vhodný soustruh pro domácí točení

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

14. 8. 2018, 6:02

no parada, to je pak skoda s tim jezdit, aby se ta krasa neosoupala a mohla byt vystavena na obdiv
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

17. 8. 2018, 5:42

berni píše: 14. 8. 2018, 9:14 jj, vím, když toto absolvuji u kamaráda, tak máme druhé vánoce, jen místo dárků balíme soustruh :c)...a obecná poznámka, pokud něco dělám pro kámoše, tak místo pár stovek vždy upřednostňuji nějakou jinou protislužbu, kterou sám nezvládnu a on může nabídnout (takže je vždy na zváženou co odmítnout a co ne, protože jednou taky něco budu od nich třeba potřebovat)...ale máte recht, na stáčení kašlat :c) ... a teď mne tak napadlo, úplně mimo toto téma, např. příruby co dělá Tumlík, jsou taky z litiny? Chtěl bych vidět, jakej ubrus má na loži, když to točí na svých echt mašinách :c)
download/file.php?id=74863&mode=view
download/file.php?id=74864&mode=view

Konkrétně tenhle případ byla litina s kuličkovým grafitem, která tolik nepráší, ale u šedý to dělám stejně.
hausnumero
Příspěvky: 122
Registrován: 25. 10. 2017, 9:18

17. 8. 2018, 6:35

kenybz píše: 13. 8. 2018, 2:18 zaprasit si lože litinou neni dobrý nápad...taková špóna když se dostane pod vodící plochy tak můžeš sundat suport a vše vyčistit a lehce přeškrabat a nebo a tak to často dopadá tu špńu-ny tam pořádně zadřít
opravdu to nestojí zato stáčet někomu kotouče a dostat za to pár stovek a ničit si mašinu
takže klidně můžeš slevit s maximálním točným průměrem
My jsme řadu let točili šedou litinu v Agrostroji na obrobně, např. velké variátory do česačů chmele, žádné podložky na lože pod univerzálu nikdo nedával, a nepamatuji si, že by se někomu někdy zadřelo lože.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

17. 8. 2018, 7:07

tak ono se to nemusí zadřít fest... prostě to najednou jde z tuha a ve fabrice to nikdo neřešil ta litinová špóna si udělá rýhu a pak už nedře a jede se dál, ale znám případy že se kvůli uplnému zadření sundával suport. Nikoho s tím nechci nestrašit...
Předevčírem jsem musel srovnat přírubu univerzály a taky jsem nic nezakrýval jenže tam mám mimo flicových stíračů i přidané bronzové tak to riziko je minimální...našel jsem jednu starší fotku po zvětšení to jde vidět
Obrázek
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
qwer
Příspěvky: 1293
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

17. 8. 2018, 7:19

Pokial sú funkčné stieratká, tak si s tým poradia, no často je ten filc zodratý, potom je slabší prítlak pružín, alebo stiera iba ten pliešok. Ja som pre istotu dal stieratká aj na koníka, a je to super- sú napustené olejom, tak aj mažú klzné plochy pod koníkom, aj stierajú.
035.JPG
052.JPG
DSCF5292.JPG
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

17. 8. 2018, 7:48

zdar, taky jsem to chtěl dát i na koníka a z boku maznice ale nezbyl na to čas... u toho koně je problém že se občas stane v zápalu práce že ho nadzvedneš a nabereš špóny pod něj
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
Wurm7
Příspěvky: 178
Registrován: 7. 7. 2018, 1:24
Bydliště: Čelákovice
Kontaktovat uživatele:

21. 8. 2018, 3:06

Je neskutečné, jak se téma vlákna dokáže velmi rychle a snadno zlomit. A to skoro pokaždé. Jsem nyní ve fázi výběru stojů pro dílničku, tak jsem za každý dobrý podnět vděčný. Vidím vlákno "Vhodný soustruh na domácí točení", i zajásám a hrnu se do něj. První 3 až 4 příspěvky OK a fajn, ale najednou točíme bubny z litiny, a ta určitě zadře lože každého stroje a končíme u vysavače a filců na suportu. No paráda :evil:

Ale s tím se asi nic nenadělá, důležité je si vybrat ty správné informace a rozlišit balast od dobrých a odborných rad podložených praxí. Tak jdu studovat další příspěvky a těším se, až budu moci také něčím hodnotným přispět a nebýt jen pasivní čitatel.
Nebojím se dělat rukama a používat hlavu.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

