SV 18 RA

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

3. 8. 2020, 8:35

gaminn píše: 3. 8. 2020, 3:43
gaminn píše: 1. 8. 2020, 8:58 Máš prosím odkaz na to vlákno? Nemůžu ho najít...
Už jsem to našel viewtopic.php?t=22461&start=75. Nezbývá než to rozebrat. Myslíš, že to bude možné bez demontáže vřetena, na to bych nechtěl sahat. Hřídele se vyndávají zboku, přístup by byl přes vřeteno z vrchu, snad přes otvor páky na přepínání normálních/strmých závitů a taky mám pocit, že zespod levé strany vřeteníku je odnímatelné dno.
Cez spodok by som do toho nešiel vybrať vreteno nebude ničím náročné jedine po osadení nastavis axialnu vôľu to je pekné popísané v návode. Ja som to mal celé von a celkom som si s jednouhriadelkou zabojoval. Nepamätám si ale ktorá to bola len to že bola v tejto ľavej strane na spodu.
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
Aris
Příspěvky: 684
Registrován: 15. 11. 2012, 8:21

3. 8. 2020, 8:36

Mikimajky:

Jsi na striktně odborné fóru. Tohle vlákno, které si bude někdo za X let číst a hledat informace o stroji SV 18 jsi úplně zbytečně zaplevelil svojí vlastní obhajobou koupě čínského stroje. Pro tuto obhajobu sis vybral dost nevybíravý jazyk, manipulaci, slovíčkaření, překrucování slov, faktů a argumentačních faulů. Přečti si tohle vlákno od začátku, a řekni mi, jestli ti přijde tohle jako normální argumentace dospělého člověka. Jsi zde host.
Kdybys ke mě přišel, a začal se mnou mluvit tímhle tónem tak tě pošlu odkud jsi přišel, vyrazím s tebou dveře.

Odpovíš mi na otázku, jež jsem položil? Tím vychcánkem jsi myslel Maja?
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

3. 8. 2020, 8:39

mikimajky, ako ta tu citam, tak urazas strojarenske forum tym ze sem vobec nieco pises :)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 8. 2020, 9:41

mikimajky píše: 3. 8. 2020, 5:35Skús ale vysvetliť prečo súčasné stroje sú všetky ľahšie
Všechny ne, stále se vyrábějí, například https://trens.sk/sn32 :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
pieskomil
Příspěvky: 144
Registrován: 7. 2. 2015, 10:39

3. 8. 2020, 10:33

Fuuha ale sa nám to tu rozbehlo. Majo argumenty šetri pre tých ktorí chcú poradiť. Tu je to márne ako čítam. Ty vychcánek jeden... :lol:
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

4. 8. 2020, 1:33

mikimajky píše: 3. 8. 2020, 6:39
RaS píše: 3. 8. 2020, 6:34
mikimajky píše: 3. 8. 2020, 6:09
Vieš aj keď nie vždy je to kóšer sú páky ako zatlačiť aj na nepoctivých predajcov. Ale aké páky máš ak ťa oj..e predajca z inzerátu?
To je terno :D tam stačí asi iba pekné slovo však?
mě je to jedno, kupuj co chceš, mysli si o záruce co chceš.. já jen upozornil na to, že většinou se při první reklamaci se člověk ze snu probere.. upřímně i kdybych na 120% věděl, že jsem v právu a že prodejce se mě snaží ojebat neoprávněnou reklamací, tak bych stejně neměl chuť projít nějakým X letým taháním se po soudech, po expertízách vyhození mraky času a peněz (i když bych je pak dostal zpátky v případě vítězství) prostě náš soudní systém je nastavenej pro hajzly..
ale je krásné, že v něco věříš..
Ja píšem o tom že v prípade firmy je to vždy jednoduchšie.
Nejde o to v čo verím. A dokonca máme za sebou aj vyhratý súd s poisťovňou. Škoda 150 € a poisťovňa myslela , že sa na to vykašleme. Prerátali sa a okrem iného si pekne priplatili.
TAkže toho by som sa až tak nebál. Právnik si z radosťou na vopred vyhratom súdnom spore rád urobí dobrú reklamu. Samozrejme treba sa vyhnúť vychcánkom typu dáte nám 20 % zo sumy dopredu bez záruky výhry. My máme takého ktorý si berie peniaze až po ukončení sporu :D
Ja sa pose***m. :D
Vopred vyhratý súdny spor :D
Ty si Marián K., že vybavíš, zariadíš, natrémuješ? Či len dokážeš tresnúť takúto volovinu?
1. vec čo učia na práve a aj v Sládkovičove je: " Nikdy nehovorte klientovi, že je to vyhraté. !
Ešte si ma pobavil horibilnou sumou istiny 150e. :lol:, na ktorej si spraví reklamu :lol:
A prosím ťa, keď má Majko dve esvéčka, tak keď ja mám napr. dve autá tiež som prekupník a vychcálek :D ?
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

