QCTP Tripan 111 - výroba držáků

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2265
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

18. 1. 2020, 10:38

Já reagoval na to, že podle Tebe to praskne v držáku, jak jsi psal Ty ;) . Vůbec mi nejde o to, jestli je to Aloris, Dickson, Tripan atd. Držák má pořád tvar do U.

Osobně je mi to úplně fuk, jako Tobě... ;) .
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

18. 1. 2020, 10:45

Brus.pdf
(2.14 KiB) Staženo 133 x
testone píše: 18. 1. 2020, 9:39 No a jak to teda dělali v serii?
Dá se to brousit i s obouma plochama kotouče pod úhlem třeba pootočeným o 3°. Je nutné mít na to obtahovací přípravek na úhly a pak obě plochy kotouče se do řezu dostávají přímkou a toliko to nepálí. Takže už ani jedna plocha "nekřížkuje". Bežně jsme to takhle dělali i na 150kách kotoučích při broušení třeba spodních ploch pro lišty na frémách, křížových suportech WHN, loží soustruhů.... Vřeteno se vyklonilo o 3°a obtáhlo se do roviny a jelo se.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

18. 1. 2020, 11:56

Josef píše: 18. 1. 2020, 10:45 Brus.pdf
testone píše: 18. 1. 2020, 9:39 No a jak to teda dělali v serii?
Dá se to brousit i s obouma plochama kotouče pod úhlem třeba pootočeným o 3°. Je nutné mít na to obtahovací přípravek na úhly a pak obě plochy kotouče se do řezu dostávají přímkou a toliko to nepálí. Takže už ani jedna plocha "nekřížkuje". Bežně jsme to takhle dělali i na 150kách kotoučích při broušení třeba spodních ploch pro lišty na frémách, křížových suportech WHN, loží soustruhů.... Vřeteno se vyklonilo o 3°a obtáhlo se do roviny a jelo se.
Tím si teda moc nepomůžu - naopak si to tím jenom ještě zhorším - protože dotyková plocha bude podstatně větší, než když brousím hranou (viz franta Hamr str 228, obr 33 - je to druhý případ zprava). To, že mi ubývá hrana mi tolik nevadí jako že to má tendenci pálit (když se z hrany stane pásek - a to se stane velmi rychle).
To to totiž můžu orovnat klidně i souměrně (tj. vrchol 60, dílec vyklonit na spodek plus 30° ) - tj. osa kotouče bude v ose úhlu obou ploch - ale stejně se to bude brousit blbě - protože dotyková plocha pak bude pro zmenu odpovídat tvaru kotouče s dílcem - tj. těch 30° (tj bude to těch 46% na tom samým obrázku) a navíc se bude blbě trefovat rovnoběžnost těch pásků dna.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

18. 1. 2020, 11:58

milan584 píše: 18. 1. 2020, 10:08 Jinak (opět) otázka byla "z čeho to vyráběli" - to jsem (někteří to nejspíš nejsou :shock: :mrgreen: schopni pochopit) napsal.
Otázka byla "Až by to bylo hotové, nechal bych to u někoho vytvrdit, jaký bych měl zvolit materiál?". Ale je samozřejmě bezva, že jsi napsal, z čeho to vyráběli. Lidi to myslím i pochopili, jen třeba polemizují s tvou argumentací.
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 19. 1. 2020, 12:00, celkem upraveno 1 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

19. 1. 2020, 12:00

jo a vyklonit vřeteno o 3° u běžné magnetky (každý nejspíš nemá doma Brown Sharpe nebo ELBA v plné palbě :lol: s zákaznickým příslušenstvím ) nebude asi zrovna jednoduché.
jak se to vřeteno u tý BPH nebo Junga a dalších obyčejných, o ty 3° vyklápí?
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

19. 1. 2020, 12:05

Thomeeque píše: 18. 1. 2020, 11:58
milan584 píše: 18. 1. 2020, 10:08 Jinak (opět) otázka byla "z čeho to vyráběli" - to jsem (někteří to nejspíš nejsou :shock: :mrgreen: schopni pochopit) napsal.
Otázka byla "Až by to bylo hotové, nechal bych to u někoho vytvrdit, jaký bych měl zvolit materiál?". Ale je samozřejmě bezva, že jsi napsal, z čeho to vyráběli. Lidi to myslím i pochopili, jen třeba polemizují s tvou argumentací.
mě se neptej - zeptej se stáníka84 - tomu je to jasný, že to má být 12050.
d1.jpg
d2.jpg
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

