Soustruh Boley - přesný typ

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

4. 6. 2019, 8:52

Ahoj,

poznáte prosím někdo z tohoto mála, co je to přesně za typ, příp. alespoň zda jde o "plnohodnotný" univerzální soustruh nebo jen něco odlehčeného specifického, metrika či palce atp. Tak nějak laicky se mi zdá, že to asi nemá automatický posuv..?

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Dík, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

4. 6. 2019, 8:48

Je to čistokrevná ruční mašina, žádné strojní posuvy, žádné převody, patrně to bude Boley 4LE (někdy uváděno jen jako typ 4 - výška do hrotů by měla být 120mm), resp. jedna z jeho bezpočtu existujících modifikací ...
Nejčastěji to byl tzv. dokončovák (nebo produkční soustruh na seriovku) s pákovými suporty a pákovým koníkem a někdy to mělo i kopírovací systém na závitování.
Ten na foto je patrně "zkombinovanej" ... kličkový suporty a pákový koník na kleštiny k sobě vesměs nepatří.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

5. 6. 2019, 7:51

Luxusní odpověď (i když úplně nepotěšila), díky!
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

5. 6. 2019, 11:34

Thomeeque píše: 5. 6. 2019, 7:51 Luxusní odpověď (i když úplně nepotěšila), díky!
Je to v dnešní době spíš zajímavej základ na nějaký CNC přestavění ... výhodou je to, že se dá snadno rozmontovat a jednotlivý kusy odnese jeden max dva lidi kamkoliv a odvezeš to v osobáku. Jinak je to na menší věci, kde se obejdeš bez strojních posuvů. Stroje to byli a pokud nejsou nějak domršený i stále jsou kvalitní a poctivě udělaný. Zajímavostí byl u tohohle typu často překvapivě velikej průchod vřeteníkem .... i přes 30mm
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

6. 6. 2019, 10:22

Opět děkuji, zajímavé, mám o čem přemýšlet. Tentokrát se nemusím tolik omezovat, mám k dispozici celkem pěkný prostor ve spřátelené dílně (ne mega velký, ale něco jako toto by se vejít mohlo), tak jsem chtěl pořídit něco normálního. Nicméně toto, pokud by to bylo v dobrém stavu, by alespoň pro začátek mohlo stačit, cena je také velmi příznivá (momentálně cca 14kkč a asi by to šlo dostat níže), snadný trasport je velmi příjemné plus. Nejvíc mě možná odrazuje ten koník, pákový a navíc na kleštiny, musím si trochu naštudovat, co to přesně obnáší, nic o tom nevím. Strojní posuv bych si případně uměl vyřešit elektronicky (i když bych preferoval "analogové" řešení).

Jak komplikované by bylo dostat tam šroub (a vše okolo) pro podélný pohyb, je tam na to třeba nějaká příprava? Dotaz je možná stupidní, za to se případně omlouvám, moje zkušenosti jsou stále minimální, soustružil jsem jen na mazlovi.

Dík, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

6. 6. 2019, 10:49

nevím, pokud to má cenu - tak jako stroj na seriovou výrobu, kde uplatníš kleštinu ve vřeteni a pákový koník (a bude chybět páka na suportu)
jakékoliv předělávání tu cenu sníží (nemluvě o tom, jak moc to může být vyběhané)
Navíc - ty kulaté nepřesné tvary odlitku nějak obrábět či na ně cokoliv pasovat bude dost komplikované a tedy drahé (časem a/nebo penězi)

zmíněných 14 tis bych bral jako sběratelskou cenu historického kompletu - v tomto případě raději často uváděných 10 Kč/kg

To co jsi dokázal s Mazlíkem bych raději zúročil koupí starého malého CNC soustruhu, nebo hloupé Číny vhodné velikosti kde jen nahradíš posuvová kola za nějaké NC/CNC řízení.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

6. 6. 2019, 12:08

Thomeeque píše: 6. 6. 2019, 10:22 Opět děkuji, zajímavé, mám o čem přemýšlet. Tentokrát se nemusím tolik omezovat, mám k dispozici celkem pěkný prostor ve spřátelené dílně (ne mega velký, ale něco jako toto by se vejít mohlo), tak jsem chtěl pořídit něco normálního. Nicméně toto, pokud by to bylo v dobrém stavu, by alespoň pro začátek mohlo stačit, cena je také velmi příznivá (momentálně cca 14kkč a asi by to šlo dostat níže), snadný trasport je velmi příjemné plus. Nejvíc mě možná odrazuje ten koník, pákový a navíc na kleštiny, musím si trochu naštudovat, co to přesně obnáší, nic o tom nevím. Strojní posuv bych si případně uměl vyřešit elektronicky (i když bych preferoval "analogové" řešení).

