Ustavení soustruhu

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Tomas123
Příspěvky: 36
Registrován: 2. 9. 2019, 12:26

7. 4. 2020, 9:47

Zdravím všechny, mám dotaz na ustavení soustruhu, vím, že se to tu už řešilo, vlákna jsem pročetl, ale stejně bych se radši zeptal. :D
Jde o soustruh TOS SN 50/1000, váha okolo 1,7 tuny.
Aktuálně přistavujeme kus dílny, jsme před finální betonáží. Na soustruh je připravena "základna" hluboká okolo 40cm, na maltu vystavěny cihly, podloží pod nimy byl udusaný písek a na cihly by mělo přijít okolo 13cm armovaného betonu. Na beton bychom určitě chtěli všude položit nějakou běžnou slinutou dlažbu, hlavně z důvodu zpevnění povrchu, snadného úklidu a vzhledu. Na dlažbu bychom chtěli v místech "nohou" soustruhu dát plátky gumy třeba 5mm a pod štelovací šrouby dát přes gumu plechové podložky pro ustavení soustruhu, aby byl soustruhu odtlumen od podlahy. A možná ukotvit do země? ALE je to takto vůbec dobře? Někde jsem zase četl názor, že guma právě soustruhu umožní se rozvibrovat. A nebo soustruh na dlažbě bez gumy ustavit a podmáznout betonem nebo něčím, aby dosedal všude? Díky za názory :)

Foto z internetu jen pro ilustraci
SN.jpg
TOS SN 50 A
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

7. 4. 2020, 10:00

Zdar synci, mám obavu, že zbytečná pakárna, cihly ti žádný bonus nepřinesou. Místo cihel dej štěrk, ten umlati do roviny nalij 20cm se dvěma KARI. Pokud budeš míchat ručo, tak plastifikátor u mixu je v základní ceně. Guma je OK, když usazuješ stroj ve skladbě podle projektu. To nemluvím o tom, že nezminuješ hydroizolaci. U kutění za sebe říkám a netvrdím, že jiný soudruh to nevidí jinak, že guma pouze podpora klepačky. Povrch je dle gusta, ale slinutá dlažba je asi to poslední co bych tam dal.
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2264
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

7. 4. 2020, 10:10

Někdo to dělá tak, že jámu vyloží korkem a zabetonuje. U soustruhu je to podle mě zbytečnost, není to bruska. Pod soustruh jsem dělal podložky z pětky plechu, do nich důlek na uvodorovnací šrouby a podlil hustějším cementovým lepidlem na dlažbu.
Tomas123
Příspěvky: 36
Registrován: 2. 9. 2019, 12:26

7. 4. 2020, 10:24

elbarto píše: 7. 4. 2020, 10:00 Zdar synci, mám obavu, že zbytečná pakárna, cihly ti žádný bonus nepřinesou. Místo cihel dej štěrk, ten umlati do roviny nalij 20cm se dvěma KARI. Pokud budeš míchat ručo, tak plastifikátor u mixu je v základní ceně. Guma je OK, když usazuješ stroj ve skladbě podle projektu. To nemluvím o tom, že nezminuješ hydroizolaci. U kutění za sebe říkám a netvrdím, že jiný soudruh to nevidí jinak, že guma pouze podpora klepačky. Povrch je dle gusta, ale slinutá dlažba je asi to poslední co bych tam dal.
Aha, děkuji za názor, ano, hydroizolaci jsem zapomněl zmínit, přijde tam po celý ploše pod finální beton natavit vrstva lepenky, ty cihly.. no, původně jsme to pod soustruhem chtěli celé vylít betonem, ale, pak se nějak usoudilo, jestli to není až zbytečné, tak se tam na maltu s více cementem vyskládaly cihly a pořádně se všude natlačila a poslední řada se maltou "nespárovala" a natlačil se všude na srovnání beton, teď na to natavit tu hydroizolaci a pak pod soustruhem by to bylo okolo těch 13 cm betonu a v ostatních částech to vychází na vrstvu okolo 8 cm, což mi přijde dostatečné, v té části bude už jen frézka, co má okolo 300 kg a nějaké skříňky...
TOS SN 50 A
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

