SV 18 RA

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
pilatdenis7
Příspěvky: 285
Registrován: 15. 7. 2020, 7:34

9. 1. 2022, 8:59

Trevor2 píše: 9. 1. 2022, 12:42
pilatdenis7 píše: 8. 1. 2022, 5:37 Ahoj
Mam jednu otázku.. Načo slúži šrubka na pumpicke v nortonke?
Mam to rozobrate nemaze mi nortonka
Síce som nortonku na sv18 nemal nikdy rozobratu, ale podtym srobikom by nemala byť gulička s pružinou, alebo aspoň gulička, ktorá bráni spätnému nasatiu oleja ?
Ten srubik neviem načo tam je asi nastavenie prítoku oleja.. Skúsim rozobrať
Gulicka tam je z druhej strany keď sa vytoci hadička
pilatdenis7
Příspěvky: 285
Registrován: 15. 7. 2020, 7:34

9. 1. 2022, 11:15

gaminn píše: 8. 1. 2022, 6:14 Tady je vlákno o mazání nortonky viewtopic.php?t=8120 . Někdo tam měl problém s unavenou pružinkou pod pístkem.

Zkusil bych zacpat prstem sací trubičku a zároveň mačkat pístek. Měl bys na prstu cítit podtlak. To podobné na výstupu oleje z pumpičky, kde by měl být cítit tlak.

Šroub nevím, asi to nebude žádná věda a bude to přiškrcovat průtok oleje. Ale nevím... Zkus si poznačit pozici šroubu (abys ho kdyžtak zašrouboval zpátky přesně do polohy, kde byl) a rozebrat to. Třeba tam bude nějaký bordel...

V rychlostní převodovce je podobná pumpička, ta mě nemazala, protože excentr na hřídeli nedokázal pořádně zmáčknout pístek pumpičky. Pístek byl od excentru obroušený, čímž se zkrátil. Bylo potřeba jej prodloužit, vyráběl jsem na něj bronzovou čepičku. Tím se pístek prodloužil a pumpička se rozběhla.
Hej díky
Pumpičku som skúšal funguje len že bola povolená hadička, že mohlo poťahovat vzduch.

Ani mne to nemaže na niektorých rýchlostiach maže na niektorých nie tak neviem ale budem to opravovať.
Akú hrúbku si robil tej bronzovej čapičky?
O koľko si to predĺžil?
gaminn
Příspěvky: 874
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

9. 1. 2022, 12:02

Bohužel jsem si nepoznamenal výslednou celkovou délku pístku. Asi ale stejně budeš mít lepší si to sám oměřit, třeba máš i jinak opotřebovaný excentr na hřídeli. A koukám, že jsem si nepořídil ani žádné fotky.

Pístek jsem dal na soustruh a odsoustružil jsem pryč omačkanou část. Pak jsem ještě do pístku vyvrtal díru pro čípek na čepičce (kvůli nalisování). Pozor - je to zakalené. Jsou potřeba nástroje z tvrdokovu.

Měl jsem převodovku rozdělenou, tak jsem pak pístek ještě bez čepičky vzal, dal ho do pumpičky, pumpičku namontoval zpátky (včetně těsnění, které jsem si pod pumpičku vystřihnul - těsnění ovlivňuje potřebnou délku pístku) a spárovými měrkami mezi pístkem a excentrem jsem na úvrati excentru zkoumal, aby to chodilo tak akorát bez šprajcování + nějaká rezerva.

Jestli nemáš převodovku rozdělanou, tak je možnost do díry po pumpičce strčit nějaký hloubkoměr a na úvrati excentru zjistit celkovou délku pumpičky se zmáčknutým pístkem a odečíst malou rezervu.

Pak jsem podle tloušťky spárových měrek vyrobil čepičku s čípkem a nalisoval ji na pístek + jsem u toho ještě použil loctite.
gaminn
Příspěvky: 874
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

12. 1. 2022, 3:54

Tak jsem se zase 3 dny pověnoval zaškrabávání. Myslel jsem, že už dám konečně celý příčný suport dohromady. Brzo mi ale došlo, že zaškrabat jednu plochu oproti druhé tak, aby se v jednom časovém okamžiku pěkně opsala (což neříká nic o tom, že to je rovné), je jedna věc, ale dát dohromady rybinové vedení aby pěkně chodilo, je věc malinko složitější.

Podle tušírovacího hranolu jsem zaškrabal oba vnitřky rybiny na saních, spíš tak, že se víc barvy opisuje na začátku a na konci vedení než uprostřed. No a stejně když měřím šířku rybiny na saních, tak dostávám o 2 stovky víc uprostřed než na krajích. Vede mě to k tomu, že mám křivý hranol, tak ho zkouším na příměrné desce ve více směrech - opisuje se pěkně, dokonce, když s ním člověk po příměrné desce rychleji šoupe, tak pěkně plave, jak se pod ním vytvoří vrstvička vzduchu https://youtu.be/dnXr9trPlV8 .

Hledal jsem způsob, jak oměřit, jestli mám rovnou příměrnou desku a našel jsem tohle: https://www.pearl-hifi.com/06_Lit_Archi ... s_Test.pdf . Ve zkratce - laserovým paprsek (čarovým) se lízne měřená plocha a na stínítku se pozorují dvě čáry (jedna je část paprsku, která prošla přímo, druhá část paprsku, která se odrazila od měřené plochy. Měly by být rovnoběžné. Což v mém případě jsou řekl bych dokonale, takže by bylo ještě fajn oměřit plochu, u které se ví, že je křivá a zjistit tak citlivost metody. Možná jsem neměl úplně nejlepší nastavení orientace laseru a příměrné desky.

