QCTP Tripan 111 - výroba držáků

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7174
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

17. 1. 2020, 6:44

díky za info
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Milan199
Příspěvky: 2906
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

17. 1. 2020, 7:00

Ahoj, asi bych si to zbytečne nekomplikoval. Tripany teda nemám ale podle fotky používám něco hodně podobného :
20200117_071912[1].jpg
Je to na nože 12*12 nebo menší, což asi odpovídá té tvé velikosti. Nadělal jsem to před lety z profilu 28*50 jakost 11600 co mívali ve Feroně v Holešovicích. Nijak jsem to nezušlechťoval a nic jsem neohnul ani neprasklo.
Ta upínací kostka je tedy z 19312 kalená a popuštěná na nějakých 45 - 48.
20200117_072007[1].jpg
Ty Tripany jsou super, ale je to výrobně docela náročné // zejména ten šikmý //. Jestli to nemáš jak udělat sám, tak se nedoplatíš. Tu 16240 seženeš asi jen kulatinu a jenom to z toho "vybagrovat" ! Cementace a kalení taky není nic levného. Broušení ti popsal milan584 naprosto přesně. Jenom ten přípravek tě vyjde na ranec. Nakonec zjistíš že to bylo levnější koupit ve švajcu. Dneska už ti nikdo u brusky dva dny za košík padanejch jablek stát nebude.

Tripany jsem kdysi dělal na Schaublina 70 /což je možná menší nežli to co máš /. Vyfrézoval jsem ten profil v délce asi 200 mm a pak jsem to nařezal. Ty drážky pro nože jsem vyhruboval, pak jsem na mašinu upnul přímo ten Tripan a obrobil jsem to načisto. Kámoš si to dal načernit a nazdar.
Jo bylo to z 19312. Tenhle materiál proto, že jsem ho měl v regálu. Ta nástrojovka je už syrová cca o 50% pevnější nežli běžné oceli.

Origo Tripany jsou vymazlený na seriovku a ta dneska patří na CNC. Na nějaké domácí šudlání ti udělá dobrou službu i držák slušně vyfrézovaný a nekalený.
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2263
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

17. 1. 2020, 5:37

milan584 píše: 17. 1. 2020, 5:45 Když někdo udělá takto stejně rozměrově navržený držák z zušlechtěný 12050, tak vydrží cca tak jedno :lol: upnutí - praskne v tom rohu dole (když bude zlepšený nahoru, co to dá) a nebo se ohne (když to bude v 6 nebo přírodní).
To by mě teda v tom případě zajímalo, kolik držáku už lidem prasklo na Paulimotu ... ten je právě z té C45...

https://www.paulimot.de/multifix-groee-aa

Werkzeugmaterial Grundkörper: C45E-Stahl
Werkzeugmaterial Stahlhalter: C45E-Stahl

S čím pracuješ ty?

Edit: K těm videím od toho Stefana, tady to popisuje. Chtěl to dělat z nástrojovky a nakonec 12050...

https://forum.zerspanungsbude.net/viewtopic.php?t=17747
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8864
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

17. 1. 2020, 10:29

Ahoj a díky všem, dnes jsem musel celý den obrábět klávesnicí, tak jsem se nedostal k odpovědím.

Promiň, Milane584, prostě jsem v novém katalogu od výrobce narazil na jiný materiál, tak mne zajímalo, jestli je to alternativa příp. co je to zač, nijak jsem tvá tvrzení nezpochybňoval. Díky za popis broušení a pokud by bylo možné nasdílet ten výkres 126-42.102 Tripanu z roku 1973, moc by mi to pomohlo.

Milane199, díky za povzbuzení, v podstatě jsem také dospěl k tomu, že to možná zkusím bez tvrzení, protože broušení, jak jej popsal milan584, je pro mne nedostupné a nevím, jestli to bez něj má smysl (nemohl by nebroušený vytvrzený držák dokonce poškodit upínací protikus?). Sérivou výrobu neplánuji, upínat budu normální nožíky a na speciální nástroje si případně vyrobím speciální držák (i proto chci polotovary) příp. použiji ten svůj jediný originál. Třeba někde časem narazím na další.

stanik84 píše: 17. 1. 2020, 5:37 Edit: K těm videím od toho Stefana, tady to popisuje. Chtěl to dělat z nástrojovky a nakonec 12050...

https://forum.zerspanungsbude.net/viewtopic.php?t=17747
No vida, o fóru jsem nevěděl. Včera jsem mu k poslednímu dílu přidal dotaz, jak mu držáky drží po více jak čtyřech letech, uvidíme, jestli se pochlubí.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2263
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

18. 1. 2020, 8:35

Ještě k tomu broušení... Co to udělat hrncákem takhle :-) ? To mám v plánu si taky udělat, jen odlehčenou verzi :-)

https://www.youtube.com/watch?v=fQjykWwuMOI

Čas 15:45
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8864
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

18. 1. 2020, 10:38

Jak docílí přesný úhel, nějakým orovnáním? Jaké jsou na ten úhel (a dosedací plochu) vlastně tolerance? Asi hodně malé, aby to pak fungovalo, počítám..?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Milan199
Příspěvky: 2906
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