7. 4. 2020, 11:24

přistupoval bych k tomu jinak
celou plochu dílny potřebuješ únosnou - neb těžko odhadnou, kdy se ti jaký stroj zalíbí a musíš být schopen ho na paleťáku posunout a usadit - tedy nestačí únosnost jen pod strojem
podlahu potřebuješ takovou, aby snesla polití kde čím, co během výroby občas vyteče, a aby šla dobře uklízet.
Také si pohlídej aby neklouzala
Odhlučnění bych řešil jen v případě, že máš vedle ložnici - pak ale celou plochu podlahy od okolního terénu/staveb
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

7. 4. 2020, 11:24

... 8cm je rozhodně do dílny hodně mizerný. To je skoro na minimu pro pochozí. Je škoda, že kutilové obecně nemyslí trošku dopředu, děláš to nové a děláš to rovnou blbě. Kubík B20 máš za cenu kolem 2 tis. tohle je šetření na hodně blbém místě kámo :-( Ono ti to nemá kam padat, ale např. epox už ti může propisovat praskliny.
Tomas123
Příspěvky: 36
Registrován: 2. 9. 2019, 12:26

7. 4. 2020, 11:58

elbarto píše: 7. 4. 2020, 11:24 ... 8cm je rozhodně do dílny hodně mizerný. To je skoro na minimu pro pochozí. Je škoda, že kutilové obecně nemyslí trošku dopředu, děláš to nové a děláš to rovnou blbě. Kubík B20 máš za cenu kolem 2 tis. tohle je šetření na hodně blbém místě kámo :-( Ono ti to nemá kam padat, ale např. epox už ti může propisovat praskliny.
omlouvám se, zapomněl jsem napsat i zbytek podloží, v nové části je vrstva okolo 20cm betonu s kameny a dalším odpadem - kousky cihel atd.., vše jsem omyl a naházel do míchačky, aby se to pěkně obalilo, a navozilo se to do toho výkupu, zhutnilo a urovnalo, hodím fotku, ať máte představu jak to vypadá... :)
TOS SN 50 A
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

7. 4. 2020, 12:23

Tomas123 píše: 7. 4. 2020, 10:24Aha, děkuji za názor, ano, hydroizolaci jsem zapomněl zmínit, přijde tam po celý ploše pod finální beton natavit vrstva lepenky, ty cihly.. no, původně jsme to pod soustruhem chtěli celé vylít betonem, ale, pak se nějak usoudilo, jestli to není až zbytečné, tak se tam na maltu s více cementem vyskládaly cihly a pořádně se všude natlačila a poslední řada se maltou "nespárovala" a natlačil se všude na srovnání beton, teď na to natavit tu hydroizolaci a pak pod soustruhem by to bylo okolo těch 13 cm betonu a v ostatních částech to vychází na vrstvu okolo 8 cm, což mi přijde dostatečné, v té části bude už jen frézka, co má okolo 300 kg a nějaké skříňky...
Jde o to, jestli tam chceš mít "fabriku" s projektovanými základy na každý stroj nebo domácí dílnu. V tom druhém případě bych radši udělal celou podlahu pořádně tlustou aby unesla kdekoliv jakýkoliv stroj. Já to tak naštěstí mám, pod dílnou je tlustší beton (a není tam polystyrén pod podlahou jako ve zbytku suterénu :-)) a už se mi to několikrát vyplatilo, pár let jsem tam měl třeba stroj o kterém se mi v době stavby baráku ani nezdálo, ale díky tomu jej bylo kam dát.

BTW, SN 50 mám jen na šesti salámkách ze stovky kulatiny, občas na něj položím vodováhu, a zatím se nehnul. Fakt je, že na něm nedělám žádné těžké práce.
Naposledy upravil(a) prochaska dne 7. 4. 2020, 12:48, celkem upraveno 1 x.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2264
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

7. 4. 2020, 12:42

U nás to tady pod horizontku taky jeden předimenzoval. Elektrikářský sloupy cik cak vedle sebe. Pak dvacet čísel betonu. + armování .
Petr68
Příspěvky: 878
Registrován: 3. 12. 2015, 9:38
Bydliště: Karlovy vary

