Bernardo Profi 300V

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
darc
Příspěvky: 296
Registrován: 25. 12. 2014, 9:24
Bydliště: Malinovo

30. 5. 2018, 1:32

U toho cjm250 je tych problemov viac, nemam v dielni 380V (400V), mam tam iba 220V (240V)

Veci co vyrabam robim v pohode na "300" skor co mi vadilo bol maly vysuv pinoly konika na SM300
S miestom to je zufalstvo.... pri tej dlzke okolo 1m mi neostane uz na nic ine miesto.. a tych 160kil tiez asi nemozem postavit len na obycajny stol, na drevennej podlahe..
Nasiel som este toto
https://www.paulimot.de/drehmaschinen/m ... chen-motor" onclick="window.open(this.href);return false;

zaklad je ten isty ale je tam aspon normalny pohon s frekvencmym menicom..
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

30. 5. 2018, 3:56

darc píše:U toho cjm250 je tych problemov viac, nemam v dielni 380V (400V), mam tam iba 220V (240V)
to lze vyřešit jednoduše frekvenčním měničem - který navíc nabízí další možnosti
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
darc
Příspěvky: 296
Registrován: 25. 12. 2014, 9:24
Bydliště: Malinovo

30. 5. 2018, 7:23

Odmeral som si stol, mam priestor 860mm, tam nedostanem cjm250
Cela moja dielna je velka 2,5 x 2,9 m :)
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

30. 5. 2018, 7:41

Já myslím, že Tě snad už nikdo dál přesvědčovat nebude ;-)
Jde o to jestli tu je někdo kdo ten soustruh opravdu má.
A smozřejmě bude ochoten se podělit o své zkušenosti.

Spíš by mne zajímalo co Ti na té Promě vadí konkrétně.
Já své CQ používal dost často (teď bohužel nemohu neb nemám ještě kde ;-).
Bohužel já osobně nevidím přínos ve výměně za tenhle soustruh.
Pokud se tu opravdu nenajde někdo kdo by byl ochoten se podělit o zkušenosti bude pro Tebe to rozhodování těžké.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
ves178
Příspěvky: 528
Registrován: 25. 3. 2016, 8:23
Bydliště: Tichá okr NJ

31. 5. 2018, 6:03

Otec má WARCO 180 myslím že je to stejný soustruh, provedení klasická čína, je to celkem slabota všeobecně mi vadí malý krouták u těchto malých soustruhů z regulací otáček, problém s vrtáním větších průměru a prakticky nemožné řezání závitu, dále mě hrozně sere že nejde vytočit pomocný suport o více než +-45°, šrouby pro aretaci jsou umístěny pod saněma takže musíš vyjet tak že ti v rybinách zůstanou tak dva centimetry a to už má snahu vypadnout přítlačná lišta. Koník má tendenci ujíždět, prostě platí všechno co již o takovýchto soustruzích bylo napsáno. Přechodem s promy na toto se jistě nikam dále neposuneš. :lol:
WEILER LZ280, FNA22
hausnumero
Příspěvky: 122
Registrován: 25. 10. 2017, 9:18

31. 5. 2018, 6:55

Mám mimo jiné také čínu na malé obrábění, ale s tím řezáním závitů je to opravdu o kroutícím momentu. Ten je na číně tak slabý, že při řezání závitů musím univerzálkou otáčet ručně, protože motor to jednoduše nemá šanci utáhnout.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

31. 5. 2018, 7:11

Tady nejde o kroutící moment, ale porovnání Proma 300 vs Bernardo 300 V a na to se tu darc ptá!
Mne by to taky zajímalo jestli tam bude nějaký rozdíl - byť jsem skeptik ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
darc
Příspěvky: 296
Registrován: 25. 12. 2014, 9:24
Bydliště: Malinovo

31. 5. 2018, 7:56

Zdenek,

Co mi vadi na prome 300
Maly priechod vretenom pri klasicej 80mm hlave je to 15mm, mam aj 100mm hlavu, ale ta vyzera na tej prome ako osa na bombone.. :)
Maly vysuv pinoly cca 40mm, to bernardo ma 65mm, aj cela konstrukcia pinoly, konika je taka nijaka...
Mala tuhost stroja, caste nastavovanie vole suportu, maly vykon elektromotoru,
Zavity pomocou posuvu na tom nerezem, zatial som si vzdy vystacil s ockom v drziaku..

