Stůl pod stolní soustruh - vyrovnání geometrie

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

31. 10. 2019, 5:53

jicha píše: 30. 10. 2019, 6:14
...ten urovnat přesně do roviny
Mohu mít (asi blbý) dotaz, proč vlastně vodováhou do roviny? Není to tomu soustruhu (obrobku, nástroji...) jedno?
Jirka (hobík začátečník)
No odpověděl Ti už kolega prochazka - soustruhu i obrobku to jedno opravdu je, ale vodorovná rovina se měří snáze ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

1. 11. 2019, 7:53

Zdenek Valter píše: 31. 10. 2019, 5:53
jicha píše: 30. 10. 2019, 6:14
...ten urovnat přesně do roviny
Mohu mít (asi blbý) dotaz, proč vlastně vodováhou do roviny? Není to tomu soustruhu (obrobku, nástroji...) jedno?
Jirka (hobík začátečník)
No odpověděl Ti už kolega prochazka - soustruhu i obrobku to jedno opravdu je, ale vodorovná rovina se měří snáze ;-)
řekl bych to ještě jinak - budeš mít citlivou vodováhu, zjistíš že dostat něco do roviny není tak snadné.
navíc lože není zrovna uzpůsobené na položení vodováhy, budeš hledat podložky/planžety aby jsi měřil ty broušené plochy na loži
a výsledek bude, že neřešíš "absolutní" rovinu, ale aby vodováha ve všech místech ukazovala na stejných podložkách stejně - pak je lože rovné (a s ohledem na podložky nemusí být přesně vodorovné.)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

1. 11. 2019, 10:29

Pri dlhšom sústruhu stačí položiť vodováu na suport, vyrovnať ju podložkami a potom prejsť suportom po celej dĺžke lože. Ak máš točnú dĺžku 500mm tak to asi nebude fungovať moc dobre, ale na mojom 2000mm som to robil tak
Tos C45-2000
josef109
Příspěvky: 604
Registrován: 21. 5. 2017, 5:15
Bydliště: Praha

2. 11. 2019, 9:36

Sice bude vícero důvodů, proč dávat stroje do roviny, ale...
Vezmi si, že máš vanu na špony, a v jednom rohu je odtok na chladící kapalinu, a v opačném rohu se drží loužička která nikdy neodteče :D
Uživatelský avatar
Mylan
Příspěvky: 460
Registrován: 7. 8. 2016, 3:04
Bydliště: SNV

2. 11. 2019, 10:40

Jozefa som citoval s 3 dňovým predstihom. Hlavne nech to nemá vrtuľu.
SV18R,FA3AH,V23a,Plazma Berlan40,MIG ETP208,2H125,brúska z F1,Bomar160.120
Hyblos
Příspěvky: 58
Registrován: 23. 10. 2019, 6:30

7. 11. 2019, 8:01

Musím uznat že váha 0,04/m je přesná až až. Vůbec si nedovedu přestavit dělat to s váhou 0,02. Zkouším to pořád srovnat a zatím se to jeví tak, že ten soustruh není sám o sobě rovný a musím ho do roviny nakroutit. Tzn. že kdyby mě ten soustruh ležel vlastní váhou na ideální rovině, tak doměřením podložek pod patky stejně nic nezískám. Zkončil jsem teď u toho, že jsem na jekle stolu položil středně tuhou 5mm gumu pod celý patky, pak vana a nakonec soustruh. Dá se teď s tím kroutit poměrně zdařile, ale další věc je to měření. Váhu přímo na lože jsem musel zavrhnout. Abych ji dostal do roviny, potřebuji soustavu planžet. Mám měrky, ty poskládám na požadovanou tloušťku ale stačí to zvednout, posunout, vrátit se na původní místo a bublina je uplně někde jinde. Stačí na měrkách trochu oleje a jak si to sedne - nepoužitelný. Tady mě nejvíc sedí váha na suportu, tam to podložím a dál na ni nechytám. Projíždím lože sem a tam a pořád ladím. Dotahováním šroubů patky můžu posunovat bublinku s přesností půl dílku, ale je to složité. Dotažením jedné strany se rozhodí trochu i ta druhá, no a pak aby seděla i přímost lože, ne jen zkrut. Asi nereálné, tak hledám aspoň kompromis s odchylkou 3-4 díly. Porod!
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

7. 11. 2019, 8:48

No pokud to stojí na gumě, tak to nesrovnáš nikdy. Účel těch podložek není jen to, aby to bylo v rovině, ale aby se to nemohlo hejbat.

