Malý soustruh VOLMAN - určení typu

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Zbýňa
Příspěvky: 1921
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

24. 9. 2018, 5:31

testone píše: 23. 9. 2018, 10:20
klíňáky tam vlastně nemůžou být kvůli skříni
Pravda, na to jsem zapomněl. Takže poslední převod na vřeteno tím plocháčem.

Podle poslední fotky by mohl mít ten soustruh docela v pořádku lože a to je základ. Zbytek je snadno řešitelnej.
Uživatelský avatar
Wema
Příspěvky: 91
Registrován: 16. 9. 2018, 12:06

24. 9. 2018, 8:14

No kluci, je vidět, že v tom chodíte o dost víc jak já ;)
Co se týče otáček, díval jsem se třeba na soustruh PROMA SPA-700P což je velikostně srovnatelný soustruh postavený na moderní koncepci. Rozsah jeho otáček je 115, 210, 350, 550, 970, 1620 ot/min .... a přiznám se, že pro řezání závitů očkem bych si představoval spodní otáčky nejspíše ještě trochu nižší - nebo jaké jsou vaše zkušenosti? Horní hranici otáček bych si představoval kolem 1500 ot/min - což byl původní parametr soustruhu.
Frekvenční měnič považuji za velkou výhodu a uvažuji o něm více než hodně, ale nevím o tomto zařízení takřka nic, proto si toho musím hodně načíst v nějakém dobrém vláknu. Prodktů je na trhu tolik, že jsem se v tom docela snadno ztratil. Navíc bych si přál nějaká hodně jednoduchý, co nejméně elektronikou prošpikovaný zařízení ... nejlépe jen krabičku s potenciometrem, pokud to mám říct co nejsnadněji. Zatím ani nevím, jaké parametry mám hledat.
Nyní nevím, kde začít. Budu muset překousnout tu teorii na začátku a hodit se do obrazu. Mimo jiné nemůžu moc pochopit tu stopňovitost průměrů na vřetenu ... víc asi zjistím až to prostě rozeberu, což mě nemine.
Dnes jsem dovezl řemenici na vřeteno, kterou umístím pod ten kryt na vřeteníku ... venkovní průměr má 155mm ... přidávám pár dalších fotek pro lepší pochopení nynějšího stavu. Díky všem za podporu !
Přílohy
P1040440.JPG
P1040443.JPG
P1040452.JPG
P1040461.JPG
Uživatelský avatar
Wema
Příspěvky: 91
Registrován: 16. 9. 2018, 12:06

24. 9. 2018, 8:37

.... jiank hrubou představu o nových převodech jsem měl takovou .... možnost měnit převody na motoru v 5-ti stupních na "pyramidě" a potom na boku nohy na dvou vyvedených řemenicích o poměru 1:2/2:1, nebo 1:2,5/2,5:1 .... co zatím vůbec neznám je průměr řemenice na předloze pod vřetenem ... horní řemenice bude 155mm, to už je dané - větší tam nedostanu ... otázkou je, co spočítat dolů. Motor mám připravený 1,5kW/1450 otáček ... dá se s takovou myšlenkou reálně pracovat, kluci ?
Až bych toto sestavil, představoval bych si uvažovat nad frekvenčním měničem a zdokonalit to. Je to možná krok zpátky, ale představoval bych si, abych si v případě nouze vystačil i bez frekvenčáku a měl možnost regulace pomocí převodů alespoň v 10-ti stupních na rozmezí cca 100-1500 otáček, zda je to reálné ....
Přílohy
Nové převody 1.png
Zbýňa
Příspěvky: 1921
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

24. 9. 2018, 9:06

Ta stupňovitost vřetene je jeho normální konstrukční vlastnost. Vřeteno jí má třeba proto aby šlo zamontovat do ložisek, nasadit doprostřed řemenici, mohlo mít zepředu uvnitř větší kužel atd atd. Nehledej v tom žádnou záhadu. Vypadaj tak všechny běžný vřetena. Vykašli se na tu kaskádu řemenic s nepasujícíma řemenama udělej to rovnou s frekvenčákem a zabuduj motor s předlohou do tý nohy. Deset stupňů je zbytečnost, bohatě vystačíš s šesti, ale to ti ten frekvenčák vyřeší.

