Honovanie otvoru konika

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
jarkojarko4
Příspěvky: 3
Registrován: 18. 8. 2019, 10:37

18. 8. 2019, 11:02

Dobry den,
mam sustruh SV18 R a konik mam uz dost vybehany - pinola ma v koniku volu + - 0,1 mm.
Chcem si dat prebrusit pinolu , naniest vrstvu tvrdochromu a znova prebrusit aby vysledna hrubka bola o trochu hrubsia ako diera v koniku.
Viete mi ale niekto poradit komu dat opravit otvor v koniku a akym sposobom sa to robi ? Idealne nejake tel. cislo alebo firmu... A o kolko hrubsiu dat spravit pinolu ?
Zatial som akurat pocul ze to ide spravit honovanim ale ze je to problem tak presne upnut a treba aby dotycny na to mal nejaky pripravok.
Ked som sa pytal vo firmach co robia vybrus valcov tak mi povedali ze vybrusit to nepojde.

Vopred vdaka za rady.
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

19. 8. 2019, 6:35

Ahoj,
obráť sa na pána Šuleka, http://www.igorsulek.sk/ generálkujú stroje a majú na SV18 množstvo náhradných dielov.
Známy mi hovoril, že tie pinoly (bavili sme sa o SV18) sa vyrábali v 3 veľkostiach a keď sa tá najmenšia ktorá bola osadzovaná na stroj z výroby vybehala, diera sa vyvŕtala (údajne priamo na stroji) a osadila sa najbližšia väčšia. Či je to pravda, neviem, ale logiku by to malo.

P.S.: Pozerám, že yvŕtavanie priamo na stroji je na tom Stanikovom videu.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

19. 8. 2019, 8:30

Uvdený postup bude drahý. SV18 je asi jediný soustruh na který není problém sehnat koně v pěkném stavu a jistě za zlomek ceny GO mrzáka. Když jsem sháněl koně na S28 potkával jsem všude SV18 za pár peněz. Na mém koni je toto řešeno velkou vložkou, podle zpracování evidetně továrni GO.
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

19. 8. 2019, 9:35

Как дядя Максим это делает
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

19. 8. 2019, 9:49

Asi základní problém bude,že pokud máš takhle vyšúchanú dieru,deska pod koněm a potažmo i lože už taky nebude moc svěží.Asi bych nejdřív změřil, o kolik "padá "díra v koni proti vřetenu.Za to,že bude,dám ruku do ohně.Na a pak zjistíš,že stejně nezbyde nic jiného,než desku pod koněm opravit.Jsou tři možnosti:
1.)přeškrabeš ji+eventuelně i lože a díru v koni převrtáš na větší přímo na mašině. Potom vyhonuješ a podle díry nabrousíš novou pinolu,nebo tu starou opravíš-vzhledem k ceně tvrdochromu,pokud to neseženeš někde ze známosti asi stejně skončíš u výroby nové-kužel a povrch musíš obrousit tak jako tak.
2.)desku uděláš novou. Při troše šikovnosti se strefíš do původní výšky,když ne,doškrabeš to.Díru jen přehonuješ,aby měla válcový tvar.Ostatní viz 1.)
3.) desku pod koněm nebudeš dělat novou,ale podfrézuješ ji a naliješ na ní(nebo nanýtuješ) plast.Ten potom přiupravíš viz bod 2.)
Pokud díru jen přehonuješ,tak ztratíš přesnost,protože teď pinola o tu vůli povolí a vrták si najde střed.Když vůle odstraníš,bude vrták pořád vedený pod osu vřetena.Když budeš točit něco mezi hroty,bude to dělat kužel a doladit to nejde.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

19. 8. 2019, 11:12

+/- se dá s koněm posouvat do stran, tak si s tím kuželem trochu pomůže, případně tu mašinu trochu pokroutit na šroubech, problém bych spíš viděl v tom, ve kterejch místech na loži by ho chtěl vrtat, protože jestliže je projetej kůň, budou projetý všechny plochy, takže co se řeší s přesností, bude to pokaždý jinde..

vyvrtat litinu, naklepnout do ní tenkou trubku jako vložku, tu zase protočit a na nějakej přibližnej průměr, nabrousit do něj původní pinolu.

Ve šmelcu jsem potkal pár litinovejch trubek od hajzlu z nějaký bouračky, tam by byla cesta.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

19. 8. 2019, 1:05

elbarto píše: 19. 8. 2019, 8:30 Uvdený postup bude drahý. SV18 je asi jediný soustruh na který není problém sehnat koně v pěkném stavu a jistě za zlomek ceny GO mrzáka. Když jsem sháněl koně na S28 potkával jsem všude SV18 za pár peněz. Na mém koni je toto řešeno velkou vložkou, podle zpracování evidetně továrni GO.
Keď kúpiš koňa z iného sústruhu pasuje? Ja som doteraz v tom, že tie koníky sa dolaďujú priamo na stroji. Ak je to tak, bude s tým mať tak či tak opruz, aj keď možno menší ako s tou pinolou.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

19. 8. 2019, 6:19

Jak psal david, u koně s mrtvou pinolkou v tomto stavbu bude základna koně dost minus. Potom je mám pocit snažší pořešit pouze výšku u jiného kusu s pěknou pinolou. Když jsem sháněl koně na 28, tak mi prošlo rukama opravdu hodně konů a většina z SVček. Všechny byly opravdu v pěkném stavu, proto si dovoluji :-) poznamenat, že nákladná generálka mrvolky mi přijde zbytečná a drahá.
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

19. 8. 2019, 9:15

DwPetr píše: 19. 8. 2019, 11:12 +/- se dá s koněm posouvat do stran, tak si s tím kuželem trochu pomůže, případně tu mašinu trochu pokroutit na šroubech, problém bych spíš viděl v tom, ve kterejch místech na loži by ho chtěl vrtat, protože jestliže je projetej kůň, budou projetý všechny plochy, takže co se řeší s přesností, bude to pokaždý jinde..

vyvrtat litinu, naklepnout do ní tenkou trubku jako vložku, tu zase protočit a na nějakej přibližnej průměr, nabrousit do něj původní pinolu.

