Jakou čínu .... zkušenosti

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
peto454
Příspěvky: 4
Registrován: 20. 1. 2019, 9:46

20. 1. 2019, 10:14

Zdravim, som tu novy. Presiel som forum, ale nenasiel som nic o skusenostiach so sustuhmi OPTI.
Myslim klasicke sustruhy, nie CNC ani nie stolne. Jeden mini sustruh od nich mam TU 2506. Kupoval som ho uz pred par rokmi na vyrobu drobnych suciastok. Po tych rokoch, cca 5tich mozem povedat, ze na dany ucel posluzil az nad mieru dobre. Sustruzil som vsetko od hliniku az po nerez. Pri uberani spony primeranej tuhosti stroja na nom ide tocit velmi presne. Lenze ako ide cas, vyroba drobnych suciastok mi uz nestaci. Koli malym rozmerom stroja musim vsetky poziadavky na vyrobu vacsich a dlhsich vyrobkov odmietat. Tak som sa rozhodol investovat viac penazi a kupit o hodne vacsi stroj. Kedze moje doterajsie skusenosti so sustruhom tejto znacky boli pozitivne, volba aspon predbezna padla na sustruh OPTIturn TH 4215 D. Je to uz celkom ina cenova a aj rozmerova kategoria. Len som sa chcel tu na fore spytat na vase nazory, pripadne ci v danej cenovej relacii nekupit nieco ine. Stary stroj velmi nechcem. Za vsetky konstruktivne rady a odporucania vopred velka vdaka.
https://www.bow.sk/produkt/3462070-sust ... th-4215-d/
r4cv
Příspěvky: 2692
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

20. 1. 2019, 12:06

za uvedenú cenu (10.900 bez DPH) by sa už mal dať kúpiť sústruh rovnakej rozmerovej kategórie po GO. napr SN, SUI40...
Uživatelský avatar
Caltapavel
Příspěvky: 64
Registrován: 29. 8. 2018, 8:18
Bydliště: Horní Krupá
Kontaktovat uživatele:

29. 1. 2019, 6:39

Dobrý den,
též přispěji, třeba to bude pro někoho inspirací, nebo naopak argument pro nákup stroje staršího - zde v ČR.
Geneze je jednoduchá, pořídil jsem si MN80, ale ač je to dobrý stroj, tak mi nestačí, přeci jen je to pro hodně jemné věci, práce v kleštinách atd. Navíc už má celkem dost zažito, tak jsem se dal do hledání náhrady. Nojo, jenže co si pořídit. Při pohledu na zdejší fórum člověk okamžitě podlehne depresi, že co nemá alespoň tunu je špatně a že vše co se vyrobilo po roce 2000 je také určitě špatně. No, něco na tom určitě bude, je jasné, že při celková váze stroje 150 kg nebude mít stejné vlastnosti, jako při 300 kg atd... Stejně tak obecně všichni víme, že se dneska dělá hlavně na efekt, aby to hezky vypadalo atd...
Po několika měsících hledání, stále bazoš, sbazar, SM16, S28,32, atd... kdy se prostě nic rozumně velikého, v dobrém stavu aby to nebylo nutné ihned celé repasovat, často si řekněme i s tím, že náhradní díly nejsou, tedy je je nutné vyrábět,.. jsem rezignoval. Řekl jsem si, že dám ještě MN80 šanci, zkusím sehnat někoho, kdo by mi pomohl MN80 dát trochu dohromady. Zde na fóru jsem se seznámil s Víťou Čapkem, zde působícím pod nickem CHB. Byl jsem se podívat u něj v dílně, byl jsem trochu v sedmém nebi, protože to co je jeho dílna je sen každého kutila a moje dílna je žel jen blbá studená garáž, ale to hlavně je, že mi tam ukázal svojí čínku CJM250. Dost mi na ní ukázal, věci, které člověk zde na fóru čte, že jsou absolutní nesmysl mi ukázal, že i na ní bez problémů jdou udělat. Paráda, dostal jsem i kladnou referenci na prodejce tohoto stroje a řekl jsem si, že přeci jen dám číně šanci. Tak člověk napíše prodejci a těší se, že by za pár dní mohl stroj mít doma. No... Jenže za pár dní přijde odpověď, že kvalita toho CJM250 je vlastně dost špatná, že se hodně zhoršila, že jej již nemají. Stejně tak vlastně nic jiného nemají skladem. Tak s Víťou koukáme po dalších, warco, optimum, CNC1 atd atd... Člověk opět v mírném rozladění, že vlastně nic použitelného moc není. Přeci jen, když chce člověk změnu, tak si nechce pohoršit, dokonce nechce ani mít to samé, to si rovnou mohu MN80 nechat.

