Bronz na klzné ložisko

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

17. 12. 2019, 1:52

soudruzi dělali vtahovací bronzová pouzdra obráběcích strojů z CuSn12, stačí kouknout na pár výkresů z manuálů a přesně tenhle matroš je tam uvedenej, bude to běhat dalších sto let :) , na technometal jsem nekoukal, ale tipl bych si, že ty trubky jsou právě z této slitiny :wink:
ze stovkového zedexu jsem dělal už hodně věcí včetně různých kluzátek, matic, pouzder na bagr, ale zrovna na tohle kuželové vtahovací pouzdro bych to teda osobně nepoužil, každopádně pokud je dotyčný plný medu, může u wolko objednat, vyrobit a podělit se o výsledek z provozu zde, jinak je to jako vždy obecná dojmologie ....
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

17. 12. 2019, 5:37

kousek bronzové trubky na futro koupíš bez problémů u Calty v Kamenném Mostě
stačí tam zavolat a domluvit se
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
hastroha
Příspěvky: 264
Registrován: 26. 12. 2017, 5:53

18. 12. 2019, 4:44

tumlik píše: 17. 12. 2019, 1:52 soudruzi dělali vtahovací bronzová pouzdra obráběcích strojů z CuSn12, stačí kouknout na pár výkresů z manuálů a přesně tenhle matroš je tam uvedenej, bude to běhat dalších sto let :) , na technometal jsem nekoukal, ale tipl bych si, že ty trubky jsou právě z této slitiny :wink:
ze stovkového zedexu jsem dělal už hodně věcí včetně různých kluzátek, matic, pouzder na bagr, ale zrovna na tohle kuželové vtahovací pouzdro bych to teda osobně nepoužil, každopádně pokud je dotyčný plný medu, může u wolko objednat, vyrobit a podělit se o výsledek z provozu zde, jinak je to jako vždy obecná dojmologie ....
Naposledy upravil(a) hastroha dne 19. 12. 2019, 3:44, celkem upraveno 1 x.
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

18. 12. 2019, 6:10

Kolik zhruba ten materiál stojí? Jen pro info.. Abychom věděli, jestli půlmetrova štangle stojí litr, nebo deset.
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

18. 12. 2019, 6:36

hastroha píše: 18. 12. 2019, 4:44
tumlik píše: 17. 12. 2019, 1:52 soudruzi dělali vtahovací bronzová pouzdra obráběcích strojů z CuSn12, stačí kouknout na pár výkresů z manuálů a přesně tenhle matroš je tam uvedenej, bude to běhat dalších sto let :) , na technometal jsem nekoukal, ale tipl bych si, že ty trubky jsou právě z této slitiny :wink:
ze stovkového zedexu jsem dělal už hodně věcí včetně různých kluzátek, matic, pouzder na bagr, ale zrovna na tohle kuželové vtahovací pouzdro bych to teda osobně nepoužil, každopádně pokud je dotyčný plný medu, může u wolko objednat, vyrobit a podělit se o výsledek z provozu zde, jinak je to jako vždy obecná dojmologie ....
Ano , ze ZX 100K bych nedoporučoval !!! ani ZX 410 !! a ani ZX 530 !!!
(dělám ve Wolko ... výzkum a vývoj ... těchto materiálů a jiných... )

Víc jak před 13 lety jsem si jej vyráběl naprosto stejné kluzné ložiska ,
přímo ve Wolko a to ZX 324 V2T , ze zbytků ...
Bylo to pro Tchána - hobby , dělá/ obrábí na tom kov , nerez a litinu, občas i plast .

zatím běží bez vůle a takřka bez mazání, snad občasné , 1x za rok , když si vzpomene ...

