Bronz na klzné ložisko

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
hastroha
Příspěvky: 264
Registrován: 26. 12. 2017, 5:53

2. 1. 2020, 3:07

milan.83 píše: 2. 1. 2020, 12:13
hastroha píše: 22. 12. 2019, 9:43 Pokud někdo se začne ohánět vyguglenýma tabulkama , atakovat , soudit a posuzovat,
A přitom , o ZX mat. nic neví …?! Nezná technologii, přípravu, postupy, obrábění atd…
Pak taková diskuze je pro mě Postfaktická
Pokud se někomu podaří vygooglit údaje od Wolko a ty údaje jsou špatně, tak to je pak těžké s tím materiálem počítat pro nějakou aplikaci. Proč někdo nabízí materiály, ke kterým není schopný dát správné informace? To pak ten materiál nemá moc šancí na uplatnění. Konkrétně ty údaje, co jsem sem dával, byly od pouzder.

Pokud jsem tedy vygooglil nesmyslné údaje, tak se omlouvám. Přihládám ten vygooglený katalogový list.

Zedex.png
1. Nejsem si vědom , že bych tvrdil , že tyto údaje jsou nesprávné

2. Akorát ... ten básník špatně pochopil ...

3. Víte kde je chyba ???
Jsme naladění každý , na jinou frekvenci , pro to si nerozumíme ...!
Já jsem na frekvenci pozitivní a Vy na negativní ... takové to dvě rozdílné frekvence , si nikdy rozumět nebudou ...

s pozdravem ..

PS: Chcete li info , tel.č. , atd. ... PROSÍM přeladte si na jinou frekvenci !!
Děkuji za pochopení
danodpp
Příspěvky: 317
Registrován: 14. 1. 2013, 10:45
Bydliště: Poprad

25. 4. 2021, 4:04

zdar chlapi,
hrozna diskusia, a sorry ze ju znova "otvaram"

riesim totizto rovnaky problem na JSO 4, a chcl by som vediet ako to dopadlo

a este sa chcem opytat ci to zaskrabavanie je fakt nutne? nejaka stotinka na vretene takehoto sustruhu bude vadit ? kes si vreteno trochu pobeha, tak sa dotiahnu loziska a budu ok či? :lol:

p.s.prosim nekricte na mna, som len amater :roll:
Majojo
Příspěvky: 101
Registrován: 1. 2. 2021, 6:54

25. 4. 2021, 6:26

danodpp píše: 25. 4. 2021, 4:04 zdar chlapi,
hrozna diskusia, a sorry ze ju znova "otvaram"

riesim totizto rovnaky problem na JSO 4, a chcl by som vediet ako to dopadlo

a este sa chcem opytat ci to zaskrabavanie je fakt nutne? nejaka stotinka na vretene takehoto sustruhu bude vadit ? kes si vreteno trochu pobeha, tak sa dotiahnu loziska a budu ok či? :lol:

p.s.prosim nekricte na mna, som len amater :roll:
Zaleží v akom ich máš stave väčšinou sa tieto ložiska opotrebujú do elipsy aj keď ich dotiahneš tak tu elipsu sa ti nepodari eliminovať stiahnutím, to znamená že vreteno bude v dvoch bodoch na tesno a v dvoch to bude moc volne toto som ti opísal len teoreticky v praxi ti to presne ukáže keď to dáš na farbu
danodpp
Příspěvky: 317
Registrován: 14. 1. 2013, 10:45
Bydliště: Poprad

25. 4. 2021, 6:44

aha, takze to "kuzelove vymedzovanie" bol len neuspesny pokus vyrobcu. Resp funguje to len pri novom kuse.
Majojo
Příspěvky: 101
Registrován: 1. 2. 2021, 6:54

25. 4. 2021, 7:30

ono to funguje ku podivu veľmi dobre keď sa to pravidelne maže a kontroluje ale ako náhle sa to zanedbá tak tie ložiska sa takto opotrebia a tie tvoje možno bude stačiť len dotiahnut ja som také šťastie nemal
Petr68
Příspěvky: 878
Registrován: 3. 12. 2015, 9:38
Bydliště: Karlovy vary

25. 4. 2021, 10:19

U kluzného ložiska se vytvoří vnitřní elipsa pokud se pravidelně nekontroluje a neseřizuje radiální vůle vřetene. Pokud je radiální vůle vřetene velká, tak mimo jiné způsobí že vřeteno "utíká" proti řezné síle a tak se za čas v ložisku vytvoří elipsa.
Třeba u SV18 je v dělení ložiska broušená podložka a ta se musí při seřizování lehce přebrousit aby se pouzdro stáhlo. No komu se s tímhle chce srát že?

Při opravě/ výrobě pouzder je logicky nutné mít nejprve v bezvadném stavu vřeteno. Pokud se vřeteno válí v nedotažených a na půl suchých pouzdrech 60 let, tak je jasné že v pořádku nebude.