Motor tam dej 900 otáček, aby nebylo potřeba redukovat jenom dolu, ale převodovat na obě strany. Ta horní řemenice když bude plochá tak vůbec nemusí bejt největší průměr co se tam vejde. Prostě je potřeba navrhnout točky motoru, první převodovej stupeň (1:2, 2:1) a pak dopočítat druhej převodovej stupeň na vřeteno aby to bylo možný zastavět a aby se zbytečně moc nesnižovaly otáčky frekvenčákem, takže budeš mít spíš menší řemenici na vřeteni. Je ale samozřejmě potřeba dodržet nějakej minimální průměr malý řemenice kvůli délce a úhlu opásání a ohebnosti řemene.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7208
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

25. 9. 2018, 6:16

Proč tam cpeš nahoru na vřeteno ty klíňáky, když se tu celou dobu mluví o tom, že tam nejdou dát kvůli tvaru odlitku?
To je fakt tak velkej problém vzít dvě hliníkový desky, sešroubovat mezi ně plochej řemen z Reka a na půl hodiny to ohřát instalatérskou svářečkou?
....
pořád přehazovat ty řemeny tě brzo začne sr...
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Wema
Příspěvky: 91
Registrován: 16. 9. 2018, 12:06

25. 9. 2018, 8:08

Zkoušel jsem něco načíst o těch frekvenčních měničích, abych se hodil trochu do obrazu, ale moc se mi to nepodařilo. Zatím v tom plavu.
Motor o 900 otáčkách bohužel nemám ani jeden, tak musím žít s tím co mám a použít 1,5kW / 1450 otáček.
S tím plochým řemenem taky nemám zatím žádný zkušenosti .... tím myslím třeba minimální průměry řemenic, lepení a podobně - ale tím nechci říct, že bych to nebyl schopen zvládnout.
Potřeboval bych začít na nějakém konci a trochu tápu kde se odpíchnout ... tak snad o tom víc načtu a budu schopný s váma konverzovat na lepší úrovni.

Díky všem co se mnou budou mít trpělivost .... nikoho diskutovat nenutím, ale ochotným vzdávám poklonu a poděkování
Uživatelský avatar
Wema
Příspěvky: 91
Registrován: 16. 9. 2018, 12:06

8. 10. 2018, 6:43

Musím konstatovat, že je mi líto, že se moje řešení mění téměř ze dne na den, ale okolnosti to tak nabízejí. Takže bude asi jen na mě, zda toho využiju.

Vycházel jsem z toho, že na stroj namontuju motor 1,1kW / 980 otáček s tím, že použiju dosavadní kaskádu pěti řemenic a vše doplním o frekvenční měnič Omron s vektorovým řízením. Pokud bych se pohyboval v kmitočtech 20 - 100Hz, což je pro běžné motory přijatelné a snesitelné, čistě teoreticky bych se dostal na rozsah otáček 124 - 1500 otáček za minutu. Pokud bych se odvážil jít s frekvencí pod 25Hz, dostal ybch se i níž .... ale otázkou je jak nízko. Přál jsem si dosáhnout ideálně rozsahu 20 - 1500 otáček za minutu. Vše by se dalo řešit novou kaskádou řemenic, jelikož převod z předlohy na vřeteno mohu použít tak maximálně v poměru 0,44 jelikož na vřeteno nemohu dát větší řemenici než cirka 140mm ale dnes je ve vzduchu nové řešení.

Volal mi kamarád a nabídl mi motor se třemi rychlostmi. Podivil jsem se .... a podivil jsem se ještě víc, když mi řekl jaká je rozsah otáček. Motor je sice silnější než jsem původně chtěl - má 3kW. Dle jeho slov se jedná o velice kompaktní provedení s rozsahem otáček 2800 / 1350 / 240 otáček za minutu. Motor je navíc doplněn o doběhovou brzdu řízenou bezpečným napětím 24V. Za použití dosavadní kaskády řemenic a převodovým poměrem z předlohy na vřeteno někde kolem 0,44 bych se dle mých výpočtů mohl pohybovat v rozsahu 60 - 2150 otáček za minutu a to v 15 kombinovaných převodech po skocích:
60-83-105-133-183-341-467-594-708-752-970-1033-1232-1561-2143 otáček za minutu

