SV 18 RA

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

31. 8. 2021, 7:17

Tak po měsíci tu zas něco napíšu, ať to tady úplně neumře :)

Skládám nortonku - dávali jste pod ty různé příruby, co jsou namontované na pravou nebo levou stěnu nortonky, plošná těsnění?

A co hřídele, které jsou uložené nebo procházejí některou z vnějších stěn nortonky? Koukal jsem, že jedna nebo dvě hřídele mají v místě uložení ve stěně nortonky zápich a v něm o-kroužek coby těsnění. Většina jich zápich a tedy o-kroužek ale nemá. Tak jsem přemýšlel, co soudruhy vedlo někde ten zápich udělat a jinde ne a na nic jsem nepřišel :)

A ještě se pochlubím posledními nastříkanými díly - konečně jsem přišel na to, že nejrychlejší způsob tmelení je stříkací tmel. A taky mi už došla trpělivost s mou čínskou stříkací pistolí za pár stovek. Koupil jsem nějakou lepší od DeVilbiss a je prostě paráda, když štelovací knoflíky na pistoli dělají přesně to, co mají. Ne jak ta čína, která, ať jsem šteloval jak jsem chtěl, tak nikdy pořádně nefungovala. Všude jsem četl, že je skoro jedno, jakou pistoli člověk koupí, ale u mě tedy s příchodem dražší pistole nastal dost zásadní posun v kvalitě. Škoda, že jsem si s tou starou pistolí a způsobem tmelení trochu podělal tělo soustruhu. Protože zbylé díly (nortonka, dekl s ovládáním posuvové skříně) se mi už povedly, myslím si, náramně.
Přílohy
IMG_20210830_094948.jpg
IMG_20210831_191727.jpg
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

31. 8. 2021, 7:32

Vyzerá to parádne, za taký lak by som sa nehanbil ani na aute. Len potom pri robote si naň nebudeš môcť odložiť ani kľúč do skľučovadla, aby si si ho náhodou nepoškriabal :lol: neviem ako dlho by ma to bavilo
Tos C45-2000
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5219
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

31. 8. 2021, 7:33

Mas hezkou barvu! Stejnou jako já :D
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
servis4sp
Příspěvky: 708
Registrován: 26. 11. 2018, 1:07
Kontaktovat uživatele:

4. 9. 2021, 2:05

gaminn píše: 31. 8. 2021, 7:17 Tak po měsíci tu zas něco napíšu, ať to tady úplně neumře :)

Skládám nortonku - dávali jste pod ty různé příruby, co jsou namontované na pravou nebo levou stěnu nortonky, plošná těsnění?

A co hřídele, které jsou uložené nebo procházejí některou z vnějších stěn nortonky? Koukal jsem, že jedna nebo dvě hřídele mají v místě uložení ve stěně nortonky zápich a v něm o-kroužek coby těsnění. Většina jich zápich a tedy o-kroužek ale nemá. Tak jsem přemýšlel, co soudruhy vedlo někde ten zápich udělat a jinde ne a na nic jsem nepřišel :)

A ještě se pochlubím posledními nastříkanými díly - konečně jsem přišel na to, že nejrychlejší způsob tmelení je stříkací tmel. A taky mi už došla trpělivost s mou čínskou stříkací pistolí za pár stovek. Koupil jsem nějakou lepší od DeVilbiss a je prostě paráda, když štelovací knoflíky na pistoli dělají přesně to, co mají. Ne jak ta čína, která, ať jsem šteloval jak jsem chtěl, tak nikdy pořádně nefungovala. Všude jsem četl, že je skoro jedno, jakou pistoli člověk koupí, ale u mě tedy s příchodem dražší pistole nastal dost zásadní posun v kvalitě. Škoda, že jsem si s tou starou pistolí a způsobem tmelení trochu podělal tělo soustruhu. Protože zbylé díly (nortonka, dekl s ovládáním posuvové skříně) se mi už povedly, myslím si, náramně.
Máš to parádní👍. No vidíš není to tak dlouho co jsem tu v prodeji nabízel pěknou kovofinišku a nikdo jí nechtěl
sv18ra, KSU250, 2N118, SH-700A, FA3AU, tos 1U, gh450, R5, FN40, HJ8, WKV63
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

