Jakou čínu .... zkušenosti

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Tomáš S.
Příspěvky: 95
Registrován: 14. 2. 2014, 9:35
Bydliště: Brno

28. 6. 2018, 8:01

Vlaris: Mám zkušenost se všemi druhy pohonů u číňanů: měnič, převodovka a řemeny. Žádné dodělávky, vše tak jak se to prodávalo.

Frekvenční měnič: Tragédie. Sice to mělo ještě dvě mechanicky řazené rychlosti ale i při té pomalejší to nemělo krouťák. Vrták 20 mm snadno zastavil vřeteno. Vrtat do hl 50mm bylo utrpení na půl hodiny i s předvrtáním. Po hodině měnič shořel.

Převodovka: Trochu lepší ale furt na prd. Špatně odstupňované převody, kola v převodovce nejsou broušená takže extrémně hlučné, nízké maximální otáčky, cca 1200/min a to už byl hukot jak blázen. 1800 otáček jsem si netroufl zařadit, to by se ten vergl rozlítl.

Řemeny: Docela dobré. Tichý chod, snadné přehazování řemenů, dobře odstupňované rychlosti, žádný přenos vibrací do vřetene od ozubených kol.
Nevýhodou byl prokluz řemenů při nejnižší rychlosti a větším úběru. Dalo se to částečně řešit použitím kvalitních řezaných řemenů.

Na příčný posuv bych se vyprdl. Malé průměry stejně točíš rukou a velké příruby dělat nebudeš.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

28. 6. 2018, 8:07

Jedina podstatna vec je radenie stupania prevodovkou a nie prehafzovanim koleciek....teda ak nechces kolecka nahradit elektronikou ta riesi vela veci.
vlaris
Příspěvky: 7
Registrován: 27. 6. 2018, 11:50

29. 6. 2018, 5:31

Tak se mně včera povedl vcelku dobrý kup. Soustruh PROMA SPC-900PA .
Koupil jsem to fakt dobře i s vybavením v hodnotě několika desetitisíců.
Paní co to měla končí s podnikáním a bylo to fakt za super cenu...

Je to sice čína, ale na moje občasné soustružení bude stačit. Přece jenom stojí nový přes 100 000.
Tak bude snad kvalitou lepší než stroje za 40 - 50.
Všem díky za rady. V úterý mně ho mají dovést. Pak pošlu klidně fotky.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

29. 6. 2018, 8:34

vlaris píše:Tak se mně včera povedl vcelku dobrý kup. Soustruh PROMA SPC-900PA .
Koupil jsem to fakt dobře i s vybavením v hodnotě několika desetitisíců.
Paní co to měla končí s podnikáním a bylo to fakt za super cenu...

.
Paní co ho měla končí s podnikáním právě proto že koupila Promu :wink:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

29. 6. 2018, 8:50

Nebyl to tenhle?
Přílohy
Souustruh Proma.jpg
vlaris
Příspěvky: 7
Registrován: 27. 6. 2018, 11:50

29. 6. 2018, 12:59

Ne-e tento inzerát to nebyl...
:) Paní neměla prioritní výrobu na soustruhu, ale svařování nerezi. Soustruh měla na dělání přípravků.
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

1. 7. 2018, 11:19

vlaris píše:Ne-e tento inzerát to nebyl...
:) Paní neměla prioritní výrobu na soustruhu, ale svařování nerezi. Soustruh měla na dělání přípravků.
no to se ani nedivím,že skončila,když byla takhle vybavená..
Normálně myslící člověk prostě čínu nekoupí..Jak tady někdo psal,soustruh,kterej unese jeden člověk,je tak pro děti na pískoviště.Plky typu velké spotřeby el. nebo hlučnosti jsou už na hranici paranoi..buďto na tom budeš dělat pár kusů,takže tě spotřeba nevytrhne,nebo sérii,kterou zase někdo zaplatí,takže plkání o h..A hlučnost? Tady byla řeč o soustruzích,které jsou v pořádku,ne o exemplářích na generálku..
Bohužel,pokud chceš opravdu dělat něco z kovu,tak stejně nemáš jinou možnost..Neznám totiž nikoho,kdo by dělal smysluplné a přesné věci -na vietvanských "strojích"..Možná,pokud má dílnu (jako Tumlík-ale nejmenuju:-) )a ten "soustruh" vezme jako polotovar a udělá hned na novém generálku+ úpravy vedoucí k tomu,aby se na tom dalo vůbec dělat bez velkýho vzteku..Ale tam už se zase pohybujeme ve sférách cen vybavených nepoužívaných SM16 apod..
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 7. 2018, 11:40

To toho malo znas
Velke mnozstvi stroju ktere se dnes v praxi pouzivaji v modernich firmach je prebalena cina byt treba z nemecka
Tyhle firmy nechteji starsi stroje s rizikem radsi koupi novy se zarukou
A nove stroje se vetsinou uz vyrabi v cine
Pro lepsi pocit to koupi od nejake renomovane firmy ale ta vetsinou jen preprodava cinu nebo koreu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