4. 8. 2020, 6:49

mikimajky píše: 3. 8. 2020, 6:18
michal4985 píše: 3. 8. 2020, 6:12
mikimajky píše: 3. 8. 2020, 5:46
A nepísal tu dakto nedávno že generálkovaný SV18 stojí 12 tis €?
Takže za tie isté peniaze starý opravený stroj ,alebo nový so zárukou? Na tej stránke nie sú žiadne údaje o váhe ani iné parametre aby sa dali porovnať.
A zasa ekonomika. Asi to nechce ako hobík . Asi ho to živí. A nechce riešiť stále opravy starého poruchového stroja.
Ty si predávaj svoje SV18 za koľko chceš. Ak si zrátam pre a proti je tých mojich proti na strane SV viac ako na čínskej . Už len z toho hľadiska že tie stroje sú všetky vyrobené. Teda zodraté a dávno zaplatené. A ja nemám rád ak sa ma niekto snaží ošmeknúť. Snáď mi nechce nikto tvrdiť že 95 % tých strojov podľa inzerátov stálo 60 rokov kdesi v krabiciach , alebo sa dva razy použili kdesi na údržbe :D Všetky také stroje sa predali do roku 1993 :D
ja ziadny sustruh nepredavam.ty to mas asi trochu pomylene v tej hlave.udaj tam je uvedeny v palcoch 14/40 ,a iny model 16/40 co s tvojim IQ asi nepochopis co znamena.takze pre debila ako si ty: 14 tocny priemer v palchoch.40 tocna dlzka medzi hrotmi.a aj vaha tam je uvedena v librach .ale asi moc zlozite pre teba aby si si to dokazal preratat na kilogramy
Poprosím moderátora o riešenie . Nadávky sú v tomto fóre bežné a tolerované?


CNC Fórum - Podmínky pro užívání

Svým přístupem na „CNC Fórum“ (dále jen “my”, “naše”, “nás”, “CNC Fórum”, “https://forum.strojirenstvi.cz”), souhlasíte s následujícími podmínkami. Pokud nesouhlasíte, neprodleně opusťte „CNC Fórum“, nevstupujte na něj a nepoužívejte jej. Vyhrazujeme si právo tyto podmínky kdykoliv změnit a učiníme vše potřebné pro to, abychom vás o této změně informovali. Přesto je rozumné tyto podmínky průběžně sledovat vzhledem k tomu, že používáním „CNC Fórum“ s nimi souhlasíte.

Naše fóra beží na systému phpBB, což je řešení internetového fóra, které je vydané pod licencí „General Public License“ a které je možno stáhnout z www.phpbb.com. phpBB software pouze zprostředkovává internetové diskuze. Pro další informace o phpBB navštivte: http://www.phpbb.com/.