Pokud by toto řešení bylo opravdu reálné, měl bych téměř vyhráno ... tedy s tím, že bych se současnou kaskádou řemenic oželel místo 20 ot/min pouze 60 ot/min. Dalším řešením by bylo vyrobit novou kaskádu řemenic ..... třeba ne s 5 převodovými poměry, ale pouze se třemi, což by při vhodném výpočtu mohlo dostačovat. Celkem bych tedy dostal 9 kombinovaných převodových stupňů. Vzhledem k tomu, že tento stroj Volman P13S měl původně pouze 6 rychlostí v rozsahu 475-1500 otáček za minutu by to moje řešení bylo příjemným krokem kupředu.

Otázkou na záver je, zda se někdo z vás setkal s takovým motorem na podobné bázi, kdy by měl motor tři různé vinutí s tak velkým rozsahem otáček, zda je to běžné, nebo zda má někdo zkušenosti s podobným systémem brzdy motoru a zda je ještě vůbec možné takovýto motor osazovat v nějakém rozsahu frekvenčním měničem, pokud bych měl potřebu ještě více snížit otáčky ....

Díky všem za pomoc.
Wema
Přílohy
Převody pro 3 rychlostní motor.jpg
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 10. 2018, 6:55

Tobě fakt není pomoci.
Několik lidí ti napíše, že pro výkon, potřebný k nějakému řezání očkem, klidně můžeš jít na měniči třeba na 1 Hz. Ale ty si pořád vedeš svou.
Mezitím tady píšeš, jak chceš, aby byl soustruh pokud možno v původním stavu a kritizuješ původního majitele. Ale pak tam nacpeš 3kW obludu.
Docela by mě zajímalo, kolik jsi toho nasoustružil a nařezal závitů očkem na nějakém jiném soustruhu.

A ještě poznámka. Měniče si často umí uložit konfiguraci pro 2 motory. Pro 3 už to asi tak běžné nebude. A navíc je otázka, jak snadné a pohodlné je na daném měniči přepínání těch konfigurací.
Uživatelský avatar
Wema
Příspěvky: 91
Registrován: 16. 9. 2018, 12:06

8. 10. 2018, 8:13

Zlobit se na mě jistě můžeš, s tím nic neudělám ... jen se snažím z mých možností vytěžit adekvátní výsledek. Jestli Ti přijde, že 3kW je taková hrůza tak nevím co Ti na to říct. Celou dobu se snažím udělat provedení tak, abych nemusel do nynější konstrukce nevratně zasahovat, což by se mi nyní podařilo a stejně mi to zkritizuješ. Nevím, co dle tebe dělám špatně ... zda Ti vadí, že se to snažím zjednodušit v tomto případě jen na jeden posuvný kliňák a třípolohový vypínač ... nechám se vyvést z omylu .... ale okem laika vidím, že na první pohled se mi to jeví jako řešení levnější, snažší, proveditelnější s mými slabšími zkušenostmi (jak jsi podotkl).
....při troše sebezapření jsi mohl jen slušně napsat "podle mě to není nejlepší řešení, protože to a tohle ..... a doporučuji se vrátit k variantě s frekvenčákem protože je to výhodnější v tom a v tomhle" .... a ne mě tady proklít do třetího kolene
A kolik závitů jsem nařezal? Zcela jistě méně jako ty ... ale dost na to, abych věděl co na takovém stroji potřebuji produkovat.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 10. 2018, 9:20

Ale já jsem tě přece neproklel. Jen jsem napsal (myslím, že snad docela zdvořile), že ti není pomoci, protože si stejně nenecháš v ničem poradit.
A zlobit se? To určitě ně. Snad je mi jen trochu líto času, stráveného psaním někomu, kde to padá do skartačního pytle. Ale dělal jsem to dobrovolně. Zlobil bych se, kdyby takové řešení někdo nutil mně, ale když se tobě líbí - no je to tvůj boj.

