Stolní soustruh

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Jirka4S
Příspěvky: 6
Registrován: 7. 3. 2019, 2:34

7. 3. 2019, 2:45

Ahoj,
pozná tu někdo tohoto drobečka na fotkách. Je v žalostném stavu před rekonstrukcí. Snad se mi ho podaří ještě zprovoznit.
Díky Jirka.
Přílohy
soustr01.JPG
soustr02.JPG
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

7. 3. 2019, 4:23

Je to očesaný speciální soustruh na vačky, nemělo to ani strojní pohon vřeteníku, takže to pokud se nepletu nemá ani pořádný ložiska na vřeteno. Tohle překopat na použitelný stolní soustruh bude dost pakárna. :wink:
jinak tohle už někdo upgradoval na nějaký pohon, ale pochybuju že to nějak solidně fungovalo.
Tohle pochopitelně jako kompletní stroj měla kdysi každá automatárna než přišly drázořezy a CNC frézky.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

7. 3. 2019, 8:39

To Jirka: ...jako vtip dobrý ...
Jirka4S
Příspěvky: 6
Registrován: 7. 3. 2019, 2:34

10. 3. 2019, 8:46

Díky za první odpovědi. Zkusil jsem hledat spec. vačkový soustruh, ale nic tomuto podobného jsem zatím nenašel.
Jo a není to vtip. Začal jsem rozebírat a čistit . Každá součástka je označená a tak mě napadlo, že by se podle způsobu označení dal najít výrobce. Přidávám foto rozebraného horního suportu, noniusu, vřetene a vzorek původní barvy. Pro představu - vnější průměr hlavního ložiska (konus) je 58 mm, to menší ložisko má 35 mm. Což mi přijde na stolní soustruh solidní. Celková délka soustruhu je přibližně 600, šířka (spodní suport) 450 mm.
Mějte se pěkně.
Jirka
Přílohy
BAR.JPG
HS01.JPG
HS02.JPG
HS03.JPG
NON.JPG
NON2.JPG
VRE1.JPG
VRE2.JPG
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

11. 3. 2019, 1:51

Jen dotaz ... z jakýho materiálu to ložisko je?
Pokud se nepletu je to tam ocel na ocel, což bude problém ... je to soustruh, který neměl otáčky, takže na soustružení to bude špatný, ale Ty to nechceš slyšet....
Na vřetenu byl původně osazený další suport, kterým se nastavovala excentricita vyráběných vaček, resp. částí trajektorií na nich plus vymezení úhlu odkud kam ta trajektorie jde, nikdy se to kontinuálně netočilo kolem dokola!!!! A co jsem viděl, tak se to defacto škrabalo nějak ručně ... ona to byla spíš taková zvláštní obrážečka než soustruh.
Pokud tomu dáš normální otáčky pro soustružení menších průměrů, tak se to bude asi dost často zadírat a budeš muset mazat, mazat, mazat.
Osobně bych to někde na horizontce převrtal na normální kuličkový ložiska a udělal novej vřeteník, ale to asi taky nechceš slyšet ...
A aby bylo jasno ... mám tuhle hračku (ale bez vřetenového suportu a toho nastavování úhlu otočení co bylo na vřeteni) doma, takže z vody a podle Tvých foto nevařím. Viděl jsem ji kdysi i kompletní .... motor to fakt nemělo. :wink:
Taky jsem z toho chtěl dělat soustruh (dokonce CNC), ale s ohledem na spoustu potřebných úprav a nepoužitelný vřeteník jsem to odložil na některou z příštích pětiletek. :lol:
Pokud to přesto adaptuješ na soustruh s původním vřetenem a na původních ložiskách, tak se pak pochlub s poznatkama kolik to snese toček a s nějakým obrobkem. :wink:
Jirka4S
Příspěvky: 6
Registrován: 7. 3. 2019, 2:34

11. 3. 2019, 4:33

Chci slyšet všechno :) - proto jsem to sem dal. Ložisko je ocel, to máš recht, pokud bych ho tam nechal, použival bych to na male otacky na vetši průměry - ten křížovej suport je na to jak dělanej. Když to nebude fungovat, tak si to dám asi taky do další pětiletky. Když ho máš doma, nemáš tam ten štítek, který tam já nemám ? Chtěl bych to někde vidět celý.
Díky Jirka
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