6. 9. 2021, 12:36

[quote=gaminn post_id=425830 time=1630433852 user_id=689

A ještě se pochlubím posledními nastříkanými díly - konečně jsem přišel na to, že nejrychlejší způsob tmelení je stříkací tmel. A taky mi už došla trpělivost s mou čínskou stříkací pistolí za pár stovek. Koupil jsem nějakou lepší od DeVilbiss a je prostě paráda, když štelovací knoflíky na pistoli dělají přesně to, co mají. Ne jak ta čína, která, ať jsem šteloval jak jsem chtěl, tak nikdy pořádně nefungovala. Všude jsem četl, že je skoro jedno, jakou pistoli člověk koupí, ale u mě tedy s příchodem dražší pistole nastal dost zásadní posun v kvalitě. Škoda, že jsem si s tou starou pistolí a způsobem tmelení trochu podělal tělo soustruhu. Protože zbylé díly (nortonka, dekl s ovládáním posuvové skříně) se mi už povedly, myslím si, náramně.
[/quote]

Kdyby jsis místo zbytečný práce radši přečetl,co jsem na tohle fórum psal už před dávnem, mohl jsi celou mašinu dělat takhle za třetinu času.Je to ve výsledku i levnější,ač stříkací kyt není úplně levná věc.A co se týká pistole,to nekomentuju.Na pořádnou práci musí bejt pořádný nářadí,ne náhražky,jinak to není práce ale utrpení s výsledkem ne k potěšení,ale k nasrání. :!: .To se specielně u povrchovek dá napsat šmahem o všem..
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

6. 9. 2021, 8:51

Tak to já si to asi přečetl, zároveň jsem ale vstřebával informace i odjinud, takže jsem se holt rozhodl špatně. Budu se aspoň utěšovat tím, že vlastní zkušenosti jsou k nezaplacení. :)

Jinak nortonka je už přidělaná k soustruhu, teď zbývá dopasovat posuvovou skříň. A pak zaškrabat všechny suporty. A pak něco provést s koníkem, ten je, kromě desky, netknutý. Tuším, že na začátku této GO jsem odhadoval, že soustruh bude hotový na začátku léta. Termín posouvám na konec podzimu :D
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

7. 9. 2021, 9:49

servis4sp píše: 13. 4. 2021, 9:05 čus kucí, tak jsem zas trošku pohnul s broušením. Jednu stranu předního vedení mám hotovou
20210413_172412.jpg20210413_202511.jpg20210413_202508.jpg20210413_202521.jpg20210413_202525.jpg20210413_202622.jpg20210413_202626.jpg

A ještě malé videjko https://youtu.be/5Qc-jwb80lk
Tak a do mě😁😁
Ahoj Jardo. Už máš celé broušení hotové? Jak jsi nakonec spokojený?
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

8. 9. 2021, 8:33

Pánové, dají se nasadit saně na lože, když mám suportovou skříň už na místě?

Já doposud saně nandával v momentě, kdy jsem neměl suportovou skříň a tyče na soustruhu. Jde to ale opačně? Tzn. nasadit saně, když už mám suportovou skříň na místě? Problém mi dělají dva přítlaky, co jsou namontované vepředu pod saněmi - když plácnu saně na lože a suportovou skříň, tak nemám jak ty přítlaky namontovat. Takže jsem to vždycky dělal naopak - dal jsem saně, namontoval přítlaky a pak jsem pod to napasoval suportovou skříň s tyčemi. Rád bych ale tentokrát nechal suportovou skříň i tyče na místě.
qwer
Příspěvky: 1296
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

8. 9. 2021, 9:03

Myslím, že som na tie prítlaky našroboval dlhšie štyfty, prestrčil ich otvormi na saniach, nahodil sane, za štyft pritiahol prítlak nahor, a nahodil skrutku, potom druhú.
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

9. 9. 2021, 8:21

Já zkusil chytnout přítlaky přes saně závitovkami (nebo opravdu dlouhými šrouby), pak jsem saně položil na suportovou skříň, aby přítlaky sedly na místo a kupodivu jsem pak byl schopný vyměnit závitovky za šrouby co tam patří, aniž by se přítlaky uvnitř skříně pod saněmi pohnuly.