19. 1. 2020, 12:12

Thomeeque píše: 18. 1. 2020, 11:58 Otázka byla "Až by to bylo hotové, nechal bych to u někoho vytvrdit, jaký bych měl zvolit materiál?". Ale je samozřejmě bezva, že jsi napsal, z čeho to vyráběli. Lidi to myslím i pochopili, jen třeba polemizují s tvou argumentací.
Nemám potřebu polemizovat o tom z čeho a jak to chcete vyrábět - výkres sem sem dal, jak jsem to brousil (v liště - přípravku) jsem taky doufám srozumitelně popsal.
Teď nastane to obtížnější - konečně opustit klávesnici a užít si tu výrobu těch držáků osobně.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

19. 1. 2020, 12:23

Nic nevykláníš, kotouč stáhneš pod 3°. Souměrně to asi nevyjde, tam se nevlezeš, asi. Proč by jsi neměl souběh boku rybiny a dna? Uděláš to na jedno upnutí, pak to otočíš a jedeš druhou stranu. Je to vyzkoušené, nejdou na tom žádné zázraky v rychlosti, ale je to lepší, než hranou. A hlavně to nepálí. Tím bokem pod úhlem od 5°jsme běžně brousili svislé plochy, abychom se tam dostali. Sice kotouč fí 760, ale to je jedno. Jinak běžně 15/75°obtažení a pod. Když tím bokem potřebuješ brousit plochu vysokou třeba 200 mm, tak tam velký úhel dát nemůžeš a přišel by jsi o hodně masa z kotouče. Taky nemusím polemizovat, jen nabízím jednu z možností, jak to jde udělat. Taky mne čeká frézování rybin, ale trochu menších rozměrů. Šířka poloviční a hloubka 5 mm a do toho napasovat lišty s co nejmenší vůlí, ale suvně. Nesmí se do vaklat.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

19. 1. 2020, 12:39

Josef píše: 19. 1. 2020, 12:23 Nic nevykláníš, kotouč stáhneš pod 3°. Souměrně to asi nevyjde, tam se nevlezeš, asi. Proč by jsi neměl souběh boku rybiny a dna? Uděláš to na jedno upnutí, pak to otočíš a jedeš druhou stranu. Je to vyzkoušené, nejdou na tom žádné zázraky v rychlosti, ale je to lepší, než hranou. A hlavně to nepálí. Tím bokem pod úhlem od 5°jsme běžně brousili svislé plochy, abychom se tam dostali. Sice kotouč fí 760, ale to je jedno. Jinak běžně 15/75°obtažení a pod. Když tím bokem potřebuješ brousit plochu vysokou třeba 200 mm, tak tam velký úhel dát nemůžeš a přišel by jsi o hodně masa z kotouče. Taky nemusím polemizovat, jen nabízím jednu z možností, jak to jde udělat. Taky mne čeká frézování rybin, ale trochu menších rozměrů. Šířka poloviční a hloubka 5 mm a do toho napasovat lišty s co nejmenší vůlí, ale suvně. Nesmí se do vaklat.
Souměrně to tam vleze - ale nic moc mi to nepřineslo - o co šel líp bok, o to hůř šlo to dno - a orovnávat shora jsem musel stejně (je pravda ale že zvenku ty 5° a nebo 30° se orovnává líp než dovnitř u toho talíře.
Prostě se to brousí blbě, pro domacího kutila to nebude nic jednoduchého.
Jinak kdybych to brousil kotoučem 760, a litinu tak taky neřeknu ani popel .
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

19. 1. 2020, 12:51

milan584 píše: 19. 1. 2020, 12:39
Josef píše: 19. 1. 2020, 12:23 Nic nevykláníš, kotouč stáhneš pod 3°. Souměrně to asi nevyjde, tam se nevlezeš, asi. Proč by jsi neměl souběh boku rybiny a dna? Uděláš to na jedno upnutí, pak to otočíš a jedeš druhou stranu. Je to vyzkoušené, nejdou na tom žádné zázraky v rychlosti, ale je to lepší, než hranou. A hlavně to nepálí. Tím bokem pod úhlem od 5°jsme běžně brousili svislé plochy, abychom se tam dostali. Sice kotouč fí 760, ale to je jedno. Jinak běžně 15/75°obtažení a pod. Když tím bokem potřebuješ brousit plochu vysokou třeba 200 mm, tak tam velký úhel dát nemůžeš a přišel by jsi o hodně masa z kotouče. Taky nemusím polemizovat, jen nabízím jednu z možností, jak to jde udělat. Taky mne čeká frézování rybin, ale trochu menších rozměrů. Šířka poloviční a hloubka 5 mm a do toho napasovat lišty s co nejmenší vůlí, ale suvně. Nesmí se do vaklat.
Souměrně to tam vleze - ale nic moc mi to nepřineslo - o co šel líp bok, o to hůř šlo to dno - a orovnávat shora jsem musel stejně (je pravda ale že zvenku ty 5° a nebo 30° se orovnává líp než dovnitř u toho talíře.
Prostě se to brousí blbě, pro domacího kutila to nebude nic jednoduchého.
Jinak kdybych to brousil kotoučem 760, a litinu tak taky neřeknu ani popel .
Brousili jsme tak i kalené lišty třeba na CNC soustruzích kotoučem fí 150, aby to vlezlo.
Milan199
Příspěvky: 2932
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

