Habegger-Neotor 2/73 W20RG nebo JH 102 nebo něco takového

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3588
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

9. 9. 2020, 4:16

Thomeeque píše: 9. 9. 2020, 4:02 .......a bohužel nemá přípravu na osazení šrouby
jj, je to origo, protože v matici příčného je našroubovaný normálně kus šroubu se šlicem pro šroubovák jako zátka a v příčném je našroubovaný doraz
Thomeeque píše: 9. 9. 2020, 4:02 ............ Jen se bohužel nedá usazovat do libovolné příčné pozice, to bude asi trochu omezující.
jako že se neupíná za T drážku, přes přední doraz? vždyť ho tam vidím na fotce...
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

9. 9. 2020, 4:26

tumlik píše: 9. 9. 2020, 4:08 ne na osumnáctce, ale na tom křížovém ze schaublina jsem to měřil, tam je stovka v součtu..
Jo pardon, on ten Schaublin je taky SV, to jsem přehlédl :lol: To je krásný (ta stovka)!

Nic jiného asi zatím kvůli mě měřit nemusíš, takto mi to stačí, díky!

tumlik píše: 9. 9. 2020, 4:16
Thomeeque píše: 9. 9. 2020, 4:02 .......a bohužel nemá přípravu na osazení šrouby
jj, je to origo, protože v matici příčného je našroubovaný normálně kus šroubu se šlicem pro šroubovák jako zátka a v příčném je našroubovaný doraz
Pěkné!

tumlik píše: 9. 9. 2020, 4:08
Thomeeque píše: 9. 9. 2020, 4:02 ............ Jen se bohužel nedá usazovat do libovolné příčné pozice, to bude asi trochu omezující.
jako že se neupíná za T drážku, přes přední doraz? vždyť ho tam vidím na fotce...
To asi koukáš na kličkový? Pákový tam má vybrání pro přesné usazení na profil lože, viz fotky tady.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3588
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

9. 9. 2020, 4:37

Thomeeque píše: 9. 9. 2020, 4:26 To asi koukáš na kličkový? Pákový tam má vybrání pro přesné usazení na profil lože, viz fotky tady.
jo aha tenhle, no ten mám taky, on je to právě spíš jakoby upichovací suport k revolveru "abstechsupport" a ty máš tu upichovací klasiku co já a navíc i ten s tím vrchním suportem 102-56, tak ten zatím nemám :D
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

9. 9. 2020, 4:50

Zatím :lol:

Ještě jsem si vzpomněl na další omezení, rozsah natočení vrchního vůči spodnímu je omezený na cca ±30° (vůči kolmému nastavení). V CNC módu by to nemělo až tak vadit, v manuálním asi trochu bude.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3588
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

9. 9. 2020, 5:01

Thomeeque píše: 9. 9. 2020, 4:50 U tebe jen otázka času :lol:

Ještě jsem si vzpomněl na další omezení, rozsah natočení vrchního vůči spodnímu je omezený na cca ±30° (vůči kolmému nastavení). V CNC módu by to nemělo až tak vadit, v manuálním asi trochu bude.
hm, tak to je na hovno, to bych ani nepředělával a prodal mě ho :D :D
jinak jen pro zajímavost v katalogu je upozornění, že tento suport nejde použít s revolerovou hlavou a ani by to fyzicky nešlo, popravdě mě nenapadá jak výhodnější jsou oproti klasickému křížovému suportu v pákové úpravě, kde jdou navíc díky vyklonění příčné osy pákově dělat dva kužely současně...třeba bude vědět milan nebo engeneer :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

10. 9. 2020, 1:01

Haha, no asi by to bylo nejrozumnější :)

Výhoda asi je, že tento se dá rychleji sundat a zase vrátit do stejné příčné pozice případně posunout po loži? Ale možná ti úplně nerozumím. EDIT: To jde vlastně i s tím T-drážkovým se zarážkou, toto je možná jen trochu přesnější a drží to lépe. Jinak nevím, došla mi fantazie :mrgreen:

Jinak, včera večer jsem se pokusil ještě jednou dát do pořádku příčný posuv. Tj. rozebral, vyčistil, pečlivě sesadil a pokusil se pečlivě nastavit a změřit. Výsledek je ještě smutnější než prvně :(



I když to utáhnu úplně na doraz a posledních cca 15mm už se kličkou nedá rozumně hnout, ve většině rozjezdu je to volné a vůle jak prase. Zkusil jsem klín podložit precizní planžetou z plechovky od piva :roll:, docílil jsem lepšího rozsahu utažení (jsem schopen to zamknout v celém rozsahu), nicméně problém zůstává, podle míry vysunutí se tím buď nedá téměř hýbat nebo už je tam vůle.