18. 1. 2020, 11:25

Thomeeque píše: 18. 1. 2020, 10:38 Jak docílí přesný úhel, nějakým orovnáním? Jaké jsou na ten úhel (a dosedací plochu) vlastně tolerance? Asi hodně malé, aby to pak fungovalo, počítám..?
Přesné úhly na kotouči se orovnávají pomocí sinusového pravítka/přípravku. Po něm přejíždíš držákem diamantového orovnavače. Vygoogli si "Hamrova metoda", pokud tě to zajímá více. Je to celý soubor přípravků a postupů pro tvarování brusných kotoučů.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7174
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

18. 1. 2020, 11:34

podle toho co psal Milan684, tj. brousit ty šikminy talířovým kotoučem na magnetce, bych to viděl takhle:
polotovaty upnout do přípravku tak, aby ta šikmá plocha byla svisle, kolmo na stůl magnetky
talířový brusný kotouč dát "polívkou" :D ke vřeteni, a orovnat ho kolmo na stůl
za předpokladu, že na polotovarech budou předem obroušený 3 plochy, tj. spodek a přední a zadní strana (předek a zadek je kolmo na drážku pro nůž) máš zaručenou opakovatelnost úhlu a celkem i polohy té broušené plochy, na tu polohu by asi šel vymyslet měřící přípravek s hodinkama proti nějakému dorazu a kulatinou do rybiny
na pár kusů by ani nemusel být nějaký speciální upínací přípravek, dobře by to šlo na sinusovém stole s magnetem a dorazem na spodní hraně
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Milan199
Příspěvky: 2906
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

18. 1. 2020, 3:22

testone píše: 18. 1. 2020, 11:34 podle toho co psal Milan684, tj. brousit ty šikminy talířovým kotoučem na magnetce, bych to viděl takhle:
polotovaty upnout do přípravku tak, aby ta šikmá plocha byla svisle, kolmo na stůl magnetky
talířový brusný kotouč dát "polívkou" :D ke vřeteni, a orovnat ho kolmo na stůl
za předpokladu, že na polotovarech budou předem obroušený 3 plochy, tj. spodek a přední a zadní strana (předek a zadek je kolmo na drážku pro nůž) máš zaručenou opakovatelnost úhlu a celkem i polohy té broušené plochy, na tu polohu by asi šel vymyslet měřící přípravek s hodinkama proti nějakému dorazu a kulatinou do rybiny
na pár kusů by ani nemusel být nějaký speciální upínací přípravek, dobře by to šlo na sinusovém stole s magnetem a dorazem na spodní hraně
V podstatě to popisuješ dobře. Základní myšlenka co ti psal Milan684 je: Buďto ty upínače zúhluješ a to min 4 plochy, protože při tom sešikmení musíš mít také kolmost dílu k pohybu stolu brusky jinak ti úhly nevyjdou. Jenomže když máš zúhlované tři plochy //což dá dost práce// tak naplácat to na magnet a přebrousit tu protiplochu je brnkačka. Nebo to upneš do přípravku a otáčíš to s ním.
Existují i sinusové svěráčky, magnetické kostky se šikmou plochou, šablony atd ...
Pokud bych si chtěl ty kostky přebrousit /jakože se na to vykašlu/ tak bych přebrousil /zúhloval/ celý obvod. Pak bych si zúhloval kostku materiálu, a do boku bych vyvrtal tři přesné díry na kolíky.
Dvě by definovaly úhel 60°a třetí by tvořila doraz. Kotoučem natvarovaným tak jak popisuješ bych to přebrousil.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7174
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

18. 1. 2020, 4:13

já to myslel tak, že kolmost dílu k pohybu stolu mi dá dole ta hrana na přípravku nebo na sinusovém stole
pak bych se horní a spodní plochou vůbec nemusel zabývat
navíc bych mohl brousit víc kusů najednou, přes celou šířku sinus stolu
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

