TOS R5 na zámečnickou práci

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
ZoSo
Příspěvky: 144
Registrován: 26. 7. 2016, 10:50

23. 1. 2019, 9:17

Ahoj.
Uvažuji nad koupí R5.
Všude se píše/zde na foru píšete- "nevhodný na kusouvou práci",ale proč?
Velikost ani kw mi nevadí, řezání závitů hlavním nožovým suportem lze po vložení patrony, což je jako měnit kola u hrotového suportu.(nebo ne?)
Co nevím je, jestli lze revolverovou hlavu ručně posouvat do řezu jako normálniho koníka, nebo lze jen strojový posuv, to by mohla být určitá překážka.
Absence pomocného suportu je řešitelná dodáním z jiného stroje.
Protože jsem v provozu žádný revolverový soustruh neviděl, nevím jestli mi neuniká nějaký základní,principiální rozdíl, nebo problém při hobby použití na spíš zámečnickou,než superpřesnou nástrojářskou práci.

Pokud máte zkušenosti,argumenty pro/proti, budu tád.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

23. 1. 2019, 10:08

edit dělám na něm jenom kusovky nové náhradní součásti a opravy všeho možného...revolverová hlava osazená nejpoužívanějšíma nástrojema..co uděláš na r-5ce za pár minut trvá na běžném univerzálním soustruhu minimálně 2-násobek času...to téma co jsem dal odkaz doporučuju projít celé, protože jsou tam na začátku chybné informace hlavně co se týká řazení otáček za chodu to opravdu nezkoušejte...posuvy se řadí normálně za chodu i v záběru ale otáčky ne!
Obrázek
tady si můžeš přečíst o R5-ce...nemá smysl abych to psal znovu soustruh mám a stále používám má své specifika jak pozitivní které nedokáže jiný soustruh tak i negativní jsou prostě určité soustružnické práce které na něm nejdou a nebo jen velmi omezeně...
můj teda nejen můj názor je, že v každé obrobně kde je víc jak jeden soustruch by měla být R-5ka
zrovna před pár hodinama jsem byl u kámoše co má kovoobrábění a i zámečnickou výrobu 18-ka stojí v koutě a R5- jede o 106
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... evolverový
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
ZoSo
Příspěvky: 144
Registrován: 26. 7. 2016, 10:50

28. 1. 2019, 2:24

Tak jsem to vlákno z odkazu dočetl-díky.
Podle něj se dá udělat celá rozborka.

Přesto mám pořád nejasno, co tedy na R5 vůbec nejde dělat?
Doteď jsem měl většího stolního čiňana a tak si řikám co mohl umět co R5 neumí?
Vlastně vim- číňan měl závitový hodinky,no..
Na hobby práci mi to příjde jako zajímavá možnost při nízké pořizovací ceně.
jiriu
Příspěvky: 103
Registrován: 5. 12. 2011, 8:12

28. 1. 2019, 2:50

Zdravim ,nebudu popisovat vše v čem mi prijde sikovnější hrotový soustruh pokud tedy nejde o serii ale absence koníka by mě chyběla hodně ,neudelas nic delšiho co potrebuješ opřít ev. mezi hroty když to ma bězět luneta tolik chybět nemusí i když.....co kdyby. j
ZoSo
Příspěvky: 144
Registrován: 26. 7. 2016, 10:50

28. 1. 2019, 3:28

Klidně se rozepiš, mě to pomůže.
Mylsíš že nejde pracovat mezi hroty? Resp. Nejde do revolveru dát otočnej hrot?
Ta dýlka která je myslim 60 cm by mě tak netrápila.
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

28. 1. 2019, 4:06

Na fotke vyššie je v revolverovej hlave otočný hrot, neviem prečo by tam nešiel dať
Tos C45-2000
Lukashom
Příspěvky: 271
Registrován: 27. 8. 2012, 9:27
Bydliště: Klatovy
Kontaktovat uživatele:

28. 1. 2019, 4:28

Já ho doma mám. Da se na tom dělat jak kusovka tak série.
ZoSo
Příspěvky: 144
Registrován: 26. 7. 2016, 10:50

28. 1. 2019, 5:55

turnigy píše: 28. 1. 2019, 4:06 Na fotke vyššie je v revolverovej hlave otočný hrot, neviem prečo by tam nešiel dať
No mě to právě bylo divný proč by nešel.
Může jich být hne5,ne?
Lukashom
Příspěvky: 271
Registrován: 27. 8. 2012, 9:27
Bydliště: Klatovy
Kontaktovat uživatele:

28. 1. 2019, 6:08

Je to lepší než klasickej koník.
Dáš si tam navrtavak vrták pak vedle závitník a hlavně ton ma posuv. Takže tímto vrta samo.
Jedinej drobet zadrhel je v řezání závitů.
Patrony jsou krátké
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

28. 1. 2019, 7:14

patrony jdou vyrobit delší ale je to opruz vůbec to řezání závitů pomocí patron od stoupání 2mm snad když tak popíšu pozdeji když to bude někoho zajímat.
existovala i luneta na R-5 ta se dávala na tyč co je zasunutá ve vřeteníku / při pohledu na univerzálu tak v pravo nahoře je vidět konec kulatiny, která je zhora zajištěná šroubem. Tato kulatina se dá vysunout a na ní existovala luneta ale nikdy jsem jí neviděl..
ale už z principu vysunutá kulatina s relativně krátkým uložením v odlitku vřeteníku nikdy nenahradí klasickou lunetu přímo na loži u univerzálního soustruhu.
Hrot neni problém upnout v revolverové hlavě, problém je souosost hrotu s univerzálou správně teda s osou vřetena...
protože tyto soustruhy dřely desítky let o 106 ve fabrikách tak je z důvodu opotřebení vodících ploch u revolverového suportu často problém s onou souosostí mě se podařilo sehnat míň opotřebený revolverový suport komplet proto je jiné barvy...
ta nepřesnost alespoň u hrotu se řeší tak, že se u upínacího pouzdra co se šroubuje na revolverovou hlavu vylehčí /osoustruží/ středící mezikruží a tímto je možné upínací pouzdro vystředit do osy vřetena.../podobně jak se uvolní osazení příruby na vřeteníku soustruhů a pak je možné ji vycentrovat/
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
ZoSo
Příspěvky: 144
Registrován: 26. 7. 2016, 10:50

29. 1. 2019, 11:58

kenybz píše: 28. 1. 2019, 7:14 patrony jdou vyrobit delší ale je to opruz vůbec to řezání závitů pomocí patron od stoupání 2mm snad když tak popíšu pozdeji když to bude někoho zajímat.
existovala i luneta na R-5 ta se dávala na tyč co je zasunutá ve vřeteníku / při pohledu na univerzálu tak v pravo nahoře je vidět konec kulatiny, která je zhora zajištěná šroubem. Tato kulatina se dá vysunout a na ní existovala luneta ale nikdy jsem jí neviděl..
ale už z principu vysunutá kulatina s relativně krátkým uložením v odlitku vřeteníku nikdy nenahradí klasickou lunetu přímo na loži u univerzálního soustruhu.
Hrot neni problém upnout v revolverové hlavě, problém je souosost hrotu s univerzálou správně teda s osou vřetena...
protože tyto soustruhy dřely desítky let o 106 ve fabrikách tak je z důvodu opotřebení vodících ploch u revolverového suportu často problém s onou souosostí mě se podařilo sehnat míň opotřebený revolverový suport komplet proto je jiné barvy...
ta nepřesnost alespoň u hrotu se řeší tak, že se u upínacího pouzdra co se šroubuje na revolverovou hlavu vylehčí /osoustruží/ středící mezikruží a tímto je možné upínací pouzdro vystředit do osy vřetena.../podobně jak se uvolní osazení příruby na vřeteníku soustruhů a pak je možné ji vycentrovat/
Popíšes to řezání závitů?
obráběč
Příspěvky: 235
Registrován: 23. 4. 2015, 12:16

29. 1. 2019, 6:53

Řezání závitů na revolverovém soustruhu je velice snadné a rychlé, závit je hotový za pár sekund , používají se tam tyto nože https://stroje.bazos.cz/inzerat/9788551 ... vy-nuz.php já sám jsem za komoušů po učňáku na tom soustruhu pracoval, přesně na tomto typu http://www.inzerce-cz.cz/stroje-pristro ... 48626.html podle mě je to nejlepší revolverový soustruh všechny páky a ovládání dokonale pasovaly, v rychlosti výroby obrobku nebyl rychlejší stroj. Mám ho doma a používám ho často , třeba na vrtání je výborný zapneš posuv a je to. Rezání závitů je perfektní ale je to spíš na větší série ne na kusovku, musí se vše naštelovat a to netrvá chvíli, na každé stoupání potřebuješ zvláštní patronu a matku. Na velké série když se vše nastaví je to dobrý stroj. Tento stroj má kalené lože u mého je lože pořád jako nové vše chodí zlehka.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