7. 4. 2020, 3:09

Do betonu a do podloží pod beton se nikdy nedávají cihly, suť a podobný bordel. Jak na podloží, tak do betonu jedině čistý štěrk potřebných frakcí. Cihla hlavně v podloží natáhne a drží vodu, což logicky snižuje únosnost podlahy.
Pokud máš skladbu podlahy 20 cm podkladového betonu, hydroizolaci, tak ti jako finální vrstva bohatě postačí 10 cm litého betonu případně 8 cm potěru. Jde o to, že litý beton ve vrstvách pod 10 cm rychle vysychá na povrchu a můžou se zvedat rohy a tvořit praskliny. Tím myslím ve větších plochách nikoliv jen fundanent pod stroj.
Co se týče gumy, tak tu bych tam nedával. Ustavíš to do váhy, zatřeseš s ním a můžeš to dělat znova.
Strigon ME-250, SV18RA, Mikromat SFW200/600, L-TEC Ductling II
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

7. 4. 2020, 7:54

Tomáši človeče něštastný ... ty snad dokažeš spáchat všechny chyby a zvěrstva stavebnictví :-( Cihly či jiné odpady nejsou s betonem homogenní, kdykoliv se můžou lámat a betom tím výrazně oslabují. Za tohle statik na stavbě delikventy na místě střílí. K tvojí stavbě už se nebudu vyjadřovat, protože to je marné. To je snad nemoc v CZ, tohle lidi zkrátka baví.

1. odpady v základech
2. KARI sítě zašlapané v bahně a naprostá ignorace jejich výšek v betonu
3. armování ... Franto dej tam nějaké to železo
4. lepenka na střechách

Jinak obecně jediná rozumná cesta je jako píše mistr Procházka. V dílně kde lze předpokládat, že budu stroje stěhovat (a upřimně to dělám furt) je nutností dělat podlahu stejnou v ploše. Dp podobné podlahy zcela logicky nenas.. polyš. Usazovaní strojů do van s gumama či zesílenou pevností má smysl v průmyslových objektech, kde stroje budou makat 20 roku na stejném místě a váze sto tun nebo když sebou mrskají.
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2264
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

7. 4. 2020, 8:11

turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

7. 4. 2020, 8:25

Ja mám sústruh postavený na gume a nevšimol som si, že by nejako vibroval. Predchádzajúci majiteľ to mal na tej istej gume, tak som ju tam nechal. Nemám to ani ničím prikrútené :mrgreen: Tiež váži niečo niečo pod 2 tony
Tos C45-2000
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

7. 4. 2020, 8:30

Mám na podlaze +/- 15cm betonu, mašiny stojí na plackách přes štelovací M20 šrouby.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Tomas123
Příspěvky: 36
Registrován: 2. 9. 2019, 12:26

7. 4. 2020, 9:15

elbarto píše: 7. 4. 2020, 7:54 Tomáši človeče něštastný ... ty snad dokažeš spáchat všechny chyby a zvěrstva stavebnictví :-( Cihly či jiné odpady nejsou s betonem homogenní, kdykoliv se můžou lámat a betom tím výrazně oslabují. Za tohle statik na stavbě delikventy na místě střílí. K tvojí stavbě už se nebudu vyjadřovat, protože to je marné. To je snad nemoc v CZ, tohle lidi zkrátka baví.

1. odpady v základech
2. KARI sítě zašlapané v bahně a naprostá ignorace jejich výšek v betonu
3. armování ... Franto dej tam nějaké to železo
4. lepenka na střechách

Jinak obecně jediná rozumná cesta je jako píše mistr Procházka. V dílně kde lze předpokládat, že budu stroje stěhovat (a upřimně to dělám furt) je nutností dělat podlahu stejnou v ploše. Dp podobné podlahy zcela logicky nenas.. polyš. Usazovaní strojů do van s gumama či zesílenou pevností má smysl v průmyslových objektech, kde stroje budou makat 20 roku na stejném místě a váze sto tun nebo když sebou mrskají.
Čekal jsem kritiku na ten spodek, ale zase na druhou stranu, když se podívám, jak se stavělo dříve, že byly základy 0 a stavělo se prakticky na zametenou hlínu, a vydrží to až do dnes... ale samozřejmě, vím, je to zcestné, tohle je trochu jiný případ. Už jsme to takto udělali, uvidíme v dalších letech co to udělá... přinejhorším cuknem se soustruhem, vyřízne se a vybourá ten kus a udělá se to komplet z betonu... :)
Vím, od stolu to musí znít jako strašná prasárna celá tahle stavba, ale myslím, že ve skutečnosti to vypadá lépe :D
TOS SN 50 A
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“