Rozdílně od mnoha zdejších členů nejsem proti Číně zaujat, naopak jsem tam již párkrát osobně byl, v Číně spolupracuji s několika továrnami, kde vyrábíme zboží (kočárky a autosedačky). Vím, že žel kvalita je do jisté míry jen taková, jakou si zadáte a jste též ochotni zaplatit. Též mi je jasné, že nějaké Warco, Optimum atd... Že ty ty stroje si také zadávají, musí na nich mít zisk jak ta fabrika v Číně, dost sežere doprava, následně clo, zisk toho Warca (někde v Anglii asi), pak zisk prodejce v ČR, DPH a pro 1000 Kč by to určitě nikdo z těch článků řetězce nedělal. Často jsem sám v situaci, kdy vím, že je něco velmi dobré, ale pokud bychom si to nechali vyrobit, tak by to sice bylo dost kvalitní, ale žel už dost drahé a nenašlo by se dost zákazníků pro to. Stejně tak jsem uvažoval i s mašinou. Oslovil jsem mistra výroby v jedné z našich továren v Číně, zda by nevěděl o něčem pro mé účely, tedy zjednodušeně řečeno větší MN80, ale ať to už něco váží, ať se to nekroutí při běžném materiálu atd...
Našel mi jeden stroj, konkrétně stroj CZ1224G.
Necelých 400 kg, mezi hroty 530mm, 300mm nad ložem, pěkná šířka lože. No cenovka dosti vysoká, cca 75 000 Kč bez DPH a ještě v Číně, tedy zajistit dopravu z fabriky do přístavu, pak po přístavu, doprava v kontejneru atd. Je mi jasné, že jiné firmy, které to berou ve velkém berou rovnou od výrobce, ale jak jej najít, poznat, protože tento stroj jsem jen v Číně našek asi u 50ti prodejců, každý se chlubí tím, že je jeho výrobce, že dělají již desítky let. Ceny naprostá střelba, lítalo to + - 30 000 Kč oběma směry. Navíc dost špatná komunikace, dáno i tím, že přeci jen v 10 hodin dopoledne v ČR je u nich již padla, protože je tam o 7 hodin více. Tak zase cca 10 dní v tom ležet, ráno vstávat ve 3 hodiny a volat do číny, posílat si tam lidi, kteří jedou i x hodin vlakem někam, aby zjistili, že je to fakt jen prodejce a né továrna. Ale, mám ji. Našel jsem přímo výrobce, přímo továrnu, kde se ty stroje vyrábí, dokonce se tam můj člověk podíval do výroby, řekl, že dělají hezky. Jenže... oni se nechtějí o jednom stroji vůbec bavit, kdyby 10, ale 1??? Nakonec slovo dalo slovo, zástupce prodejny sám očekává přírůstek do rodiny, tak nakonec za rady s kočárky, dohození dobrého kočárku pro něj se podařilo upevnit vztah tak, že mi soustruh přímo pro mě vyrobí. Přímo z továrny též znamená za zajímavější cenové podmínky a hlavně první ruka v případě potřeby nějakých dílů.
Několik dní komunikace a hurá, již mám ve výrobě stroj. Dokonce jsme se domluvili na detailech, které si jdou ovlivnit, například instalace chlazení, závitovací hodinky, univerzálka 3ková a čtyřková, lícní deska, instalace digitálního odečítání, krytí vodícího šroubu, nortonka převodovka, instalace rychlovýměnného držáku nástrojů, hroty, krytí zad, přesný typ motoru, tedy 3F 50HZ, 1,1KW.

