Soustruh Svoboda JSO 4

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
ViP
Příspěvky: 17
Registrován: 10. 12. 2018, 6:59

10. 12. 2018, 7:42

Dobrý den,
vlastním soustruh JSO 4 a rád bych se na něm naučil soustružit. Jsem začátečník. Soustruh je kompletní, ale běží nějak divně, pomalu. I s vyřazeným reduktorem otáček. Nevím, jestli mám něco špatně zapojeného nebo je vada v pohonu. Je tam třífázový motor, novější, 0,75 kW. Najde se nějaký majitel stejného soustruhu ze střední Moravy, se kterým bych mohl funkci soustruhu prokonzultovat, nejlépe osobně přímo u soustruhu?
Moc díky
Přílohy
IMG_0285.jpg
IMG_0283.jpg
IMG_0284.jpg
IMG_0493.JPG
IMG_0494.JPG
IMG_0495.JPG
IMG_0496.JPG
IMG_0497.JPG
IMG_0498.JPG
IMG_0499.JPG
IMG_0500.JPG
IMG_0502.JPG
Naposledy upravil(a) ViP dne 13. 12. 2018, 6:43, celkem upraveno 1 x.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

10. 12. 2018, 8:05

Předpokládám, že motor je v té noze a běží pořád, tou dlouhou pákou se zapíná spojka? Problém bude nejspíš v té spojce, že prokluzuje.

EDIT: obrácené otáčky (páka na druhou stranu) jdou taky blbě? A stejně nebo nějak jinak?
Aleš Procháska
ViP
Příspěvky: 17
Registrován: 10. 12. 2018, 6:59

10. 12. 2018, 8:31

Ano, motor je v noze, pohon lépe nafotím. Obrácené otáčky jsou stejně. Myslím si, že problém bude buď v pohonu nebo v té spojce.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

10. 12. 2018, 8:35

bacha na leknutí :D
spojkou otočené otáčky (zpátky) jsou odhadem tak o třetinu vyšší než dopředu - alespoň u JSO5 to tak je
vyplývá to z konstrukce převodovky
el. vypínač by měl reverzovat otáčky motoru taky
používám to tak, že smysl otáčení motoru zapínám tak, aby se při zapnutí spojky doprava (směrem k suportu) vřeteno roztočilo dopředu
zapnutím páky spojky doleva se to točí obráceně a rychleji
obráceně to bude obráceně :D a používá se to podle návodu k JSO5 jako vyšší řada otáček
návod k JSO5 je tu někde ke stažení
....
ještě něco
přímo ve vřeteníku je u JSO5 redukce tuším 1:8
už dvakrát jsem se potkal s tím, že to bylo natvrdo vyřazeno úpravou v převodovce
asi s tím bývá nějaký problém
dál jsem to nezkoumal
...
edit
teď jsem se pořádně podíval
u JSO4 jsou ty převody jinak než u JSO5, tak sorry
ta redukce 1/8 tam ale asi je, to je ta páka vpravo dole na vřeteníku
otázkou ale zůstává, co jsou "příliš malé otáčky" dle pocitu tazatele
vzhledem k době vzniku té mašiny je nutno předpokládat, že byla stavěna na nože z obyčejné nástrojové oceli, možná ani ne HSS, tomu budou odpovídat i předpokládané řezné rychlosti někde kolem 10-20m/min a tím i otáčky vřetene
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
ViP
Příspěvky: 17
Registrován: 10. 12. 2018, 6:59

10. 12. 2018, 9:09

Díky, přesně tak, JSO 5 už je trochu jinak konstruovaná. Proto sháním vyloženě majitele stejného soustruhu, který funguje. Nejlepší by bylo, kdyby se zjistilo, že je to "rukama" :-)
Ještě jedna věc, spojka u mého JSO 4 funguje jen na jednu stranu, tedy na jeden směr otáček. Tedy buď je vypnutá nebo zapnutá, ale nejde s ní jet na revers. Pouze tím vypínačem, polohy I. a II. A nevím, zda to tak mají všechny JSO 4 nebo mám vadu na tom mém. Proto potřebuji vidět v provozu nějaký další funkční JSO 4. Slyšel jsem, že JSO 5 má už dvě převodovky, tam je to vymakanější.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

10. 12. 2018, 9:40

Já vím, je to přízemní metoda.
Ale proč si neuděláš na řemenici motoru a na univerzále čárku fixem, pak nepootočíš ručně třeba 10 otáček na tom motoru a nezjistíš, o kolik se otočila univerzála?
Hned budeš vědět celkový převodový poměr.
Kolik točí (nebo má točit) motor najdeš na štítku, takže uvidíš, jestli všechno odpovídá nebo je něco blbě.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