19. 1. 2020, 5:29

Josef píše: 18. 1. 2020, 10:45 Brus.pdf
testone píše: 18. 1. 2020, 9:39 No a jak to teda dělali v serii?
Dá se to brousit i s obouma plochama kotouče pod úhlem třeba pootočeným o 3°. Je nutné mít na to obtahovací přípravek na úhly a pak obě plochy kotouče se do řezu dostávají přímkou a toliko to nepálí. Takže už ani jedna plocha "nekřížkuje". Bežně jsme to takhle dělali i na 150kách kotoučích při broušení třeba spodních ploch pro lišty na frémách, křížových suportech WHN, loží soustruhů.... Vřeteno se vyklonilo o 3°a obtáhlo se do roviny a jelo se.
Tahle metoda mi přijde jako dobrý nápad. Přiznám se, že to mě nenapadlo. Přitom na bruse nakulato jsem to používal. Mnohem lépe se využije kotouč.
J.C
Příspěvky: 42
Registrován: 24. 5. 2015, 7:03

19. 1. 2020, 8:46

Tady je video jak to dělá Stefan Gotteswinter z Youtube , to video má tři díly . Tu rybinu šťouchá , píše tam že s tím je spokojen i po 4 letech používání . Dle mého také hodně záleží na možnostech toho kdo to bude dělat a na jeho vybavení .
https://www.youtube.com/watch?v=FoAVtGHV7dA
https://www.youtube.com/watch?v=VXgYJuNS1fg
https://www.youtube.com/watch?v=dEmlL1ZJIMk
Má tam i video opakovatelnosti upnutí -
https://www.youtube.com/watch?v=GwTiXoDd0Hw
I tohle by mohla být cesta -
https://www.youtube.com/watch?v=PsDLS4EpXvM
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

19. 1. 2020, 11:42

Milan584 - díky moc za výkresy! Ty to máš komplet nebo jen tyto dva listy? Zajímaly by mne vysvětlivky k těm číslům (např. 14 :)) a tolerance (počítám, že to jsou různá ta podtržítka a tečky u kót). A jak to je, on ty Tripany vyráběl i Schaublin (v nějaké licenci)?

J.C - Jo jo, Stefana tu máme zkouklého :) Viděl jsem i tu opakovatelnost. Kde píše, že s tím je spokojen i po 4 letech používání? Nepovedlo se mi to najít..

J.C píše: 19. 1. 2020, 8:46 I tohle by mohla být cesta -
https://www.youtube.com/watch?v=PsDLS4EpXvM
To neznám, super, dík :) Teď vařim :mrgreen:, zkouknu pak..

EDIT: Zkoukl jsem. Nejsem sice žádný znalec, ale toto se mi nezdá být dobrý nápad, inzert by imho neměl takto naplocho drhnout dno, leda možná kdyby se použil nějaký s ostřejším úhlem (a také tím, co tam zhruba v polovině došmirgloval :)):

10mm-hss-straight-shank-dovetail-groove-slot-cutter-end-mill-cnc-bit-45-55-60-70-75-degree-68764.jpg
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 19. 1. 2020, 2:00, celkem upraveno 5 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
J.C
Příspěvky: 42
Registrován: 24. 5. 2015, 7:03

19. 1. 2020, 12:13

Hledal jsem to a je to kapánek méně než jsem napsal . Už je to déle co jsem na to koukal ale je to na konci toho třetího videa , že je to už druhá sada co dělá a že ty první používá už 2 roky . Takže jsem trochu mystifikoval , navíc to nepsal ale říká to v tom videu . Má tam v těch videích spoustu zajímavých nápadů .
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

19. 1. 2020, 1:46

J.C píše: 19. 1. 2020, 12:13 Hledal jsem to a je to kapánek méně než jsem napsal . Už je to déle co jsem na to koukal ale je to na konci toho třetího videa , že je to už druhá sada co dělá a že ty první používá už 2 roky .
Jo, jasně, to jsem zaregistroval, akorát nevím, jestli ty předchozí vyráběl stejně, zkusím projít jeho starší videa.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“