V takovém případě je víc než nutné plochy vřetene pro pouzdra přebrousit a poté vyrobit nová pouzdra, která se musí po usazení do vřeteníku zaškrabat. Zaškrabáním se kompenzuje nejen nesouosost děr ve vřeteníku, nepřesnosti při výrobě pouzder. Prostě bez přesného precizního zaškrabání to bude stát za prd a bude to jen hřídel od míchačky.
Ještě zmíním upravení seřízení/ zaškrabání vřeteníku po opravě (souosost vřeteno/lože)

Další varianta opravy je a to pokud nejsou pouzdra moc zdevastovaná vyspravit plochy vřetena žárovým nástřikem (molybden, keramika, tvrdochrom) a tak zvětšit průměr vřetene. Potom je možné zaškrabat stávající pouzdra.
Práci zdar :)
Strigon ME-250, SV18RA, Mikromat SFW200/600, L-TEC Ductling II
danodpp
Příspěvky: 317
Registrován: 14. 1. 2013, 10:45
Bydliště: Poprad

25. 4. 2021, 10:31

:lol: :lol: :lol:

diky za vycerpavajucu odpoved 8)
coviha
Příspěvky: 146
Registrován: 20. 9. 2014, 8:25

26. 4. 2021, 12:53

hošani nechal bych stare pouzdra a na vřeteno dal nastřik
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

26. 4. 2021, 1:50

Ako vyzerajú tie púzdra? Ešte je totiž možnosť vysústružiť z nich starý bronz a vlepiť tam kus nového, to by bolo určite lacnejšie ako výroba kompletného ložiska. A potom samozrejme zaškrabať.

Ja som to tak plánoval, ale našťastie mi ostalo dosť materiálu na škrabanie, takže som to nakoniec robiť nemusel.
Tos C45-2000
Petr68
Příspěvky: 878
Registrován: 3. 12. 2015, 9:38
Bydliště: Karlovy vary

26. 4. 2021, 6:02

coviha píše: 26. 4. 2021, 12:53 hošani nechal bych stare pouzdra a na vřeteno dal nastřik
Já osobně bych se taky snažil jít touto cestou, pokud to stav pouzder dovolí, tak je to nejrychlejší oprava.
Jen je potřeba pouzdra pořádně změřit a zjistit kolik se odškrábe materiálu. Snadno se taky může stát, že to pořád nebude ono a vyspravené vřeteno ejhle bude najednou malé.

turnigy u C45 je výhoda, že pouzdro je z venku válec a dá se snadno upnout. Pokud je ale pouzdro z venku kuželové... :)
Strigon ME-250, SV18RA, Mikromat SFW200/600, L-TEC Ductling II
danodpp
Příspěvky: 317
Registrován: 14. 1. 2013, 10:45
Bydliště: Poprad

26. 4. 2021, 8:21

nooo, preto som tu hodil takuto otazku, este som to nerozobral, :lol: :lol: :lol:
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

27. 4. 2021, 8:02

Mám jen jednu otázečku či věc k zamyšlení, každé vnesené teplo(nástřik kovu) do obrobku- vtomto případě vřetena vnese vnitřní pnutí a deformace to se řeší jak u přesného výrobku jako je vřeteno???
Petr68
Příspěvky: 878
Registrován: 3. 12. 2015, 9:38
Bydliště: Karlovy vary

27. 4. 2021, 4:03

ovi-ivo píše: 27. 4. 2021, 8:02 Mám jen jednu otázečku či věc k zamyšlení, každé vnesené teplo(nástřik kovu) do obrobku- vtomto případě vřetena vnese vnitřní pnutí a deformace to se řeší jak u přesného výrobku jako je vřeteno???
Tak já jsem nad tím taky přemýšlel, ale firma u které si to nechávám občas dělat včetně obroušení mi sice postup nástřiků neprozradila, ale zato mě ujistili, že se nemusím ničeho bát, protože se takhle běžně opravují i vřetena pro brusky (kulato/plocho).
Zatím na těch pár kouskách co jsem dělal, žádný problém nebyl.
Strigon ME-250, SV18RA, Mikromat SFW200/600, L-TEC Ductling II
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

27. 4. 2021, 4:28

Před třema rokama jsem uvažoval, že si nechám generálkovat MN80. Od mistra Tumlíka jsem si koupil šrouby s matkama a začal shánět firmu, která mi to udělá. Šlo pouze o vřeteno a výměnu šroubů. Z nějakejch deseti poptávek se mi ozvali 3 !!! lidi. Jeden ale nikdy neviděl Mn80, druhej sice ano, ale výbava a čistota jeho dílny korespondovala s první dvouletkou a tak jsem tedy otestoval renomovanou strojírenskou firmu. Ještě než viděli mou mašinku, tak už to byl starej vyběhanej verk a vyvolávací cena 45 tisíc bez daně. Takže samozřejmě, pokud někdo vlastní slušné výrobní zázemí, může si ložisko šůchat na barvu a dobrušovat a nevím co ještě. Jako hobíka mě každej pošle do pr....le, nebo vykostí. Tak jsem dotáhnul matky na šroubech, vcelku to jde a když jsem měnil řemen, tak jsem vyčistil ložiska, dal jsem nové filcíky a po několikerém dotažení (na vlažno) jsem skoro bez vůlí. Holt si ta elipsa sedla. :mrgreen:
Petr68
Příspěvky: 878
Registrován: 3. 12. 2015, 9:38
Bydliště: Karlovy vary

27. 4. 2021, 4:56

Je jasné, že pokud si jako hobík nechám opravit stroj/část stroje v "odborné" firmě, tak se to nemůže nikdy vyplatit.
Pokud to ale jako hobík budu chtít opravit sám, tak zrovna na vřeteno moc speciálních věcí nepotřebuju. Stačí k tomu pouze přebroušené/opravené vřeteno, pouzdra nějaká nová/stará,barva, čas, škrabák, trochu gynekologické praxe a úspěch je zaručený :D
A nebo to prostě dotáhneš a ono si to nějak sedne, taky řešení pokud to není vyrvané moc a stačí ti to :mrgreen:
Strigon ME-250, SV18RA, Mikromat SFW200/600, L-TEC Ductling II
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“