Dneska jsem zaškrábal vnitřek rybiny desky příčného suportu podle příčného vedení na saních, které mám z Lipníku přebroušené, a je to teda pěkný vo*er. Barvu používám Umton pruskou modř, ale nanést ji tak, aby byla uvnitř rybiny pak vidět, mi dělá celkem problém. Jo, a taky jsem zjistil, že je dobré opisovat na saních, ke kterým není připevněná suportová skříň - saně se jinak nepatrně prohnou. Snad to nějak půjde, ale hádám, že tím strávím ještě hodně hodin.
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

11. 9. 2021, 7:06

Postupně se dostávám do fáze, když začínám přemýšlet o tom, že bych zaškrabání rybin (a vypodložení klínů v rybině) svěřil nějakému odborníkovi. :D Náhodou, neznáte někdo někoho, komu lze odvézt saně (které už jsou hotové, mají zabroušené vedení pro příčný suport) + všechny ojeté suporty na zaškrabání? Ideálně Východní Čechy, jižní Morava.
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

12. 9. 2021, 9:25

Bohužel mi v původní poloze uchycení suportové skříně k saním drhne závitová tyč v suportové skříni. Výškově je vše OK, problém je, že po přebroušení a podlepení se saně šoupli horizontálně směrem k obsluze. Takže suportová skříň by chtěla posunout směrem k loži, aby závitová tyč nedrhnula. Asi tak o 1,5 mm. Vlastně stačí suportovou skřín nacpat co nejvíc k loži a dotáhnout šrouby, kterými je skříň chycena k saním - jenže to pak samozřejmě nelze zatlouct kuželové kolíky, kterými jsou spojeny saně a suportová skříň, díry pro kolíky nelícují o zmíněných cca 1,5 mm. Napadají mě 4 způsoby řešení:

1) Vykašlat se na kuželové kolíky, prostě suportovou skříň vůči saním správně nastavit a nechat to držet jen na 4 šroubech, které tam jsou, bez kuželových kolíků.
2) Dát 1,5mm podložky pod nortonku a pod zadní ložisko, ve kterém jsou uloženy všechny tyče, aby závitová tyč odjela směrem k obsluze. Asi to bude chtít mírně přestružit díry pro kuželové kolíky na nortonce a ložisku a taky doufat, že pořád bude dobře fungovat zapínání posuvu (excentr na nortonce co zabírá do páčky ve vřeteníku).
3) Převrtat díry pro kuželové kolíky mezi saněmi a suportovou skříní. Buď je udělat na jiném místě nové nebo ze stávajících nelícujících děr vyrobit větší a lícující.
4) Podlepit znova saně a zkorigovat tím jejich polohu.

Jak to dělají profíci? Hádám, že způsobem 4) (už předem umístí saně tak, že jim tyče padnou tam, kde mají být). Já asi zvolím 1) protože nemám kuželové výstružníky :)
servis4sp
Příspěvky: 708
Registrován: 26. 11. 2018, 1:07
Kontaktovat uživatele:

13. 9. 2021, 9:06

Reinkarnace píše: 7. 9. 2021, 9:49
servis4sp píše: 13. 4. 2021, 9:05 čus kucí, tak jsem zas trošku pohnul s broušením. Jednu stranu předního vedení mám hotovou
20210413_172412.jpg20210413_202511.jpg20210413_202508.jpg20210413_202521.jpg20210413_202525.jpg20210413_202622.jpg20210413_202626.jpg

A ještě malé videjko https://youtu.be/5Qc-jwb80lk
Tak a do mě😁😁
Ahoj Jardo. Už máš celé broušení hotové? Jak jsi nakonec spokojený?
Ahoj , zatím je to na bodu mrazu . Musel jsem přes léto dělat stavební úpravy ve stodole aby bylo místo na "nové" stroje.
Pokračovat budu přes zimu.
sv18ra, KSU250, 2N118, SH-700A, FA3AU, tos 1U, gh450, R5, FN40, HJ8, WKV63
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

