Bronz na klzné ložisko

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

21. 12. 2019, 10:41

tady jsou ještě mechanické a fyzikální vlastnosti - aby se to nemuselo složitě hledat - doporučuji si to oproti tomu CuSn12 zkusit porovnat.
http://zedex.de/fileadmin/contentadmin_ ... ZX-100.pdf
Ceny se bohužel hladají víc než těžko - slušně řečeno - bez komentáře.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

21. 12. 2019, 11:53

milan584 píše: 21. 12. 2019, 10:34 Tady máš referenční příklady použití http://www.plasticbearings.com/uploads/ ... _EN_01.pdf
mj, si můžeš všimnout, že na řadu věcí je to skutečně asi vhodnější než klasika, ale že by to někdo použil (používal - zkusil použit) na kuželové kluzné vřetenové nastavitelné ložisko - ani zmínka.
jj, já na to právě koukal a jak jsem psal, tak něco ve smyslu tohoto konkrétního o čem jsme se bavili jsem tam nezaznamenal, mě ale přišlo zajímavý se dozvědět něco přímo od člověka zevnitř jak psal hastroha, že to tam přímo vyvíjí, něco ve stylu, dělali jsme to a to, na tohle je to dobrý, na tohle na p..ču, to tam ani nezkoušej, atd.....

ono s těmi plasty je to dost těžké, i když to nabídneš někomu jako alternativu, tak k tomu výrobku panuje nedůvěra ve smyslu čínského abs, taková animozita, třeba u těch bagrů jsem na to taky čučel ale funguje to bezvadně, když jsme to ale řešili v knajpě s lojzem od zetoru, tak podotknul, že jsem debil, jak říkám, je to těžké :D
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

21. 12. 2019, 2:05

Jak psal tumlík, taky bych se bál toho, že ta ložiska ze zedexu nestáhnu, protože závity utrhám. To byla první věc, co mě u toho materiálu napadla.
Jedině mě napadlo, udělat z libovolného materiálu ta ložiska, do nich udělat zápich a do toho zápichu vrznout jen pár milimetrů silnou kluznou vrsvu ze Zedexu. Klidně by se na výrobu nechalo použít původní kluzné ložisko.
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

21. 12. 2019, 2:09

to uz tam rovnou muzes dat KU pouzdra za zlomek ceny
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

21. 12. 2019, 3:10

to mně taky napadlo. Uvidím, jestli vůbec bude nutné něco s ložisky podnikat. Třeba původní ložiska ještě nějakou službu v mém transmisáku udělají.
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
hastroha
Příspěvky: 264
Registrován: 26. 12. 2017, 5:53

22. 12. 2019, 9:43

Zdravím,

Ještě malé podotknutí …
Po pravdě řečeno, očekával jsem jinou diskuzi.
Netvrdím , že ZX je NEJ nade vše NEJ … Každý druh mat. má své vlastnost a užití v praxi.
Nikomu nic nevnucuji a nepřemlouvám, že …
Ale…
Pokud někdo se začne ohánět vyguglenýma tabulkama , atakovat , soudit a posuzovat,
A přitom , o ZX mat. nic neví …?! Nezná technologii, přípravu, postupy, obrábění atd…
Pak taková diskuze je pro mě Postfaktická
Tedy…
... Bojím se čtenáře , jediné knihy ...
…..
Aby ZX měl o 50-100% lepší vlastnosti (v tahu, tlaku,kluznosti atd…) , jak který druh, odrůda mat.
… Tak – kov se – kalí , žíhá atd …
ZX se - … I na to … jsou tech. postupy
Tím to se omlouvám, to tady napsat nemohu … mlčenlivost.
Tak že ty vygugl. Tabulky je základ a od toho se vše odvíjí …
Recepty na netu nenajdete !!

.............................................

