jsem to s místním nástrojařem a taky kroutil hlavou.
Nejvíc šmajdá (8-9 stovek) s normálníma paknama na malých průměrech do asi 1/3 roztažení, pak už podstatně míň, maximálně 2 stovky. Je mi divný proč, na malých průměrech přeci pakny zabírají více zuby než na velkým průměru. Pokud dám obrácený pakny, v celým rozsahu jdou ve stovce. Normální pakny vyměnit za jiný nejde, mají atyp stoupání. Co by to mohlo být? Dá se s tím něco udělat? Vykašlat se na rejžáka a rovnou koupit novou TOS-ku? To by ale znamenalo vložkovat přírubu, rejžák má menší průměr osazení než TOS.
Prosím o shovívavost nad elektrikářem co ho soustružení neživí, jen baví. :)
Díky
Jirka
Univerzální sklíčidlo jak už psal Engineer moc přesné není.
Možná by bylo dobré říct co máš za soustruh a jaký že to máš průměr té univerzály ;-)
Taky si nemyslím, že by by nešly sehnat samotné čelisti ;-)
Pokud si chceš kupovat TOS sklíčidlo tak je dobré vědět jaký průměr máš na uchycení té univerzály - nebývá stejný.
Klasika / TOS
55 / 63
72 / 80
95 / 100
Porovnej třeba tu:
Klasika
https://www.kovonastroje.cz/out/media/k ... m3_kat.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
TOS
https://www.kovonastroje.cz/out/media/K ... OS_IUS.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
celeron
Příspěvky: 209
Registrován: 27. 2. 2013, 3:49

25. 5. 2018, 8:33

Soustruh je SK400, univerzálka fí 125 mm, na přírubě osazení fí 95 mm. Mám ho asi 12 let a prvních cca 5 let na těch malejch průměrech nešmajdal. Řekl bych, že se to postupem času stále zhoršuje. Podkládání pakny planžetou znám.
Díky
Jirka
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

25. 5. 2018, 9:40

celeron píše:Soustruh je SK400, univerzálka fí 125 mm, na přírubě osazení fí 95 mm. Mám ho asi 12 let a prvních cca 5 let na těch malejch průměrech nešmajdal. Řekl bych, že se to postupem času stále zhoršuje. Podkládání pakny planžetou znám.
Díky
Jirka
No pak je to na výměnu buď čelistí nebo celé univerzály.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

25. 5. 2018, 11:44

Uz si prebrusoval celuste univerzalky na sustruhu, s pouzitim kruzku?
celeron
Příspěvky: 209
Registrován: 27. 2. 2013, 3:49

25. 5. 2018, 7:22

A co z toho přebroušení vznikne? Pokud je přebrousím na malým roztažení, tak budou pakny zase šmajdat na velkejch průměrech. Nebo snad né? Problém je asi v nestejně opotřebovaných zubech na paknách nebo šnekovnici (nebo jak se to jmenuje) uvnitř univerzálky. No je rozhodnuto, koupím KUS 125, měla by pasovat na přírubu co mám.
Nebyl by prosím tip, kde sehnat něco za dobrou cenu?
Díky
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

26. 5. 2018, 8:42

celeron píše:A co z toho přebroušení vznikne? Pokud je přebrousím na malým roztažení, tak budou pakny zase šmajdat na velkejch průměrech. Nebo snad né? Problém je asi v nestejně opotřebovaných zubech na paknách nebo šnekovnici (nebo jak se to jmenuje) uvnitř univerzálky. No je rozhodnuto, koupím KUS 125, měla by pasovat na přírubu co mám.
Nebyl by prosím tip, kde sehnat něco za dobrou cenu?
Díky
Vznikne z toho upínač, který bude chvíli zcela přesný na tom konkrétním průměru, na němž to s tím kroužkem opravíš, všude jinde to zase nepoběží, maximum v místech, kde bývalo maximum bude ještě větší, než bylo :mrgreen: :roll: .
Odstraní se vymačkání dosedací plochy čelistí (udělá se tam radius odpovídající průměru na němž se brousilo), všude jinde to bude opět špatně (zase ještě hůř než to bylo).
Ovšem tohle na netu stále dokola vysvětlovat (že to, co funguje pro měkké pakny překvapivě :mrgreen: nefunguje u šrotového sklíčidla s tvrdýma čelistma) je ztráta času - vždy bude dostatek "odborníků", co to budou donekonečna doporučovat, "protože jim to tu univerzálku spravilo".
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

26. 5. 2018, 8:53

Zkus ty pakny ještě přehodit, paknu č. 1 do drážky 2, dvojku do trojky atd. Teoreticky by to nemělo mít vůbec žádný vliv, ale jestli má třeba ošoupaná vodítka, tak by se to mohlo projevit.
Aleš Procháska
celeron
Příspěvky: 209
Registrován: 27. 2. 2013, 3:49

26. 5. 2018, 11:29

Aleši, když označím na univerzále maximum šmajdání se správným a pak s posunutým osazením, co z toho zjistím? Když se to bude přesouvat s paknou, tak to je šmajdací nebo vymletá pakna a když to zůstane na stejným místě tak je to vymletý vedení pro konkrétní paknu v univerzálce?

to milan584: To cos napsal vím, proto jsem se Atlana ptal "Co z toho vznikne?"
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

26. 5. 2018, 10:30

celeron píše:Aleši, když označím na univerzále maximum šmajdání se správným a pak s posunutým osazením, co z toho zjistím? Když se to bude přesouvat s paknou, tak to je šmajdací nebo vymletá pakna a když to zůstane na stejným místě tak je to vymletý vedení pro konkrétní paknu v univerzálce?
Asi jo, ale fakticky to nevím :-) Jednou jsem takhle trochu zmenšil házení u jedné univerzály, ale to byl takový pokus-omyl, bez teoretického základu :-)
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“