vhodný soustruh pro domácí točení

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

24. 8. 2018, 8:24

Wurm7 píše: 23. 8. 2018, 3:35
Ještě bych určitě uvítal (a třeba i někteří další), na co při takové obhlídce stroje hlavně mrknout, případně co třeba proměřit nebo odzkoušet při možnosti testu stroje. Vzít si hodinky a trn a něco přejet? Jak ověřit kolmosti/souběžnosti? Případně šrouby/tyče/pravítka. Takové nějaké šikovné "desatero", co opravdu neopominout. Protože asi tuším, že někteří rádoby "restaurátoři" mašinu "nagrémují" a hodí na to nový "lak" a snačí se utáhnout kupce na perfektní vzhled a tvrzení, že je mašina po GO.
někdy stroj kupuje hobbík, který občas stočí hřídelku ke stavebnímu kolečku a nějaké opotřebení stroje ho v podstatě netrápí.
Obtížnější situaci řeší někdo, kdo má touhu mít doma slušný stroj - pokud umí stroj proměřit, tak desatero nepotřebuje. Pokud to neumí, tak mu desatero moc nepomůže. Pohyb rafiky na úchylkoměru neumí většinou správně vyhodnotit - jsou problémy, které se dají dobře opravit a třeba lavor v loži je pro většinu věc neřešitelná. (technologicky - finančně)
Cena trochu slušného stroje nebude nízká a další náklady na repasi rychle nabíhají. Co tak pustit nějakou korunu a zaplatit si k tomu odborníka ?

Situaci komplikuje fakt, že pokud se v inzerci objeví slušný stroj, je do večera pryč.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

24. 8. 2018, 8:45

tak volmánek se líbil :) marně jsem hledal ještě jeden model s "normálním suportem " a revolverovou hlavou taky menší velikosti.
co píšou hoši je samozřejmě pravda no a ohledně postupu měření je tu na fóru knížka ke stažení...kdo ví tak nech dá odkaz.
Jenže i když budu mít například půjčený kontrolní trn a k tomu úchylkoměr se stojánkem, tak to může být v některých situacích zbytečné.
Například když bude dobrá cena vzhledem k stavu tak se na mě ani nemusí dostat řada, nebo to někdo přeplatí a nebo jakmile vytáhnu měřidla tak mě prodávající pošle někam s tím že jsou další zájemci.
Co bych doporučil, tak promluvit si s prodávajícím o stavu ...ideální by bylo kdyby sám na tom stroji dělal a dobře ho znal a případně poradil jak s některýma nedokonalostma vy*rbat...
Broušení lože je drahé /30-50 tisíc/ je lepší ty peníze přidat za stroj který už bude mít vodící plochy v dobrém a použitelném stavu.
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

24. 8. 2018, 9:45

tady v tomto tématu je odkaz pro stažení knihy měření obráběcích strojů
viewtopic.php?f=11&t=21651
jo našel jsem poněkud zdevastovaného revolverového vomana
někde mám i svoje fotky dvou kousků, přičemž jeden byl ve vynikajícím stavu, ale oba už jsou prodané...
jsou to málo známé důmyslně udělané mašinky
Obrázek

Obrázek
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Jenda.cl
Příspěvky: 4
Registrován: 6. 8. 2018, 12:14

24. 8. 2018, 10:07

Já například potřebuju nejčastěji to vyrobit různé čepy, se, brzdové bubny a podobně na autoveterany. Co mi poradíte? Nebaví mě čekat na mě drobné zakázky..
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

24. 8. 2018, 10:18

Není to tak dlouho co jsem viděl prodávat několik součástí a byla tam z nejakýho revolveru ta hlava, něco malýho to bylo.

Radit, dobře, ale jaký máš místo, kolik tun do toho mista pujde dopravit, jakej je jistič.. kolik peněz, kolem 30ti se dá sehnat Polská 25, naše 18, 50, Ruská 16.. starý Volmani..
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Wayne
Příspěvky: 5
Registrován: 15. 7. 2018, 11:11
Bydliště: Plzeň, Brno

18. 9. 2018, 9:47

Vhodný soustruh pro domácí točení je takový, o kterém si pak nikdy nebudu myslet, že byl nakonec přece jen moc drahý :)

Přestože při práci mám možnost se v některé fabrice dohodnout, že mi něco vyrobí, měl jsem dlouho chuť si něco pořídit domů - jsem prostě hraboš, co si rád o víkendu něco usmyslí a chce mít po ruce stroj, materiál nebo nejlépe obojí. Dnes jsem rád, že mi nevyšel meziválečný Diezmann&Schönherr (meziválečná třítuna mj. s lícní deskou kolem 600). Počkal jsem si na TUM 35 a FUS 22. Prodávající tomu nerozuměli (firma plná elektroniků), stroje po záplavě do metru mají jen motory po repasu, elektriku jsem si udělal, potažmo si udělám sám, stroje jsou pozůstatkem nějakých terezínských komunálních služeb či co to původně bylo. Na strojích dělal fachman, to se poznalo podle vajglů léta ležících ve vaně frézky :D , ale na druhou stranu se utěšuju tím, že vyběhané od pohledu nejsou a asi ani nemůžou být, když to nějakých 5 + 15 let v suchu (krom 3 mokrých dnů) čekalo na svůj osud. (Vše proměřit sice mám čím, leč nemám kdy.) Divím se, že se po tom někdo nevrhl přede mnou, ale odfláknutý inzerát s fotku stroje zaskládaného harampádím (obou strojů) a netakticky nehovořící o příslušenství (tedy že k tomu je) zájemce prostě nepřitáhne - tenkrát k mojí velké radosti.

Když něco chci "na takové to domácí žvýkání", vyplatí se počkat si, případně se rovnou zaměřit na stroj, kde jsou potíže s elektrikou (pak tomu třeba i odpovídá cena), ty ale "nejsou". Většinou ale k dobrému kupu stejně musí pomoci náhoda, případně známosti. Nebo se stačí spokojit s omezenými funkcemi - řezat "závit domácí obecný" se dá i očkem nebo závitníkem, když ho mám nebo si ho půjčím. Tak si říkám - je vůbec někdo na světě, že by měl soustruh a neměl alespoň základní závitovací sadu?

Co jsem ale viděl poslední dobou pár kusů, přijde mi, že se ceny posunuly příznivějším směrem než co jsem hledal v průběhu posledních tří let, nebo se pletu?
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

19. 9. 2018, 6:09

Ceny za vraky, to ano.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“