vhodný soustruh pro domácí točení

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

22. 8. 2018, 8:56

Řešit spotřebu u hobby soustruhů je bezpředmětné. Ta spojka má obří výhodu v tom citu, který tím člověk získá. Pro mě důležité třeba při závitování. Osobně bych soustruh bez spojky nebral. I když zvyknout se dá asi na všechno.
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

23. 8. 2018, 7:02

jak tu byla řeč o soustruzích volman tak tu jeden dám /fotka je z netu/
před pár lety kámoš sháněl něco menšího a tak jsme se jeli podívat a prodávající měl tento typ.
Má to parádní a citlivé ovládání spojkama v koníku jen morse 2 krásný stroj..bohužel ten konkrétní kus měl značne poničené vodící plochy...... navíc ty plochy mají prizmy blbě řešené prostě špatně se to opravuje
Obrázek
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
obráběč
Příspěvky: 234
Registrován: 23. 4. 2015, 12:16

23. 8. 2018, 7:27

Ta spojka zase taková výhoda není, prokluzování, oprava a shánění náhradních dílů. Hodně nepraktické je že většina soustruhů se spojkou se spouští levou rukou a když se náhodou stane že unverzálka vytáhne špóny z vany tak je nemožné stroj okamžitě zastavit a je zničený obrobek i nůž.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

23. 8. 2018, 7:39

u většiny ta páka je v levo a je to dost blbé nicméně výhody jsou značné u R-5ky se vždycky ohnu bokem a rukou zastavím zase je ta páka hodně dlouhá a pokud jsou spojky v pořádku, tak je to paráda já jsem měnil všechny lamely jak ve spojkách tak i v brzdě a občas se to musí seřídit tak to prostě je.
nakonec jsem tehdy sehnal kámošovi SU32 a dal jsem mu tam měnič.
u toho su 32 je hrozně debilní čerpadlo mazání je tam zubovka se šoupětem, které přepíná sací kanál podle směru otáčení...no a jak je to po letech vychozené tak mu vždycky spadne olej a musí zalét čerpadlo aby nasálo.
Každý stroj má neduhy tak to bohužel je
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

23. 8. 2018, 7:58

Nevim jak na čem, ale já mám páky jak u vřeteníku, tak z druhý strany suportu. SUIčko má jednu taky na suportě z prava.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

23. 8. 2018, 8:03

DwPetr píše: 23. 8. 2018, 7:58 Nevim jak na čem, ale já mám páky jak u vřeteníku, tak z druhý strany suportu. SUIčko má jednu taky na suportě z prava.
to znamena, ze mas mensinovy soustruhy
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

23. 8. 2018, 8:45

Menšiny maj samý výhody :D
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
Wurm7
Příspěvky: 178
Registrován: 7. 7. 2018, 1:24
Bydliště: Čelákovice
Kontaktovat uživatele:

23. 8. 2018, 12:34

obráběč píše: 22. 8. 2018, 8:19 Kup si soustruh SU32 je to výborný stroj, je velice pevný a silný, má brzdu, nemá spojku takže elektromotor se spouští až pákou což znamená značnou úsporu elektřiny.
Díky moc za tip, tento stroj mám ve svém možném výběru, ale to s tou brzdou mě nenapadlo. Na druhou stranu je zde zase několik názorů na výhodu spojky, no je to prostě boj, ten výběr :) Asi bude stejně nutné nakonec udělat u něčeho kompromis, to podle toho, co se kde v nabídkách objeví.
Nebojím se dělat rukama a používat hlavu.
Uživatelský avatar
Wurm7
Příspěvky: 178
Registrován: 7. 7. 2018, 1:24
Bydliště: Čelákovice
Kontaktovat uživatele:

23. 8. 2018, 12:41

kenybz píše: 23. 8. 2018, 7:02 jak tu byla řeč o soustruzích volman tak tu jeden dám /fotka je z netu/
před pár lety kámoš sháněl něco menšího a tak jsme se jeli podívat a prodávající měl tento typ.
Má to parádní a citlivé ovládání spojkama v koníku jen morse 2 krásný stroj..bohužel ten konkrétní kus měl značne poničené vodící plochy...... navíc ty plochy mají prizmy blbě řešené prostě špatně se to opravuje
Obrázek
Ježíšmarjá, to je nádherný stroj! Moje srdcovka. Prostě na takový já někde natrefit, tak do něj okamžitě jdu. No třeba se mi jednou někde poštěstí, díky za zprávu a foto.
Nebojím se dělat rukama a používat hlavu.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

23. 8. 2018, 1:55

Ked je sustruh komplet, a nevydrete lóže, tak by som uz kaslal na to ci to ma spojky.
Zasa na druhej strane na produktivite prace sa spojky prejavia no.
Ale kedze to chce na doma, tak tak snad. Nebude taha 12cky
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

23. 8. 2018, 2:18

U konvencky bych fakt na produktivitu nehledel
Nebo snad mas ambice jet serie a soutezit s cncckama?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Wurm7
Příspěvky: 178
Registrován: 7. 7. 2018, 1:24
Bydliště: Čelákovice
Kontaktovat uživatele:

23. 8. 2018, 3:35

robokop píše: 23. 8. 2018, 2:18 U konvencky bych fakt na produktivitu nehledel
Nebo snad mas ambice jet serie a soutezit s cncckama?
Ne, to opravdu v žádném případě. Tyto ambice nemám a 12ky tahat nebudu, ani 8čky :) Pouze kusovky, prvních několik let určitě. Co už mi zde pár kolegů poradilo a teď vidím potvrzují i další, je mít na mašině v cajku "litinu". Tedy neprojeté, nevydřené, nepřidřené lože. To je pro mě důležitá informace a budu si na to dávat pozor.