Zavazujete se nepřispívat na fórum pohoršujícím, hanlivým, nevhodným, vulgárním nebo jiným materiálem, který by mohl porušovat platné zákony ve vaší zemi, zákony v zemi, kde sídlí „CNC Fórum“, nebo platné mezinárodní právo. Tato činnost může vést k okamžitému a trvalému vykázání z fóra a/nebo upozornění vašeho poskytovatele internetových služeb (ISP) na vaši činnost, pokud bude uznáno za nutné. IP adresy všech příspěvků jsou ukládány pro případné uplatnění těchto opatření. Souhlasíte s tím, že „CNC Fórum“ má právo odstranit, upravit, přesunout nebo uzamknout jakékoliv téma nebo příspěvek, pokud to bude považovat za nutné. Jako uživatel souhlasíte se všemi údaji uloženými v databázi. Přestože „CNC Fórum“ ani phpBB neposkytne tyto informace třetí straně nebo cizím osobám, nepřebírá „CNC Fórum“ ani phpBB zodpovědnost za jakýkoliv pokus o vniknutí do systému, který by mohl vést ke kompromitaci těchto dat.
Ano admin na to zasadne kasle, a tvari sa ze to nevidi.
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

9. 8. 2020, 9:07

Na dva nejvyšší kvalty se z převodovky ozývají zvuky ne nepodobné rychle couvajícímu autu. Je to docela ostrý zvuk. Na ostatních kvaltech jde soustruh potichu. Zvuk jde z převodovky co je dole u motoru a je stejný při obou směrech otáčení. Předpokládám, že to je asi normální.

Jinak jsem pořád nezjistil, jak oddělit ventilátor od hlavního motoru. Už jsem se na to tady ptal, tak kdyby někdo uměl poradit, tak prosím napište.

Závada s nadproudovým relé se asi vyřešila. Byl povolený šroub svorkovnice pro napájení cívky relé, dráty tam byly úplně volně. Po dotažení relé ještě nevypadlo.
Petr68
Příspěvky: 878
Registrován: 3. 12. 2015, 9:38
Bydliště: Karlovy vary

9. 8. 2020, 9:14

Já už ten originální motor nemám, ale matně si pamatuju, že se povolila příruba ventilátoru, pootočila se a měl by si se dostat na šrouby krytu motoru. A nebo vytočit červík na vrtuli, sundat přírubu s motorkem a potom kryt s vrtulí. Tak nějak to bylo :wink:
Strigon ME-250, SV18RA, Mikromat SFW200/600, L-TEC Ductling II
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

10. 8. 2020, 6:18

gaminn píše: 9. 8. 2020, 9:07 Závada s nadproudovým relé se asi vyřešila. Byl povolený šroub svorkovnice pro napájení cívky relé, dráty tam byly úplně volně. Po dotažení relé ještě nevypadlo.
Jen pro upřesnění jistící nadproudové relé žádnou cívku nemá. Značení kontaktů viz obrázek. Svorky U1-U2; V1-V2; W1-W2 respektive 1-2; 3-4; 5-6 slouží pro hlídání procházejícího proudu do motoru, svorky P-Q respektive 95-96 jsou rozpínací kontakt, který při vybavení relé přeruší obvod cívky stykače, ten pak silově vypne proud do motoru. Svorky 1-2 respektive 97-98 slouží jako signalizace poruchy. Relé R100 a R100A se liší právě tím rozdílným značením svorek.
Co se týká sundání motoru ventilátoru, tak se přikláním k tomu co napsal Petr68, že je potřeba pootočit přírubu ventilátoru aby ses dostal ke šroubům upevňující kryt ventilátoru k motoru. Jak už jsem jindy psal je to už dávno co jsem to ve fabrice dělal, tak si to už moc nepamatuji.
Image_00121.JPG
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

10. 8. 2020, 7:48

salus píše: 10. 8. 2020, 6:18 Jen pro upřesnění jistící nadproudové relé žádnou cívku nemá.
Díky za upřesnění. Měl jsem na mysli ty spínací kontakty, které vypínají/spínají stykač motoru.