24. 9. 2021, 7:33

Dal jsem se na škrabání rybin příčného suportu a už jsem myslel, že na tom snad nechám svoje ruce. Od začátku: rybiny na desce příčného suportu jsem líznul frézou 50°, kupodivu je moje FN32 stále v solidní formě, takže to sedělo na 2 nebo 3 stovky. Jal jsem se zaškrabávat desku podle saní, na nich je příčné vedení broušené z moosu. Po 4 hodinách, kdy se plocha nijak moc nelepšíla, opis barvy nebyl nic moc a deska se v rybinách na saních pořád houpala, jsem usoudil, že ze svých zásob vytáhnu tušírovací hranol 750mm a pojedu nejdřív podle něj. Škrabal jsem asi 2 hodiny a v duchu jsem si nadával, že jsem příčný suport nedal celý spasovat do Lipníku... Pak mě napadlo místo škrabáku vytáhnout těžší kalibr - přímou brusku (dremelku z lidlu) s řezným kotoučem - a začaly se dít věci. Mám pocit, že škrabák už do ruky nevezmu, asi to s ním neumím.
IMG_20210924_103456.jpg
IMG_20210924_105837.jpg
Občas jsem dal desku na saně, abych opsal skutečnou protiplochu, ale houpání desky na saních nějak moc neustáválo. Po tom, co jsem se ujistil, že tušírovací hranol je rovný a že jsem snad na desce příčného suportu nevyrobil zaškrabáním vydutou plochu, jsem začal podezřívat saně. Nemám velký mikrometr, jen nepříliš tuhý čínský stojánek a hodinky, ale celkem spolehlivě mi hodinky ukazují uprostřed rybiny na saních o 2 stovky větší šířku než na kraji.
IMG_20210924_191858.jpg
IMG_20210924_191949.jpg
Ještě raději koupím mikrometr a ověřím to, ale spíš to tak bude. Což mě asi bude trochu mrzet, protože jsem čekal, že když se řekne přebrousit příčné vedení na saních, tak že dostanu plochy jak když střelí a ne, že si je budu muset několik stovek doškrabávat.

Je vůbec vhodné, když po sobě budou klouzat 2 zaškrabané plochy (a ne jedna broušená a druhá zaškrabaná?

Jo a mimochodem, na tušírování můžu doporučit Dykem 83307 Hi-Spot Blue. Nejdřív jsem používal Umton olejovou barvu (pruská modř), ale celkem jsem bojoval s kvalitou opisu a rychlým zasycháním barvy (i když jsem do ni třeba přidal olej). Takže jsem se plácnul přes kapsu a z eBaye objednal ten Dykem. Od první chvíle bez problémů. Nezaschne ani do druhého dne. Akorát jsem si dneska všimnul, že je na tubě psáno cosi o rakovině. Snad budu OK, jsem od barvy zapatlaný skoro až za ušima. :D
Zbýňa
Příspěvky: 1920
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

25. 9. 2021, 7:13

Když škrábu hrubovačku, tak jsem vypozoroval, že cca 5x na setinu na ploše. Hrubovačku je ale myšleno dlouhé tahy s cílem co nejrychleji odebrat nežádoucí materiál, žádný lovení bodíků. Malý rybiny jsou obecně pracnější. Mikrometr si určitě kup a taky broušený válcový kalený kolíky, nejlépe bez odvzdušňovací plošky, ale může tam být, jen si jí musíš hlídat. Vyrob si přípravek na vedení hodinek,pořiď si páčkový hodinky místo toho druhýho kolíku na rybině a sinusový pravítko pokud je vymezení vůle klínovou lištou. Jestli je plochou lištou s bateriíí šroubků, tak je to jednodušší.
S tím broušením Dremelkou, no nevim, já bych to tak nedělal. Podle mě budou "škraby" hluboký, hrubý a s možností zasekání brusiva. Ale nezkoušel jsem to a jsem spíš na běžný postupy. Ono to škrábání je obecně otravná, zdlouhavá a namáhavá práce, specielně ty rybiny. Nicméně pracovat pak na mašině kde nejsou tuhý konce posuvu a volnej střed, šrouby nemaj vůli atd. je ohromnej rozdíl.
Hlavně nejdřív vylaď měření a romysli si postup (jaký plochy dřív a co pak). To je základ úspěchu.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“