Rychlopupinak

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

22. 1. 2022, 9:36

jama píše: 21. 1. 2022, 3:17 Zdravím, rád bych si pořídil rychloupínací sadu nožových držáků, mám vytipovanou tuto:
https://www.paulimot.de/maschinen/zubeh ... tahlhalter
Na můj soustruh (točna 250) by pasovaly velikosti Ab, nebo A. Podle čeho bych měl velikost zvolit? Díky.
je to vcelku prosté - musí platit že suport + h + H bude těsně pod osou. Pokud to vyjde nad osu, znamená to komplikace ve výběru nožů případně jejich snižování.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5184
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

22. 1. 2022, 10:26

chb píše: 22. 1. 2022, 9:36
jama píše: 21. 1. 2022, 3:17 Zdravím, rád bych si pořídil rychloupínací sadu nožových držáků, mám vytipovanou tuto:
https://www.paulimot.de/maschinen/zubeh ... tahlhalter
Na můj soustruh (točna 250) by pasovaly velikosti Ab, nebo A. Podle čeho bych měl velikost zvolit? Díky.
je to vcelku prosté - musí platit že suport + h + H bude těsně pod osou. Pokud to vyjde nad osu, znamená to komplikace ve výběru nožů případně jejich snižování.
Těsně nestačí, musíš tam mít rezervu, některé nože jsou jakoby vykloněné nahoru k plátku.
Proto mám k SMku druhý nožový suport který snížím o cca 3 mm
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
jama
Příspěvky: 106
Registrován: 12. 1. 2021, 10:05

2. 2. 2022, 11:50

Reaguji troch opožděně - na tom nákresu od Paulimotu zohledňují také šířku nožového suportu "L". V mém případě to je 64mm, což by znamenalo velikost Ab. Mám na to brát ohled, nebo prostě vzít velikost A a nechat hlavu upínáku mírně přečnívat?
Přílohy
Multifix.jpg
Paulimot PM2500 / F-205V
FrantaB
Příspěvky: 105
Registrován: 21. 12. 2018, 3:16
Bydliště: Praha

2. 2. 2022, 12:43

Záleží na dvou věcech:
-jestli ti to udělá nějaký problém s točným průměrem
-jak tlustá/tuhá je horní deska křížového suportu

Pokud honíš tuhost a křížový suport je tenký, budeš chtít hlavu, která je opřená od kraje ke kraji, takže tu větší.
Pokud tuhost není problém a naháníš průměr, klidně o fous menší.

Obecně asi chceš takovou velikost, kde při obvykle používaných nožích máš držák co nejníž a tedy s největší kontaktní plochou vůči hlavě.

Mimochodem, výrobci multifixů jsou v současnosti v Číně minimálně tři velcí, ovšem ten původní a původně snad i oficiálně licencovaný je Createtool.


Edit:
Hlavu multifixu asi nechceš nechávat přečnívat, protože pak bude držák trčet fakt hodně.
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

2. 2. 2022, 2:34

Podla. Mna by si mal zobrat AB tie som nad tym uvazoval, ale cena za dalsie drziaky je proste vysoka. Tak ze mam 00 a 01 vid foto co som daval vyssie. Uz sa mi nechce rozmyslat ako yo vychadzalo. Ale v principe 000 je Aa u mutifixu a 001 je uz A. Ked pozries fotky pochopis. Alebo si najdi rozmery hlav 001 a 000.

Ono aj 001 by islo pouzit ale to by diera na uchytenie musela byt inde tj mimo stredu. Poroste ked zoberies A budu ti noze trcat mimo dosadaciu plochu tj zbytocne zvysovat namahanie a znizovat tuhost. A navyse ti znizia priemer sustruzenia o to co bude trcat mimo plochu povodnej nozovky.

Akurat ked sa zamyslis 10 drziakov na Al, 10 na ocel, a nejakych 8ks na zavity. Hold to ide do penazi.

Ked na to mas podla. Mna AB je ideal na tu zakladnu, ved napis nemci poradia.
Este by bolo zaujimave poztiet ako bude trcat noz pri natoceni o uhol, ci potom nebudu kratke noze tj velmi vystrcene
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“