FM je (podle mě) mnohem lepší řešení, protože ho můžeš plynule regulovat od nuly do maxima, kdežto motor se 3 vinutími sice můžeš přepnout na 3 rychlosti, ale pak už je to jenom ON/OFF. Prostě start do plnejch.
Pokud si doposud dělal na soustruhu, který startuje do plných, tak ti to možná nepřijde. Já jsem pro změnu začínal na soustruhu s plynule laditelnýma otáčkama a tak jsem zvyklej si to rozjíždět pomalu (aby ta zapomenutá klička v univerzále nalítala moc daleko ;-) ). A pokud mám něco dělat u švagra, který regulovaný pohon nemá, tak je to pro mě vždycky dost utrpení.

No ale každý svého štěstí strojvedoucím.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

8. 10. 2018, 9:29

řezání očkem na soustruhu je takové zvláštní, pokud má soustruh dost síly na velké očko, často chybí odvaha tam strkat ruce.

těch převodů se drž a dobře počítej,
nyní se nechám i já poučit - 1,5kw /1450ot motor má moment někde okolo 10N při nominálních otáčkách. Pokud vektorový měnič dovolí jet od 1Hz a udrží nominální moment motoru = tak mi vychází že při 1Hz produkuje výkon 30W. Je to tak nebo vektorový měnič umí zvednout moment při nízkých otáčkách (v tom případě jak ? proud překročit moc nesmím a napětí zvednout také neumím)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
Wema
Příspěvky: 91
Registrován: 16. 9. 2018, 12:06

8. 10. 2018, 9:31

Tak zkušenosti mám předevšímn s S 28 Žebrák a SV18 RA1000 .... SV18 je kapitola sama pro sebe - stroj bez spojky, bez brzdy, hnaný taktéž natvrdo, spínaný taktéž natvrdo ..... a je fakt, že jsem možná lepší stroj nikdy nepoznal. Zase asi nečekám zázraky od toho svého a s chodem alá SV18 bych se spokojil.
Rozhodně nepopírám, že u FM považuji za obrovskou výhodu plynulý rozběh, volitelný doběh, jednoduchou reverzaci, jednoduché volení plynulých otáček. To popřít nejde.
S FM moc zkušeností nemám a předpokládal jsem, rozmezí použitelného kmitočtu mezi 25-100Hz. Pár lidí mi opravdu tvrdilo, že můžu jít skoro na doraz (na spodní doraz) ale pár dalších to popřelo. Podvědomí o FM mi přiživuje jen čtení o něm. Praktické zkušenosti mi chybí.
Pořád jsem na začátku ... ve fázi promýšlení. Stačí krok vlevo nebo vpravo a vyloženě skáču z variaty do varianty. Možná to vypadá že nevím co chci, ale než začnu, chci jednoduše promyslet TEORETICKY všechny dostupné možnosti, nechat si poradit od zkušených, vybrat, zrealizovat a snad už jen spokojeně fungovat.
Tak snad to díky lidem jako jsi ty zvládnu a jsem rád, že padají občas i věcné rady a nápady. Pořád je tendence realizace vzestupná a to jen díky vám, tady na fóru ....
Wema
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 10. 2018, 11:20

chb píše: 8. 10. 2018, 9:29 nyní se nechám i já poučit - 1,5kw /1450ot motor má moment někde okolo 10N při nominálních otáčkách. Pokud vektorový měnič dovolí jet od 1Hz a udrží nominální moment motoru = tak mi vychází že při 1Hz produkuje výkon 30W. Je to tak nebo vektorový měnič umí zvednout moment při nízkých otáčkách (v tom případě jak ? proud překročit moc nesmím a napětí zvednout také neumím)
Umí ho zvednout. A s napětím si ten měnič ve vektorovém režimu hraje sám. Dostane úkol toč, tak pro to dělá všechno co umí. Jde o to, co mu dovolíš.
Těch spočtených 30W sice vypadá málo, ale to jen proto, že to točí minimální otáčky. I motor z buldozeru bude mít při minimálních otáčkách minimální výkon, ale stejně ho nepřepereš.