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

7. 12. 2020, 12:23

Včera jsem udělal první pokusy s CNC řízením přímo v dílně na soustruhu. Nic světoborného, hlavně jsem ladil interface pro enkodér a zkusil si prověřit mrtvolu na šroubu. To, co je na videu, by bylo moc hezké, ale na jiných místech jsem naměřil až pět stovek (což bude asi reálnější hodnota, ta stovka je daná spíš souhrou nepřesností při určitém vzájemném úhlu). Uvidím, jak moc mi to bude vadit a případně se s tím pokusím později něco udělat.

mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

4. 7. 2021, 8:08

Ahoj,

jaký olej doporučujete na mazání rybin v suportu, plz?

A druhý dotaz - jak vypadá olejnička na tyto ventilky?

1_Image1901556383374672373.jpg

Dík, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Milan199
Příspěvky: 2932
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

4. 7. 2021, 11:25

Thomeeque píše: 4. 7. 2021, 8:08 jaký olej doporučujete na mazání rybin v suportu, plz?
Ono je to skoro jedno, hlavní je občas to namazat.

Já na to používám převodový olej PP90. Koupíš ho u každé pumpy.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

5. 7. 2021, 8:32

já tam cpu J3 mám ji dost a je řidký a dobře vyplavuje bordel.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

7. 7. 2021, 9:40

Díky pánové, měl jsem trochu frmol, tak odpovídám až teď.

Používám nějaký lokální univerzální SAE 90 olej do převodovek - původně jsem ho pořídil pro dočasné zaplavení převodovky a ložisek ve vřeteni (Tumlík mi doporučil J22, jenže k tomu jsem se tehdy neměl jak dostat - samozřejmě to tam od té doby stále je :roll:). Když ho aplikuji na rybiny, klade to celkem odpor - pro manuální režim v pohodě, ale chci to na kroko-motorizované osy, kde by byl fajn trochu větší odpich. Navíc chci začít konečně pro mazání soustruhu používat ten mazací lis a tam mi také pocitově připadalo, že by to možná chtělo něco řidšího.

Takže tedy pořídím J3. Mohu ho použít i pro tu převodovku a ložiska? Podle tohoto bych řekl, že asi ano..? Tumlíka s tím teď otravovat nechci..

U těch mazacích lisů je potřeba koukat na nějaký rozměr či typ vzhledem k daným ventilkům (příp. jak se tomu odborně říká - EDIT: mazací hlavice) nebo je to univerzální (kterýkoliv z linků výše vyhoví?)? Byl by OK i tento (mají tam jak lis tak J3)?

Díky, T.
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 7. 7. 2021, 1:16, celkem upraveno 1 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5235
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

7. 7. 2021, 10:14

Tome j3 je kurevsky ridkej, tece to jak voda, do prevodovek bych ho nedaval. Ja v nich mam nalitej j46 a je to akorat. Jestli chces mam ho asi 10 litriku k prdu, te j3, mazu s nim tam kde to moc nesteka.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

7. 7. 2021, 1:08

Super, nabídku rád využiju, už suším vymyté PETky :) více SZ.

Díky moc, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

7. 7. 2021, 3:30

v návodu na starou Sch 102 je pro všechno kluzný vedení, reduktor a ložiska vřetene předepsaný 2,5E/50°C - tj. u starých mašin např. Mobil DTE light, u nových (hranatých) je reduktor Velocite No.6, suporty Vactra No.2
v návodu pro Habegger 71/2 je předepsaná pro vedení Vactra No.2, pro všechno ostatní Velocite No.10
Tj. ISO 22
Obecně se doporučovalo (za celou tu dobu se x krát měnily mazací plány) do 65/70/102/120/122 něco mezi ISO 10 až ISO 32, přičemž ISO 32 je na horní hranici.
Vactra je podle mě nějaký úlet - mě teda rozhodně nevyhovuje, starý plán (s DTE) funguje normálně.
Proč do 102 někdo do reduktoru doporučuje J46, když to nikde v dokumentaci není, to mi nějak hlava nebere.
Původní píchačky se k tomu dodávaly Wannery (Abnox) 120 a 300 kubíků, koncovky byly jak normální (tj. 3841000 - 1/8BSP/12) tak i ty prodloužený, ty bez těsnění (tenká trubka pouze s kuželem, jak vnější, tak vnitřní, podle toho, co bylo třeba).
Originál Abnox má zdvih 0.6ccm, doporučovalo se nepřekračovat u verzí vřeteníků s kuželíky a nebo válečky 1 zdvih/fífo pro 8h směnu - aby to příliš nehřálo (zejména u rychloběžných verzí vřeteníků).
Některý starý mašiny byly i osazený MicroFogem, poslední, hranatý (s kosoúhlýmí ložisky) naopak jsou mazaný klasikou - LDS18, správně servisní interval 5 let (ovšem nikdo to obvykle nedodržoval, běžně se to klidně honilo i dvacet i víc let aniž by do toho někdo lezl).
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“