Zbrojovka Brno SV18

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
ZoSo
Příspěvky: 144
Registrován: 26. 7. 2016, 10:50

5. 5. 2019, 3:45

Ahoj.
Před časem jsem si pořídil původní SV18 v celku hezkém stavu.
Soustruh stál neznámo jak dlouho přibetonovaný a vyrovnaný v garáži, která se nyní z pozůstalosti prodávala a soustruh novému majiteli překážel - nevešla se tam kvuli němu Corveta...
Byl zapojený a bylo možné zjistit že vše funguje - resp. čerpadlo na emulzi je odpojené a lampička dodělaná na 230V.
Nejprve se mi moc nezdálo kupovat původní SV 18 kterou vlastně nikdo moc nezná a náhradní díly určitě sehnat nepůjdou - aspoň co se Nortonky týče, ale pak jsem se na to podíval přesně opačně - Kdo to dneska má takovej kousek historie.
Tak jsem si ho dotáh do garáže.
Obrázek
Nejdřív sem se zařek že jen vyměním oleje, nový řemen-starý kožený už napůl praskl a vyměním motor za 3kw.

Je vám jasný jak to dopadlo...takže začínám rozebírat...
První šlo ven vřeteno - nechtělo se mi svařovat řemen na mašině a vřeteno šlo trochu víc stuha než mi přišlo zdravý. Zjistil jsem že zadní ložisko bylo stažené tak že tím rukou nešlo hnout. Vyrobil jsem novej vymezovací plech a sestavil zpět. Přední ložisko by naopak chtělo trošku stáhnout ale nechce se mi do něj šahat. Škrábat nebudu, možná někdy.
Pak jsem zjistil že se svařování řemenu nevyhnu, protože SV 18 má pod řemenicí most napevno...
Vřeteno po sestavení - a to je divný - hází na hodinkách vlastně téměř nulu, jen v jednom bodě to propadne na dvě stovky, ale je to jedno místo asi 1mm na diametru.
Nicméně když zapáčím za vřeteno metrovou tyčí tak to hází pět stovek - proto říkám že by to přední stáhnout chtělo. Ložiska sou vzhledem ke stáří dost jetá, ale hladká.
Obrázek Obrázek

No a teď jsem skříň posuvu a zhrozil se co tam všechno je.
Obrázek Obrázek

Vůle v ozubení jsou nicméně minimální.
Dále mě čeká vyměnit motor natáhnout novou elektriku a tady mam dotaz.
Podle schématu to vypadá že motor čerpadla oleje i emulze se spínaj hlavním vypínačem?
Tím že je nyní ten na emulzi odpojený a to už v rozvodové skříni a mam tam i díru po nějakým vypínači, tak nevim jak to má bejt..příjde mi divný že by čerpadlo na emulzi mělo ject celou dobu.
Obrázek

Díky.
Uživatelský avatar
Mylan
Příspěvky: 460
Registrován: 7. 8. 2016, 3:04
Bydliště: SNV

5. 5. 2019, 7:16

Vypínač je dvojpolohový. 1. motor + mazanie, 2. motor + mazanie + emulzia.
SV18R,FA3AH,V23a,Plazma Berlan40,MIG ETP208,2H125,brúska z F1,Bomar160.120
ZoSo
Příspěvky: 144
Registrován: 26. 7. 2016, 10:50

5. 5. 2019, 8:57

Tyjo no jasne!!
Ja sem vůl....díky!
Jaro863
Příspěvky: 150
Registrován: 3. 4. 2019, 10:20

6. 5. 2019, 8:08

Dávaj pozor lebo ak veľmi dotiahneš ložisko môže sa ti zablokovať Vreteno ak je vydratá vanička na spodku ložiská tak to už len škrabať lebo tú vôľu dotiahnutím nezniziš najprv by bolo pozrieť pastou či sa všade dotýka ak áno tak len treba dotiahnuť keď nie tak škrabať alebo to nechaj tak Max troska dotiahnuť lebo len zhorsíš stav a budeš musieť dávať nové ložiská.
Už zlepený remeň sa dal dať len na sv18ra tie už mali ten prepoj z hadičky tieto majú pevné a z vrchu sú otvorené takže všetok bordel čo sa odtrhne z remeňa skončí vtom prepade a upchá ho a začne tiecť olej lebo sa nevie ako dostať nazad
Přílohy
15022012693.jpg
ZoSo
Příspěvky: 144
Registrován: 26. 7. 2016, 10:50

6. 5. 2019, 12:43

Vřeteno jde křásně zlehka i rukou, na předním ložisku je viďet že bylo někdy škrabané. Zkusil jsem ho dotáhnout co šrpuby umožnili a stejně jde krásně volně. Proto si myslím že by naopak casem chtělo stáhnout ješte víc, ale pokud bude běhat byť v těch 5 stovkách tak pro hobíka na viceméně zámečnickou práci si myslím že je to víc než dostačující.
Jako s domácím zvířetem- hlavně aby byl spokojenej a líbilo se mu u nás..
ZoSo
Příspěvky: 144
Registrován: 26. 7. 2016, 10:50