ZX-324V2T
snižuje opotřebení při stoupající teplotě, nízké tření
vysoká pevnost při teplotách až 250°C, tlumí rázy a vibrace
vysoká pevnost a nepatrné opotřebení při teplotách až 250°C
odolný agresivním chemikáliím, do špinavého a abrazivního prostředí
náhrada za bronzy.
takze skôr na ventily, šupátka, posúvače a tak?
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

18. 12. 2019, 7:01

Jakou má ZX-324V2T maximální trvalou obvodovou rychlost?
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

18. 12. 2019, 7:54

Jestli se strejda google nemýlí, tak platí toto:

Zedex 324V2T:
Rozsah použití: okolní teploty: -50°C až +170°C (+210°C)
kluzná rychlost 0 až 40m/min
tlak na plochu do 45N/mm2 (125 N/mm2 krátkodobě)
náhrada za bronzy, POM, PA , PEEK

Obávám se, že pro ta kluzná ložiska soustruhu to není to pravé ořechové. V mém případě by Zedex zvládnul cca 200 - 250 otáček za minutu.
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

18. 12. 2019, 8:34

To je bídné. Až ZX-750V3T má do 250m/min. To by Ti dalo až cca 1500 ot/min.
hastroha
Příspěvky: 264
Registrován: 26. 12. 2017, 5:53

19. 12. 2019, 3:40

Jak říká Tumlík ... obecná DOJMOLOGIE ...

Já říkám ...
... PostFaktická diskuze ... Konformita ...

.



PS: Mnoho zdaru v novém roce..
s pozdravem
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

19. 12. 2019, 5:06

tumlik píše: 17. 12. 2019, 1:52 soudruzi dělali vtahovací bronzová pouzdra obráběcích strojů z CuSn12, stačí kouknout na pár výkresů z manuálů a přesně tenhle matroš je tam uvedenej, bude to běhat dalších sto let :) , na technometal jsem nekoukal, ale tipl bych si, že ty trubky jsou právě z této slitiny :wink:
ze stovkového zedexu jsem dělal už hodně věcí včetně různých kluzátek, matic, pouzder na bagr, ale zrovna na tohle kuželové vtahovací pouzdro bych to teda osobně nepoužil, každopádně pokud je dotyčný plný medu, může u wolko objednat, vyrobit a podělit se o výsledek z provozu zde, jinak je to jako vždy obecná dojmologie ....
V první řadě má ten Zedex zcela tragickou teplotní roztažnost a pevnost v tahu (i tuhost) - vše (kromě mezních stavů a korozní odolnosti) oproti té klasice CuSn12 je slušně řečeno píp.
Takže pokud má výzkumník nutnou potřebu doplnit svůj obráběcí stroj snímačem :mrgreen: teploty vřetene, tak ten Zedex je asi ideální.
Kdyby to futro udělal z Teflonu (Turcitu) tak by to bylo ještě výraznější (ale měl by ještě lepší součinitel tření - zejména mezní).
Jinak u těch CuSn je to poměrně jednoduché - čím víc Sn (samozřejmě v vhodném rozsahu) tím lepší kluzné vlastnosti, vyšší cena a větší problémy při výrobě.
Prakticky se dělaly na futra tři "kvality" - 8,10,12%.
Takže logicky pokud možno CuSn12 (protože 12 je větší než 10 a 10 je větší než 8 :mrgreen: ).
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

19. 12. 2019, 5:09

Reinkarnace píše: 18. 12. 2019, 7:01 Jakou má ZX-324V2T maximální trvalou obvodovou rychlost?
Takovou, než se to lokálně utáhne :lol: - když bys to chladil dusíkem :mrgreen: :mrgreen: , tak by to asi bylo výborný i na HF vřetena.
Boris22
Příspěvky: 123
Registrován: 30. 11. 2018, 9:51

19. 12. 2019, 3:53

Zedex ma nepresvedčil, bál by som sa že tie závity utrhnem pri doťahovaní... Futrá budú CuSn12, omerám objednám a dúfam že ich výmena je,, ďaleká" budúcnosť. Lebo potom bude nutne aj nové vreteno. A to už je iná anabáza :). Dík za všetky príspevky a KRÁSNE VIANOCE želám!!! Boris
hastroha
Příspěvky: 264
Registrován: 26. 12. 2017, 5:53

21. 12. 2019, 3:55

... Bojím se čtenáře , jediné knihy ...
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