Otáčet přírubu jsem už zkoušel, ale nebyl jsem schopný pak nahmatat šroubovákem šrouby na kryt motoru, tak jsem toho nechal. Asi to je teda správná cesta...
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

10. 8. 2020, 8:35

No my jsme ve fabrice měli určitě z mašiny vyndaný celý motor, to je pak mnohem pohodlnější práce než šátrat ve stísněném prostoru v noze soustruhu.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

11. 8. 2020, 9:56

Samozřejmě jsem zjistil, že lože mého soustruhu je projeté. Nevšiml jsem si celkem slušné drážky naspodu odvrácené strany vedení. Dobrý poznatek po několika týdnech od koupě soustruhu :) Mazničky na saních zcela schované pod nánosem bordelu, takže to je bych řekl hlavní důvod opotřebení.
loze.png
(drážka znázorněna červenou čarou)

Na přivrácené straně vedení, na kterou jsem se při obhlídce zaměřil, žádná drážka není. Moje blbost, když je vlastně jasné, že se opotřebí hlavně odvrácená strana, protože na nic působí největší síly při obrábění. Nebo se pletu? A jak potom chodí suport po projetém loži? Myslel jsem si, že projeté lože znamená klesnutí suportu směrem dolů, ale hádám, že se spíš dá uvažovat o oddálení suportu od osy soustružení v nějakém úhlu mezi 0 stupni (propadnutí dolů) a 90 stupni (oddálení suportu od osy soustružení směrem k obsluze soustruhu).

Soustruh je jakž takž ustavený podle strojní vodováhy. Teď přemýšlím, jak projetí lože nejlépe změřit. No ale od čeho se odpíchnout, když nevím, jak jsou které plochy projeté, resp. nevím, která opotřebená není.

Takže jsem zkoušel jsem soustružit cca 40 cm kulatiny na stejný průměr úplně od hlavy soustruhu a vznikla mi tam přes celou délku odchylka okolo 5 setin. Je tohle ta správná cesta, jak zjistit míru opotřebení lože?

Ne že bych potřeboval extra přesnost na svém soustruhu. Ale znáte ten pocit.... Spíš se zamýšlím - soustruh potřebuje celkem dost úkonů pro uvedení do trochu lepšího stavu, tak přemýšlím, jestli mu tu péči věnovat nebo se poohlížet po lepším.
michal4985
Příspěvky: 164
Registrován: 17. 11. 2016, 5:24

11. 8. 2020, 10:14

pripni kocku odchylkomeru na suport a odchylkomer daj dalej od suportu smerom ku vretenu.prejdi nim po tej uzkej neopouzivanej casti loze ktora je uplne navrchu,nie po tych sikmych plochach co su opotrebovane. a skusit mozes aj po ploche pre konik. a nakoniec samozrejme daj do vretena hrot a osustruz metrovy kus.bude treba asi aj doladit konika stranovo a asi aj vypodlozit lebo urcite bude vydraty a klesnuty dolu voci osi vretena
A len taka poznamka,ak si myslis ze najdes 30-60 rocny sustruh co bude mat rovne nevydrate loze tak to by si musel kupit taky co len stal a nepracoval ,alebo po generalke s prebrusenymi lozami
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

11. 8. 2020, 10:52

Dík. Ta vrchní plocha asi bude potřebovat objet brouskem, je nějaká domlácená a nepřišlo mi, že by se podle ní dalo měřit. Ale tak asi to půjde.

No a pak bych potřeboval nějakou nejetou plochu kolmou na tuhle. Bude tam někde? Pythagorova věta a mám projetí lože.

Já jsem bohužel perfekcionalista a po koupi mého soustruhu jsem zahlídl jeden nebo dva další na prodej s lože v lepším stavu. A to se samozřejmě nemělo stát :)
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“