Úplná špica je pro mně i lokace továrny pár set km od Shangaie, tam mám agenta na dopravu, takže už se s továrnou domluvil na dodání do přístavu (nakonec v ceně!!! což ušetří cca 5000 Kč) a cca 5000 Kč vyjde doprava do ČR ve sdíleném kontejneru.

Takže, napsat dohromady asi 150 prodejcům, s každým si napsat několik desítek zpráv, ideálně mít v Číně dobré známé a narovinu, umět s číňany mluvit, nemyslím jazyk, ale domluva s nimi je dost specifická a mám stroj již skoro na cestě ke mě. Ano, je to kupování zajíce v pytli, ale za to celkom prověřeného zajíce v pytli, přeci jen je to stroj, který i po internetu dříve byl dobře znám. Dnes by byl již dost drahý, vždyť při nákladech cca 70 000 Kč bez DPH, kolik by tento stroj musel dneska od třeba Optima vyjít.
Například: https://youtu.be/gWtNlKPepT4
Warco jej mělo pod typem BH600
Grizzli (asi američani) jej dělají do dnes
a pár dalších "výrobců", kteří si jej tam nechávají pod svými logy dělat.
cz1224g.jpg
celo.jpg
Očekávám mírnou smršť těch, kteří mi řeknou, že za tuto cenu bych si mohl počkat na jiné stroje, na starou dobrou československou prověřenou kvalitu atd... Jo, částečně pravda, ale já prostě nechci pořád čekat, nechci pořád jezdit se dívat po inzerátech a odjíždět zklamaný, čekat na něco, co možná někdy a nakonec otázka v jakém stavu... To raději trochu z něčeho slevím, ale budu mít stroj skoro ihned. 400kg (s podstavou 550 kg) na stroj už také není úplně málo, tak tam snad i nějaká tuhost již bude. Určitě to asi nebude horší jak to CJM250 u Víťi a to se mi popravdě líbílo hrozně moc.

Tak snad i můj příběh někoho povzbudil, nebo naopak odradil. Až budu mít stroj doma, dám více referencí.
soustruh CZ1224G, frézka ZAY7045A/1, vrtačka Dačice V20, Průša MK3S :)
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4882
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

29. 1. 2019, 6:54

Já bych poprosil robokopa, a třeba by mi před barákem přistál kontejner rovnou z Číny. Nedávno se to tady řešilo, až budu na komplu, tak sem hodím odkaz. Stroj z Číny může bejt OK.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4882
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

29. 1. 2019, 7:02

Tady to je, můžeš to pročíst, třeba tam najdeš něco užitečnýho viewtopic.php?f=78&t=24964&start=300
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
peto454
Příspěvky: 4
Registrován: 20. 1. 2019, 9:46

6. 2. 2019, 12:12

Vdaka za prispevky a nazory. Len teda som sa stale nedozvedel vas nazor, ci ta masina co som sem postol stoji za tie peniaze.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

6. 2. 2019, 12:58

peto454 píše: 6. 2. 2019, 12:12 Vdaka za prispevky a nazory. Len teda som sa stale nedozvedel vas nazor, ci ta masina co som sem postol stoji za tie peniaze.
tak nějak netuším, co chceš slyšet - je to čínský soustruh, přímo v číně na něj nalepí německou samolepku a ty to koupíš od českého prodejce, který tu bednu z číny proclí a aniž by ji otevřel tak ji přepošle na tvou adresu.