21. 8. 2018, 3:24

Wurm7 píše: 21. 8. 2018, 3:06 Je neskutečné, jak se téma vlákna dokáže velmi rychle a snadno zlomit.
Každý rok se minimálně deset lidí ptá jakej soustruh ,dá se říct že mají pocit jedinečnosti že zrovna oni se ptají a potřebují čerstvou odpověď jako by se za ten rok nebo dva něco změnilo . Většinou ani nejsou schopný specifikovat na co ho potřebují a jak bude vytížený ,natož aby odpověděli někomu kdo by jim i poradil .Tak že se není čemu divit ,každý časem přestane nebo omezí odpovědi na ty samé otázky .
A když jsme u toho ,už jsi odpověděl na můj dotaz ve vlákně soustruh z bazaru??
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

21. 8. 2018, 3:35

Toho balastu tady moc není, a zrovna tohle vlákno je hodně o praxi. Až si totiž pro něco pojedeš a uvidíš pod ním kotouč litiny, a tím myslim kotouč jako kolečko, tak budeš po přečtení těhle jak se zatím mylně domniváš blábolů o kousek dál a už budeš vědět co tě může čekat.

Pokud někdo potřebuje radu jakou si má koupit mašinu, tak pravděpodobně ani neví co bude v budoucnu dělat. Jediný kriterium je cena, a co možná nejvíc původní stav, pokud možno zachovalej. Na dalším místě je velikost dílny, přístup, a jistič.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

21. 8. 2018, 5:18

Ha ma tusim ss550 a som spokojny. Aspon to je presne a nevylietane.
Samozrejme keby bol k dispoziicii sustruh starsi a presny nie tie stare vylietane sunky tak by som bral. (lenze to cena je inde)
Uživatelský avatar
Wurm7
Příspěvky: 178
Registrován: 7. 7. 2018, 1:24
Bydliště: Čelákovice
Kontaktovat uživatele:

22. 8. 2018, 9:54

fmodel píše: 21. 8. 2018, 3:24
Wurm7 píše: 21. 8. 2018, 3:06 Je neskutečné, jak se téma vlákna dokáže velmi rychle a snadno zlomit.
Každý rok se minimálně deset lidí ptá jakej soustruh ,dá se říct že mají pocit jedinečnosti že zrovna oni se ptají a potřebují čerstvou odpověď jako by se za ten rok nebo dva něco změnilo . Většinou ani nejsou schopný specifikovat na co ho potřebují a jak bude vytížený ,natož aby odpověděli někomu kdo by jim i poradil .Tak že se není čemu divit ,každý časem přestane nebo omezí odpovědi na ty samé otázky .
A když jsme u toho ,už jsi odpověděl na můj dotaz ve vlákně soustruh z bazaru??
Já tomu rozumím a díky za názor. Rozhodně pocit jedinečnosti já nemám, spíš pocit beznaděje. Tak je myslím vcelku hezké, ýe se snažím najít otevřeně pomoc a rady u těch zkušenější, tedy právě zde. U někoho, kdo už prostě tou klikou a kolem něco natočil. Tak takhle to vidím já.

Ano, odpověděl jsem na tvůj dotaz v tom vlákně, tam jsem to myslím hodně detailně vysvětlil.
Nebojím se dělat rukama a používat hlavu.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

22. 8. 2018, 10:29

Jde o to, že nikdo neví co bude v tý dílně dělat, co bude za tejden, kdo s čím přijde, co budeš chtít vyrábět.. když víš že budeš točit kola na vagóny, tak je to jasný, karusel, když budeš dělat tyčky do modelů vrtulníků, tak malej modelářskej, když to bude 5000 špuntů tejdně, tak cnc, nedavno jsem sem dával odkaz na pěknej malej soustruh za 30k. Ten by byl do dílny perfektní, malej kolem 2m, moderní.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

22. 8. 2018, 11:39

Navážet se do ostatních, že nepíšou zrovna o tom co tebe zajímá je určitě spolehlivá cesta jak z nich ty informace získat. Tohle je berniho vlákno on tady položil nějaký dotazy, takže jestli se mu zdá, že vlákno nabralo pro něj nepřínosnej směr, tak je na něm vznášet námitku.
obráběč
Příspěvky: 231
Registrován: 23. 4. 2015, 12:16

22. 8. 2018, 8:19

Kup si soustruh SU32 je to výborný stroj, je velice pevný a silný, má brzdu, nemá spojku takže elektromotor se spouští až pákou což znamená značnou úsporu elektřiny.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

22. 8. 2018, 8:50

Na volno to zase tolik nežere. Výhoda spojky je v tom, že se nereverzuje motorem ale spojkou, takže to neshazuje jističe.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“