Ve šmelcu jsem potkal pár litinovejch trubek od hajzlu z nějaký bouračky, tam by byla cesta.
Táráš nezmysly- z té litinové trubky nic neuděláš, je to ta nejpodřadnější litina,co se týká složení/vměstky,póry,přísady/ a navíc za ty léta je to dost sežraný. Když z toho něco uděláš, pořád z těch pórů polezou sračky,následkem čehož bude všechno hnít. Ta trubka by se asi koupila v předrahý litinárně v Králováku jako kontitrubka,nicméně bude to pecka,jako všechno od nich (do smrti nezapomenu,jak jsem poptával kus velký trubky,prům. 280 a paní,že prý tam mají zbytek,když si ho vezmu celý,tak mi dá PĚT procent slevu. Už jsem se skoro chytl,když mi jen mezi řečí sdělila,že mi bude počítat jen jeden řez- u toho zbytku! tzn. 1,5,- x D plus dýpíeič ,ta litina vycházela na devět pětek za kilo :lol: -tak jsem jí vysvětlil,že servis na kokoty má jiný číslo a ze vzteku vytočil model ,poslal do slévárny a za tři dny bylo odlito - cenově to vyšlo o o půldruhého litru levněji.)
O tom potřebném měření a projetém loži píšu hned v první větě,Mlho..
Posouváním koně do stran nic nevyřeší,když má základní výšku v tahu,to přece snad pochopí i infantibus..
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

19. 8. 2019, 9:22

zverodoktor píše: 19. 8. 2019, 1:05
elbarto píše: 19. 8. 2019, 8:30 Uvdený postup bude drahý. SV18 je asi jediný soustruh na který není problém sehnat koně v pěkném stavu a jistě za zlomek ceny GO mrzáka. Když jsem sháněl koně na S28 potkával jsem všude SV18 za pár peněz. Na mém koni je toto řešeno velkou vložkou, podle zpracování evidetně továrni GO.
Keď kúpiš koňa z iného sústruhu pasuje? Ja som doteraz v tom, že tie koníky sa dolaďujú priamo na stroji. Ak je to tak, bude s tým mať tak či tak opruz, aj keď možno menší ako s tou pinolou.
Samozřejmě,jak píšeš.Nejsou dva stejní soustruhové,nepasují ani koňové.(snad krom těch hnusných nepovedených Schaublinů- co by jsme taky chtěli od Švýcarů,že?)
Když je nový kůň,má desku jen ohoblovanou a na soustruh se musí doobrobit a připasovat.
To,co píšu je standartní postup ,co se používá v generálkách.Bavíme se o RA,pokud má jen R,kterému v generálce nenadělili hranatého koně,tak je lepší sehnat něco jiného,opravovat původního koně s trojkovou pinolou dneska bude jen muzeum nebo šílenec.
jarkojarko4
Příspěvky: 3
Registrován: 18. 8. 2019, 10:37

20. 8. 2019, 8:01

Zdravim,
vdaka za napady, pozeral som aj tie videa ale na to sa moc necitim.
Ten tvrdochrom a brusenie pinoly by ma vyslo nejakych 120 E a zohnal som kontakt na nejakeho pana co by mi to prehonoval za 80 E. Plus nejake to postovne , benzin tak ma to vide okolo 230 eur. Tak rozmyslam ze asi pojdem touto cestou.
Skusal som hladat ale ziadneho lacneho konika (pod 350 eur) som nenasiel.
Inak konika mam toho obleho ale v pinolu ma s kuzelom MK4.
Ako moc mam vybehane loze kade chodi konik to neviem, neviem ani ako by som to zmeral. Ale tak nevizeraju nejako zle a su urcite v lepsom stave ako loze kade chodi suport. Som si vedomy ze po tych rokoch uz nebudu na 100 % rovne ale budem asi dufat ze to este nieje take zle.
majo477
Příspěvky: 873
Registrován: 28. 5. 2014, 8:39

20. 8. 2019, 8:19

Ak si z MT tak tam poznám fakt dobrého brusiča,,možno by ti poradil aj s opravou,,ak tak napíš sz
qwer
Příspěvky: 1293
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

20. 8. 2019, 10:16

Koníka som meral takto, z predu, zo zadu, a vieš na čom si.
006.JPG
01.JPG
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

21. 8. 2019, 7:12

Čo takto zmeriaš? Docela ma to zaujalo, len som sa nejak stratil v postupe merania. Meriaš ovalitu diery, alebo meriaš rozdiel vo výške osy diery v koníkovi na jednom a druhom konci? Ak ovalitu, nešmajdá ti tá tyč pri takom vyložení? Ak os, keď tie pupitasy prestavíš na tom držiaku, ako to dáš do tej istej osi? Alebo C je správne, meriaš niečo iné?
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“