30. 1. 2019, 6:56

U soustruhu R-5 je to jinak protože tento soustruh má i kalsický suport, tak se na něm uplně stejně obrábí jak na běžném univerzálním soustruhu. Nemá sice pomocný suport a z toho důvodu nejdou dělat kužely, nicméně už jsem viděl i upravenou R5-ku s naroubovaným pomocným suportem z jiného soustruhu.
Na R5 existuje i pravítko pro soustružení kuželů.
Řezání závitů:
Jsou 2 možnosti...
1. dá se využít již daného posuvu na otáčku a takto řezat některé stoupání
Jsou to stoupání: 0,25 0,5 1 2
ostatní posuvy neodpovídají
Při řezání závitů tímto způsobem se po odjetí první špóny zastaví otáčení vřetena odjede se příčným suportem a reverzem se vrátí na začátek, pak se přidá úběr příčným suportem atd...
Páka posuvu je stále zařazena.
2. použitím patrony.
Na to aby se dalo řezat závity pomocí patrony je samozřejmě potřebná patrona o daném stoupání a dále ovládací mechanizmus s pákou.
Do tohoto mechanizmu se vkládá príslušný Kamen o stejném stoupání jak je na patroně.
Tento mosazný kamen je v podstatě část matice /asi 1/4 obvodu matice /a zapadá pak do patrony.
Ovládací pákou se kamen zasune do matice a tímto je pak posouván suport.
Na konci závitu se pákou vyřadí kamen ze záběru a nebo je tam vypínací mechanizmus a jde nastavit automatické vypínání.
Pro montáž vypínacího mechanizmu se musí demontovat suportová převodovka. Asi 6 šroubů a půl hodiny práce.
Ovládací mechanizmus s pákou se namontuje bez demontáže převodovky.
Používá se to takto:
Na levé straně hřídele náhonu suportové převodovky jsou 2 inbusy. Ty se povolí a hřídel se vysune směrem do prava.
Nasune se příslušná patrona a zajistí v takové poloze, aby její funkční délka odpovídala délce řezaného závitu.
Do ovládacího mechanizmu se vsune odpovídající kamen.
Pak je možné ještě nastavit automatické vypínání. S odjetým příčným posuvem kousek od obrobku.
Pak se vyzkouší zda vše funguje správně.
No a můžeme řezat závit. Bez strachu že nožem naboříme do obrobku když nestačíme vypnout :)
Nastavíme otáčky, příčným posuvem velikost třísky a pustíme vřeteno pákou na ovládacím mechanizmu zasuneme kamen do patrony a ta nám otáčením posouvá suport a na konci závitu nám vypne.
Odjedeme nožem od obrobku a ručně kolem podélného posuvu vrátíme na začátek.
Přidáme další špónu a jedeme dál...
No ALE má to ALE...
jak jsem již psal tak je tam limit v minimálním stoupání protože kamen se stoupáním 1 se sedře raz dva a o menším stoupání ani neuvažovat, tak je to vhodné hlavně na řezání závitů o velkém stoupání i trapézových a s úpravou i vícechodých.
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

30. 1. 2019, 7:11

až bude trochu času, tak to z edituju a dopíšu pár vět a opravím pravopisné chyby
ještě je možnost řezání některých kuželů za současného použití revolverového a příčného posuvu tak příště :)
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
ZoSo
Příspěvky: 144
Registrován: 26. 7. 2016, 10:50

30. 1. 2019, 5:14

Super!
Takže závity dou, ale neni to nejpohodlnější.
Závitů moc nedělám tak by to snad nemuselo vadit.
Suma sumárum pro člověka nezdeformovanýho běžným hrotovým soustruhem je použití v zásadě jako na hrotovým- s již zmíněnýma výhradama.
Ty patrony a kameny jdou nějak rozumě vyrobit?
Ten ovládací mechanismus pro kámen je běžně součástí soustruhu nebo je taky třeba ho doinstalovat?
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“