Ještě bych určitě uvítal (a třeba i někteří další), na co při takové obhlídce stroje hlavně mrknout, případně co třeba proměřit nebo odzkoušet při možnosti testu stroje. Vzít si hodinky a trn a něco přejet? Jak ověřit kolmosti/souběžnosti? Případně šrouby/tyče/pravítka. Takové nějaké šikovné "desatero", co opravdu neopominout. Protože asi tuším, že někteří rádoby "restaurátoři" mašinu "nagrémují" a hodí na to nový "lak" a snačí se utáhnout kupce na perfektní vzhled a tvrzení, že je mašina po GO.
Nebojím se dělat rukama a používat hlavu.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

23. 8. 2018, 4:16

Asi nejdůležitější je nechtít po soustruhu za 30tis. parametry a stav novýho, který by stál 600tis. Opotřebovaný lože budou mít všechny, některý míň, některý víc. Takže osobně já nevěším prodejci jitrnici na čelo s tím, že je vůle na matkách, a že má na na loži škrábance, buď to vezmu, nebo ne. Celkem se bavím když na FB někdo vystaví 70 let starej soustruh, a další řeší jestli je v dobrým stavu, jestli má vůle.

Základ je koupit za dobrou cenu, od člověka co to má doma, co na tom dělal, kolikrát je k tomu i příslušenství a nářadí.

Když mluvíš o tom trnu, tak mě trochu mrzí že jsem nepobral ty, co byly vyházený ve šmelcu, pár jich tam bylo. Já když jdu koupit mašinu, tak se mrknu jestli to není dolámaný od desty nebo bagru, jestli jsou tam všechny dekle, jak zhruba vypadají plochy, domluvím cenu, přidám bonmot, že už o tý mašině nikdy neuslyší, to taky nejednou dobře zafungovalo a jedu s tim domů.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

24. 8. 2018, 7:27

Wurm7 píše: 23. 8. 2018, 3:35
robokop píše: 23. 8. 2018, 2:18 U konvencky bych fakt na produktivitu nehledel
Nebo snad mas ambice jet serie a soutezit s cncckama?
Ne, to opravdu v žádném případě. Tyto ambice nemám a 12ky tahat nebudu, ani 8čky :) Pouze kusovky, prvních několik let určitě. Co už mi zde pár kolegů poradilo a teď vidím potvrzují i další, je mít na mašině v cajku "litinu". Tedy neprojeté, nevydřené, nepřidřené lože. To je pro mě důležitá informace a budu si na to dávat pozor.

Ještě bych určitě uvítal (a třeba i někteří další), na co při takové obhlídce stroje hlavně mrknout, případně co třeba proměřit nebo odzkoušet při možnosti testu stroje. Vzít si hodinky a trn a něco přejet? Jak ověřit kolmosti/souběžnosti? Případně šrouby/tyče/pravítka. Takové nějaké šikovné "desatero", co opravdu neopominout. Protože asi tuším, že někteří rádoby "restaurátoři" mašinu "nagrémují" a hodí na to nový "lak" a snačí se utáhnout kupce na perfektní vzhled a tvrzení, že je mašina po GO.
Vezmu to konce. Renovace štetkou není často ani třeba. Naivita kupujícch je nekonečná, stejně tak jako mazanost obchodníku. Jak píše Petr. Na FB se objeví 80 roku stará hajtra co hnila ve stodole, kupující se "odborne" ptaji na stav lože či vůle suportech. Přitom prodavající to poladil flexou od rezu.
Starý stroj budou čekat opravy vždy, spíš bych si pokládal otázku za kolik a zda vůbec budou proveditelné. Pokud obchodník ví, že mašina má problémy, umístí ho paletu a vymyslí příběh, opstatně dobry "příběh" je základem každého dobreho prodeje. Často například slyším: "bohužel spuštění není možné, nedovolujete to bezpečnopst práce, nemám odpovídající jištění, stroj nemůže zapojit osoba neznalá vyhlášky 50, atd.atd. Použitá věc, na záruky se nehraje. Možnost dostupnosti ND je snad pouze na SV 18, ted si jiný stroj s relativní dostupností dílů nevybavuji.
Na pěkný stroj se čeká celý život. Různé výzkumáky, laboratoře, školy atd. disponují častou slušnou paletou krásných strojů. Bohužel podobný stroj, který ještě nikdo neprodává už má dlouhý seznam čekatelů ve frontě. Zde bych nemluvil rozhodně o strojích do 100 tis. Pěkný stroj prostě stojí peníze, to je nezvratny fakt. Stačí se podívat na ceny třeba zrovna zminované 18nácty v Intosu. Bohužel lidé chtějí být obelhávíni viz. například AAA Auto atd. Donekonečna se opakující stejné příběhy.
Další skupinou jsou přechytralí kutilové vybaveni nářadím s Lidlu co "generálkují" pořízené stroje. Nejdřív se pochlubí na foru super kupem za super finance, potom "odbornou" rozborkou a po půl roce je stroj opět na Bazoši.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

24. 8. 2018, 7:55

elbarto píše: 24. 8. 2018, 7:27
Další skupinou jsou přechytralí kutilové vybaveni nářadím s Lidlu co "generálkují" pořízené stroje. Nejdřív se pochlubí na foru super kupem za super finance, potom "odbornou" rozborkou a po půl roce je stroj opět na Bazoši.
jj tohle mě pobavilo a je to tak :D
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“