SUI 32 - Problémy

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
peter1771
Příspěvky: 25
Registrován: 9. 6. 2020, 3:56

9. 6. 2020, 6:13

Zdravím, kúpil som sústruh SUI 32 ,,, 750 mm ,,, 1988,,,, potreboval by som poradiť z pár vecami.

1. Problém:
Nastavenie rezania závitov viď. na obrázku šipka č.1 na tomto koliečku sú znaky, všetkým rozumiem okrem čislovky 1 neviem čo to znamená.
Následne šipka č.2 , č.3 , č.4 poprosím o vysvetlenie tiež neviem čo znamenajú týto znaky.
Vysvetlenie liri.png
2. Problém.
Na sústruhu nefungovalo odbrzdenie brzdy to som opravil (vadný stýkač), odbrzdenie už funguje na 3. a druhom prevodovom stupni po stisknutí šlapky viď. na obrázku pozícia 1. pekne točím rukou vretenom ale na 1. prevodovom stupni to ide strašne ťažko. A dosť pochybujem že ten mechanizmus na pootačanie vretena pozícia 2 by to potiahol a ohľadom toho mechanizmu nastavil som lanko, bez remeňa sa pekne vracia na povodnu pozíciu ale po nahodení remeňa sa už skoro nevracia, neviem či to tak má byť alebo mám niečo zle ,, predtým to tam vobec nebolo., (ešte som to neskúšal z remeňom za chodu pretože je poškodený manometer na tlak hydrauliky tak som objednal nový aby som nastavil správny tlak 1 Mpa.)

A ešte pozícia 3 by som poprosil návod ako správne nastaviť brzdu.
Nastavenie brzdy.png
3. Problém
Nejako sa mi podarilo zabrzdiť páku pozícia 3 a ani bohovi sňou neviem pohnúť :oops: , ak je nato nejaký trik alebo niečo pretože rozoberať sa mi to nechce . :?

A ohľadom olejov do hydrauliky som nalial Paramo OT-HP3 a do suportu pozícia č. 1 Paramo OL-J 46 , ale do skrinky jak sa režu závity pozícia č.2 som dal Paramo OT-HP3 jak som vičítal z manuálu ale nejak sa mi to nezdá tam je uzavretý okruh nemá ta byť iný olej?

Oleje a paka.jpg
Pokial by mal niekto manuál na túto verziu sústruhu jak má ovládanie rezania závitov z boku bol by som vďačný-
deny
Příspěvky: 57
Registrován: 31. 8. 2016, 7:37
Bydliště: Brtnice

11. 6. 2020, 8:28

Problém č.1.
Je to jednoduché. Na vnitřní páce máš písmena např. m- posuvová tyč
g- zapínáš šroub a řežeš metrické závity
k-zapínáš šroub a řežeš palcové závity atd atd.
Na vnější páce by jsi měl mýt pismena od "a" až po "l", touto pákou vybíráš patřičné stoupání řezaného závitu
č.2 na vřeteníku máš pod voličem otáček(velká páka s čísly řecké abecedy (I, II, III,) dva malé voliče , jeden má na sobě písmena "A", "B", "C", ten volí taky stoupání závitu, ten druhý má piktogramy a bílé a černé pozadí, to je pro tebe tvoje šipka č.2 a č.3

šipka č. 4 tě upozorňuje, jaká rozpětí otáček by jsi měl použít na řezání závitu a řeší nastavení páky s volbou otáček, na vřeteníku ta největší s čísly abecedy "I", "II", "III".
Pochopil??

Problém č.2. Nevím, neumím poradit, mám brzdu odpojenou.
Problém č.3. Tady se jedná o zapínání hydraulického upínání kleštinového upínače, jestli to upínání v mašině nemáš, měla by ta páka být úplně volná, jinak nevím.

Manuál stroje je zde: www.tumlikovo.cz. Je tam úplně všechno, i zapojení hydrauliky, tzn. brzdy i toho neštastného kleštinového upínání.

Zdar.
peter1771
Příspěvky: 25
Registrován: 9. 6. 2020, 3:56

11. 6. 2020, 11:40

Ahoj diky za odpoveď ale na tej vnútornej páke mám m, g, k a ešte tam je 1 tá jednotka znamená čo ?

Predom díky za odpoveď.
deny
Příspěvky: 57
Registrován: 31. 8. 2016, 7:37
Bydliště: Brtnice

12. 6. 2020, 6:19

A nepleteš si tu "1" s písmenem "l", to "elko" se používá u palcových závitů. Je to i v té tabulce pěkně vidět.
peter1771
Příspěvky: 25
Registrován: 9. 6. 2020, 3:56

12. 6. 2020, 8:07

Máš pravdu až teraz som si to všimol .. díky .. sorry za blbé dotazy robil som iba na CNC frézke :)
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“