14. 5. 2019, 6:53

Dostal jsem se k výměně motoru a rovnou tahám nový kabely skrz soustruh, protože ty starý sou neznámého stavu a narazil jsem na problém.
Soustruh i dům jsou "4-kolík", myslel jsem že k motorům půjdou vždy 4 dráty- zem a fázové, ale motory oleje, emulze a hlavní motor mají pouze fázové- motor ventilátoru má 4- tedy i tu zem.
Je to tak že ty 3 motory jsou zeměné přes kostru soustruhu a stačí natáhnout jen fáze? Proč tedy ale ten ventilátor má zem vlastní?
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

14. 5. 2019, 8:10

Ak sú tie motory zapojené do trojuholníka, tak tam "nulák" nezapájaš, iba ochranný na uzemnenie. Keď je to do hviezdy, tak niekto na nulový bod zapája nulák, ale funguje to aj bez neho. Celkovo pri indukčných motoroch na prevádzku nepotrebuješ zem, iba fázy.
Tos C45-2000
ZoSo
Příspěvky: 144
Registrován: 26. 7. 2016, 10:50

14. 5. 2019, 8:40

Všechny sou do hvězdy.
Nemaj ani na svorkovnici pozici pro zem.
Jen ten ventilatorovej ma tak jak je na obrázku
Obrázek
ještě doplním že hlavní moror chci měnit za Mohelničák 3kw, který samozřejmě tu pozici na zem má, tak jen jestli je bezpečné jí nezapojovat a nechat to jak to bylo zapojené teď, nebo vytáhnout zem přímo z hlavní svorkovnice rozvaděče a napojit jí přímo na motor.
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

14. 5. 2019, 8:56

Ak je na svorkovnici uzemňovací bod, tak ničomu neublíži, ak tam natiahneš PE vodič. Ja osobne by som to ale neriešil, ak je motor prikrútený priamo k odliatku sústruhu, ktorý je uzemnený, tak nie je potrebné zbytočne tam ťahať ďalšiu zem.
Tos C45-2000
ZoSo
Příspěvky: 144
Registrován: 26. 7. 2016, 10:50

14. 5. 2019, 9:08

Super. To sem chtěl vědět.
Navážu ještě jedním obecnějším dotazem.
Pokud budu chtít motor reverzovat, resp. brzdit reverzem, budu muset v nějaký podobě vrátit ventilátor.
Ten chci dát nějaký z digestoře na 230V, ale nechce se mi samostatně tahat 230V - jde použít jedna z fází motoru olejového čerpadla (řekněme s vřazenou pojistkou dejme tomu 1A) a PE ?
Protivní elektrikáři :D tvrdí že se tím zabiju, ale dyť je celej barák PE. Jak se to jinak řešilo dokud nebyly rozvody PEN?
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

14. 5. 2019, 9:39

Keď sa používala sieť TN-C, tak boli iba 3 fázové vodiče a vodič PEN - ochranný aj pracovný v jednom. Dnes už sa používa TN-S, takže máš 3 fázy, ochranný - PE a pracovný - N. Ochranný vodič sa používa iba na uzemnenie, nikdy nie namiesto pracovného vodiča na napájanie. Ale k tvojej otázke: ak je to nejaký malý vetráčik a napojíš ho na jednu fázu a ochranný vodič, tak to bude fungovať, vetrák sa bude točiť, dokonca ťa to ani nezabije (za predpokladu že to správne zapojíš :lol: ), ale bude to proti predpisom. Ak to budeš robiť, tak aspoň natiahni tú fázu a ochranný samostatne, priamo z rozvádzača stroja.
Tos C45-2000
ZoSo
Příspěvky: 144
Registrován: 26. 7. 2016, 10:50

14. 5. 2019, 9:48

a jak by to bylo podle předpisů?
Jinak díky moc za rady!
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

14. 5. 2019, 10:31

Po správnosti by si mal mať natiahnutý zvlášť pracovný vodič aj samostatnú fázu.
Tos C45-2000
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

14. 5. 2019, 10:59

Správné by bylo udělat nový 5 žilový přívod a věci na 1f/230 V napájet fázovým a N vodičem. Žlutozelený PE vodič by měl jít vždy jen na kostru.
Druhou správnou možností by bylo použití trafa 400/230 V.
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
ZoSo
Příspěvky: 144
Registrován: 26. 7. 2016, 10:50

15. 5. 2019, 4:55

Jimmy píše: 14. 5. 2019, 10:59 Správné by bylo udělat nový 5 žilový přívod a věci na 1f/230 V napájet fázovým a N vodičem. Žlutozelený PE vodič by měl jít vždy jen na kostru.
Ale v baráku kterej má rozvod jen 4-žílu by to teda znamenalo dělat komplet novou elektriku,ne?
To asi půjdu cestou natažení nuly přímo z hlavní svorky přívodu a fázi vemu jednu přímo z vačkovýho spínače, aby to běželo jen se spuštěním hlavního vypínače. To by šlo,ne?
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“