To su take zakladne dovody preco som zacal uvazovat nad niecim "vacsim",
Od raz tak tazkeho stroja by som cakal vacsiu tuhost, vacsi vykon pohonu motor ma raz taky vykon ako proma, ten z nemecka ma motor s frekvencnym menicom, co je podla mna vyrazny posun dopredu.
Bernardo ma ine loze, z obrazkov sa javi ako vyrazne mohutnejsie, suporty su tiez z obrazkov "lepsie"
Je mi jasne, ze casom najdem aj na nejakom novom jeho hranice, ale uz nebudem moc viac vymyslat, naozaj mam malu dielnu, do buducna ju ani nebudem rozsirovat.

Chcel som vediet nazor uzivatela.. zaujima ma ci aj na spominanom Bernarde su v takom istom zúfalom stave suporty, tie moje na Prome chodili po 0,5mm ploske, klin na nastavenie vole a zafrezovanie v suporte mal iny uhol, stale sa to tam priecilo..
Viem si pomoct iba sam doma, takze vsetky opravy/upravy boli robene doma, napriek tomu som z toho vykuzlil celkom slusny sustruh.. mam tam kovove kolecka od Tumlika v prevodovke, mam tam kuzelikove loziska na vretene, v ramci moznosti vyladene suporty, konik aj napriek mojej snahe nie je podla mojich predstav.. Motor sa da samozrejme vymenit, ale nie je to investicia za 5 korun, mam na nom nahodene kvalitne odmeriavanie na pozdlzny posuv. Dvojita matica na pozdlzny posuvu, predlzeny srob s novou maticou na priecnom posuve, tu je ale priestor na doladenie, lebo je tam vola..
Nehovoriac o tom ze vsetky diely potrebne na tieto upravy stali tolko co sustruh sam :)

Otazka je ci ma toto iste caka na sustruhu typu Bernardo...
darc
Příspěvky: 296
Registrován: 25. 12. 2014, 9:24
Bydliště: Malinovo

31. 5. 2018, 8:01

hausnumero píše:Mám mimo jiné také čínu na malé obrábění, ale s tím řezáním závitů je to opravdu o kroutícím momentu. Ten je na číně tak slabý, že při řezání závitů musím univerzálkou otáčet ručně, protože motor to jednoduše nemá šanci utáhnout.
Ak to dobre chapem, tak rezes zavit ockom v drziaku..
Ta moja proma zvlada pre mna take najbeznejsie zavity M6x0,75 a M8x0,75 na pomalu rychlost do mosadze uplne v pohode..
M3 a M4 zavity robim bezne na nerezovu tycku, tak isto bez problemov..
kinedryl
Příspěvky: 229
Registrován: 19. 8. 2013, 10:29

31. 5. 2018, 8:55

Nechces radsej cosi prihodit a ist aspon do SC4-ky (alias 450 - 550 V) ? Bolo by to asi insie ako ta utrapena kriva P-300-ka. Hlavu tam das 125-ku, ma hnany priecny posuv, 1 kW motor pri beznej praci nezastavi nic, konik na rychloupinak.... A v podstate az na nejake drobnosti sa na nom da robit hned po rozbaleni. Niektori ich tu mame a v ramci moznosti asi celkom pohoda.


Edit : aha, nemas na to miesto


"Odmeral som si stol, mam priestor 860mm, tam nedostanem cjm250
Cela moja dielna je velka 2,5 x 2,9 m :)"
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

31. 5. 2018, 9:13

darc píše: Co mi vadi na prome 300
Maly priechod vretenom pri klasicej 80mm hlave je to 15mm, mam aj 100mm hlavu, ale ta vyzera na tej prome ako osa na bombone.. :)
Tohle je spíš o pocitu - existuje vřeteno na 100 mm hlavu.
Popřípadě se dá současné vřeteno na 20 mm vyvrtat pokud tam těch 20 mm není.
darc píše: Maly vysuv pinoly cca 40mm, to bernardo ma 65mm, aj cela konstrukcia pinoly, konika je taka nijaka...
Dá se sehnat i jiný typ koníku - večer zkusím změřit pokud se prohrabu k bedně s ním abych zjistil kolik se vysouvá - ale těch 65 to asi nebude :-(
darc píše:Mala tuhost stroja, caste nastavovanie vole suportu, maly vykon elektromotoru,
Ta je bohužel daná především špatným provedením stroje.
darc píše: Zavity pomocou posuvu na tom nerezem, zatial som si vzdy vystacil s ockom v drziaku..
To su take zakladne dovody preco som zacal uvazovat nad niecim "vacsim",
Od raz tak tazkeho stroja by som cakal vacsiu tuhost, vacsi vykon pohonu motor ma raz taky vykon ako proma, ten z nemecka ma motor s frekvencnym menicom, co je podla mna vyrazny posun dopredu.
Bernardo ma ine loze, z obrazkov sa javi ako vyrazne mohutnejsie, suporty su tiez z obrazkov "lepsie"
Je mi jasne, ze casom najdem aj na nejakom novom jeho hranice, ale uz nebudem moc viac vymyslat, naozaj mam malu dielnu, do buducna ju ani nebudem rozsirovat.
Tomu rozumím - víš jaké rozdíly jsou například na tom loži?