1. 7. 2018, 3:22

david.1 píše:
vlaris píše:Ne-e tento inzerát to nebyl...
:) Paní neměla prioritní výrobu na soustruhu, ale svařování nerezi. Soustruh měla na dělání přípravků.
no to se ani nedivím,že skončila,když byla takhle vybavená..
Normálně myslící člověk prostě čínu nekoupí..Jak tady někdo psal,soustruh,kterej unese jeden člověk,je tak pro děti na pískoviště.Plky typu velké spotřeby el. nebo hlučnosti jsou už na hranici paranoi..buďto na tom budeš dělat pár kusů,takže tě spotřeba nevytrhne,nebo sérii,kterou zase někdo zaplatí,takže plkání o h..A hlučnost? Tady byla řeč o soustruzích,které jsou v pořádku,ne o exemplářích na generálku..
Bohužel,pokud chceš opravdu dělat něco z kovu,tak stejně nemáš jinou možnost..Neznám totiž nikoho,kdo by dělal smysluplné a přesné věci -na vietvanských "strojích"..Možná,pokud má dílnu (jako Tumlík-ale nejmenuju:-) )a ten "soustruh" vezme jako polotovar a udělá hned na novém generálku+ úpravy vedoucí k tomu,aby se na tom dalo vůbec dělat bez velkýho vzteku..Ale tam už se zase pohybujeme ve sférách cen vybavených nepoužívaných SM16 apod..
To david: často jsou tady zminovány možnosti koupě malých/středních soustruhu typu SM16, SU32, S28, atd. Je to fata morgana. Žádné pěkné nebo alespon relativně provozuschopné stroje nejsou a troufám si řít už nebudou. Máš li jiný názor potom si ho zítra rád pojedu zakoupit. V nabídkach v tomto segmentu jsou hajtry na skladech překupníku, mrzáci co desítky roků drtily výrobu s cenama přes 100 tis. Samozřejmě absolutně bez příslušenství, které překupník prodavá sólo po kuse a získá tím prakticky podobně jako byla cena stroje podruhé. Člověk produkujíci výrobu nemá čas rok denně sjíždět Bazose a čekat zda se možná, někdy něco objeví. Nákup China stroje v rozumné kvalitě bohužel vidím jako jedinou možnost.
Stroje zminovaných velikosti lze najít v nabídkách renomovanějších SRN proejců/dovozců. Něco jsem i poptával zadání bylo tuším točná 500-750mm, ideálně klasická převodovka, odměrko. Matně se vzpomínám, že nabídka obsahovala dva stroje jeden za cca 8.5 tis a druhý 10.5 tis. euro.
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

1. 7. 2018, 9:12

elbarto píše:
david.1 píše:
vlaris píše:Ne-e tento inzerát to nebyl...
:) Paní neměla prioritní výrobu na soustruhu, ale svařování nerezi. Soustruh měla na dělání přípravků.
no to se ani nedivím,že skončila,když byla takhle vybavená..
Normálně myslící člověk prostě čínu nekoupí..Jak tady někdo psal,soustruh,kterej unese jeden člověk,je tak pro děti na pískoviště.Plky typu velké spotřeby el. nebo hlučnosti jsou už na hranici paranoi..buďto na tom budeš dělat pár kusů,takže tě spotřeba nevytrhne,nebo sérii,kterou zase někdo zaplatí,takže plkání o h..A hlučnost? Tady byla řeč o soustruzích,které jsou v pořádku,ne o exemplářích na generálku..
Bohužel,pokud chceš opravdu dělat něco z kovu,tak stejně nemáš jinou možnost..Neznám totiž nikoho,kdo by dělal smysluplné a přesné věci -na vietvanských "strojích"..Možná,pokud má dílnu (jako Tumlík-ale nejmenuju:-) )a ten "soustruh" vezme jako polotovar a udělá hned na novém generálku+ úpravy vedoucí k tomu,aby se na tom dalo vůbec dělat bez velkýho vzteku..Ale tam už se zase pohybujeme ve sférách cen vybavených nepoužívaných SM16 apod..
To david: často jsou tady zminovány možnosti koupě malých/středních soustruhu typu SM16, SU32, S28, atd. Je to fata morgana. Žádné pěkné nebo alespon relativně provozuschopné stroje nejsou a troufám si řít už nebudou. Máš li jiný názor potom si ho zítra rád pojedu zakoupit. V nabídkach v tomto segmentu jsou hajtry na skladech překupníku, mrzáci co desítky roků drtily výrobu s cenama přes 100 tis. Samozřejmě absolutně bez příslušenství, které překupník prodavá sólo po kuse a získá tím prakticky podobně jako byla cena stroje podruhé. Člověk produkujíci výrobu nemá čas rok denně sjíždět Bazose a čekat zda se možná, někdy něco objeví. Nákup China stroje v rozumné kvalitě bohužel vidím jako jedinou možnost.
Stroje zminovaných velikosti lze najít v nabídkách renomovanějších SRN proejců/dovozců. Něco jsem i poptával zadání bylo tuším točná 500-750mm, ideálně klasická převodovka, odměrko. Matně se vzpomínám, že nabídka obsahovala dva stroje jeden za cca 8.5 tis a druhý 10.5 tis. euro.
Deset a půl tisíce,to už se nám docela slušně rozšiřuje obzor,páč v té ceně je mašin dost,tady u náse se za to sežene i sv 18 po střední opravě....
Ad nabídka strojů -já taky denně nesedím u počítače a mám stroje na kterejch před tím,než začnu něco dělat musím udělat střední opravu..Beru naše stroje jako celkem promyšlený,jistě neokradený a většinou je k nim dostupné i to příslušenství,protže naše stroje byly vybavovány spoustou příslušenství,na rozdíl od vietví,které mají lunety a některé i paknšajbu..
A když už jsi narazil na to Německo-koukali jste se tam, v jejich inzerci je celkem dost mašin v pěkném stavu a za rozhodně lepší ceny než u nás.Pozor,jen musíte hledat v západním a ne ve východním a ne u překupníků se jménem Ali,Muhamrd apod..Já osobně jsem před lety vybavil prakticky celou dílnu jen z Deutschlandu..Chce to ale psát,volat a nebýt línej jet pro to dál než dvacet kiláků za hranici..
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 7. 2018, 9:18