Váhu nestav na planžety a už vůbec ne od oleje. Buď na kostky a pokud nemáš, tak alespoň na dva soustružnický nože (liznutý na magnetce) možná by seděly dva nový nože/držáky plátků v nouzi, ale neměřil jsem je, mám kostky nebo broušený hranoly.

To jak s tím lehce kroutíš ty, tak s tím bude kroutit i řezný odpor.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

7. 11. 2019, 9:51

Hyblos> na gume to do vodovahy vazne nesrovnas. Bud to dej na staveci nozky a pak do vodovahy, nebo na gumu.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Tom Dvk
Příspěvky: 411
Registrován: 24. 7. 2018, 1:08

8. 11. 2019, 7:55

V jiném vlákně se v současnosti řeší zřejmě (z výroby) nesouosost vřeteníku soustruhu Proma, což je ze stejné kategorie jako Optimum. Jinde se řešily lunety Proma. Já jsem na soustruhu Optimum dva roky pracoval, svoje postřehy jsem už psal (viewtopic.php?f=78&t=24964&p=308140#p308140).

Nestačilo by ten soustruh prostě na ty jekle přišroubovat a podložit nastříhanýma plíškama tak, aby suport jezdil volně ?
Hyblos
Příspěvky: 58
Registrován: 23. 10. 2019, 6:30

18. 11. 2019, 8:02

Suma sumárum:

Soustruh má lože jak do vrtule, tak do Učka. Kdybych to rovnal na 4 šroubech, srovnat jde jen ta vrtule, ne to Učko. Takže to musím rovnat na 6 šroubech. Když srovnám účko, nesedí vrtule, když rovnám vrtuly, nesedí Učko. Je to laborování a dosáhnout ideálního stavu je dle mě nemožné.

Jelikož to sedí na tvrdé gumě, je prostor - když je potřeba - utahovat fakt na krev. Když už to nejde tak je potřeba protější šrouby povolovat.

Doladil jsem to na rozdíl cca 4 dílky na Učku, vrtule cca 2 dílky rozdíl. Dál se nedostanu protože mě už z toho utahování šroubů bolely ruky.

Kdyby pod tím soustruhem nebyla guma a chtěl jsem to podkládat např. plíšky, znamenalo by to soustruh asi 1000x nadzvednout, dotáhnout, pak zase povolit, přidat/ubrat plíšek. A výsledek nejistý. Resp. asi by jste ideálního stavu dosáhly, ale zabere to tolik hodin práce že si to nedovedu představit. Navíc si stačí stoupnout na podlaze o metr vedle a bublinka se pohne i o půl dílku (mám v garáži betonové podlahy pod kterými je sklep, sám bych tomu nevěřil).

Z toho všeho mám tři závěry:

1. přikláním se k názoru toho co tu bylo psáno. Pěknou rovnou desku, navolno to posadit a zajistit to šrouby. Poslouží to a bude to fungovat - doteď jsem soustružil na paletě a výsledky byly dostatečný. Hlavně si nekupujte strojní vodováhu.

2. když už si tu strojní vodováhu koupíte a zjistíte jak je lože křivé, asi bych to zase posadil na tu gumu. Doměřovat se s podložkama a brousit je na magnetce je jen pro toho, kdo na magnetce dělá. Srovnat na poprvé lože křivé ve 2 osách nepude ani náhodou.