10. 12. 2018, 10:23

ViP píše: 10. 12. 2018, 9:09 Díky, přesně tak, JSO 5 už je trochu jinak konstruovaná. Proto sháním vyloženě majitele stejného soustruhu, který funguje. Nejlepší by bylo, kdyby se zjistilo, že je to "rukama" :-)
Ještě jedna věc, spojka u mého JSO 4 funguje jen na jednu stranu, tedy na jeden směr otáček. Tedy buď je vypnutá nebo zapnutá, ale nejde s ní jet na revers. Pouze tím vypínačem, polohy I. a II. A nevím, zda to tak mají všechny JSO 4 nebo mám vadu na tom mém. Proto potřebuji vidět v provozu nějaký další funkční JSO 4. Slyšel jsem, že JSO 5 má už dvě převodovky, tam je to vymakanější.
Nevím jestli je to tak přímo konstruované, jestli není jenom ten revers vymontovaný. On totiž běží pořád a dělá docela hluk, tak z něj lidi vyndávali kolečka a přepínali to motorem. V takovém případě by ale pak stačilo jen otočit tu bronzovou kostku co hýbe spojkou, protože nebude opotřebovaná z druhé strany. Tedy za předpokladu že je to spojkou a že je to ten mechanismus který znám :-)
Aleš Procháska
ViP
Příspěvky: 17
Registrován: 10. 12. 2018, 6:59

10. 12. 2018, 10:38

Díky za zajímavé příspěvky. Se soustruhem se teprv seznamuji. Popíšu jednu věc, co mi to dělá. Když mám zapnutý reduktor otáček, tak mi spojka bezvadně funguje. Tedy aspoň jednostraně. Když vyřadím ten ozubený převod (reduktoru?) páčkou vzadu vlevo a páčku v pravé části vřeteníku dám dolů( je tam uvnitř řemenice na vřeteni nějaký mechanismus, co upravuje pohon vřetene kvůli redukci), tak se univerzála otáčí o něco rychleji, ale - musím držet páku spojky pořád. Jakmile ji totiž pustím, za několik vteřin se přestane vřeteno točit, spojka sama sjede. I tak mi ale neredukované otáčky přijdou hodně nízké. Krom toho mi při tom občas prokluzoval řemen, musel jsem potočit univerzálou, aby se znovu "chytnul". Nafotím pořádně zadní část soustruhu se spojkou a řemenicí.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

10. 12. 2018, 10:45

To bude projev té spojky. Je tam taková kostka, která ji přisouvá, ale ta bude už vydřená, takže ji přisouvá jen když se tu páku pořád tlačí. Opravit se to dá jednoduše, buď kostku obrátit nebo udělat novou, není složitá. Druhá možnost je spojku úplně vyřadit (natvrdo spojit) a řídit to jen motorem, ideálně přes frekvenčák aby to brzdilo.
Aleš Procháska
ViP
Příspěvky: 17
Registrován: 10. 12. 2018, 6:59

10. 12. 2018, 10:47

Moc díky. začnu tedy tou spojkou. Rozeberu a uvidím. Vyrobí se určitě nová kostka. Docela bych uvítal, pokud by se to dalo udělat, aby se spojkou ovládal i revers.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

10. 12. 2018, 11:24

Dej pak vědět jak to dopadlo :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

10. 12. 2018, 11:31

jako vím že se to ke starému stroji nehodí, ale dal bych tam normálně měnič a nechal jen tu zadní předlohu a máš to vyřešené
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

10. 12. 2018, 1:04

kenybz píše: 10. 12. 2018, 11:31 jako vím že se to ke starému stroji nehodí,
Jak nehodí ,buď chce muzeální exponát a jako na takovém se nepracuje ,nebo chce levnej soustruh aby si na něm umotal co potřebuje a pak ten měnič je celkem dobrá berlička.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
ViP
Příspěvky: 17
Registrován: 10. 12. 2018, 6:59

13. 12. 2018, 11:03

Tak jsem dnes zjistil od jednoho majitele JSO 4, že ta spojka v originále (JSO 4) je opravdu jen jednostranná, tedy bez možnosti reverzu, reverz pouze vypínačem motoru.
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

13. 12. 2018, 11:21

ViP píše: 13. 12. 2018, 11:03 Tak jsem dnes zjistil od jednoho majitele JSO 4, že ta spojka v originále (JSO 4) je opravdu jen jednostranná, tedy bez možnosti reverzu, reverz pouze vypínačem motoru.
No jasně.Tam ani nemůže být nic složitějšího,pětka má klasicky dvě spojky a navíc o oleji,přímo v převodovce.Tohle má jen plechový lamely na sucho uložené v té velké řemenici,vypínání je přes objímku,co do ní zapadá ten zmíněnej kamen ,dutou hřídelí vede tyčka,vypínající přes tři páčky tu spojku.Asi to nebylo moc spolehlivé,u většiny soustruhů je to zablokované na tvrdo a rozjíždí se rovnou motorem..Já to mám taky tak,původně jsem to sice chtěl rozchodit,ale nechtělo se mi vymýšlet chybějící věci.. Skutečně ta čtyřka nemá moc velké otáčky..Prostě jí je pan Svoboda nevtělil..Ale funguje i s těma malejma..Horší problém je s plochým řemenem,co pohání vřeteno..
Když tak koukám na řemenici na motoru, něco mi tam neštymuje.. řemen jde přendavat? já bych řekl,že má bejt opačně..Ještě se zvědavě zeptám,proč máš to čerpadlo pod vřeteníkem nad vodícím šroubem? To má nějakej důvod,nebo to tam jen momentálně nejlíp pasuje?
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“