11. 3. 2019, 5:28

Jirka4S píše: 11. 3. 2019, 4:33 Chci slyšet všechno :) - proto jsem to sem dal. Ložisko je ocel, to máš recht, pokud bych ho tam nechal, použival bych to na male otacky na vetši průměry - ten křížovej suport je na to jak dělanej. Když to nebude fungovat, tak si to dám asi taky do další pětiletky. Když ho máš doma, nemáš tam ten štítek, který tam já nemám ? Chtěl bych to někde vidět celý.
Díky Jirka
Štítek nemám a typ taky nevím ... kamarád co jsem to od něj měl a u kterýho jsem to viděl taky v celku (on z toho na něco kanibalizoval suport co byl na tom vřeteni) už nežije, takže se nezeptám. :(
Ale už jsem ho párkrát na bazarech viděl i v původním stavu. Rozsah příčnýho posuvu je zajímavej a taky točný průměr, ale jinak dál nic moc díky tomu uložení pouzdra ocel/ocel a taky tam tuším není dořešený vhodný uložení pro axiální sílu. Dle mýho dělat z toho soustruh bez změny uložení vřetena je ztráta času...
Jirka4S
Příspěvky: 6
Registrován: 7. 3. 2019, 2:34

11. 3. 2019, 6:15

No ještě sundám ložiska. To menší by se dalo vyměnit za bronzové a u většího ( pokud tam bude dost masa ) zvětšit díru a vložit tam bronzové. Vůle by se pak seřizovala těmi maticemi na konusu stejně jako teď, jen by se točila hřífel s bronzovým ložiskem uvnitř. Asi by to nebyl taky žádnej rychlotoč, ale možná lepší.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

11. 3. 2019, 6:26

Jirka4S píše: 11. 3. 2019, 6:15 No ještě sundám ložiska. To menší by se dalo vyměnit za bronzové a u většího ( pokud tam bude dost masa ) zvětšit díru a vložit tam bronzové. Vůle by se pak seřizovala těmi maticemi na konusu stejně jako teď, jen by se točila hřífel s bronzovým ložiskem uvnitř. Asi by to nebyl taky žádnej rychlotoč, ale možná lepší.
No měl by sis sám říct na co to potřebuješ - tedy co bys stím rád dělal.
Pomalotoč je Ti v téhle velikosti je k prdu - protože čím menší věci děláš tím větší otáčky potřebuješ.
S tím převrtáním na kuličková ložiska z toho můžeš udělat použitelný stroj.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Jirka4S
Příspěvky: 6
Registrován: 7. 3. 2019, 2:34

11. 3. 2019, 7:08

Tak určitě by to bylo nejlepší řešení, jen si to sám nevyvrtám.
Podívám se, kde by se to dalo případně v Liberci udělat a za kolik :-)
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2019, 7:52

původní vzor od schaublina z r. 1942, Excenter nachdrehbank SV 9-A :wink:

to máš ode mě ke studiu na dlouhé večery, já si furt nemohl vzpomenout kde jsem to viděl, a ono v katalogu :D
schaublin SV9-A.jpg
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Jirka4S
Příspěvky: 6
Registrován: 7. 3. 2019, 2:34

27. 3. 2019, 8:37

Tumlíku díky za TIP. O tom 9A je toho na netu sice jako šafránu - taky se ty večery už zkracují. Stejně bych chtěl jednou zjistit ten můj TYP. Jinak práce na něm pokračují a taky na dílně kolem něho. Toho předchůdce z něj udělat nedokážu :) , ale snad to bude trochu fungovat.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

28. 3. 2019, 8:47

Jirka4S píše: 27. 3. 2019, 8:37 Tumlíku díky za TIP. O tom 9A je toho na netu sice jako šafránu - taky se ty večery už zkracují. Stejně bych chtěl jednou zjistit ten můj TYP. Jinak práce na něm pokračují a taky na dílně kolem něho. Toho předchůdce z něj udělat nedokážu :) , ale snad to bude trochu fungovat.
není zač, nicméně souhlasím s tím co napsal Engineer hned v druhém příspěvku :)
bylo-li by to v dezolátním, ale kompletním stavu, tak ti budu držet palce pokud to máš jako raritu do sbírky, jinak v tomhle stavu nemá cenu se k tomu příliš upínat
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“