resil jsem jednu reklamaci kompletne zrepasovane SV18 z trencina
zlata cina vyssi kvality
to ta 18tka nikdy nedohoni
uz tim ze ma v sobe remen z kravy

mel jsem v ruce cinanky pro hobiky za par kacek a i profi vyrobni stroje do prumyslu
umi udelat oboji tak aby to odpovidalo kvalitou i cenou

ostatne, stavi na zakazku jaderne elektrarny
to by asi nikdo nekupoval kdyby to bouchalo
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

1. 7. 2018, 10:32

robokop píše:resil jsem jednu reklamaci kompletne zrepasovane SV18 z trencina
zlata cina vyssi kvality
to ta 18tka nikdy nedohoni
uz tim ze ma v sobe remen z kravy
A ta repas byla z renomované firmy z Trenčína (např. TRENS, BOST ...) nebo z nějaké garáže? Řemen z krávy se už hodně dlouho nepoužívá, alespoň na SV18. To ti číňané tenkrát ještě nekopírovali, jinak by ho měli taky (možná i rovnou vytahaný).
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

1. 7. 2018, 10:48

S tou čínou je to opravdu hodně složitý ,je potřeba porovnávat porovnatelný a né jenom cenou .Třeba SV 18 (mám ji taky v slušným stavu) nedá se porovnávat s hobby strojem za 2-3 měsíční platy ale s čínou v ceně tak 700 000 Kč což by byla cena SV pokud by jí v současnosti začal znovu někdo vyrábět .
Jo a ten řemen z plastový krávy a kluzný ložiska mají svůj důvod ,zapřemejšlej nad tím .

cena trens 32

https://shop.boukal.cz/kovoobrabeci-str ... 32-1000-2/" onclick="window.open(this.href);return false;

cena trens 50

https://shop.boukal.cz/kovoobrabeci-str ... -c-2000-2/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 7. 2018, 11:01

trens
no ten duvod byl aktualni za prvni republiky
kdyz jsem byl pred tydnem v jedne dilne zrovna tam borec brecel ze nemuze na 18tce zabrat sponu ze to klouze
a ze ty futra jsou na prd

je to koncepcne zastaralej stroj
jediny co je fajn je ergonomie ktera mnohym soucasnym strojum schazi
ja bych to teda na praci nechtel

za zminenych 700 si umim poridit cnc s protivretenem a bude to na seriozni praci
Navratnost investice cca rok

Navratnost investice sv18 za 700kkc v nekonecnu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

2. 7. 2018, 12:07

Že mu klouže řemen znamená že sere na údržbu nebo neumí zařadit 8/1.
Jasně že je koncepčně zastaralá ,ale kluzná ložiska v té době (ale i dnes ) dokážou potlačit chvění ,proto CNC na nerez je lepší s kluzným vedením ,taky je jasný že kluzný ložiska mají za určitých podmínek skoro neomezenou kluznou rychlost což v té době byl dobrý důvod nepoužít valivá ložiska které tehdy měli své rychlostní omezení.No a ten řemen fungoval taky dobře ,malá náchylnost k přenosu chvění a ještě posloužil jako pružný člen při rozeběhu a brždění ,odpadla nutnost spojky atd.Ergonomie a řezání závitů je to co ho drží tak vysoko na žebříčku oblíbenosti,myslím že už nikdy nebude žádnej soustruh po tolika letech tak oblíbenej jako SV18. Proto nechyběl snad v žádné nástrojárně ,na raubířiny bylo pár jinejch soustruhů ,je to jako říct že se Schaublin 102 na hrubovně lokomotivních kol moc neosvědčil :lol:
Myslím že se dneska už žádnej konvenční soustruh této velikosti za 700 000 nemůže zaplatit bez ohledu na výrobce.

To jako že dokážeš sehnat novej soustruh s protivřetenem za 700 000 ?
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“