Ustavení soustruhu

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

7. 4. 2020, 9:21

Petr68 píše: 7. 4. 2020, 3:09 Do betonu a do podloží pod beton se nikdy nedávají cihly, suť a podobný bordel. Jak na podloží, tak do betonu jedině čistý štěrk potřebných frakcí. Cihla hlavně v podloží natáhne a drží vodu, což logicky snižuje únosnost podlahy.
Pokud máš skladbu podlahy 20 cm podkladového betonu, hydroizolaci, tak ti jako finální vrstva bohatě postačí 10 cm litého betonu případně 8 cm potěru. Jde o to, že litý beton ve vrstvách pod 10 cm rychle vysychá na povrchu a můžou se zvedat rohy a tvořit praskliny. Tím myslím ve větších plochách nikoliv jen fundanent pod stroj.
Co se týče gumy, tak tu bych tam nedával. Ustavíš to do váhy, zatřeseš s ním a můžeš to dělat znova.
skoro vsetko spravne az na tych 10cm betonu. nie je problem naliat 8cm, uhladit najprv doskou, potom rotackou a zalakovat , nic nevysycha ani nepraska. a s mikrovlaknom aj bez kari
Petr68
Příspěvky: 878
Registrován: 3. 12. 2015, 9:38
Bydliště: Karlovy vary

7. 4. 2020, 10:30

xener píše: 7. 4. 2020, 9:21
Petr68 píše: 7. 4. 2020, 3:09 Do betonu a do podloží pod beton se nikdy nedávají cihly, suť a podobný bordel. Jak na podloží, tak do betonu jedině čistý štěrk potřebných frakcí. Cihla hlavně v podloží natáhne a drží vodu, což logicky snižuje únosnost podlahy.
Pokud máš skladbu podlahy 20 cm podkladového betonu, hydroizolaci, tak ti jako finální vrstva bohatě postačí 10 cm litého betonu případně 8 cm potěru. Jde o to, že litý beton ve vrstvách pod 10 cm rychle vysychá na povrchu a můžou se zvedat rohy a tvořit praskliny. Tím myslím ve větších plochách nikoliv jen fundanent pod stroj.
Co se týče gumy, tak tu bych tam nedával. Ustavíš to do váhy, zatřeseš s ním a můžeš to dělat znova.
skoro vsetko spravne az na tych 10cm betonu. nie je problem naliat 8cm, uhladit najprv doskou, potom rotackou a zalakovat , nic nevysycha ani nepraska. a s mikrovlaknom aj bez kari
Tak ono to s těmi tloušťkami není zase tak jednoduché. Pokud se budeme bavit o litém betonu, nikoliv potěru tak doporučená vrstva bez vsypu, tedy pouze betonu by měla být 10 cm Záleží samozřejmě na kvalitě betonu kdy 15ctka prasknout nemusí, ale 25ka už jo. Dále teplota vzduchu při betonáži, vítr, průvan, následné kropení a udržování předepsané vlhkosti po dobu úplného vyzrání většinou doporučeného přímo betonárkou cca 30 dní a v neposlední řadě správného nařezání dilatací. Málo která firma tvořící tyto betonové skvosty dá na nižší vrstvu záruku, tedy alespoň tady u nás.
Já osobně bych se 8 cm taky nebál, ale zase na druhou stranu jak zde bylo řečeno kůly jednomu kubíku navíc lézt po čtyřech po nové podlaze a hledat budoucí praskliny by se mi nechtělo.
Samozřejmě chápu že na to má každý jiný názor, ale myslím že zrovna kvalitně provedená podlaha v dílně je asi to nejdůležitější a na tom se prostě šetřit nemá :)
Strigon ME-250, SV18RA, Mikromat SFW200/600, L-TEC Ductling II
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

7. 4. 2020, 11:10

elbarto píše: 7. 4. 2020, 7:54 1. odpady v základech
2. KARI sítě zašlapané v bahně a naprostá ignorace jejich výšek v betonu
3. armování ... Franto dej tam nějaké to železo
4. lepenka na střechách
Ještě bych přidal
5. špunty od piva zašlapaný do izolace,
6. "to je dobrý, to stačí"
Aleš Procháska
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

7. 4. 2020, 11:45

a o druhej padla... :lol:
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

8. 4. 2020, 7:55

petr68, vsetko je to o technologii, kvalite podkladu a kvalite betonu samozrejme.
ja len ze ked sa chce a vie, tak sa da :) kazdopadne ta finalna uprava povrchu - zavibrovanie profesionalnou doskou, hladenie a lakovanie vsetko v spravnom case tuhnutia je v tomto pripade klucove, ak to bude doma robit hobik z miesacky a finalizovat drevenou doskou tak nepomoze ani 15cm :)
Petr68
Příspěvky: 878
Registrován: 3. 12. 2015, 9:38
Bydliště: Karlovy vary

8. 4. 2020, 1:16

xener píše: 8. 4. 2020, 7:55 petr68, vsetko je to o technologii, kvalite podkladu a kvalite betonu samozrejme.
ja len ze ked sa chce a vie, tak sa da :) kazdopadne ta finalna uprava povrchu - zavibrovanie profesionalnou doskou, hladenie a lakovanie vsetko v spravnom case tuhnutia je v tomto pripade klucove, ak to bude doma robit hobik z miesacky a finalizovat drevenou doskou tak nepomoze ani 15cm :)
Ano to souhlasím :)
Strigon ME-250, SV18RA, Mikromat SFW200/600, L-TEC Ductling II
Aris
Příspěvky: 684
Registrován: 15. 11. 2012, 8:21

31. 8. 2021, 6:16

Ahoj. Sice jsem si přečetl tady všechna vlákna o ustavení strojů, ale i tak bych rád znal váš názor.
Mám malý soustruh, cca 300 kg. Předtím jsem ho měl na dvou malých soklících z betonu, a přes ty to bylo prisroubovane do podlahy. Nebyl s tím problém.
Ale nyní jsem si udělal pořádný podstavec, viz.foto. 40 cm betonu a uvnitř je pár metrů roxorů.
Chci soustruh znovu prisroubovat k zemi, zavitovky na chemické kotve. Nebo je nějaké lepší řešení? Usazovat ho budu až příští víkend. Díky za názory.
IMG_20210831_124011.jpg
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

31. 8. 2021, 6:49

Tomas123 píše: 7. 4. 2020, 9:15 Čekal jsem kritiku na ten spodek, ale zase na druhou stranu, když se podívám, jak se stavělo dříve, že byly základy 0 a stavělo se prakticky na zametenou hlínu, a vydrží to až do dne
No, musím uznat, že takhle dobře jsem se už fakt dlouho nezasmál.
V pětietážce (Baťa - Sezimák) byly dřív normálně v patře velké (fakt velké) mašiny.
My měli (v předchozí hale) 4t těžký CNC soustruh + hydrobar) v druhém patře, kromě něj tam bylo asi tak několik desítek :) dalších těžkých mašin - a celkem bez problémů.
Můžeš si to zkusit :mrgreen: udělat v nějaké nové (současné) hale.
To jenom k tomu, jak "to dřív bylo na hlíně" :mrgreen:
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“