18. 1. 2020, 9:20

testone píše: 18. 1. 2020, 11:34 podle toho co psal Milan684, tj. brousit ty šikminy talířovým kotoučem na magnetce, bych to viděl takhle:
polotovaty upnout do přípravku tak, aby ta šikmá plocha byla svisle, kolmo na stůl magnetky
talířový brusný kotouč dát "polívkou" :D ke vřeteni, a orovnat ho kolmo na stůl
za předpokladu, že na polotovarech budou předem obroušený 3 plochy, tj. spodek a přední a zadní strana (předek a zadek je kolmo na drážku pro nůž) máš zaručenou opakovatelnost úhlu a celkem i polohy té broušené plochy, na tu polohu by asi šel vymyslet měřící přípravek s hodinkama proti nějakému dorazu a kulatinou do rybiny
na pár kusů by ani nemusel být nějaký speciální upínací přípravek, dobře by to šlo na sinusovém stole s magnetem a dorazem na spodní hraně
brousí se to extra kretensky - kusovku nebudu popisovat, podle mě se nenajde masochista, co by to chtěl zkoušet.
V serií (třeba 5ks) se toho moc vymyslet nedá.
- první nabrousit perfektně celý vnějšek (tj, úhly a rozměry mysí být perfektní - všechny kusy stejný)
- vyklonit v přípravku (tj. šikminy svisle), kotouč normální plochý, orovnaný obvod do úhlu "dna"
- obrousit dno na jedné straně, přepnout (otočit) obrousit druhé dno.
to, kromě toho že se musí dodržet rovnoběžnost obou ploch dna, tak nějak celkem jde - je relativně málo do šikma, takže kotouč drží tak 30 - 40% jako když se brousí obvodem.
- pak se musí vyměnit kotouč za talíř a obrousí se (v tom samém přípravku) ty boky - to je ale čistý opruz - protože talř bokem takto brousí vždy napikaču, matlá a furt se musí orovnávat -- navíc se musí brousit na střídačku - aby to pak vyšlo rozumně souměrně a furt měřit přes válečky.
Orovnávání talíře na normální magnetce je taky čirá katastrofa - dobře (jakž takž) to jde akorát na brusce co má horní nebo boční nazávislý orovnávač (třeba diaform, nebo šablonu - pravítko, nebo numerické orovnávání).
Orovnávat se samozřejmě musí furt, protože ten kotouč tím, že brousí tou boční obvodovouhranou, tak jde do pxxxxe před očima.
-----------
ty dva kotouče se dají obejít jedním - klasickým plochým - akorát se mu ten bok navíc orovná do talířku - ale to je celkem drahý špás, protože kvůli nutnosti bočního orovnávání (furt) je spotřeba dražších kotoučů velká.
Na sinusovým stole s magnetem nebo v přesném svěráku to samozřejmě taky jde, ale jen po jednom a tak co se ušetří na tom přípravku, to se pak ztratí na obsluze toho jednokusového sinusu.
Prostě ne, že by to nešlo, vypadá to sice jednoduše, ale jednoduché a levné to fakt není.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

18. 1. 2020, 9:27

Milan199 píše: 18. 1. 2020, 3:22
zúhlovat a mít rozměry zvenku musíš mít vždy - jinak se nedoměříš a nedoupínáš - bude to šišatý.
Nebo bys musel mít přípravek (špalík) s dvěma úhly na magnet (ten přípravek - špalík po celou dobu stále připevněný k tomu držáku) - ale tím taky nic moc nezískáš, protože hlavní problém je v tom, že to prostě musíš brousit na 4x - čtyři nezávislé plochy a ty plochy musíš brousit kotoučem, co díky jeho tvaru (talíř z boku) brousí vždy naxxxxxo.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7174
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

18. 1. 2020, 9:39

No a jak to teda dělali v serii?
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

18. 1. 2020, 9:53

testone píše: 18. 1. 2020, 9:39 No a jak to teda dělali v serii?
podle mě měli přípravky, pořádnou brusku s horním orovnáváním a cena odpovídala složitosti - opruzu toho broušení (spotřebě kotoučů a potřebě furt orovnávat).
Navíc, když se to bude brousit v serií, tak by to šlo brousit nadrvakrát - ohrubovat hrubým kotoučem a pak to jen dobrousit na čisto - tím by se taky ušetřilo to boční pálení.
Prostě ne, že by to nešlo - ale levně a rychle, v kusovce, ani náhodou.
Jinak kdysi se taky dělaly spousty přesných seriových věcí - co bys dneska ani nezaplatil a nejspíš ani nevyrobil - byla jiná doba, kdy lidi byli na složité a nepříjemné práce zvyklí.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

18. 1. 2020, 10:08

stanik84 píše: 17. 1. 2020, 5:37
milan584 píše: 17. 1. 2020, 5:45 Když někdo udělá takto stejně rozměrově navržený držák z zušlechtěný 12050, tak vydrží cca tak jedno :lol: upnutí - praskne v tom rohu dole (když bude zlepšený nahoru, co to dá) a nebo se ohne (když to bude v 6 nebo přírodní).
To by mě teda v tom případě zajímalo, kolik držáku už lidem prasklo na Paulimotu ... ten je právě z té C45...

https://www.paulimot.de/multifix-groee-aa

Werkzeugmaterial Grundkörper: C45E-Stahl
Werkzeugmaterial Stahlhalter: C45E-Stahl

S čím pracuješ ty?

Edit: K těm videím od toho Stefana, tady to popisuje. Chtěl to dělat z nástrojovky a nakonec 12050...

https://forum.zerspanungsbude.net/viewtopic.php?t=17747
A ty jako někde vidíš že by ten obtažený multifix měl ty vnitřní rohy té rybiny jako má ten Tripan a nebo Schaublin a další?
Jinak (opět) otázka byla "z čeho to vyráběli" - to jsem (někteří to nejspíš nejsou :shock: :mrgreen: schopni pochopit) napsal.
A kdo si to z čeho vyrobí (třeba i z jahodového dřeva) je mi fakt jedno - jeho volba, jeho výsledek.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“