Jinak spoustu věcí jde k té Promě sehnat jako spare ;-)
darc píše:Chcel som vediet nazor uzivatela.. zaujima ma ci aj na spominanom Bernarde su v takom istom zúfalom stave suporty, tie moje na Prome chodili po 0,5mm ploske, klin na nastavenie vole a zafrezovanie v suporte mal iny uhol, stale sa to tam priecilo..
Viem si pomoct iba sam doma, takze vsetky opravy/upravy boli robene doma, napriek tomu som z toho vykuzlil celkom slusny sustruh.. mam tam kovove kolecka od Tumlika v prevodovke, mam tam kuzelikove loziska na vretene, v ramci moznosti vyladene suporty, konik aj napriek mojej snahe nie je podla mojich predstav.. Motor sa da samozrejme vymenit, ale nie je to investicia za 5 korun, mam na nom nahodene kvalitne odmeriavanie na pozdlzny posuv. Dvojita matica na pozdlzny posuvu, predlzeny srob s novou maticou na priecnom posuve, tu je ale priestor na doladenie, lebo je tam vola..
Nehovoriac o tom ze vsetky diely potrebne na tieto upravy stali tolko co sustruh sam :)

Otazka je ci ma toto iste caka na sustruhu typu Bernardo...
Tady chápu že máš strach, zda tě nečeká podobné martyrium jako s Promou.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
ves178
Příspěvky: 528
Registrován: 25. 3. 2016, 8:23
Bydliště: Tichá okr NJ

31. 5. 2018, 1:42

Pokud by jsi chtěl můžeš se na to warko ke mě přijet podívat, podle mě je to stejný soustruh
https://www.primadilna.cz/Warco-WM-180- ... -d2560.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
WEILER LZ280, FNA22
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

31. 5. 2018, 3:40

Ještě k těm čínskejm motorům. Pořád se mi zdálo, že můj čínan s udávaným výkonem 0,75 kW je nějakej slabej, velký díry jsem musel vrtat po milimetru, jinak se to zastavovalo, velký závity (1,5) jsem musel přidávat po pětistovce, prostě slabý. Tak jsem se rozhodl, že vyměním motor za silnější a začal jsem ho měřit. První, co jsem zjistil bylo, že velikostně (71) odpovídá motoru 0,37 kW. Ale osa motoru byla mimo řadu (řada 71 má osu pr. 14, řada 80 pr. 19), čínan má pr. 16. Ostatní rozměry (průměr motoru, délka) odpovídaly motoru 0,55kW (porovnával jsem s řadama Siemens). No a nakonec jsem změřil proud motorem při 50 Hz a i ten odpovídal motoru Siemens 0,55kW. Jednalo se o třífázový motor. Jak vypadaj čínské jednofázové a stejnosměrné, netuším.
Ve finále jsem tam dal Siemense se zvýšeným výkonem 0,9 kW a rozdíl je markantní. Takže k té zkroucené mechanice a k vůlím ve všem je třeba taky počítat s tím, že čínskej kilowat není totéž, co evropskej kilowat :shock:
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

31. 5. 2018, 3:48

Obavam sa ze 400w univerzalny motor bude mat vecsi krutak ako 1f motor alebo 3f motor v nizkych otackach.
darc
Příspěvky: 296
Registrován: 25. 12. 2014, 9:24
Bydliště: Malinovo

31. 5. 2018, 4:02

Zdenek,

nechce sa mi hladat ucty, ale tych nahradnych dielov som kupil minimalne za 500€, kupoval som nahradne diely v anglicku, kupoval som v amerike, kupoval som na vystavach v nemecku..

Ono na tej Prome nebola ani 80mm hlava dobra, tu som si tusim kupoval ako prvu...
Do tej povodnej sa nedal nic upnut normalne.. podla mna to bol uplne zly kus..
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“