Ted k úpravě kluz.ložiska , pro zajímavost …
Kl. Lož. Jsem nevyráběl celé plastové !!! Byl by to nesmysl … viz závit !!!
Navíc byla poškozena jen díra , tak proč vyrábět celé nové !!
Škoda času...
Díru jsem zvětšil o pár mm , na sílu stěny,, tak aby nebyla moc tenká (viz výpočet)
+ zápich skoro v celé délce (zapichovákem) .. jen hrub
Slicht – plátkovým nožem do díry / vykloněný a zárožákem – abych docílil přesného rozměru a povrchu drsnosti Ra0.8 , kvůli … lícování !
Do něj jsem vložil plast. Kl. Ložisko , rozřezané s pojistkou proti pootočení + 2 mazací drážky do kříže.
Ruční náčrt přiložím – jak asi vypadalo … rozměry si už nepamatuji.


s pozdravem
Přílohy
Plast. kl. lozisko.jpg
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

22. 12. 2019, 10:29

hastroha píše: 22. 12. 2019, 9:43 Zdravím,

Ještě malé podotknutí …
Po pravdě řečeno, očekával jsem jinou diskuzi.
Nenech se otrávit ,marná snaha, plast = silon to se u většiny z hlav nevymaže .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
hastroha
Příspěvky: 264
Registrován: 26. 12. 2017, 5:53

22. 12. 2019, 10:33

fmodel píše: 22. 12. 2019, 10:29
hastroha píše: 22. 12. 2019, 9:43 Zdravím,

Ještě malé podotknutí …
Po pravdě řečeno, očekával jsem jinou diskuzi.
Nenech se otrávit ,marná snaha, plast = silon to se u většiny z hlav nevymaže .
joo, to máš pravdu , časté reakce lidí ... znám
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

22. 12. 2019, 12:42

O tomhle da diskuze nebyla, navic ji vedli lidi, co neco umi a znaji, Ty jsi totiz nerk, ze jsi jen vyrobil vlozku, z tveho postu se dalo usoudit pouze to, ze jsi vyrobyl pouzdro jako celek, pak se nediv, ze se to nesetkalo s potleskem
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Zbýňa
Příspěvky: 1920
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

22. 12. 2019, 1:15

Při výrobě novýho ložiska upnu materiál, stočím vnější kužel i díru na jedno upnutí a upíchnu. Pak v univerzále stočím kus kulatiny podle vnitřního průměru, nasadím ložisko a přitáhnu z čela šroubem. Pak postupně vytočím závity na obou koncích ložiska (jeden si můžu udělat už při prvním upnutí). Následuje vrtání a prořezání ve frézce.Takhle udělám poměrně rychle polotovar ložiska pro doškrábnutí se zárukou souososti vnějšího kužele a vnitřního válce.
Nedovedu si představit jak může být jednodušší upínat za vnější kužel ložisko který už je prořezaný (navíc jednou drážkou řezanou skrz) se stejnou zárukou souososti.
To by šlo snad použít jen u velmi starých nebo né úplně často používaných ložisek ,kde se radiální vůle vymezuje axiálním posuvem vřetene proti kuželové vnitřní kuželové ploše ložiska. Nicméně kdo tohle řešil, tak ví jak je to "výborný" řešení pro nastavování. Ale i v tomhle případě to bude boj o dosažení souososti.
Určitě je spousta případů kde jdou řešení přepouzdřením s výhodami použít, nicméně vycházím z původního dotazu a konkrétní opravy.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