Výsledek mého snažení je, že nevím a že zaškrabávání dám k ledu (doslova), než budu mít v dílně trochu stabilní teploty, což asi bude první důležitý předpoklad pro dosažení uspokojivého výsledku. A pak začnu znova pátrat, co je křivé nebo co dělám blbě. Snad to někdy dodělám :D

Kdybyste k této mé anabázi měl někdo nějakou hodnotnou radu, tak budu velmi rád :)
Přílohy
IMG_20220110_173157.jpg
IMG_20220111_134907.jpg
IMG_20220111_134922.jpg
gaminn
Příspěvky: 874
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

19. 1. 2022, 6:19

Ahoj,
na bazoši jsem promeškal nožovku na SV18 (stávající nožovce vypověděli službu závity....) za 800, večer se mi pak prodejce ozval, že má ještě jednu. Celej radostnej jsem ji dneska vyzvednul, ani jsem ji při převzetí nekontroloval, až doma koukám, že je tak o milimetr na spodní straně prohnutá. Závity dobrý, takže potenciál tady je.

Co s tím? Nechce se mi to hned frézovat, abych to zbytečně nezeslaboval. Z jakého materiálu je ta nožovka a dá se čekat, že je nějak tepelně zpracovaná? Chtěl bych ji nažhavit a nejprv nahrubo pod lisem nebo palicí srovnat. Aspoň ty rohy, které jsou nejvíc prohnuté.
Přílohy
IMG_20220119_190250.jpg
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5184
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

19. 1. 2022, 6:39

gaminn píše: 19. 1. 2022, 6:19 Ahoj,
na bazoši jsem promeškal nožovku na SV18 (stávající nožovce vypověděli službu závity....) za 800, večer se mi pak prodejce ozval, že má ještě jednu. Celej radostnej jsem ji dneska vyzvednul, ani jsem ji při převzetí nekontroloval, až doma koukám, že je tak o milimetr na spodní straně prohnutá. Závity dobrý, takže potenciál tady je.

Co s tím? Nechce se mi to hned frézovat, abych to zbytečně nezeslaboval. Z jakého materiálu je ta nožovka a dá se čekat, že je nějak tepelně zpracovaná? Chtěl bych ji nažhavit a nejprv nahrubo pod lisem nebo palicí srovnat. Aspoň ty rohy, které jsou nejvíc prohnuté.
Asi to nic moc nebude, zkusil jsi pilníkový test? Jestli je to něco konstrukčního tak bych zkusil s citem lis bez nahřátí.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
gaminn
Příspěvky: 874
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

19. 1. 2022, 7:00

Zkoušel, i moje tupý pilníky říkají, že to není tvrdý :D
qwer
Příspěvky: 1293
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

19. 1. 2022, 8:35

Tých nožoviek som zrovnal asi 12-13 a ani jedna nebola nejak zlepšená, alebo pevnejší materiál. Vôbec som tam nepocítil nejakú povrchovú cemantačnú vrstvu, alebo echt zlepšenie. Ako úplné blato to neni, no pripadalo mi to tak 11 500 príp 11 600.
022.JPG
gaminn
Příspěvky: 874
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

19. 1. 2022, 8:45

OK, podle všeho to je tedy něco úplně obyč. Zkusím to nažhavené srovnat pod lisem. Nahřáté to půjde jednak jednodušeji rovnat a druhak mi to přijde i ohleduplnější k nožovce.
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

19. 1. 2022, 10:13

Nožove hlavy boli aj kalene tie posledné určite. Pod číslom
(906074)
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
gaminn
Příspěvky: 874
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

31. 1. 2022, 10:06

Dal jsem dokupy tlačítka na soustruh. Chtěl jsem ho na klíček, aby mi na něj nelezli nepovolané osoby :D Takže jsem musel zkomprimovat zapínání a vypínání do jedné pozice, proto to ošklivé obdélníkové dvojité tlačítko. Tlačítka jsou z AliExpressu, ne úplně nejlevnější a je to znát, vypadají, že by mohla chvíli vydržet. Akorát že právě to dvojité nebylo v hezčím provedení.
Přílohy
IMG_20220131_225702.jpg
Naposledy upravil(a) gaminn dne 31. 1. 2022, 10:20, celkem upraveno 1 x.
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

31. 1. 2022, 10:16

Krasne to mas, stitky si kupoval komplet nove ?
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
gaminn
Příspěvky: 874
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

31. 1. 2022, 10:20

Bohužel, skoro žádný původní štítek nevypadal moc k světu a když jo, tak jsem ho dodělal při demontáži. Nesehnal jsem zatím jen všechny závitovací tabulky, co jsou na nortonce. Myslím, že mám jen jednu.
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

31. 1. 2022, 10:22

Presne tie chybaju aj mne, nieco som este kupil na soustruh.cz
Celu sadu tu predavaju tusim ze stoji cca 200 eu momentalne to je dost na to aby som to vyhodil za stitky ale ina cesta asi nebude :D
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
gaminn
Příspěvky: 874
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

31. 1. 2022, 10:27

Taky jsem to kupoval postupně na soustruh.cz, ale měl jsem rovnou koupit tu sadu. Myslím, že by to vyšlo plus minus za stejné peníze (jen tenhle velký na tlačítka stojí na soustruh.cz tuším 600) a navíc by tam byly ty závitovací tabulky. Pamatuju si, že jednu z tabulek, co nemám, někdo docela nedávno prodával tady v sekci prodej, ale utekla mi (beztak jsi ji koupil ty ne? :D). Asi o ně bude mela.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“