Jak komplikované by bylo dostat tam šroub (a vše okolo) pro podélný pohyb, je tam na to třeba nějaká příprava? Dotaz je možná stupidní, za to se případně omlouvám, moje zkušenosti jsou stále minimální, soustružil jsem jen na mazlovi.

Dík, T.
Na CNC přestavbu lze použít prakticky jen lože a vřeteník, ovšem pokud je o.k. Zde upozorňuji, že to má kluzný uložení a tak stav může být opravdu všelijaký zejména když na tom byla resp. je universála !!! Případná oprava ložisek je víc než nerentabilní. Suporty musíš pochopitelně kompletně vyrobit z lineárů, ty ruční co u toho jsou asi nemá smysl překopávat, měl bys relativně velikej soustruh ale s rozsahem obrábění jen o něco víc než to co už máš doma. Pochopitelně, že pro osazení lineárů je třeba dát lože na frézu a to už může být pro Tebe problém, není to vyloženě malej kus, takže bude potřeba celkem velikej stroj. Cena je sice lákavá, ale pokud Ti chybí standartní soustruh a nemáš fatální problém s místem, tak bych jak doporučil kolega šel spíš jinou cestou, buď koupit nějaký slušnější konvenční soustruh nebo nějaký menší CNC (to se ale vyskytuje v tuzemsku dost výjimečně). Sice to bude násobně dražší ale bude to mnohem snazší cesta s méně riziky.
ssmak3050
Příspěvky: 773
Registrován: 20. 12. 2016, 9:09

6. 6. 2019, 3:48

presne jak pisi kluci ,maximalne kup a prodej sberateli a za penize nakup neco lepe uzitecnejsiho na prestavbu na CNC..(pokud je to boley 2-palcovy-klidne i odkoupim)
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

6. 6. 2019, 6:54

ssmak3050 píše: 6. 6. 2019, 3:48 presne jak pisi kluci ,maximalne kup a prodej sberateli a za penize nakup neco lepe uzitecnejsiho na prestavbu na CNC..(pokud je to boley 2-palcovy-klidne i odkoupim)
Kdepak 2" .... tohle je tutově 4" macek. Dvoupalcovej bych do sbírky taky užil. :) ale ty v tuzemsku moc nerostou. Spíš se objeví tenhle velikej, ale často všelijak dobastlenej s nepůvodníma dílama.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

7. 6. 2019, 9:13

Díky všem za vstupy. Možná jsem to nenapsal příliš srozumitelně, snažím se pořídit univerzální konvenční soustruh, nikoliv základ pro CNC přestavbu. Nevylučuji, že bych jej později neosadil dvěma krokovými motorky a enkodérem pro úkony, které bych čistě rukama neutočil (a pro radost :)), ale stále by to primárně zůstal konvenční stroj, kličky a vše ostatní by zůstalo. Něco, jako mazlík. Chtěl jsem se vyhnout čínské produkci, protože je to také dodělej si sám, co jsem tak pochopil a základ je tady imho řádově lepší (samozřejmě podle skutečného stavu). Ale pokud říkáte, že by byl porod tam ten šroub dostat a i ty další věci, nechám to asi plavat a počkám na něco zajímavějšího. Klidně to může být dražší, o tom to také úplně nebylo.

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

7. 6. 2019, 10:50

4tková velikost má průchod vřetetem (s kleštinovým upínáním) 16 a nebo 20 mm - díra v vlastním vřetenu je 23.
Velkou díru mají akorát ty Boleye s tím zadním rohatkovým kopírovacím revolverem a podélným posuvem celým tělem - typ 42L ( https://metal-kovis.hr/images/uploads/7 ... oley-2.jpg )
Mj, tenhle typ (podstatně starší verze) se dělala i v Gottwaldově ( Zlíně ) - už za Baťi - vyrobily se jich mraky.
https://www.mmspektrum.com/content/imag ... br_01a.jpg
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“