22. 12. 2019, 1:51

Zbýňa píše: 22. 12. 2019, 1:15 Při výrobě novýho ložiska upnu materiál, stočím vnější kužel i díru na jedno upnutí a upíchnu. Pak v univerzále stočím kus kulatiny podle vnitřního průměru, nasadím ložisko a přitáhnu z čela šroubem. Pak postupně vytočím závity na obou koncích ložiska (jeden si můžu udělat už při prvním upnutí). Následuje vrtání a prořezání ve frézce.Takhle udělám poměrně rychle polotovar ložiska pro doškrábnutí se zárukou souososti vnějšího kužele a vnitřního válce.
Nedovedu si představit jak může být jednodušší upínat za vnější kužel ložisko který už je prořezaný (navíc jednou drážkou řezanou skrz) se stejnou zárukou souososti.
To by šlo snad použít jen u velmi starých nebo né úplně často používaných ložisek ,kde se radiální vůle vymezuje axiálním posuvem vřetene proti kuželové vnitřní kuželové ploše ložiska. Nicméně kdo tohle řešil, tak ví jak je to "výborný" řešení pro nastavování. Ale i v tomhle případě to bude boj o dosažení souososti.
Určitě je spousta případů kde jdou řešení přepouzdřením s výhodami použít, nicméně vycházím z původního dotazu a konkrétní opravy.
Souosý to neudělá (do starýho rozřezanýho a vyběhlýho futra) ani kdyby se rozkrájel. A i kdyby se mu to nějak :mrgreen: povedlo, tak opět je to zcela napikaču - protože ten vřeteník bude na 100% křivý - viz jak se ty kuželové díry do vřeteníku protáčely (protáčejí) - vždy jsou "nějak" - geometrie se MUSÍ udělat zaškrabáním.
Takže si to shrneme - za tu dobu co se tu o tom plká (jak to udělat co nejsložitěji, nejdráž a s problematickou funkčností) by se to mohlo opravit několikrát a už to mohlo dávno běžet jako nový.
hastroha
Příspěvky: 264
Registrován: 26. 12. 2017, 5:53

22. 12. 2019, 2:29

filla píše: 22. 12. 2019, 12:42 O tomhle da diskuze nebyla, navic ji vedli lidi, co neco umi a znaji, Ty jsi totiz nerk, ze jsi jen vyrobil vlozku, z tveho postu se dalo usoudit pouze to, ze jsi vyrobyl pouzdro jako celek, pak se nediv, ze se to nesetkalo s potleskem
Ano, neřekl .. špatně jsem to podal ...

Tady potlesk , neočekávám
Boris22
Příspěvky: 123
Registrován: 30. 11. 2018, 9:51

23. 12. 2019, 7:36

Ale veľmi pekne ďakujem za ďaľšiu možnosť riešenia môjho problému. :D
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

2. 1. 2020, 12:13

hastroha píše: 22. 12. 2019, 9:43 Pokud někdo se začne ohánět vyguglenýma tabulkama , atakovat , soudit a posuzovat,
A přitom , o ZX mat. nic neví …?! Nezná technologii, přípravu, postupy, obrábění atd…
Pak taková diskuze je pro mě Postfaktická
Pokud se někomu podaří vygooglit údaje od Wolko a ty údaje jsou špatně, tak to je pak těžké s tím materiálem počítat pro nějakou aplikaci. Proč někdo nabízí materiály, ke kterým není schopný dát správné informace? To pak ten materiál nemá moc šancí na uplatnění. Konkrétně ty údaje, co jsem sem dával, byly od pouzder.

Pokud jsem tedy vygooglil nesmyslné údaje, tak se omlouvám. Přihládám ten vygooglený katalogový list.
Zedex.png
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
hastroha
Příspěvky: 264
Registrován: 26. 12. 2017, 5:53

2. 1. 2020, 2:42

milan.83 píše: 2. 1. 2020, 12:13
hastroha píše: 22. 12. 2019, 9:43 Pokud někdo se začne ohánět vyguglenýma tabulkama , atakovat , soudit a posuzovat,
A přitom , o ZX mat. nic neví …?! Nezná technologii, přípravu, postupy, obrábění atd…
Pak taková diskuze je pro mě Postfaktická
Pokud se někomu podaří vygooglit údaje od Wolko a ty údaje jsou špatně, tak to je pak těžké s tím materiálem počítat pro nějakou aplikaci. Proč někdo nabízí materiály, ke kterým není schopný dát správné informace? To pak ten materiál nemá moc šancí na uplatnění. Konkrétně ty údaje, co jsem sem dával, byly od pouzder.

Pokud jsem tedy vygooglil nesmyslné údaje, tak se omlouvám. Přihládám ten vygooglený katalogový list.

Zedex.png

ty údaje jsou správné
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“