3. pokud to chcete podložit plechy, podložte jako první celý vřeteník, dotáhněte napevno vřeteník 4 šrouby. Musí být podložen dostatečně silnými plechy, aby se na konci lože dalo rovnat do + i do "-" od základní polohy. Když budete mít napevno vřeteník, začněte laborovat s koncem lože, tam podkládat samostatně každý ze 2 šroubů - případně tady doměřovat a brousit podložky. Nicméně se připravte na to, že po každým vyzkoušení bude potřeba povolovat šrouby vřeteníku aby jste se na podložky na konci lože dostaly. Pouze tady by byla výhodná stavitelná plotna pod koncem lože, díky které by se konec lože kroutil a výškově zvedal plynule dle libosti. Pod vřeteníkem je stavitelná plocha uplně zbytečná. Varianta 3 mě napadla až teď, po napsání bodu 1 a 2 :-) a dle mého je to nejjednoduší, logický a jediný způsob, jak rychle a efektivně narovnat zkřivené lože ve 2 osách.

(Ale je pravda, že teď mě jezdí suport zase volně, jako tenkrát když stál soustruh na paletě.)
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

18. 11. 2019, 8:39

Hlavu vzhůru, někdy se ta dokonalost prostě nedá udělat hned na podruhý a někdy ani napotřetí.

Mám trochu jinej názor, a sice že strojní váha je dobrá věc, a srovnat jde všechno.

Důležitější ale je, jak ti stroj pracuje, jestli ti to takto stačí.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Hyblos
Příspěvky: 58
Registrován: 23. 10. 2019, 6:30

19. 11. 2019, 8:52

To s tou vodováhou byla trochu nadsázka. Jsem rád že jsem díky ní přišel na to, jak to vlastně vyrovnat. Důležité je uchytit napevno ten vřeteník, a pak si hrát jen s koncem lože. Možná že to ještě jednou zvednu a pohraji si s tím, už bez gumy. Guma má totiž tu nepříjemnou vlastnost, že utahováním konce lože se pohybuje i ten vřeteník, který díky gumě není "natvrdo" spojen se stolem. Tak pokud bude někdo řešit stejný ploblém - jak srovnat křivé lože soustruhu, tak toto je řešení.
mechanik
Příspěvky: 8
Registrován: 31. 10. 2019, 5:58

22. 11. 2019, 7:05

Ahoj,
Nečetl jem to celé,napíšu jen jednu zajímavost.Přivezl jsem frezku(1930 rok) bez podstavce a zjistil jsem,že sloup nebyl zespod vůbec obrobený.Když jsem pátral,tak jsem zjistil,že vršek frezky byl postavený na betonovém podstavci.Prostě ho posadili do nezaschnutého betonu a zněj koukaly svorníky na přitažení.Tím nenastala žádná deformace.
Hyblos
Příspěvky: 58
Registrován: 23. 10. 2019, 6:30

7. 8. 2020, 10:10

Po půl roce jsem to konečně před měsícem udělal pořádně. Podložil jsem vřeteník podložkama M14, dotáhl jej napevno a pak si hrál jen s koncem lože. V mém případě jsem musel konec lože stahovat dolů. Bylo to o cca 1-2mm! Jinými slovy, když jsem ten konec povolil a volně visel ve vzduchu (celý soustruh držel jen na patce vřeteníku!) tak to bylo málo. Ten konec jsem musel ještě šrouby stahovat dolů a přitahovat jej ke stolu. Když jsem to dělal tak jsem se teda pěkně potil aby to lože někde v půlce neruplo. Vydrželo to. Teď když si přejedu vodováhou po délce je pěkně vydět jak je část lože zhruba v půlce trochu ochozená a na konci se bublinka zase pěkně vrací mezi rysky. Takže tvrzení prodejce že ten soustruh jel tak 2 směny nevěřím :-)

Když bych to časově spočítal tak to dělalo tak odhadem 100x utáhnout/povolit konec pod koníkem a ubrušovat naplocho na kotoučové brusce klasický podložky M14 tak aby jsem rovnal jak krut lože, tak prohnutí. Výsledek ale za to stojí a všechno v domácích podmínkách.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

8. 8. 2020, 12:51

Jen tak pro doplnění - měření lože se probíralo tu:
viewtopic.php?t=10439&start=45
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“