Já když sháněl stroj od BOW, jel jsem se přímo k nim podívat, nechal jsem si jejich nabídku ukázat a po chvilce povídání vytáhl z jejich servisního technika které stroje se kazí a které ne.

- jeď se k nim podívat a nech si stroj ukázat (pokud to vůbec bow.sk umí) a pokecej s lidmi okolo, případně najdi majitele tohoto stroje - jen bude problém - ten co jej má delší dobu bude mít zkušenosti - ale také jinou serii = kvalitu od výrobce

- nebo si to od nějaké firmy objednej včetně instalace a seřízení a ... pak ti to musí předat v kvalitě dle protokolu a je vcelku jedno, odkud stroj bude.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4882
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

6. 2. 2019, 1:02

Můj názor je ten, že bych si ten stroj nechal dovýzt, a za ušetřený peníze k tomu vzal ještě frézku, vrtačku a ojetou Fabii.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
darc
Příspěvky: 296
Registrován: 25. 12. 2014, 9:24
Bydliště: Malinovo

6. 2. 2019, 3:13

Vyber si ako ja nieco u https://www.paulimot.de/maschinen
a budes spokojny, je to sice cinska produkcia, ale kontrolovane v nemecku,
Ja som dostal Cisty, nastaveny presny sustruh taky ako som hladal.

link:
viewtopic.php?f=107&t=27731&start=60
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2019, 3:41

peto454 píše: 6. 2. 2019, 12:12 Vdaka za prispevky a nazory. Len teda som sa stale nedozvedel vas nazor, ci ta masina co som sem postol stoji za tie peniaze.
Za tu cenu se to už začíná potkávat se soustruhy jako https://trens.sk/sk/produkty/univerzaln ... ruhy/sn-32, takže není co řešit.
Aleš Procháska
majo477
Příspěvky: 873
Registrován: 28. 5. 2014, 8:39

6. 2. 2019, 4:27

peto454 píše: 6. 2. 2019, 12:12 Vdaka za prispevky a nazory. Len teda som sa stale nedozvedel vas nazor, ci ta masina co som sem postol stoji za tie peniaze.
Ak by som mal tvoj rozpočet tak nad nejakou činou ani neuvažujem,,,tu je SUI 50 nepoužitý,zakonzervovaný za 8tis,, https://allegro.pl/oferta/7821798798
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

6. 2. 2019, 6:32

Tu urcite asitaka ulozenka jak nezavadne kravske meso
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4882
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

6. 2. 2019, 8:20

Ty kravo, fungl nový ATčko, tady není o čem
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
peto454
Příspěvky: 4
Registrován: 20. 1. 2019, 9:46

8. 2. 2019, 9:34

DwPetr píše: 6. 2. 2019, 1:02 Můj názor je ten, že bych si ten stroj nechal dovýzt, a za ušetřený peníze k tomu vzal ještě frézku, vrtačku a ojetou Fabii.
To je fajn rada. Len pre mna osobne asi nerealizovatelna. Naozaj netusim ako si ho mam nechat doniest priamo z Ciny. Nechodim tam a ani tam nikoho nepoznam. Navyse, ked kupim novy stroj tu, ci uz Opti alebo aj iny, tak mam na to zaruku. Pokial nieco nebude ako ma byt, tak nech si to predajca riesi. A v ramci zaruky uz viem stroj odskusat a zistit pripadne zavady.
Sustruh mam v plane kupit az na jesen tohto roku, tak este ma cas na rozmyslanie.
Zatial vdaka
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4882
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

8. 2. 2019, 9:58

Jo, je, však nemusiš jezdit do Číny sám, jsou tady lidi, co s tím maji zkušenosti. Ve srovnání s tím novým SUI, jsou to vyhozený peníze. Ale pokud není problém za dva měsíce vydělat další 3 kila, tak to vem čert. Akorát nevím, jestli ta "záruka" za ty peníze stoji, když za polovinu úspěchu stroje může obsluha.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“