21. 12. 2019, 9:43

hastroha píše: 21. 12. 2019, 3:55 ... Bojím se čtenáře , jediné knihy ...
tak ono je především škoda, že jsi vymazal to co jsi původně napsal, pak se ta alternativa blbě obhajuje :) určitě by to bylo přínosem, mě to teda hodně zajímá tyhle průmyslové plasty, takže je škoda, že jsi se nakrknul po konstruktivní kritice ohledně téhle konkrétní aplikace, kde jak milan správně podotknul, a co se dá načíst z webu wolko, tak ta pevnost v tahu je skutečně o proti bronzi čtvrtinová a zrovna u těchto ložisek je profil závitu ve většině případů čtvercový, takže pokud by byla potřeba využít i ty matice, ten kořen je pak hodně slabý.
U toho wolkoplastu je blbé, že právě tyhle lepší druhy jsou na objednávku, není uvedená normálně rámcově cena za kg, tak si člověk pak těžko udělá nějaké ekonomické srovnání s nějakým standardně používaným materiálem, příklady výrobků jsou určitě dobré, nicméně v případě uložení jsou tam především aplikace do pevných vnějších obalů s definovaným uložením, takže informace o tchánových ložiscích se mohla tady třeba dále rozvinout, já právě tyhle ložiska občas dělám a tak vím, že třeba polotovary na nějakého menšího transmisáka jsou 1,5-2k aniž bych do toho hrábnul

jako za sebe říkám, že je to škoda, o těch zedexích bych se toho určitě rád dozvěděl víc než je na tom jejich webu, pokud tam přímo děláš, tak z toho mohla být hodnotná a zajímavá disputace :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

21. 12. 2019, 10:34

tumlik píše: 21. 12. 2019, 9:43
hastroha píše: 21. 12. 2019, 3:55 ... Bojím se čtenáře , jediné knihy ...
tak ono je především škoda, že jsi vymazal to co jsi původně napsal, pak se ta alternativa blbě obhajuje :) určitě by to bylo přínosem, mě to teda hodně zajímá tyhle průmyslové plasty, takže je škoda, že jsi se nakrknul po konstruktivní kritice ohledně téhle konkrétní aplikace, kde jak milan správně podotknul, a co se dá načíst z webu wolko, tak ta pevnost v tahu je skutečně o proti bronzi čtvrtinová a zrovna u těchto ložisek je profil závitu ve většině případů čtvercový, takže pokud by byla potřeba využít i ty matice, ten kořen je pak hodně slabý.
U toho wolkoplastu je blbé, že právě tyhle lepší druhy jsou na objednávku, není uvedená normálně rámcově cena za kg, tak si člověk pak těžko udělá nějaké ekonomické srovnání s nějakým standardně používaným materiálem, příklady výrobků jsou určitě dobré, nicméně v případě uložení jsou tam především aplikace do pevných vnějších obalů s definovaným uložením, takže informace o tchánových ložiscích se mohla tady třeba dále rozvinout, já právě tyhle ložiska občas dělám a tak vím, že třeba polotovary na nějakého menšího transmisáka jsou 1,5-2k aniž bych do toho hrábnul

jako za sebe říkám, že je to škoda, o těch zedexích bych se toho určitě rád dozvěděl víc než je na tom jejich webu, pokud tam přímo děláš, tak z toho mohla být hodnotná a zajímavá disputace :wink:
Tady máš referenční příklady použití http://www.plasticbearings.com/uploads/ ... _EN_01.pdf
mj, si můžeš všimnout, že na řadu věcí je to skutečně asi vhodnější než klasika, ale že by to někdo použil (používal - zkusil použit) na kuželové kluzné vřetenové nastavitelné ložisko - ani zmínka.
Proč - no protože každý, kdo si přečte dokumentaci, měl by pochopit, na co to je vhodné, na co výborné a na co zjevně nevhodné.
http://www.plasticbearings.com/Catalogs ... .html?&L=2
Na vřetenový ložiska obráběcího stroje taky nebudu používat ebonit, ikdyž vím, že na ložisko lodní hřídele u námořní lodě je to bezesporu vynikající materiál.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“