Dodatečně dopisuji:
Udělal jsem pokus.
Mám tady na stole testovací sestavu - malý měnič Fuji (1f, výstupní proud 1.6A, takže vhodný tak pro 350-400W motory) a k tomu maličký 4-pólový motor 60W, tedy 0.06kW.
Nastavil jsem frekvenci 1 Hz. Řekl bych, že i s tímhle srandovním motorkem bez převodů přímo hřídelí motoru by se daly řezat závity očkem tak M3-M6, při menších průměrech M3 nebo M4 by to při případném zaseknutí očka zřejmě hlazenku ukroutilo nebo očesalo očko.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

9. 10. 2018, 5:03

chb píše: 8. 10. 2018, 9:29 řezání očkem na soustruhu je takové zvláštní, pokud má soustruh dost síly na velké očko, často chybí odvaha tam strkat ruce.

těch převodů se drž a dobře počítej,
nyní se nechám i já poučit - 1,5kw /1450ot motor má moment někde okolo 10N při nominálních otáčkách. Pokud vektorový měnič dovolí jet od 1Hz a udrží nominální moment motoru = tak mi vychází že při 1Hz produkuje výkon 30W. Je to tak nebo vektorový měnič umí zvednout moment při nízkých otáčkách (v tom případě jak ? proud překročit moc nesmím a napětí zvednout také neumím)
Nerad bych zasahoval do překvapivé :mrgreen: (spíš neuvěřitelné) diskuze - ale trochu mi uniká, k čemu je při řezání očkem dobré počítat výkon.
Obvykle je totiž pro spodek u mašiny důležitý dosažitelný moment.
Jinak to klasická současná diskuze typu "můžu zcela zxxxxxý převodový diagram mašiny vykompenzovat dostatečně :mrgreen: velkým motorem a měničem?
Odpověď je opět jednoduchá - jsem - li bohatý :mrgreen: , tak ano :D
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

9. 10. 2018, 5:24

Mex píše: 8. 10. 2018, 11:20
chb píše: 8. 10. 2018, 9:29 nyní se nechám i já poučit - 1,5kw /1450ot motor má moment někde okolo 10N při nominálních otáčkách. Pokud vektorový měnič dovolí jet od 1Hz a udrží nominální moment motoru = tak mi vychází že při 1Hz produkuje výkon 30W. Je to tak nebo vektorový měnič umí zvednout moment při nízkých otáčkách (v tom případě jak ? proud překročit moc nesmím a napětí zvednout také neumím)
Umí ho zvednout. A s napětím si ten měnič ve vektorovém režimu hraje sám. Dostane úkol toč, tak pro to dělá všechno co umí. Jde o to, co mu dovolíš.
Těch spočtených 30W sice vypadá málo, ale to jen proto, že to točí minimální otáčky. I motor z buldozeru bude mít při minimálních otáčkách minimální výkon, ale stejně ho nepřepereš.

Dodatečně dopisuji:
Udělal jsem pokus.
Mám tady na stole testovací sestavu - malý měnič Fuji (1f, výstupní proud 1.6A, takže vhodný tak pro 350-400W motory) a k tomu maličký 4-pólový motor 60W, tedy 0.06kW.
Nastavil jsem frekvenci 1 Hz. Řekl bych, že i s tímhle srandovním motorkem bez převodů přímo hřídelí motoru by se daly řezat závity očkem tak M3-M6, při menších průměrech M3 nebo M4 by to při případném zaseknutí očka zřejmě hlazenku ukroutilo nebo očesalo očko.
Pro M4 do zlomení je třeba max. moment nějakých 500 - 650 Ncm (podle geometrie, typu a hlavně kvality závitníku) , pro bezpečné řezání by se nemělo žádném případě překračovat 75% této hodnoty.
Takže jestli ten pohon je schopen bezpečně fungovat bez škubání a podobných zvěrstev fungovat při nějakých cca 500Ncm, tak obecně s M4 není problém.
Mj. Jobtap G5 má maximální nastavitelný moment 220Ncm, a řezat na něm M4 do nějakého lepšího materiálu (třeba 22) je už problém - prostě to neutáhne.
Takže řezat M6 s čtyřpolem 0.06kW, na měniči s 1Hz, napřímo, tak to bych teda chtěl vidět :mrgreen:
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“